İtalya’da öğrenciyken geçinmek; mali durumunuzu planlamak ve İtalya’daki öğrencilik yıllarınızda bunu nasıl yapacağınıza dair kabaca bir fikir sahibi olmak, rahat ve stressiz bir yaşam anlamına gelir.

İtalya’da bir eğitime ya da sertifika programına dâhil edildiniz ve maddi olarak kendi ayaklarınızın üzerinde durmak istiyorsunuz. Tabi ki bu aslında her öğrencinin yapmak istediği bir gerekliliktir Bu yazımızda İtalya’da çalışmak ve gelir elde etmek için yapabileceğiniz işlerin neler olduğuna değindik.

İtalya'da Üniversite Ücretleri ve Burslar

İtalya’da eğitime başlarken ekonomik bir plan yapma ve o doğrultuda gereken adımları atma gelecek yıllardaki olabilecek zorlu dönemlerinizi kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Gerek İtalya’da gerekse yurtdışında herhangi bir ülkede kendinize gelir kalemi oluşturabileceğiniz 3 seçeneğe sahipsiniz, bunlar;

  1. devlet bursları ya da özel burslar
  2. birikiminiz
  3. part-time çalışma

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Okurken Kendinizi Finanse Etmenin Yolları Nelerdir?

İtalya'da Okurken Kendinizi Finanse Etmenin Yolları Nelerdir?

Burs | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

İtalya’da burs imkanı öğrencilere tanınan en önemli finansal yardımdır. Yıllık olarak 5000€-8000€ aralığında olan bu burslar İtalya’da okurken öğrenim hayatınızı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Devlet bursları, özel kurumların bursları, başarı bursları ve üniversitelerin öğrencilere sunduğu burs imkanları sayesinde İtalya yurtdışı eğitim açısından en avantajlı bir ülke konumundadır.

Ayrıca burslar ve banka hesaplarının açılması hakkında daha detaylı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Birikim | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

İster yurtdışında tıp okuyun, ister mühendislik veya herhangi bir yüksek lisans programında okuyor olun birikimleriniz özellikle öğrencilik yıllarında sizi ayakta tutacak en büyük kaynaklardan biridir. Özellikle yurtdışında okumak için arayışları olan öğrenciler harcamalarını finanse etmek için ciddi paralara ihtiyaç duymaktadır.

 

İtalya’da üniversite okumak için diğer yurtdışı üniversitelere kıyasla daha düşük bütçelere sahip olmanız yeterlidir. İtalya devletinin neredeyse bütün öğrencilere sunduğu burs olanakları öğrencilik döneminizde sizi epey rahatlatmaktadır. Ek bir birikiminizin de olması ile yurtdışındaki eğitim döneminizi rahatlıkla geçirebileceksiniz.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Part-time Çalışma | İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek

Bir öğrencinin çalışabileceği birçok farklı yol bulunur. Öğrenci olarak sizin, öğrenci olmayanlardan çok farklı koşullarınız var. Öğrencilik döneminde kısıtlı imkanlarınızdan dolayı part-time çalışma imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Derslerden dolayı zamanınız sınırlı olabilir, hatta bazen sınav haftasında hiç olmayabilir. Bununla beraber eğer Avrupa Birliği öğrencisi (Non-European Students) statüsünde değilseniz öğrenci vizeniz sizi %50 çalışmayla sınırlayacaktır. Ancak yine de İtalya’da birçok çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

İtalya’da Öğrenciyken Çalışma İmkanları

İtalya'da Öğrenciyken Çalışma İmkanları Nelerdir?

1- Özel (Dil) Ders Vermek

Online olarak İngilizce, İtalyanca veya başka bir dilde özel ders vermek öğrenciyken en iyi seçeneklerinizden biridir. Hem İtalya’da hem Türkiye’de İngilizce nadir bilinen bir dil sayılmaktadır. Bu açıdan İngilizce bilginizle özel dersler vererek iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

İtalya’da kolaylıkla öğrenebileceğiniz İtalyanca dili ile kariyerinize yeni bir dil becerisi daha ekleyerek kendinize güzel imkanlar yaratabilirsiniz. Dil becerisine sahip olmak hayatınızı her zaman kolaylaştıracaktır.

Dil öğrenimi ile ilgili “İtalya’da Foundation(Hazırlık) Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Pavaedu kapsamında verilen “İtalyanca Kursu” ile her seviyeden İtalyanca eğitimi alabilirsiniz.

2- Bilgisayar ve Yazılım ile İlgili İmkanlar

Eğer bilgisayarla çok sık vakit geçirme imkânı buluyorsanız iş hayatında gereğinden bir hayli fazla ihtiyaç duyulan programlarla ilgili olarak kendinizi geliştirerek evinizde masanızın başında işinizi yaparak para kazanabilirsiniz.

Online kurslarla; Web-Design, Bloggerlık, Web-Development, Grafik tasarım, Sosyal medya faaliyetleri ya da Video editörlüğü gibi alanlarda oldukça kendinizi geliştirebilir ve İtalya’da öğrenciyken deneyimlerinizi de bu çalışmalara aktarabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilecek yazılarımıza göz atabilirsiniz; “İtalyan teknoloji şirketleri” ve “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi

 

İtalya'da para kazanmak

3- Üniversitede Çalışmak

Saatlik ücreti ortalama 17 euro olan bu iş için her üniversitenin sınırlı sayıda öğrenci alma prosedürü vardır. Bu sebepten dolayı üniversitede iş bulmanız zordur. Bu iş için sizden beklenen genelde çok yorucu bir program veya çalışma temposu değildir.

Bu işler genelde kütüphanede çalışmak ya da öğrenci değişim programlarındaki çalışanlara yardımcı olmak gibi temel basit görevleri içermektedir. Her üniversitenin bu işlere başvuru şekilleri genelde farklıdır. Ama genel olarak üniversiteler her dönem başında okul sayfalarına ilan verir ya da bazen potansiyel çalışma adaylarına e-posta yolu ile belirli bildirimlerde bulunurlar.

Her ne kadar yıllık olarak belirli bir çalışma saati sınırınız olsa da bu işi diğer iş olanaklarıyla beraber ek bir iş olarak da yapabilirsiniz.

İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı da incelemeyi unutmayın!

4- Çocuk Bakıcılığı

Normal bir çocuk bakımı ile baş etmek biraz zor olacağından klasik bir bebek bakıcılığından ziyade “İngilizce bebek bakıcılığı” olarak bakıcılık yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

Küçük yaştaki çocukların herhangi bir dile maruz kalarak onu öğrenmeleri daha kolay olacağından dolayı İngilizce olarak çocuk bakacağınızı belirtirseniz şansınız bir hayli yükselecektir. İş bulma şansınızı daha iyi hâle getirmek için biraz temel İtalyanca ve bebek bakıcılığı deneyimine sahip olmanız yeterlidir.

5- Garsonluk

Hemen hemen dünyanın her yerinde klasikleşmiş bir iş olan garsonlukta genelde herkese yetecek iş bulunur fakat İtalya’da garsonluk yapmaktaki zorlayıcı etken İtalyanca bilmenizdir.

Buna rağmen daha turistik yerlerde var olan otel, restoran, bar ve kafeteryalarda İngilizce bilginizle de iş bulabilmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak İtalya’da yaşamayı düşünüyorsanız İtalyanca sizin için önemli bir gerekliliktir.

İtalya’da Aşçılık Eğitimi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Garsonluk Yapmak | İtalya'da Okurken Yapılabilecek Meslekler

Son olarak, ekonomik anlamda yurt dışı eğitiminizde sorun yaşamak istemiyorsanız şimdiden kendinize, üzerinde çalışabileceğiniz bir alan bulun. Belirlediğiniz alan üstünde kendinizi geliştirerek üniversite yıllarınızda para kazanabilirsiniz.

Yukarıdaki yolların hiçbiri için özel bir alanda çalışmış olmanıza ya da özel bir yeteneğinizin olmasına gerek yok. Aslında herkesin kolayca para kazanabileceği yollar her zaman birçok alanda mevcuttur.

Pavaedu, İtalya’daki tüm üniversiteler için danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da herhangi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman ekibimiz kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.