Kendinizi Finanse Etmenin Yolları

İtalya’da öğrenciyken geçinmek; mali durumunuzu planlamak ve İtalya’daki öğrencilik yıllarınızda bunu nasıl yapacağınıza dair kabaca bir fikir sahibi olmak, rahat ve stressiz bir yaşam anlamına gelir. İtalya’da bir eğitime ya da sertifika programına dâhil edildiniz ve maddi olarak kendi ayaklarınızın üzerinde durmak istiyorsunuz. Tabii ki bu aslında her öğrencinin yapması gereken, hayat şartlarına uyum sağlaması ve alışabilmesi için oldukça gereklidir. Bu yazımızda İtalya’da çalışmak ve gelir elde etmek için neler yapabileceğinizi birkaç madde ile anlatacağız.

İtalya’da eğitime başlarken ekonomik bir plan yapma ve o doğrultuda adım atma gelecek yılardaki olabilecek zorlu ve çalkantılı dönemlerinizi atlatmanıza yardımcı olacaktır. Eğitim yıllarınızda ekonominizi 3 temel üzerine kurmalısınız bunlar; burs, birikiminiz ve part-time çalışma. İtalya’da gönül rahatlığıyla zorlanmadan okumanız için bu üç madde çok önemli.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya'da Üniversite Ücretleri ve Burslar

Burs | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

Bu konuyu daha önce “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızda değinmiştik kısaca tekrar etmek gerekirse bu burs yıllık 2000-5200 avroyu civarında oluyor fakat alacağınız bu bursların ufak birkaç sorunu olabiliyor. İlk olarak bu bursa kesin olarak güvenemezsiniz çünkü bazen elinizde olmayan sebeplerle gerekli olan kredi verme şartını yerine getirmeme durumunda bunu kaybedebilirsiniz. İkincil olarak bu burs ne yazık ki sizin yıllık tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yetmeyecektir. (Yıllık yaklaşık olarak 6000 euro gerekir). Bir diğeri ise -alacağınız bursa bağlı olarak- bu süreç uzayabiliyor. Örneğin, ilk ödemelerin ardından sizden yeterli kredi sınırı istiyor olabilirler. Her bölgenin ve verilen sistemin farklı burs sistemi olduğu için konuyla alakalı başvuru formumuzu doldurarak tarafımızdan bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Birikim | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

Birikimleriniz özellikle sınav zamanları ve bursunuzun kesildiği zamanlar veya yıllar için sizi ayakta tutacak en büyük kaynaktır. Tabii ki de 6 yıllık birikime sahip olmanızı beklemiyoruz ama şartlar bazen istediğiniz gibi gitmeyebilir. En kötü ihtimalle 6-12 ay aralığında bir birikiminizin olması, İtalya’da öğrenciyken geçinmek için ekonomik açıdan oldukça rahat etmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çalışma | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

Şimdi asıl konumuza geldik. Bir öğrencinin çalışabileceği birçok farklı yol bulunur. Bir öğrenci olarak sizin, öğrenci olmayanlardan çok farklı koşullarınız var. Part-time, esnek ve iyi bir ücret verecek işe ihtiyacınız var. Derslerden dolayı zamanınız sınırlı olabilir, hatta bazen sınav haftasında hiç olmayabilir. Bunlarla beraber eğer Avrupa Birliği öğrencisi (Non-European Students) statüsünde değilseniz öğrenci vizeniz sizi %50 çalışmayla sınırlar. Üstelik İtalyanca bilmiyorsanız çalışma seçeneğiniz de azalır. Eğer bilgisayar yazılım, uygulama ve internet sitesi geliştirme gibi alanlarda bilgi birikimi sahibiyseniz ve bu konuda kendinize güveniyorsanız evinizde bilgisayar başında yazılım geliştirici olarak çalışabilirsiniz veya e-ticaret, yazarlık gibi bu tarz bir yol ile geçiminizi sağlayacak başka seçenekler bulabilirsiniz. Eğer sizin böyle bir bilgi birikiminiz, yeteneğiniz veya ilginiz yoksa sizin için 5 farklı ekstra para kazanabileceğiniz yolları Pava Education olarak derledik:

1- Özel (Dil) Ders Vermek

Online olarak İngilizce (veya başka bir dilde) özel ders vermek en iyi seçeneklerinizden biridir. Hiç İngilizce öğretme deneyiminiz yoksa bile “Online Language-Teaching Course” yazarak bu işi nasıl yapacağınız konusunda kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bu tarz kurslar sayesinde dünyanın birçok yerinden insanlara belli bir ücret karşılığı İngilizce öğretebilirsiniz.

İngilizce dil bilginiz mi iyi değil? Bunun için de bu adresten https://www.italki.com/home eksiklerinizi kapatabilir, kişisel olarak kendinizi çok iyi geliştirebilirsiniz (İtalyancanızı da bu site yardımıyla geliştirebilirsiniz). Ayrıca bu siteyi Almanca, Fransızca, Rusça gibi farklı dilleri öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Bu yolla çok kolay bir şekilde para kazanıp derslerinize rahatlıkla odaklanabilirsiniz. Şimdiden pre-courses programları için hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bunun haricinde tarafımızca verilen “İtalyanca Kursu” da bulunmaktadır.

2- Yazılımcılık

Bir alan bulun ve o alanla ilgili iyi bir yazılımcı olun! Eğer bilgisayarla çok sık vakit geçirme imkânı buluyorsanız iş hayatında gereğinden bir hayli fazla ihtiyaç duyulan programlarla ilgili olarak kendinizi geliştirerek evinizde masanızın başında işinizi yaparak para kazanabilirsiniz. Udemy gibi pek masraflı olmayan bu online kurslarla; Web-Design, Professional Blogging, Web-Development, Graphic Design, Social Media Marketing ya da Video-Editing gibi programlarla oldukça ekonominize uygun statülerde hatta masrafsız bir şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey bir bilgisayar. Udemy platformda en çok istenen kursların çoğu 50 hatta ilk alımınıza bağlı olarak 20 doların altındadır. Bunun ardından İtalya’da öğrenciyken geçinmek için herhangi bir programı öğrendikten sonra kolay bir şekilde freelancer.com ya da fiverr.com sitelerinin yardımıyla kendinize iş bulabilirsiniz.

İtalya'da para kazanmak

3- Üniversitede Çalışmak

Saatlik ücreti ortalama 17 euro olan bu iş için her üniversitenin sınırlı sayıda öğrenci alma prosedürü vardır. Bu sebepten dolayı üniversitede iş bulmanız zordur. Bu iş için sizden beklenen genelde çok yorucu bir program veya çalışma temposu değildir. Kütüphanede çalışmak ya da öğrenci değişim programlarındaki çalışanlara yardımcı olmak gibi temel basit görevleriniz olur. Her üniversitenin bu işlere başvuru şekilleri genelde farklıdır. Ama genel olarak üniversiteler her dönem başlangıcında okul sayfalarına ilan verir ya da bazen potansiyel çalışma adaylarına e-posta yolu ile belirli bildirimlerde bulunurlar. Her ne kadar yıllık olarak belirli bir çalışma saati sınırınız olsa da bu işi diğer iş olanaklarıyla beraber ek bir iş olarak da yapabilirsiniz.

İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” sayfamızı da incelemeyi unutmayın.

4- Çocuk Bakıcılığı

Normal bir çocuk bakımı ile rekabet etmek zor olacağından dolayı klasik bir bebek bakıcılığından ziyade “İngilizce bebek bakıcılığı” yapabilirsiniz. Küçük yaştaki çocukların herhangi bir dile maruz kalarak onu öğrenmeleri daha kolay olacağından dolayı İngilizce olarak çocuk bakacağınızı belirtirseniz şansınız bir hayli yükselecektir. İş bulma şansınızı daha iyi hâle getirmek için biraz temel İtalyanca ve biraz bebek bakıcılığı deneyimine (kardeşiniz veya kuzeniniz bile olabilir) sahip olduğunuzdan emin olun.

5- Garsonluk

Hemen hemen dünyanın her yerinde klasikleşmiş bir iş olan garsonlukta genelde herkese yetecek iş bulunur fakat İtalya’da garsonluk yapmaktaki zor nokta, İtalyancayı iyi bilmenizdir. Buna rağmen daha turistik yerlerde var olan otel, restoran, bar ve kafeteryalarda İngilizce bilginizle de iş bulabilmeniz işten bile değil. Yine de belli bir seviyede İtalyanca bilmeniz, gelecek her türlü müşteri için gereklidir.

İlginiz varsa “İtalya’da Aşçılık Eğitimi” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak, ekonomik anlamda yurt dışı eğitiminizde sorun yaşamak istemiyorsanız şimdiden kendinize, üzerinde çalışabileceğiniz bir alan bulun (bu meslek yukarıda yazdıklarımız veya kendi bildiğiniz başka bir yol da olabilir). Belirlediğiniz alan üstünde kendinizi geliştirerek üniversite yıllarınızda para kazanabilirsiniz. Yukarıdaki yolların hiçbiri için özel bir alanda çalışmış olmanıza ya da özel bir yeteneğinizin olmasına gerek yok. Aslında herkesin kolayca para kazanabileceği yollar her zaman birçok alanda mevcuttur. Sonuç olarak pek çok çalışma alanınız vardır ve burada çalışma sınırını sadece siz belirleyebilirsiniz.

Pava Education, İtalya’daki tüm üniversiteler için danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da herhangi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman ekibimiz kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapacaklardır.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” konumuzu da inceleyebilirsiniz.