fbpx

İtalya’da sahne sanatları eğitimi diğer pek çok bölüm gibi 3 yıldır. Öğrenciler ister İngilizce isterlerse de İtalyanca eğitim alabilirler. Çeşitli akademi ve üniversitelerde verilen 3 yıllık eğitimin yanı sıra öğrenciler kısa ve uzun süreli kurslarla sertifika da alabilirler.

Detaylar için “İtalya’da Sertifika Programları” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Sahne sanatları; yaratıcı becerilerin gelişmesini, mutlu ve çok yönlü insanların duygusal zekâ ile yaratıcı zihinlerin olmasını ve hayal güçlerini arttırmayı hedefler. Tarih boyunca sanat eğitiminin en eski ve en kalıcı biçimlerinden biri, aslında eski Yunan zamanına kadar uzanan ve bugün de devam eden sahne sanatlarıdır. Antik Yunan, sadece tek bir konuya bağlanmasından ziyade, her öğrencinin tam potansiyeline ulaşması için dengeli bir sanat, beşeri bilimler ve bilim eğitimi almasının gerekli olduğunu düşünmüştür. Peki, sahne sanatları nelerdir?

Sahne Sanatları Nelerdir

Sahne Sanatları Nelerdir?

 • Oyunculuk
 • Tiyatro
 • Dans
 • Opera
 • Sinema
 • Bale
 • Televizyon
 • Müzik

Ayrıca “İtalya’da Sanat, Müzik ve Dans Eğitimi” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi Avantajları

Sahne Sanatları Bölümü dersleri; rol, dünya tiyatro tarihi, oyun inceleme, sahne uygulaması, ses ve konuşma, doğaçlama, temel oyunculuk, dans, dramaturjidir. Bu eğitimi alan kişilerin başta kendilerinde; hayatlarında, davranışlarında, duygularında çok avantajı olacaktır. Bu iyi tutumlarını da çevresine yansıtacaktır. Bunlar:

Kendine Güven

Kendine güvenen bireyler kendini daha kolay ifade edebilirler. Sahne sanatlarında okumak, kişinin öz güven, öz saygı ve öz farkındalığının gelişmesini ve artmasını sağlar. Sahne sanatları eğitimi, kişinin kendi güvenli bir ortamından dışına çıkarak pratik yapma fırsatı sağlar. Haftalar süren provadan sonra bile, bir topluluğun önüne çıkıp sahnede savunmasız olmanın verdiği tepkiyi kabul etmek cesaret ister.

İş birliği

Spor oyunlarının aksine, tiyatro gösterisinde kazanan veya kaybeden yoktur. Tek “galibiyet”, herkesin mümkün olan en iyi şovu yaratmak için birlikte çalışmasıdır. Sahne sanatları müfredatı, öğrencileri yalnızca gösteriye bireysel olarak katkıları hakkında düşünmeye değil, aynı zamanda kendi performanslarının gösterinin performansını bir topluluk olarak nasıl geliştirebileceğini düşünmeye iter.

Empati

Ses, dans, müzik ve/veya oyunculuk yoluyla başkalarının hikâyesini sahneye koymak ve kendilerinden farklı bir karakteri canlandırmak; diğer insanları anlamayı ve onlarla empati kurmayı, önemli farklılıklara saygı göstermeyi ama benzerlikleri kucaklamayı öğretir.

İyi bir birey

Pek çok araştırma gösteriyor ki; belirli kalitede sahne sanat eğitimi alan kişiler topluma, tabiata ve dünyaya daha yararlı bir birey oluyorlar. Bu da onların olumsuz davranışlar yapma oranlarının daha az olduğunu gösteriyor.

Ayrıca “İtalya’da Yapılacak 25 Şey” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi Veren Akademiler/Üniversiteler

İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” konularımızı da okuyabilirsiniz.

 • Conservatorio Santa Cecilia (The QS World University Rankings by Subject Performing Arts 2021 verilerine göre dünyanın en iyi Sahne Sanatları eğitimi veren 100 üniversitesi arasındadır.)
 • Torino Üniversitesi
 • NABA
 • Jam Academy – International Academy of Modern Music
 • IES Abroad
 • Accademia Italiana
 • Accademia Lingue e Culture Europee (ALCE)
 • Lorenzo de’ Medici – The Italian International Institute
 • Link Campus University (LCU)

Ayrıca “İtalya’da Sanat Eğitimi” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu eğitim kurumları haricinde genellikle spesifik olarak sadece müzik, sadece dans, sadece drama gibi belirli alanlarda yüzlerce akademi, konservatuvar, enstitü ve üniversite bulunur.

Önerilen: Milano Konservatuvarı

Sahne Sanatları Bölümüne Giriş Koşulları

Torino Üniversitesi

Torino Üniversitesi

Örnek olarak Torino Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü giriş şartları bunlardır:

 • Lise diploması ve transkript
 • YKS Sınavı’ndan barajı geçmek
 • Dil yeterlilik belgesi (Genellikle B2)
 • TOLC-F Sınavı’ndan 18.0 puan almak

Torino Üniversitesi Sahne Sanatları Eğitimi Bölümü için İtalyanca eğitim vermektedir. “İtalya’da Dil Okulları” sayesinde siz de dilinizi geliştirebilirsiniz.

Ek olarak “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi – Öğrenim Ücretleri

Sosyal devlet anlayışı bulunan İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişkenlik göstermektedir. Ücret aralığında belirleme yapılırken öğrencilerin aile gelir beyanları istenmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan öğrenciler yıllık 156 € okul ücreti ödemektedirler. Eğer öğrenci en az 2 yıldır ailesinden ayrı yaşıyorsa öğrencinin kendi gelirine bakılmaktadır. Aile gelir beyanı vermeyen öğrenciler, okul ücreti olarak yıllık 3500 € ödemeyi kabul etmiş sayılırlar. İtalya’da bulunan özel üniversitelerin ücretleri değişkenlik göstermektedir. Yıllık 15.000 € ile 20.140 € arasında değişiklik gösteren özel üniversite ücretleri öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. İtalya’da sahne sanatları eğitimi kalitesi devlet okullarında da özel okullarda da oldukça yüksektir ve aralarında büyük bir eğitim kalitesi farkı mevcut değildir.

Önerilen: “Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi – Burs ve Konaklama İmkânları

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından yurt ve burs olanakları sağlandığı için İtalya’da sahne sanatları eğitimi son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir. Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler. İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Önerilen: “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de İtalya’da sahne sanatları eğitimi almak ve dünyanın en prestijli üniversitesinde yeteneklerinizi keşfetmek istiyorsanız lütfen başvuru formumuzu doldurun. İtalya’da bulunan eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektirler.

2022-07-03T20:19:11+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!