İtalya’daki yeni evinize yerleşip birkaç derse katıldıktan sonra hayatın zorunlu pratiklerine yönelme gerekliliğinin farkına varıyorsunuz. Bunlardan en önemlilerinin başında İtalya’da öğrenci banka hesabı açmak geliyor. Çünkü günlük alışverişlerde, aylık kira ödemelerinizde, ailenizi veya bir yeri ziyaret etmek için uçak bileti almanızda yani kısacası hayatın her alanında kullanabileceğiniz bir banka hesabı açmanız gerekiyor.

Öğrenciler, İtalya’da öğrenci banka hesabı açarak; para yatırma, para çekme, havale, EFT gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Öğrenciler; aldıkları bir burs varsa bu hesaba aktarabilir, kartları aracılığıyla market ve kafelerde alışveriş yapabilirler. İtalya’da öğrenci banka hesabı açmanın tek dezavantajlı yönü, Türk öğrencilerin ailelerinin bu hesaba para yatıramıyor oluşudur. Çünkü üniversite kartı, sadece AB üyesi ülkelerden para alımı ve gönderimine açıktır. Normal banka hesaplarına yapılan havale ve EFT’ler ise 1 hafta içinde gerçekleşir.

İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İtalya'da Banka Hesabı Açmak

İtalya’da öğrenci banka hesabı açmak için öncelikle banka açılış talep formu doldurmanız gereklidir. Bu formu da e-postayla, posta yollarından biriyle ya da direkt en yakın banka şubesine bizzat giderek doldurabilirsiniz. Ardından bankanın, sizin adınıza hesap açabilmesi için talep ettiği bazı belgeler bulunmaktadır. Belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Geçerli bir kimlik belgesi
  • Hesap sahibinin vergi kodu: “Codice Fiscale”
  • Adres kanıtı (kira kontratı ya da bir aylık ödemenizin dekontu)
  • İkamet belgesi (vize veya oturum izni)

Detaylar için “İtalya’da Oturum İzni” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da öğrenci banka hesabı için bu belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunursanız hesap açmak için önünüzde başka herhangi bir engel bulunmamaktadır. Burada belirtilmesi gereken bir nokta; İtalya’da online bankacılık hizmeti kullanarak banka hesabı açılamadığıdır. Özellikle yabancıların online bankacılık ile yeni bir banka hesabı açması mümkün değildir.

İtalya’da Banka Hesabı Yönetimi

İtalya’da banka hesabınızı açtıktan sonra sahip olacağınız banka kartınız ile günlük para çekme ve yükleme limitlerini kendiniz belirleyebildiğiniz gibi para biriminizi de seçebilirsiniz. İnternet bankacılığını da sorunsuz kullanabilirsiniz. Kişisel banka hesabınıza internet bankacılığıyla erişim sağlayıp hesabınızı kontrol edebilir; fatura ödemelerinizi yapabilir, ailenize ve arkadaşlarınıza para yollayabilir ya da alabilirsiniz.

İtalya’da Banka Hesabı İşlem Ücretleri & Komisyonlar

İtalya’da banka hesabına sahip olan kişiler, kullandıkları kart ile yaptıkları işlemlerde belirli bir tutarda komisyon öderler. Bu durum, neredeyse tüm dünyada geçerlidir. Fakat ücretleri bilerek işlem yapmak her zaman daha güvenilirdir.

Bankamatikleri kullanarak banka kartından para çekerken bankanın kendi ATM’sini kullanmak her zaman avantajlıdır. Çünkü farklı banka ATM işlem ücretleri 1 – 3 euro arasında ücret tahsil edilmektedir. Hatta bu ücretler, yoğun turist çeken şehir ve semtlerde 6 euro civarına kadar çıkabilmektedir.

Dileyenler İtalya’da banka hesabı açmak yerine kendi ülkesindeki bankanın kartını kullanabilmektedir. Fakat bu durumda katlanılması gereken ücretler daha da artabilmektedir. Yabancı banka hesabı ile yapılan her işlem için tahsil edilen tutar 0,8 ile 1,5 euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu kartlar ile yapılan uluslararası para transferleri ise oldukça değişkenlik gösteren yüksek ücretlere tabi olabilmektedir.

Bankacılık İşlemleri Hangi Dillerde Yapılabilmektedir?

İtalya’da öğrenci banka hesabı açmak isteyen öğrenciler, dil konusunda karşılaşabilecekleri zorluklara hazırlıklı olmalılar. Çünkü para çekmek için kullanılan bankamatiklerde İtalyancanın yanında İngilizce, Almanca, Fransızca dilleri mevcut olmasına karşın para yatırmak için kullanılan bankamatikler sadece İtalyanca hizmet vermektedir. Zamanla bu işlemlerde kullanılan İtalyanca kelimeleri ya da işlemlerin sırasını öğrenmek zorunda kalınabilir. Ayrıca internet bankacılığı işlemleri de sadece İtalyanca olarak yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı işlemlerini yapmak için online çeviri programları kullanılabilir.

İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı Açılabilecek Bankalar

İtalya, uluslararası büyük bankaların yanında küçük ulusal bankalara da sahip bir ülkedir. Ülkede yaşayan vatandaşların ve yabancı insanların banka hesabı açtırmak için pek çok seçeneği bulunmaktadır. Aynı şekilde bu seçenekler İtalya’da öğrenci banka hesabı açtırmak isteyen öğrenciler için de geçerlidir. Ülkedeki en popüler bankalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • BancoPosta
  • Deutsche Bank Italia
  • BNP Paribas BNL D’Italia
  • CheBanca
  • Intesa SanPaolo

Pava Education, İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. Uzman eğitim danışmanlarıyla, müşterilerinin tüm süreçte yanında olarak ihtiyaçları olan desteği sağlayan Pava Education’dan kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız başvuru formumuzu hemen doldurabilirsiniz. Uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.