İtalya’da sertifika programları ile bir sertifika veya diploma elde etmek sanıldığı kadar zor değildir. Sertifika, bir bireyin belirli alan veya alandaki eğitimi veya dersi başarıyla tamamladığını ve o konu hakkında kalifiyesini gösteren, onaylayan bir belgedir ve ayrıca bir kişinin belirli bir testi veya bir dizi testi geçtiğini de göstermektedir. İtalya’da sertifika ve diploma programları enstitü, akademi, üniversite veya kolejlerde verilebilir. Bu eğitimlerin süreleri genellikle birkaç haftalık olacağı gibi 2 yıllık da olabilir.

Ayrıca “İtalya’da Lise Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Sertifika ve Diploma Okulları

İtalya’da gerekli görülen veya istenen bir mesleğe veya bölüme yapacağınız başvurular için farklı koşullar bulunur. Eğitim alacağınız kurumda farklılık gösterdiği gibi bölümlerin her birinde de farklı başvuru şartları ve ücret değişimleri bulunmaktadır. Sertifika programlarını seçerken dikkat etmenizde ve bilmenizde yararı olacak bazı hususlar bulunur:

İtalya’da Sertifika Programları Hakkında Bilgiler ve Avantajlar

 • İtalya’da sertifika programları ağırlıklı olarak İtalyanca ve İngilizce dilindedir.
 • Genellikle sertifika programlarına başvuru yaparken sizden IELTS ve TOELF sınavlarından dil bilginizi kanıtlamanız istenir.

Önerilen: “SAT TOEFL ve IELTS Sınavları

 • Sertifikalarınızı yaz okulları ve çeşitli eğitimlerle birlikte tamamlayabilirsiniz.
 • Eğitim alacağınız yere de bağlı olarak İtalya’da alacağınız sertifika programlarınız, yüksek lisans diploması gibi değerli olabilir.
 • Sertifika programları genelde yüksek lisans eğitimlerinizden daha kısa sürede tamamlanmasına rağmen hedefe yönelik olacağı için sıkı bir eğitimle gerekli niteliği kazanabilirsiniz.
 • Sertifika programları yüksek lisans eğitimlerine göre daha ekonomik olabilir.
 • Sertifika programlarını alırken önemli olan nokta o alanda profesyonelleşmek olduğu için lisans diplomanız yerine lise diplomanız da yeterli olabilir.
 • İtalya’da yüksek lisans eğitimi başvuruları kısa bir sürede biterken İtalya’da sertifika programları için bir sene içerisinde birçok kez farklı eğitim kursları tarafından ders açılmaktadır.
 • İtalyanca kursumuzu alarak İtalyanca verilecek derslere daha iyi hazırlanabilir, İtalya maceranızı daha hazırlıklı geçirebilirsiniz.

Ayrıca “Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konularımızı incelemeyi unutmayın.

İtalya’da Sertifika Programları Alabileceğiniz Bölümler

İtalya’da sertifika ve diploma alabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Bu bölümler sizin söz konusu mesleğiniz ve alanınız hakkında daha kısa sürede uzmanlaşmanızı sağlayabilir.

Ayrıca “İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Neden İtalya’da Eğitim?

Özellikle son birkaç senedir yurt dışında eğitim denildiğinde İtalya’da eğitim fikri daima öne çıkıyor. Peki, bu düşüncenin sebepleri nelerdir?

 • Öncelikle eğitim denildiğinde akla gelen üniversite kavramının ortaya çıktığı, dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen Bologna Üniversitesi, İtalya’da yer alır.
 • İtalya’da İngilizce eğitimin bilhassa son 10 yılda gösterdiği gelişim ve açılan yüzlerce bölüm sayesinde öğrenciler, uluslararası sosyal ortamın içinde bulunurlar.
 • Bir dil öğrenmek için en önemli kriter zorunda kalmaktır. Siz de İtalya’da eğitim alırken bulunacağınız durumlardan ötürü İtalyanca dilini konuşmak zorunda kalacağınızdan dolayı öğrenme ihtimaliniz bir hayli artar.
 • Dünyanın en iyi üniversiteleri veya çeşitli bölümler üzerine en iyi eğitim alabileceğiniz yerler arasında İtalyan üniversiteleri bulunmaktadır. (Bkz: İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri)
 • İtalya’nın hemen hemen her köşesinde farklı tarihi barındırdığı bilinir. Bu sebepten dolayı da UNESCO Dünya Miras Listesi’nde 50 kültürel varlık 5 doğal varlık olmak üzere toplam 55 adet mirası barındırır.
 • İtalya, başta moda olmak üzere (Gucci, Prada, Armani) gıda (Barilla, Illy, Nutella, Kinder), araba (Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Lamborghini, Maserati), sigorta (Generali), enerji (Eni, Enel) gibi pek çok alanda dünya markası firmaları bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için “İtalya’da Eğitim” konusuna göz atabilirsiniz.

Neden İtalya'da eğitim almalıyız

İtalya’da Sertifika Programları Başvuru Şartları

İtalya’da sertifika programları için her ne kadar bazı şartlar ve koşullar bulunsa da genellikle İtalyanca veya İngilizce dil bilginizin olduğunu gösteren belgeye sahip olmanız (IELTS, TOEFL gibi) yeterli olacaktır. Elbette, gideceğiniz akademi, üniversite veya enstitüye göre farklı belgeler, dokümanlar istenebilir. Sertifika ve diploma programlarına genellikle giriş için istene belge ve dokümanlar aşağıdaki gibidir:

 • Öz geçmiş/CV
 • Yabancı diliniz için yeterlilik belgesi
 • Motivasyon mektubu
 • Diploma
 • Not dökümü/Transkript
 • Kimlik belgesi/Pasaport
 • 4 adet fotoğraf
 • Kayıt formu
 • Bazı programlar gideceğiniz mesleki ve profesyonel eğitimler için o konuda eğitim ve ilginizin olduğunu gösterecek sertifika/diploma ister.
 • Bazı kurslar gelecek adaylardan bilimsel geçmişe (biyoloji, tıp, doğa bilimleri, fizik, kimya) dayalı eğitim programı sunmanızı ister.
 • Başvuru ücreti

Önerilen: “İtalya’da Oturma İzni

İtalya Sertifika ve Diploma Programlarının Ücretleri

İtalya sertifika ve diploma programları fiyatları birçok etmene gerek farklılık gösterir. Kurs süresi, kurs içeriği, katılım sayısı, kursun verildiği yer ve ekstra olarak kurumun size sağladığı ve öğreniminizi, eğitiminizi geliştirecek avantajlar gibi geniş detaylar öğrenim giderinizi değiştiren faktörlerdendir. Yine de ortalama olarak İtalya’da sertifika programları fiyatları 0 – 20.000 € arası değişmektedir.

Ayrıntılı olarak bilgi edinmek için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Sertifika Programları Vizesi & Eğitim Sonrası Çalışma İzni

İtalya’da çalışma izni almak için farklı vize türleri bulunmaktadır. Özellikle üniversite eğitimi veya akademi, enstitü ve kolejler tarafından verilen herhangi bir sertifika, diploma programı sırasında ve sonrasında öğrenciler kendi geçimini sağlamak için çalışma gereksinimi duymaktadırlar. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini alan öğrenciler İtalya’da eğitimleri esnasında haftada 20 saati geçmemek koşuluyla çalışabilirler. Ancak İtalya’da sertifika programları almak için gelen öğrenciler bu ayrıcalıktan yararlanamamaktadırlar. Fakat sertifika programları sonrası eğer kendilerini iyi geliştirmişlerse İtalya’da çalışma izni için başvuruda bulunabilirler ve eğer onay alabilirlerse bir işte çalışabilirler.

Önerilen: “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları

Siz de sertifika veya diploma programlarına başvuru yapmak istiyorsanız başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız. Sürecinizi değerlendirip sizin için uygun bir kurs aramaya başlamamız için iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekiplerimiz en kısa sürede sizinle irtibat hâlinde olacaklardır.