İtalya’da moda ve tasarım okumak, İtalya’nın en ünlü moda ve tasarım markalarına ev sahipliği yapması dolayısıyla heyecan vericidir. Ferragamo, Gucci, Novecento Italiano, Arte Povera, Emilio Pucci, Giorgio Armani, Prada, Dolce & Gabbana, Versace, Fendi gibi ünlü dünya markaları İtalya’da yer almaktadır.

Ayrıca İtalya’da düzenlenen MIFUR (Uluslararası Deri ve Kürk Fuarı), Salone del Mobile (Milano Mobilya Fuarı), Milano Unica (Uluslararası İtalyan Üst Düzey Tekstil Fuarı), Homi (Uluslararası Ev Gösterisi), Pitti Immagine ve Milano Moda Haftası defileleri gibi prestijli uluslararası etkinlik ve fuarlar sayesinde moda, tasarım alanında yeterince tecrübe kazanabilirsiniz. Ayrıca Floransa’daki Palazzo Pitti Kostüm Galerisi veya Milano’daki Triennale Tasarım Müzesi gibi kaçırılmayacak güzel sergiler de vardır.

Galleria Vittorio Emanuele II

Neden İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Almalıyız?

İtalya, farklı şehirlerdeki moda ve tasarım okullarıyla %90’a kadar istihdam sağlayan okulları, akademileri ve üniversiteleri bulunur. Ayrıyeten moda ve tasarım okullarının yanında çeşitli sanat atölyeleri, yaz kursları, kısa ve uzun süreli kurslar, İtalya’da moda ve tasarım eğitimi almak isteyen öğrencilere pek çok alternatif sunmaktadır. Moda ve tasarım öğrencileri tekstil, tasarım ve illüstrasyon hakkında temel ve teknik bilgileri öğrenirken; sergi ve sunum tekniklerini, bilgisayar üzerinden kalıp tasarlamayı, giysi ve aksesuarların nasıl tasarlandığını, nasıl üretildiğini ve nasıl pazarlandığını da öğreneceklerdir.

Bunun yanında bir yandan uluslararası öğrenciler ve sosyal ortam sayesinde İngilizcenizi geliştirecek bir yandan da İtalyanca dilini öğrenebileceksiniz.

 

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Veren Okullar

İtalya’da moda ve tasarım okumak hem İtalyanca hem İngilizce mümkündür. Lisans ve yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler, akademiler ve sanat okulları aşağıdaki gibidir.

IED (Istituto Europeo di Design)

IED - Milano Moda ve Tasarım Okulu

1966 yılında Francesco Morelli tarafından İtalya’da kurulan IED (Avrupa Tasarım Enstitüsü); moda, tasarım, görsel iletişim ve yönetim alanlarında eğitim veren özel bir tasarım okuludur. İtalya’da; Milano, Floransa, Roma, Venedik, Torino ve Cagliari şehirlerinde bulunmakla beraber Brezilya, İspanya ülkelerde de aktif bir şekilde eğitim veren akademik kurumdur.

Detaylı bilgi için “Roma’da Yaşam” makalemize göz atabilirsiniz.

Polimoda

İtalya’nın Toskana başkenti Floransa’da bir moda okulu olan Polimoda, 1986 yılında kurulmuştur. Prada, Christian Dior, Chanel, Céline, Montblanc ve Alexander McQueen gibi ünlü markalarla iş birliği yapan okul, 2015 yılında Floransa’daki altı tarihî mekanın araştırma, moda küratörlüğü ve sanat yönetmenliği tarafından devralındığı IFFTI Konferansına (Uluslararası Moda Teknolojisi Enstitüleri Vakfı) ev sahipliği yaptı.

Istituto Marangoni

Marangoni Sanat Akademisi (Istituto Marangoni)

1935 yılından beri köklü geleneğiyle Marangoni Sanat Akademisi, İtalya’nın 1, dünyanın en iyi 8. moda okulu olarak gösterilir. Merkezi Milano’da olan okulun Floransa, Londra, Paris, Miami, Şanghay, Shenzhen, Mumbai gibi şehirlerde uluslararası birçok kampüsü bulunur. Akademi bünyesinde moda, sanat, tasarım ve yönetici kursları adı altında kısa süreli kurslar, lisans kursları ve yüksek lisans kursları eğitimleri verilir.

Detaylı bilgi için “Marangoni Sanat Akademisi” adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

NABA

Nuova Accademia di Belle Arti (NABA), mezun olduktan sonraki ilk sene %90 oranında istihdam oranı ile benzersiz bir başarısı bulunur. İtalya’daki en büyük özel sanat akademisi olan NABA, 1980 yılında kurulmuş ve an itibariyle Milano ve Roma’da kampüsleri bulunmaktadır. Modern teknolojisiyle öğrencilerine çok sayıda özel çalışma alanı ve laboratuvar sağlamaktadır.

Milano Fashion Institute

Milano Fashion Institute; Bocconi Üniversitesi, Cattolica Üniversitesi ve Politecnico di Milano üniversitelerinin iş birliğiyle kurulmuştur. Eğitim dili İngilizce olan bir üniversite olduğu için İtalya’da moda ve tasarım okumak isteyen öğrenciler, 1 yıllık yüksek lisans eğitimi için Milano Moda Enstitüsünü sıklıkla tercih ederler. Özellikle iş imkânı olarak çok yüksek orana sahip okul, İtalyan ve uluslararası moda endüstrisi ile güçlü bağları sayesinde (hem iş hem de staj anlaşması baz alınarak) mezun olduktan sonraki 16 ay içinde iş bulma olasılığınız %97.7’dir.

Domus Academy

Kendini yaşayan bir laboratuvar olarak gören Domus Akademi, moda ve tasarım okumak isteyenlere bir yıllık yüksek lisans eğitimi vermektedir. Birbirinden farklı tasarım derslerinde uzmanlaşmak için “tasarlayarak öğrenme” metodolojisi sunar. 1982 yılında kurulan Domus Academy, İtalya’nın ilk lisansüstü tasarım okulu olarak bilinir. Bunun haricinde Antonio Berardi, Damir Doma, DiLiborio, Fondazione Gianfranco Ferrè, Frankie Morello, Interware, Janet & Janet, Krizia, Napapijri, Stefanel, Timberland, Tommy Hilfiger, Trussardi gibi markalarla anlaşması bulunur.

Accademia Italiana

Accademia Italiana

1984 yılında kurulan Accademia Italiana, Floransa ve Roma’da İngilizce ve İtalyanca dillerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi vermektedir. Moda, tasarım, mobilya, kumaş, grafik tasarım, fotoğrafçılık, iç tasarım, ürün tasarımı, aksesuar tasarımı ve güncel medya programları gibi eğitim alanlarında iddialıdır.

ISAD Design School

ISAD – Istituto Superiore di Architettura e Design, 1980 yılında bir grup mimar tarafından Milano’da kurulmuş, mimari fikirleri ve uygulamaları paylaşmayı ve profesyonel tasarımcılar oluşturmayı amaçlayan bir felsefeye sahiptir. Tam anlamıyla bir İtalyan okulu olan ISAD, “The Milanese School of Interior Design” olarak onaylanmıştır.

Florence Design Academy

Florence Design Academy

İtalya’nın en ünlü tasarım üniversitelerinden biri olan Florence Design Academy, iç tasarım, grafik tasarım ve endüstriyel tasarım eğitimi vermektedir. Sadece İngilizce dilinde eğitim veren akademi, öğrencilerine ücretsiz İtalyanca dil kursu da verir. Tasarım eğitimi olmayan ve tasarım üzerine daha önce çalışmamış her yaştan öğrenciye 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl gibi akademik programlar sunmakla birlikte yüksek lisans eğitimi de vermektedir.

Scuola Politecnica di Design

Scuola Politecnica di Design

Scuola Politecnica di Design (SPD), 1954 yılında Milano’da kurulmuştur. İtalya’da tasarım branşı üzerine eğitim veren ilk yüksek lisans eğitimi okuldur. Polytechnic School of Design; Microsoft, IKEA, Wolkswagen, Audi, Lamborghini, Volkswagen, Alfa Romeo, Heineken ve daha birçok ünlü şirketle bağlantısı olan bir eğitim kurumudur. Ayrıca üniversitede verilen dersler IULM Üniversitesi ile ortak yürütülür ve öğrenciler IULM’in kütüphane, kantin gibi kampüsteki tesislerine de erişim sağlayabilirler.

Detaylı bilgi için “Scuola Politecnica di Design” makalemize göz atabilirsiniz.

Haute Future Fashion Academy

Moda ve tasarımın başkenti Milano’da 2010 yılında kurulan Haute Future Fashion Academy (HFFA), High-End Luxury Fashion, Haute Couture ve konsept tasarım sektörlerine kendini adamış üst düzey bir eğitim kurumudur. Uluslararası vizyonda yeni tasarımlar üretmeyi, geleceğe ışık tutmayı, işçiliği iyileştirmeyi ve Made in Italy’nin daha fazla tanıtılmasını amaçlamaktadır.

Poli Design

Poli Design, evrensel olarak tanınan ve uluslararası bir merkez olan Milano’da bulunmaktadır. Arts & Design Bölümünde İtalya’da 1, Avrupa’da 3, dünyada da 6. olan Politecnico di Milano tarafından kurulan Poli Design, tasarım alanında faaliyet göstermektedir.

İtalya’da Moda Tasarım Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da moda tasarım alanında eğitim veren özel akademilerin dışında bazı üniversitelerde İngilizce veya İtalyanca olarak moda tasarım eğitimi alabilirsiniz. Özellikle Roma La Sapienza Üniversitesi İngilizce moda tasarım programı ile uluslararası öğrenciler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Moda ve Tasarım Bölümü Mezunu Ne iş Yapar?

Moda ve Tasarım Bölümü mezunları mevsimsel trendlere sadık kalarak moda tasarımları yapabilir veya kendi moda tarzını oluşturarak belki de yeni bir akım başlatabilirler. Bunun yanında özel kurumlarda stilist, görsel tasarımcı, marka yöneticiliği, blogger, moda editörlüğü gibi iş alanlarında bulunabilir veyahut akademik yolda ilerlemek isterlerse eğitim verebilirler.

Milano Fashion Institute

İtalya’daki eğitiminizin ardından alacağınız diplomanın yurt dışında geçerliliği olacaktır. Bu sebeple kendi ülkenizde çalışabileceğiniz gibi farklı ülkelerde de çeşitli seçenekleriniz bulunacaktır. Fakat her bölümde olduğu gibi burada da önemli olan nokta, kendinizi geliştirmenizdir. Modanın başkenti Milano’dan veya diğer değerli İtalyan üniversitelerinden aldığınız eğitimle yaratıcılık ve yeteneğinizin sınırını sadece siz belirleyeceksiniz.

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Üniversite Ücretleri

İtalya’da devlet üniversiteleri 150 – 3500 € arasında öğrenim harcı almaktadır fakat İtalya’da moda ve tasarım okumak isteyen öğrenciler için devlet üniversitelerinden ziyade özel üniversiteler mevcuttur. Bu sebepten dolayı öğrenim ücretleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Aşağıda verdiğimiz üniversite ücretleri AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler için verilmiştir. AB vatandaşlığı olan kişiler ise genellikle belirtilen ücretin daha altında bir fiyat ödemektedir.

 • IED, İtalyan ve AB vatandaşları için gelir düzeyine göre yıllık 8.800 € – 17.200 € arası farklılık göstermektedir. Avrupa vatandaşı olmayan öğrenciler içinse yıllık 17.200 € öğrenim gideri bulunur.
 • Polimoda öğrenim ücreti yıllık 15.000 €’dur.
 • Istituto Marangoni yıllık öğrenim ücreti AB vatandaşları için 23.700 €. olmayanlar içinse 27.100 €’dur.
 • NABA için yıllık üniversite ücreti 18.200 €’dur.
 • Domus Academy için yıllık üniversite harcı AB vatandaşları için 20.900 euro, AB vatanşlığı bulunmayanlarda ise 29.000 euro’dur.
 • Accademia Italiana’da öğrenim ücretleri dönemlik ödenir. İlkbahar için 8.400 euro, yaz için 3.500 euro, sonbahar içinse 8.400 euro’dur.
 • ISAD Design School eğitim ücreti AB vatandaşı olanlar için yıllık 9.400 € – 10.980 € arası, AB vatandaşı olmayanlar içinse yıllık 10.400 € ile 11.730 € arasıdır.
 • Florence Design Academy eğitim gideri yıllık 7.500 €’dur.
 • Scuola Politecnica di Design bir yıllık kursların ücreti 11.400 € 11.800 € arasında, master programlarının harcı 16.400 € 21.900 € arasındadır.
 • Haute Future Fashion Academy bir yıllık eğitimde harç ücreti 12.000 €, 3 yıllık bölümlerde her sene 27.500 €’dur.
 • Poli Design eğitim gideri yıllık 13.000 euro’dur.

Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Burs İmkânları

İtalya’da moda ve tasarım okumak için takip edilen bir konu da burs olanaklarıdır. İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen her öğrencinin bulunduğu bölgede üniversite, bölge ve devlet burs imkânı sağlamaktadır. Başvuru yapmak için asıl kıstas öğrencinin ve ailesinin yıllık gelirleridir. Öğrenciler yıllık gelirlerini hesapladıktan sonra burs başvurusu yapabilirler.

Bunun yanında üniversitelerin başarıya göre olan bursları ve yemek bursları da bulunmaktadır. Ayrıca ek gelir yaratmak isteyen öğrenciler, genelde 20 saat ile sınırlanan kısmi zamanlı çalışabilirler.

Ek olarak “İtalya’da Burs Olanakları” sayfamızı da incelemeyi unutmayın.

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi Konaklama İmkânları

İtalya'da öğrenci olarak konaklamak, yurt imkânları

İtalya’da moda ve tasarım eğitimi almak için araştırmalar yapan öğrencilerin bir diğer merak ettiği konu ise konaklama seçenekleridir. Çoğunlukla İtalyan üniversitelerinin yurtları veya kendine ait öğrenci evleri bulunmaktadır. Üstelik bunlarla kısıtlı kalmayarak anlaşmış oldukları firmalar, acenteler ve emlakçılarla sizlere çeşitli özellikte oda, stüdyo veya normal daire, ev, özel yurt, rezidans ve otel gibi opsiyonları da sunacaklardır.

İtalya’da moda ve tasarım eğitimi veren üniversitelere başvuru süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurup bizimle iletişime geçebilir veya iletişim sayfasından bizim hakkımızda bilgi alabilirsiniz.