İtalya, dünyanın en köklü üniversitelerinin bulunduğu kaliteli eğitimi ile bilinen bir ülkedir. Ülkede yabancı pek çok öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitelerin en çok tercih edilen bölümleri arasında mühendislik fakülteleri de bulunmaktadır. Hatta ülkemizden de birçok öğrenci İtalya’da mühendislik eğitimi almak için üniversitelere başvuru yapmaktadır. Tüm dünyada itibar gören prestijli üniversiteler, öğrenciler için en önemli tercihler arasında yer almaktadır.

Ayrıca “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” konumuzu inceleyebilirsiniz.

 

Dünyanın birçok ülkesinden öğrenci ağırlayan mühendislik fakülteleri, öğrenci kabullerini kendi düzenledikleri sınavlar veya mülakatlar ile gerçekleştirmektedirler. Doğru bir şekilde başvuru yapan ve sınavda/mülakatta başarılı olan öğrenciler, İtalya’da mühendislik eğitimi almaya hak kazanabilmektedirler. Ayrıca birçoğunun İngilizce eğitim verdiği üniversitelerde eğitim almak için İtalyanca bilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca “İtalyan Teknoloji Şirketleri” konumuza göz atabilirsiniz.

İtalya Mühendislikte İyi midir?

İtalya mühendislik alanında Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerindendir ve dünya sıralamasında yüksek üniversitelere sahip bir konumdadır. Özellikle İngilizce eğitim veren Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino İtalya’nın en önemli mühendislik üniversiteleri arasında yer almaktadır. QS World University Rankings 2024 sıralamasına göre Politecnico di Milano 123. sırada, Politecnico di Torino ise 252. sırada yer almaktadır. 

İtalya dünya genelinde sanayi sanayi alanında en gelişmiş ülkelerden biri konumundadır. Özellikle otomotiv, tekstil, mekatronik ve gıda gibi endüstriyel alanlarda geniş çalışma alanlarına sahiptir. 

Neden İtalya’da Mühendislik Eğitimi?

Uluslararası öğrenciler için sunduğu fırsatlar ve olanaklar ile İtalya, Türk öğrenciler arasında da popüler birçok üniversiteye sahiptir. İtalya’da mühendislik eğitimi alarak kaliteli bir akademik sürecin ardından başarılı bir kariyerin kapısını aralamak isteyen öğrenciler, tüm bunların yanında ülkenin eşsiz kültürü ve şehir hayatını deneyimleme şansına sahip olurlar.

İtalya’da Politecnico di Torino, Politecnico di Milano, Roma Tor Vergata gibi üniversitelerde kaliteli mühendislik eğitimi almak mümkündür. Bu üniversiteler, dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan en prestijli araştırmalarda ilk 100 üniversite içerisinde yer almaktadır. Öğrenciler, bu sayede İtalya’da mühendislik eğitimi alırken; aldıkları eğitimin dünyanın en iyilerinden biri olduğu bilincinde olacaklardır.

Bu prestijli üniversiteler, öğrenciler için mezun olduktan sonra da büyük fırsatlar ve olanaklar sağlayacaktır. Bu okulların mühendislik fakültelerinden mezun olan öğrenciler, dünyanın pek çok ülkesinde iş bulma konusunda bir sorun yaşamayacak ve kariyerlerinde emin adımlarla ilerleyebileceklerdir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya'da mühendislik okumak

İtalya’da İngilizce Mühendislik Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler, istedikleri alanı ve bölümü seçme şansına sahip olabilirler. Fakülteler, en popüler mühendislik bölümleri için kaliteli eğitim sunmaktadır. 

Politecnico di Milano (PoliMi) Üniversitesi

QS World University Rankings 2024 değerlendirmesinde 123. sırada yer alan Politecnico di Milano sunduğu İngilizce mühendislik programları ile İtalya’nın en önemli teknik okullarından biridir. Üniversite sadece mühendislik ve mimarlık alanında eğitime odaklandığından sade teorik bir eğitimden ziyade mesleki hayata hazırlayıcı uygulamalı dersler oldukça fazla yer etmektedir. 

Polisi bünyesinde bulunan İngilizce mühendislik programlarından bazıları şunlardır:

 • Computer Science and Engineering
 • Biomedical Engineering
 • Electrical Engineering
 • Energy Engineering
 • Mathematical Engineering
 • Mechanical Engineering
 • Environmental Engineering
 • Management Engineering
 • Materials Engineering and Nanotechnology
 • Aerospace Engineering
 • Architecture and Building Engineering
 • Biomedical Engineering
 • Chemical Engineering
 • Design and Engineering

Giriş şartları

 • 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmak.
 • Başvuru yapılacak sene gerçekleşen YKS sınavına girerek baraj puanını geçmeleri gerekmektedir. Başvuru yapılacak sene bir üniversitede kaydı bulunan öğrencilerin işlemleri üniversiteden alacağı öğrenci belgesi ile gerçekleştirilebileceği için YKS sınavına girmeleri gerekmemektedir.
 • Uluslararası geçerliliği olan dil sertifikalarından en az B2 seviyesinde puana sahip olmaları gerekmektedir (IELTS minimum 5,5 – TOEFL 70 minimum). Bu belge kayıt sürecine kadar öğrenci tarafından alınmalıdır. 
 • Online gerçekleşen TOLC-I sınavını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Politecnico di Milano’da İngilizce mühendislik okumak isteyen öğrenciler, TOLC-I sınavına çalışma dokümanları için başvuru formumuzu doldurarak eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirler.

Politecnico di Torino'da Mühendislik Bölümü

Politecnico di Torino Üniversitesi

Dünyanın önde gelen teknik okullarından biri olan Politecnico di Torino Üniversitesi, İtalya’da okumak isteyen mühendis adayı öğrencileri tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. İngilizce eğitim imkânı da bulunan üniversitede şu bölümler bulunmaktadır:

 • Bilgisayar mühendisliği
 • Elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Mekatronik mühendisliği
 • Otomobil mühendisliği

Politecnico di Torino Üniversitesinde bu bölümler dışında İngilizce mühendislik eğitimi alınabilecek başka bölümler de bulunmaktadır. Ancak bu bölümler sadece ilk sene İngilizce eğitim vermekte ve sonraki senelerde eğitimlere İtalyanca devam etmektedir. Detaylı bilgi için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Giriş Şartları

Politecnico di Milano’da İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin karşılaması gereken başlıca şartlar vardır. Başvuru yapacak öğrencilerin;

 • 12 yıllık eğitim sürecini tamamlamış olmak.
 • Başvuru yapılacak sene gerçekleşen YKS sınavından (TYT ve AYT) her ikisinden de baraj puanı aşmış olmak.
 • İngilizce B2 dil yeterliliği için uygun sınavlardan belgeler.
 • Üniversite tarafından yılda 5 kere yapılan TIL-I sınavlarından birini başarıyla geçmeleri gerekmektedir. TIL-I sınavı ile ilgili en güncel çalışma dokümanlarına ulaşmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi

İtalya’da bulunan genç üniversiteler arasında en başarılı üniversite olan Roma Tor Vergata Üniversitesi, mühendislik eğitimiyle de dikkatleri üzerine çeken bir üniversitedir. Roma Tor Vergata Üniversitesinde İngilizce mühendislik eğitimi alınabilen bir tane bölüm bulunmaktadır. “Engineering Sciences” adındaki bu bölüm endüstri mühendisliği odaklı bir disipline sahiptir.

Roma Tor Vergata'da Mühendislik

Giriş Şartları

Başvuru yapacak öğrencilerin;

 • 12 yıllık ortaöğretim eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru yapılacak sene gerçekleşen YKS sınavına girerek baraj puanını geçmeleri gerekmektedir.
 • Skype üzerinden yapılacak mülakatta başarılı olmaları gerekmektedir. Pava Education ekibi olarak bu mülakata girecek olan öğrencilerimizle önceki yıllarda yapılan mülakatlarla ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşmaktayız. Mülakatlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi

Pavia Üniversitesi bünyesinde birçok farklı branş yer almaktadır, bununla birlikte en güncel mühendislik programları da bulunur. Yapay zeka mühendisliği, biyomedikal mühendisliği gibi en modern mühendislik programlarına yer vermesinin yanı sıra elektronik mühendisliği programlar da yer alır.

Pavia Üniversitesi İngilizce mühendislik programlarından bazıları şunlardır:

 • Computer Engineering
 • Biomedical Engineering
 • Automation Engineering
 • Mechanical and Industrial Engineering
 • AI Engineering
 • Electronics Engineering
 • Energy Engineering

 

Roma La Sapienza Üniversitesi

Times Higher Education (THE) sıralamasına göre; dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında bulunan Roma La Sapienza Üniversitesi de İngilizce mühendislik eğitimi veren üniversitelerden biridir.

 • Sustainable Building Engineering 

Roma La Sapienza’da İngilizce lisans programları sınırlı sayıdadır ve mühendislik alanında sadece inşaat mühendisliği yer alır. Giriş şartları diğer üniversitelerle aynıdır, ilaveten TOLC-I sınavına girilmeli yeterli puan alınmalıdır. 

Roma La Sapienza Mühendislik Eğitimi

İtalya’da Mühendislik Okumak İçin Hangi Sınava Girilir?

İtalya’da mühendislik okumak için genel olarak girilmesi gereken sınav TOLC-I sınavıdır, bununla birlikte Politecnico di Torino’nun TIL-I olarak özel bir sınavı bulunmaktadır. Yani özet olarak PoliTo’da mühendislik programları için sadece TIL-I sınavına girilmesi diğer üniversitelerin mühendislik programlarında ise TOLC-I sınavına girilmesi gereklidir. TOLC ve TIL sınavlarının soru içerikleri birbirine benzemektedir, öğrencinin geçmişte aldığı lise eğitimine yönelik ders içeriklerinden İngilizce yapılan bir testtir. 

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Almanın Avantajları

İtalya, uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimi almak için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Bunda ülkenin eğitim seviyesinin üstünlüğü kadar yaşam koşullarının da etkisi vardır. İtalya; kültürü, tarihi, sokakları, yaşantısı, mutfağı ve turizmi ile oldukça modern, aynı zamanda geleneksel bir Avrupa ülkesidir.

 

Türkiye’den İtalya’ya farklı amaçlar için seyahat eden insanların ülkeye alışmaları pek zaman almaz. Özellikle İtalyan mutfağı ile Türk mutfağının benzer bazı yönleri bulunmaktadır. Bu ülkede ikamet ederek ülkenin bütün kültürünü, tarihini ve yaşantısını görmek, bir öğrenci için unutulamayacak bir deneyim olabilir. Eğitimini tamamlayıp iş hayatına atılan öğrenci, hangi ülkede kariyer yapmak isterse istesin artık daha fazla kendine güvenecek ve ne yapması gerektiğini bilecektir.

Bunun yanı sıra İtalya’da mühendislik eğitimi almak, öğrenci için eşsiz bir akademik deneyim olacaktır. Üniversitelerin kaliteli eğitimi sayesinde mezun olduktan sonra öğrenci; mesleki açıdan gelişmiş, kültürlü ve başarılı bir insan olarak iş hayatına atılabilecektir. Prestijli bir üniversiteden mezun olmanın faydasını hayatının her anında görebilecektir. Dünyanın neresinde olursa olsun mesleğini büyük firmalar aracılığıyla başarılı bir şekilde icra edebilecektir.

İtalya'da Mühendislik Eğitimi

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Üniversite Ücretleri

Sosyal devlet anlayışı bulunan İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişkenlik göstermektedir. Ücret aralığında belirleme yapılırken öğrencilerin aile gelir beyanları istenmektedir. Eğer öğrenci en az 2 yıldır ailesinden ayrı yaşıyorsa öğrencinin kendi gelirine bakılmaktadır. Aile gelir beyanı vermeyen öğrenciler, okul ücreti olarak yıllık 3500 € ödemeyi kabul etmiş sayılırlar.

İtalya’da bulunan özel üniversitelerin ücretleri değişkenlik göstermektedir. Yıllık 15.000€ ile 20.000€ arasında değişiklik gösteren özel üniversite ücretleri öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. İtalya’da mühendislik eğitiminin kalitesi devlet okullarında da özel okullarda da oldukça yüksektir ve aralarında büyük bir eğitim kalitesi farkı mevcut değildir.

Ayrıntılı bilgi edinmek için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalemizi inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Burs ve Konaklama İmkânları

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından burs ve yurt olanakları sağlandığı için İtalya’da mühendislik okumak son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur.

Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir. Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler.

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi inceleyebilirsiniz. 

italya'da yurt ve konaklama imkânları

İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Pava Education, İtalya’da mühendislik eğitimi almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. İtalyan üniversitelerine başvuru sürecinizde Pava Education’ın desteğinden faydalanmak için hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.