İtalya’da şirket kurmak söz konusu olduğunda genelde yabancı girişimciler sermaye şirketi yapısındaki limited veya anonim şirketi tercih etmektedir. Anonim şirket en az 50.000 Euro sermaye ile kurulan ve halka açık ortaklık yapısına sahip olabilen bir şirket türüdür. Limited şirket kurmak için ise en az bir kişi ve minimum 10.000 Euro sermaye gereklidir.

Limited şirket İtalyanca’da “Società a responsabilità limitata” olarak ve kısaca SRL olarak isimlendirilir yani bir İtalyan şirketin sonunda SRL görüyorsanız o limited şirkettir. Bunun dışında İtalya’da şirket kurmak için şahıs şirketi gibi alternatifler de yer alır, ancak uluslararası iş yapmayı düşünen kişiler sermaye yapısında kurulumu tercih etmektedir.

İtalya'da Startup Kurmak, Büyütmek

İtalya’da şirket kurarak yatırımcı vizesi alınabilmekte ve bu vize ile İtalya’ya sürekli ikamet sağlanabilmektedir, ancak oturum izni ile vatandaşlık farklı olmaktadır, vatandaşlık için şirketi kuruluşundan sonra farklı süreçler olmaktadır.

İtalya’da Kimler Şirket Kurabilir?

İtalya genelinde şirket kurmak için vatandaşlığınız bulunması zorunlu değildir, gerekli belgeleri ve işlemleri tamamlamanız halinde İtalya’da faaliyette bulunacağınız alana yönelik istediğiniz şirket yapısında işletmenizi kurabilirsiniz.

İtalya’da şirket kurmak isteyen kişiler için gereklilikler genel olarak şunlardır:

 • Hukuki bir engel bulunmaması ve tam ehliyetli olmak
 • Vatandaşlık veya ikametgah gerekli değildir
 • Vergi beyanları ve İngilizce, İtalyanca çevirileri
 • İş kuruluşu için yasal izinler ve noter tasdikleri

İtalya’da Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Limited şirket yapısı ortakların koydukları sermaye ile kurdukları ve üçüncü kişilere karşı şahıs olarak değil şirketçe sorumlu oldukları bir organizasyondur. İtalya’da limited şirket (Società a responsabilità limitata – SRL) kurmak istediğinizde dünya genelinde limited şirketler için uygulanan genel standartlara tabi olursunuz.

Şirketi kurarken bilmeniz gereken koşullar şunlardır:

 • Minimum 1 kişi ile kurulabilir
 • Kuruluşta en az 10.000 Euro sermaye konulmalıdır
 • İtalya vergi kimlik numarası alınmalı
 • Noter onaylı şirket sözleşmesi sağlanmalı
 • Şirket için banka hesabı tanımlanmalı
 • İtalyan vergi sistemine kaydolunmalı

İtalya'da Şirket Kurmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İtalyan limited şirketler hakkında bilmeniz gereken diğer önemli bilgiler

İtalya genelinde limited şirketler anonim şirket türünden sonra en yaygın şirket tipidir. Limited şirket kurulurken yapılacak ortaklıkların sınırı 50’dir, bu açıdan şirket bir kişi ile kurulabileceği gibi 50 hissedara da ortaklık yapabilir. Ayrıca İtalyan limited şirketlerinin ortakları şahıslar olduğu gibi tüzel kişiliğe sahip şirketler de olmaktadır.

Yönetime ortaklar dışında İtalyan veya İtalya’da çalışma izni bulunan farklı ülkeden üçüncü kişiler katılabilmekte ve şirketi temsilen işlemler yapabilmektedir. Şirketi kurarken kurucuların İtalya genelinde bir adresi şirket için adres tayin etmelidir, eğer dijitale yönelik bir startup fikriniz varsa sanal ofisleri de iş yeriniz için adres tayin edebilirsiniz.

İtalya’daki bilinen limited şirketlere örnekler:

 • Luxottica Group SRL
 • Maserati SRL
 • Enel SRL
 • Parmalat SRL

İtalya’da limited şirketin kuruluşu ne kadar sürede gerçekleşir?

Limited şirket sözleşmesi noterde imzalandıktan sonra 2 haftalık süre içerisinde ticaret siciline kaydedilecektir. Şirket kurulmadan şirket adına yapılan anlaşmalar, satın alımlar şirket ticaret siciline kaydolduktan sonra şirket adına gerçekleşmiş sayılır. İtalya’da bir limited şirket kuruluşu için gerekli süre, işlemlerin tamamlanması ve gerekli belgelerin alınması gibi tüm bu süreçler yaklaşık 4 ila 6 hafta arasında tamamlanmaktadır.

İtalya’da limited şirketinizin kuruluş sürecinde tüm süreçte belgelerin İtalyanca tercüme edilmesi ve diğer işlemlerin de İtalyanca gerçekleştirilmesi gerekeceğinden bu süreçte danışmandan destek almanız gerekli olabilecektir.

İtalya’da Hangi Tür Şirketler Kurulabilir?

İtalya genelinde yabancı kişiler tüzel ya da şahıs olarak birçok farklı türde şirket kurma imkanına sahiptir. Bu şirket türleri arasında sayılabilecekler şunlardır:

1 – Limited Şirket (SRL)

İtalya’da limited şirket (SRL)  hem yerel hem yabancı girişimciler açısından anonim şirket ile beraber en çok tercih edilen şirket türüdür. En az 1 en fazla 50 ortakla kurulabilen bu şirket için azami 10.000 Euro sermaye konulması gereklidir.

2 – Anonim Şirket (SPA)

Bir sermaye ortaklığı yapısı şirket olan Anonim şirket İtalya’da en yaygın kurulan şirket yapısıdır. En az 2 ortaklıkla ve minimum 120.000 Euro sermaye ile kurulabilen anonim şirketlerin kuruluşu limited şirket ile aynı prosedürleri içermektedir.

3 – Komandit Şirket (SNC)

Komandite ve komanditer iki farklı ortaklık yapısından oluşan komandit şirket (SNC) İtalya’daki bir diğer sermaye şirketi yapısıdır. Ortaklardan komandite ortak şirket açısından sınırsız sorumluluğa sahiptir. –

4 – Şahıs Şirketi (ditta individuale)

Bir kişinin tek başına kurabileceği veya birkaç ortakla kurulabilen şahıs şirketinin kurulması ile İtalya’da yapılan işlemlerde şirket kurucu ve ortakları sınırsız sorumludur. Büyük hacimli işler için genellikle şahıs şirketlerinin yapısı sermaye şirketi olarak değiştirilebilmektedir.

İtalya'da Şirketler Nasıl Kurulur?

Şirket Kurarken Hangi Vergiler Ödenir?

İtalya’da şirket kurarken sigorta ve diğer işlemler için bir takım vergiler ödenmesi gerekmektedir, genel olarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük vergilere sahip İtalya girişimciler açısından ideal bir pazar imkanıdır.

Şirket kuruluşunda ödenmesi gereken vergiler şunlardır:

 • Kuruluş vergisi
 • KDV
 • Gelir vergisi
 • Çalışanlar için sosyal güvenlik vergisi

İtalya’da Hangi Sektörlerde İş Kurulur, Ne İş Yapılır?

İtalya; moda, otomotiv, mobilya, gıda, turizm, sağlık gibi birçok alanda dünyaca adını duyurmuş bir ülkedir. Özellikle moda endüstrisi ile dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Otomotiv sektöründe de Ferrari, Lamborghini, Maserati gibi dünya markalarına ev sahipliği yapan İtalya sanayi sektöründe de öncü bir konumdadır.

İtalya’da en kazançlı sektörler şunlardır:

 • Turizm: İngilizce ve İtalyancanız varsa turizm alanında birçok imkanı değerlendirebilirsiniz.
 • Mutfak ve gastronomi: İtalyan mutfağının zengin kültüründe birçok imkan bulunur.
 • Moda ve tekstil: Moda ve tekstil İtalya’nın en güçlü olduğu sektördür.
 • Mobilya ürünleri: İtalya genelinde tasarımsal mobilya ürünlerine yönelik birçok marka yer alır.
 • Sağlık: Sağlık endüstrisi açısından da gelişmiş bir ülke olan İtalya’da bu alanda birçok iş modeli ortaya çıkarılabilir.

İtalya’da Yatırım ve Danışmanlık Şirketleri

İtalya’da yatırım yapmak isteyenler için birçok danışmanlık şirketi bulunmaktadır. İtalya’da yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, yatırım danışmanlığı, hukuk danışmanlığı, vergi danışmanlığı ve pazarlama danışmanlığı gibi konularda danışmanlarla işlemlerini yürüterek süreçlerini kolaylaştırabilirler.

İtalya’da yatırım için danışmanlık şirketlerinden bazıları şunlardır:

 • KPMG
 • PwC
 • Invitalia
 • The Spectrum IFA Group
 • Deloitte
 • Baker McKenzie
 • Cushman & Wakefield
 • DPI International Investment Advisory
 • Gianni, Origoni, Grippo, Cappelli & Partners
 • K&L Gates

İtalya’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Uluslararası pazara ve stratejik bir öneme sahip İtalya girişimcilere şirketlerini geliştirmesi açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Avrupa’daki konumu açısından da oldukça merkezi bir yerde yer alan İtalya lojistik ve maliyet açısından da en avantajlı ülkelerden biridir.

İtalya’da şirket kurmak şirketlere sağladığı avantajları sayacak olursak:

 • İş gücü açısından kalifiyeli çalışanlar
 • Lojistik maliyetlerinin düşüklüğü
 • Avrupa, Amerika, Çin gibi ülkelerle ticari ilişkiler
 • İtalyan hükümetinin girişimcilere ticaret teşvikleri
 • Turizm hacminin yüksekliği, kültürel çeşitlilik

İtalya’da Şirket Kurduktan Sonra Vatandaşlık Alınabilir mi?

İtalya genelinde şahıs ya da sermaye şirketi kurarak belli aşamaları takip ederek vatandaşlık alınabilir. İtalyan vatandaşı olmak için İtalya’da yaşamanız gerekmekte ve belli bir süre boyunca bu durumu sürdürmeniz gerekmektedir.

Prosedür olarak şirket kurmanız size İtalya’da oturma izni sağlamakta ve yatırımcı vizesi alma gibi ayrıcalıklı hakları tanımaktadır. Kurduğunuz şirket sayesinde İtalya’da oturum izniniz olduğundan vatandaş olmasanız da sınırsız kalma gibi bir hakkınız olur, daha sonra belli aralıklarla vatandaşlık başvuruları yaparak bu koşulları  sağladığınızda hakkı elde edebilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Ev Almak” ve “İtalya’ya Taşınmak ve Orada Yaşamak” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Şirket kurmak için İtalya’da olmak şart mı?

İtalya merkezli bir şirket kurulumu için yapılması gereken işlemler fiziki prosedürleri içerdiğinden bu süreçlerin bir kısmında İtalya’da bulunulması zorunlu olabilecektir.

Şirket açmak İtalya’da ne kadar sürer?

Evrak işlemleri, noter onayları ve tüm gerekli başvuru ve tasdik süreçleri ele alındığında 1-2 hafta içerisinde şirket ticaret siciline kaydedilecek ve 4-6 haftada ise şirket tamamen faaliyete geçebilecektir. Tabi bu süreçler işlerin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

İtalya’da iş yapmak, şirket kurmanın maliyeti nedir?

İtalya’da şahıs ve sermaye yapısında şirketler farklı olduğu gibi kuruluş şartları ve maliyetleri de farklı olabilmektedir, bu açıdan İtalya’da düşük maliyetli bir sermaye şirketi olan Limited şirket kurmanın maliyeti maliyeti minimum sermaye miktarı olan 10.000 € olarak değerlendirilebilir, şahıs şirketlerinde ise minimum miktar yoktur, sadece noter evrak masrafları değerlendirilebilir, bunlar da 1.000-2.000 € arası tutabilir.

Mevcut bir şirketin İtalya’da şubesi nasıl açılır?

Halihazırda mevcut bir şirketin İtalya’da temsilciliğini veya bir şubesini veyahut bürosunu açmak kuruluştan çok daha basit bir süreçtir, sadece mevcut işletmenin şube veya temsilciliğini açmaya dair beyanlarda bulunarak 1 hafta gibi kısa sürede işlem tamamlanabilir.