Avrupa’nın gözde ülkelerinden biri olan İtalya’da tıp eğitimi almak birçok öğrenci tarafından tercih edilen ve oldukça avantajlı bir seçenektir. Gerek İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak gerek devlet üniversitelerinde eğitim alırken verilen kaliteli eğitim, ülkenin keyifli sosyal yaşamı ile birleşince İtalya, öğrenciler için bir çekim merkezi hâline gelmektedir. İtalya’da toplam 13 devlet üniversitesi İngilizce tıp eğitimi vermektedir. Bunlardan birisi tek diş hekimliği eğitimi veren Siena Üniversitesidir.

İtalya’da tıp eğitimi almak ile ilgili detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz. Genellikle dünyanın ilk 500’de bulunan İtalyan tıp fakülteleri, YÖK tarafından da tanınıyor ve denklik gösteriliyor.”İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler Hangileridir?

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri dört özel üniversite bulunmaktadır, bu üniversiteler şu şekildedir:

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Özel üniversitelerde tıp eğitimi müfredatı nasıldır?

İtalya’da tıp eğitimi 6 yıldır. Bu eğitimin ilk 3 yılı teorik olarak kalan 3 yılı ise klinik çalışma olarak gerçekleşir. İtalya’nın önde gelen özel tıp fakültelerine başvuru koşulları bazı noktalarda değişkenlik gösterse de genel itibariyle iki temel şarta dayanmaktadır: 

  • 12 yıllık eğitimi tamamlamak
  • Başvurulan üniversitenin gerçekleştireceği giriş sınavına katılmak

İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak ve Avantajları

  • İngilizce eğitim alarak dilinizi geliştirmenizin yanında İtalya’da kalacağınız uzun süre boyunca İtalyancanız da gelişecektir.
  • Öğretici ve uygulamalı kaliteli eğitim.
  • İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 50 adet kültürel, 5 adet doğal güzelliği bulunur.
  • İtalyan öğrenciler ve yurt dışından da gelecek birçok öğrenci sayesinde uluslararası sosyal ortamınız olacaktır.
  • Özellikle AB ülkelerinde edineceğiniz bir diploma sayesinde pek çok ülke alternatifiniz de olacaktır.

Pava Education, İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de bu hizmetten faydalanmak ve İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman eğitim danışmanları sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceklerdir.

Ayrıca “İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması” konusuna göz atabilirsiniz.

UniCamillus | İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak

“The Saint Camillus International University of Health and Medical Sciences” olarak da bilinen UniCamillus Üniversitesi 2017 yılında Roma’da kurulmuştur. Sadece sağlık ve tıp bilimleri alanında bölümler barındıran ve özel bir üniversite olan UniCamillus Üniversitesi yeni bir üniversite olmasına rağmen verdiği kaliteli eğitim sayesinde İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak denildiğinde öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir üniversitedir. Üniversitenin temel amacı az gelişmiş ülkelerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için uluslararası düzeyde çalışabilecek doktor ve sağlık uzmanları eğitmektir.

UniCamillus Üniversitesi

UniCamillus İngilizce Tıp Eğitimi Kabul Sınavı

UniCamillus Üniversitesinin tıp öğrencilerini kabul ederken uyguladığı sınav, tıp eğitimi için önemli olarak belirlenen çeşitli zihinsel yetenekleri değerlendiren bilgisayar tabanlı bir testtir. 120 dakika süren bu sınavın ücreti 50 €’dur. Sınav, yazılı sınav ve sözlü mülakat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yazılı sınav 51 sorudan oluşmaktadır ve bu sorular üç bölüm içerisinde öğrencilere sorulmaktadır.

  • Verbal Reasoning (17 soru): Bu bölümde öğrencilerin sözel akıl yürütme yeteneği ölçülmektedir.
  • Numerical Reasoning (17 soru): Öğrencilerin sayıları mantıklı ve verimli bir şekilde kullanması gereken bir bölümdür.
  • Abstract Reasoning (17 soru): Bu bölümde öğrencilerin soyut problemleri anlamaları ve var olan bilgilerini kullanarak çözümlemeleri beklenmektedir. 

Sözlü mülakat kısmında ise genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik bölümleri ile ilgili sorular sorulmaktadır. Mülakatta 0-69 puan aralığında değerlendirme yapılmaktadır. 

Ayrıca “Roma’da Tıp Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

San Raffaele Üniversitesi | İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak

“Vita-Salute San Raffaele University” olarak da bilinen San Raffaele Üniversitesi, 1996 yılında kurulmuştur. “Quid est homo” (İnsan nedir?) sorusunu temel alarak insan türünün psikolojik, biyolojik ve ruhsal olarak biricik olması inancıyla eğitim sistemini şekillendirmiştir.

Dünyanın en genç ve başarılı ilk 25 üniversitesi içerisinde bulunan San Raffaele Üniversitesi aynı zamanda özel tıp üniversitesi olarak öğrencilerine seçkin ve doygun bir eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Görkemli güzelliği ve eğitimiyle İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak denildiğinde örnek gösterilen üniversite, medikal alanda verdiği eğitim süresince öğrencilere hasta simülatörü ile çalışma fırsatı, laboratuvarlar, pratik alanları ve üniversite hastanesinin klinik bölümlerine erişim hakkı tanımaktadır.

San Raffaele Üniversitesi

San Raffaele Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavı

San Raffaele Üniversitesi tarafından yapılan bu sınav, San Raffaele Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Öğrenciler, yılda 1 veya 2 kere yapılan ve 170 € olan sınav ücreti bulunan bu sınava üniversitenin belirlediği sınav ortamı oluşturulduğu takdirde kendi evlerinde bilgisayar ortamında girebilmektedirler.

Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 100 soru sorulmakta ve 120 dakika verilmektedir. Sözel mantık ile ilgili 60, sayısal konular ile ilgili 40 sorunun bulunduğu sınavda baraj puan 100 puan üzerinden 35’tir. Sözel mantık içerisinde mantık, problem çözme ve okuduğunu anlama konularına ait sorular bulunmaktadır. Sayısal konular olarak da matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarına ait sorular sorulmaktadır.

Sınava kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt sonrasında belirli bir ücret ödeyerek örnek sorulara ulaşabilmektedirler. Kazanan öğrencilerin kayıt hakkı 2 hafta saklı tutulmaktadır.  

Cattolica Üniversitesi (Catholic University of the Sacred Heart)

1921 yılında kurulan ve Avrupa’nın en büyük özel üniversitesi olan Cattolica Üniversitesi; Milano, Roma, Brescia ve Piacenza’da bulunan dört kampüsü ile İtalya’nın da önde gelen üniversitelerinden biri olarak anılmaktadır. Gerek sosyal bilimler gerekse fen bilimleri alanında eğitimlere sahip olan Cattolica Üniversitesi, bünyesinde bulunan 35.000’den fazla öğrenciye kaliteli eğitim vermektedir. Dünya genelindeki okulların sıralandığı QS World Ranking’e göre tıp eğitimi alanında 101-150 bandında bulunan ve CWUR’a göre dünyada 451. sırada bulunan yeri ile öncü okullardan biri olduğunu ispatlayan Cattolica Üniversitesi, verdiği özel tıp eğitimi ile de alanında başarılı öğrenciler yetiştirmektedir. 

Cattolica Üniversitesi

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesine Giriş Şartları

Cattolica Üniversitesinin seçkin eğitiminden faydalanmak isteyen öğrencilerin başlıca karşılamaları gereken şartlar bulunmaktadır. İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak isteyen öğrencilerden başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle 12 yıllık eğitimlerini tamamlamış olmaları ve başvuru yapacakları sene YKS sınavına girerek barajı geçmeleri veya bir üniversiteye kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Cattolica Üniversitesi ayrıca başvuru yapacak öğrencilerin TOEFL IBT’den 80 puan ve üzeri veya IELTS’ten 6.0 puan ve üzeri dil belgelerinin olmasını talep etmektedir. 50 kişilik öğrenci kontenjanının 30 tanesini Avrupa vatandaşı olmayan öğrencilere ayıran Cattolica Üniversitesinde tıp okumak için bir giriş sınavına da girilmesi gerekmektedir. Giriş sınavını başarı ile bitiren ve kayıt yaptırmaya hak kazanan AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler okul ücreti olarak yıllık 15,600 € vermektedirler. Sonuçlar açıklandıktan sonraki iki hafta içerisinde okula depozito ödemesi yapılmalıdır.

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavı

Cattolica Üniversitesi tarafından yapılan bu sınav, Cattolica Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sınav 65 sorudan oluşmaktadır, adaylara 65 dakika süre verilmektedir ve sınavı geçmek için 65 puan üzerinden minimum 15 puan alınmalıdır. Sınav içeriğinde biyoloji, kimya, fizik, matematik, genel kültür, psiko-davranış (mantık, görsel mekân mantığı, problem çözme), din ve etik kültürü konuları bulunmaktadır. Sınav ücreti yaklaşık olarak 160 €’dur.

Humanitas Üniversitesi | İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak

2014 yılında Milano’da kurulan Humanitas Üniversitesi, içinde barındırdığı hastanesi ve teknolojik imkânları ile öğrencilerine üst düzey bir eğitim sağlamaktadır. Öğrencilerin tıbbi vakalarla iç içe olmalarını sağlayan bu durum, deneyim edinme ve meslekte serinkanlı olma konusunda da oldukça öğreticidir. Yaklaşık 800 öğrencinin eğitim aldığı Humanitas Üniversitesinde bulunan simülasyon merkezi sayesinde öğrenciler sanal ortamlarda yaratılan hastalara çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilmekte ve kendilerini geliştirebilmektedirler.

Humanitas Üniversitesi

HUMAT

Humanitas Üniversitesi tarafından yapılan HUMAT sınavı, Humanitas Üniversitesinde Tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Önceki yıllarda IMAT içeriğine benzer bir sınav formatıyla gerçekleştirilen HUMAT, bu seneden itibaren üniversitenin kendisinin belirlediği bir formatta hazırlanmıştır.

Ayrıca “IMAT Sınavı Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey” yazımıza da göz atabilirsiniz.

HUMAT Sınavı temelde Bilimsel Düşünme (30 soru) ve Akademik Okuryazarlık (30 soru) bölümlerinden oluşmaktadır. Bilimsel düşünme bölümü; işlevsel düşünme, matematiksel düşünme ve görsel düşünme bölümlerinden oluşmaktadır.

İki parti hâlinde yapılan sınavda ilk bölümü oluşturan bilimsel düşünme bölümünde öğrencilere 60 dakika süre verilmektedir. İkinci bölümü oluşturan akademik okuryazarlık bölümünde de soruların cevaplanması için verilen süre 60 dakikadır. Sınav ücreti yaklaşık 165 €’dur ve sınav Türkiye’de yapılmamaktadır.

İtalya’da özel üniversitelerde tıp okumak isteyen adaylar; sınavlar ve zamanları, üniversite giriş, başvuru, kayıt, konsolosluk vb. işlemleriniz için başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]