İtalya’da oturma izni almayı sağlayan Permesso di Soggiorno belgesi, İtalyancada oturma izni anlamına gelmektedir. Eğer İtalya’ya ilk kez gidiyorsanız oturum izniniz kabul almadan ülkeye giriş yapamazsınız. Eğer oturumunuzu uzatma durumundaysanız randevu kâğıdı ve bir önce almış olduğunuz oturum izni kopyası sayesinde ülke sınırına giriş-çıkışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya sınırları içinde çalışma ve oturma iznini tasdikleyen belge olan Permesso di Soggiorno, Schengen Vizesi ile de aynı özelliklere sahiptir. Eğer pasaportunuz yanınızdaysa İtalya oturma izni belgesi ile Avrupa ülkelerinde serbest dolaşma hakkına sahip olursunuz. Fakat bunun için öncelikle Codice Fiscale almanız gerekir. Codice Fiscale, kişiye özel 16 haneli İtalyan vergi numarasıdır. Bir nevi vatandaşlık numarası denilebilir. Oturma izni, banka hesabı açıp kapatma, ev kiralama, telefon hattı açma, toplu taşıma kartı çıkarttırma gibi birçok konuda bu numaraya ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için: “Codice Fiscale”

Permesso di Soggiorno Nereden Alınır?

Permesso di Soggiorno

İtalya oturma izni için kart başvurunuzu bulunduğunuz bölgedeki Poste Italiane’lerden (postane) yapabilirsiniz. Burada form doldurup gerekli ücreti ödedikten sonra Emniyet Müdürlüğüne yönlendirilirsiniz. Genelde bu süre 4-5 ay kadar ileri tarihli bir randevu olur. Randevu günü Emniyet Müdürlüğünde belgeleriniz incelenir, parmak iziniz alınır. Daha sonra yine bir randevu tarihi alırsınız. Bu, polis kontrolünden bir gün sonra cep telefonunuza mesaj ile gelir. Bu randevu tarihi de genellikle 1 ay sonrası için olur. O tarihten sonra İtalya’da oturum izni kartınıza sahip olabilirsiniz. Görüldüğü üzere süreç yaklaşık 6 ay sürebilir. 

Permesso di Soggiorno Nasıl Yenilenir?

İtalya’da oturma izninizi belgeleyen Permesso di Soggiorno kartınızı yenilemek istiyorsanız en az 4 ay önceden işlemleri başlatmanız gerekebilir. Çünkü tıpkı başvuru işlemlerindeki gibi oturum uzatma işlemleri genelde ortalama 6 ay sürmektedir. Böylelikle oturma izninizin yenilenmesini bekleyeceğiniz süreyi kısaltabilir, o süre içerisinde mağdur olma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Kartınızı yeniletmek için gerçekleştireceğiniz süreç, başvuru süreciyle neredeyse aynıdır. Başvurunuzu Poste Italiane’ye yapmanız gerekir. Sonraki süreçler yine Emniyet Müdürlüğüne gidiş için verilen uzak randevu tarihleri şeklinde ilerler. İtalya oturum izni için gerekli Permesso  di  Soggiorno kartınızın yenilenmesi sürecinde Türkiye’ye seyahat etmeniz gerekirse Poste Italiane’nin verdiği belgeler ile hiçbir sıkıntı yaşamadan seyahat edebilirsiniz. Bu belgeler randevu tarihini gösteren kâğıt ile ricevuta belgesidir.

İtalya’da Oturma İzni Başvurusu İçin Gereken Belgeler

 • Posta Italiane’ye yaptığınız başvuruda temin edeceğiniz başvuru kiti 
 • Pasaportunuzdaki kimlik bilgilerinizin fotokopisi 
 • Codice Fiscale fotokopisi 
 • 4 adet vesikalık fotoğraf 
 • Oturma izni yenileme başvurusu için; var olan oturum izni kartının arkalı önlü fotoğrafı 

Permesso di Soggiorno Öğrenci Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Öğrenciler, İtalya oturma izni başvurusu yaparken yukarıda belirtilen belgelere ek olarak aşağıdakileri de bulundurmak zorundalar. 

 • İtalya’da ikamet edeceğiniz süreçte geçinebileceğiniz kadar maddi varlığınız olduğunun bankadan onaylanmış belgesi (Minimum 5800 €) 
 • Okuduğunuz okulda öğrenci olduğunuzu kanıtlayan öğrenci belgesi 
 • Geçerli bir öğrenci vizeniz varsa fotokopisi 
 • İtalya’da ikamet ettiğiniz süreçte geçerli olan sağlık sigortanızın fotokopisi 

Ayrıca “İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı” yazısını  ve “Pasaport Nasıl Çıkarılır” yazısını inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Oturma İzni Maliyeti Ne Kadardır?

Permesso di Soggiorno ücreti

İtalya’da oturma izni için alınan kartın maliyeti ikamet süresine göre belirlenir. Bu doğrultuda 3 farklı ücretlendirme yapılır. Bu ücretler ortalamadır, değişkenlik gösterebilir: 

 • 3 – 12 ay arası: €40,00 
 • 1 – 2 yıl arası: €50,00 
 • 5 yıl üstü: €100,00 

Yukarıda sayılanlar dışındaki diğer masraflar ise ortalama olarak aşağıdaki gibidir: 

 • Posta Italiane’ye ödenecek ücret: €30,00 
 • İtalyan ekonomi bakanlığının kart ücretinden aldığı pay: €16,00 
 • Marca da Bollo (İtalyan damga pulu): €30,46 

Önerilen: “İtalya’da Üniversite Okumak”

İtalya’da uluslararası yaşam deneyimini tadarak bir dünya vatandaşı olmak istiyorsanız Pava Education’ın profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmak. Daha sonra uzman danışman ekibimiz, sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.