İtalya; köklü tarihi, kültürü ve turizminin yanı sıra kaliteli eğitim veren prestijli üniversiteleriyle de dünyanın farklı noktalarından gelen insanlara ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’da tıp okumak için uluslararası binlerce öğrenci İtalya üniversitelerini araştırmaktadır.

Bu öğrencilerin büyük bir kısmı İtalya’da tıp okumak için ülkenin en prestijli üniversitelerine başvuru yapmaktadır. Tıp fakültelerine kabul edilen öğrenciler için eşsiz bir kariyer fırsatının ve akademik eğitimin kapıları açılmış oluyor.

 

İtalya’da tıp fakültesi bitirmek hem diploma hem prestij hem de tecrübe bakımından bir öğrenciye çok şey katar. Birkaç yıl öncesine kadar İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için sadece İtalyanca eğitim olanağı veriliyordu. Yeni düzenlemelerle üniversitelerin müfredatlarına İngilizce programlar da eklendi. Bu sayede İtalya’da tıp okumak isteyen yabancı ülkedeki öğrenciler için İngilizce dil yeterliliği ile bu koşul sağlanmış oldu. 

İtalya’da Tıp Eğitiminin Avantajları

İtalya’da tıp eğitimi almak birçok açıdan öğrencilere avantaj yaratmaktadır. Tıp fakültelerine dünyanın farklı farklı ülkelerinden aldığı başvuruların başlıca sebebi olan bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Kaliteli eğitim
 • İngilizce eğitim fırsatı
 • Mavi diploma 
 • Okul ücreti ve burs avantajı
 • Tarihî ve turistik bir ülkede yaşama fırsatı
 • Uluslararası sosyal ortam

İtalya’da tıp eğitimi veren üniversiteler, dünyanın en prestijli eğitim kurumları arasında bulunur. QS World University Rankings gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı saygın araştırma sonuçlarına göre İtalya’daki birçok üniversite, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. 

Bu okullarda eğitim alma şansına sahip olan öğrenciler için bu durum, büyük bir avantaj sağlıyor. Öğrenciler bu okullarda hem kaliteli bir eğitim aldıklarının bilincinde olduklarından gelecek kaygısı duymuyorlar hem de bu prestijli üniversitelerden mezun olduktan sonra başarılı bir iş hayatına atılma şansına sahip oluyorlar.

İtalya'da Tıp Eğitimi Almak

İtalya, ülkede ikamet edecek öğrenciler için yaşanılası ve güzel bir ülkedir. Ülkenin alışılması kolay bir kültürü ve yaşam tarzı bulunur. Birçok tarihî ve doğal güzelliğiyle birlikte adeta bir turizm ülkesi olan İtalya, bazı sokakları ile adeta canlı bir tarihî müze konumundadır.

Bütün bunların yanı sıra İtalya’da tıp okumak için ülkede uzun süreler konaklama ve kültürle kaynaşan ve ardından mezun olup iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler, hayatları boyunca belki de tekrar erişemeyecekleri bir tecrübe yaşayacaklardır. Zorlu bir eğitim sürecini tamamlamanın yanında yabancı bir ülkede yabancı insanlarla birlikte yaşamanın, farklı bir kültüre alışmaya çalışmanın zorluklarına adapte olan öğrenciler, bu süreç sonunda artık öz güveni daha yüksek bireyler olmakta ve kariyerlerini en yüksek segmentten değerlendirme imkanı bulmaktadır.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da birçok üniversitede İngilizce tıp fakültesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birçoğunda tıp ve diş hekimliği aynı fakültede yer almaktadır. İtalyanca tıp eğitimi veren üniversitelere göre İngilizce tıp fakülteleri sınırlıdır, bu açıdan uluslararası öğrenciler belirli bazı üniversitelere başvuru yapabilmektedir. 

İtalya’da İngilizce tıp fakülteleri arasında şunlar sayılabilir:

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Veren Özel Üniversiteler

İtalya’da tıp eğitimini özel üniversitelerde almak isteyen öğrenciler için de bazı üniversiteler mevcuttur. Eğitim içeriği ve müfredatı olarak özel üniversitelerle devlet üniversiteleri farklı yapıda olmasa da eğitim ücretleri devlete kıyasla özelde çok daha pahalı olabilmektedir. İtalya genelinde İngilizce tıp eğitimi veren özel üniversite sayısı az olsa da yüksek eğitim maliyetlerini karşılayabilecek öğrenciler için imkanlar bulunur.

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren özel üniversiteler şunlardır:

İtalya’da Tıp Eğitimi Başvurusu için Gerekli Koşullar

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin başlıca sağlamaları gereken iki şart vardır. Başvuracak öğrencilerin 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları ve başvuracakları sene YKS sınavında barajı geçmeleri veya herhangi bir üniversiteye kayıtlı bulunmaları gerekmektedir. 12 yıllık eğitimini tamamlayıp YKS sınavından baraj puanı geçen veya bir üniversiteye yerleşmiş ve 1. sınıfta öğrenim gören öğrenciler ilgili yılda başvuru süreçlerini başlatabilir.

Bu iki şartı sağlayan öğrencilerimizin devlet üniversitelerinde tıp okumak için IMAT sınavına veya özel üniversitelerde tıp okumak için üniversitelerin kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri sınavlara girmeleri gerekmektedir. Ancak özel üniversiteler IMAT sınavı yerine kendi bünyesinde giriş koşullarını farklı şekilde uygulayabilmektedir.

 

Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu IELTS veya TOEFL gibi bir dil sertifikası istememektedir fakat süreç içerisinde talep edildiği hâlde öğrencilerimizin ellerinde bulunmasının faydalı olacağını düşündüğümüz için en az B2 seviyesinde bir dil sertifikası alınmasını önermekteyiz.

Devlet üniversiteleri haricinde ayrıca tıp eğitimi veren özel üniversitelerin başvuru şartlarında temel şartlar dışında istenilen bazı belgeler de bulunabilmektedir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Özel Üniversitelerde Tıp Eğitimi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Tıp Okumak İçin Yapılması Gerekenler

İngilizce eğitim yerine İtalyanca yeterliliği olup da İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin de 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları ve YKS barajını geçmeleri dışında CILS isimli sınavdan geçerek B2 seviyesinde dil sertifikasına sahip olmaları ve İtalyanca yapılan IMAT sınavına girmeleri gerekmektedir.

İtalyanca tıp bölümünde okumak isteyen öğrenciler için, İngilizce tıp bölümlerine oranla daha fazla seçeneğe sahip olabilmektedir, yukarıda İngilizce tıp fakültelerini saydığımız üniversitelerle birlikte başka üniversitelerde seçenekler arasında dahil edilebilir.

İtalya Tıp Sınavı (IMAT Sınavı)

İtalya'da Tıbba Giriş Sınavı - IMAT

İtalya’da tıp okumak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu International Medical Admission Test (IMAT) eylül ayında yapılan İngilizce bir bölüm sınavıdır.

Türkiye’de de yapılan IMAT, 60 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 100 dakikadır. İçeriğinde mantıksal akıl yürütme, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik bölümlerinden sorular barındıran IMAT sınavdan alınan puan doğrultusunda öğrencilerin başvuru sonuçları açıklanmaktadır.

Sınav ücreti yaklaşık olarak 130 €’dur. Müfredat açısından Türkiye’deki eğitim müfredatına yakın olan bu sınav başvuruların her geçen sene artması nedeniyle çetin bir yarışa ev sahipliği yapmaktadır. IMAT sınavına hazırlık süreci için IMAT kurslarımızı inceleyebilirsiniz. 

IMAT sınavında hangi alanlarla ilgili sorular bulunmaktadır?

İtalya Eğitim Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) tarafından yapılan IMAT sınavında konu ve soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

 • Mantıksal Akıl Yürütme (5 Soru)
 • Biyoloji (23 Soru)
 • Kimya (15 Soru)
 • Matematik ve Fizik (13 Soru)
 • Genel Kültür ve Okuduğunu Anlama (4 Soru)

IMAT sınavına nasıl hazırlanılmalıdır?

İtalya’da tıp okumak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu IMAT sınavına hazırlık sürecinde İtalya’da bulunan uzman ekibimiz sayesinde hazırladığımız dokümanları öğrencilerimiz ile paylaşmaktayız.

Türkiye’de bulunmayan kaynakların da bulunduğu bu dokümanlarımız, öğrencilerimizin sınavı başarılı bir şekilde tamamlamalarını sağlayacak yeterliliktedir. Ayrıca profesyonel hocalarımızın sunduğu IMAT kursu ile de sınava hazırlanabilirsiniz. Dokümanlarımıza ulaşmak ve sınav ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

IMAT Kursu (Online)

Başlangıç Tarihleri – Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Kurs Süreleri – Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Seviyesi: Başlangıç – Orta – İleri

Detaylı Bilgi ve Başvuru

İtalyanca Tıp Sınavı

İngilizce IMAT sınavıyla oldukça benzer olan bu sınavda, sınav dili İtalyancadır. Mantıksal akıl yürütme, genel kültür, matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinin bulunduğu, 60 sorudan oluşan bu sınavda öğrencilerin sayısal bilgilerinin yanı sıra sözel mantıkları da ölçülmektedir.

İtalyanca okumak isteyen öğrencilerin bu sınavdan olabildiğince iyi bir puan almaları gerekmektedir.

Özel Üniversitelerde Tıp Kabul Sınavları

Cattolica Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavı

Cattolica Üniversitesi tarafından yapılan bu sınav, Cattolica Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sınav 65 sorudan oluşmaktadır ve adaylara 65 dakika süre verilmektedir.

Alanlar biyoloji, kimya, fizik, matematik, genel kültür, psiko-davranış (mantık, görsel mekan mantığı, problem çözme), din ve etik kültürü konularını içermektedir. Sınav ücreti yaklaşık olarak 160 €’dur ve öğrencilerin 65 puan üzerinden en az 15 puan almaları istenmektedir.

HUMAT

Humanitas Üniversitesi tarafından yapılan HUMAT sınavı, Humanitas Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır.

Önceki yıllarda IMAT içeriğine benzer bir sınav formatıyla gerçekleştirilen HUMAT, bu seneden itibaren üniversitenin kendisinin belirlediği bir formatta hazırlanmıştır. Temelde Bilimsel Düşünme (30 soru) ve Akademik Okuryazarlık (30 soru) bölümlerinden oluşmaktadır. Bilimsel düşünme bölümü; işlevsel düşünme, matematiksel düşünme ve görsel düşünme bölümlerinden oluşmaktadır.

İki parti hâlinde yapılan sınavda ilk bölümü oluşturan bilimsel düşünme bölümünde öğrencilere 60 dakika süre verilmektedir. İkinci bölümü oluşturan akademik okuryazarlık bölümünde de soruların cevaplanması için verilen süre 60 dakikadır. Sınav ücreti yaklaşık 165 €’dur ve sınav Türkiye’de yapılmamaktadır.

San Raffaele Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavı

San Raffaele Üniversitesi tarafından yapılan bu sınav, San Raffaele Üniversitesinde tıp eğitimi almak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Yılda 1 veya 2 kere yapılan bu sınava Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da girmek mümkündür.

Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 100 soru sorulmakta ve 120 dakika verilmektedir. Sözel mantık ile ilgili 60, sayısal konular ile ilgili 40 sorunun bulunduğu sınavda baraj puan 100 puan üzerinden 35’tir.

UniCamillus İngilizce Tıp Eğitimi Kabul Sınavı

UCAT Camillus isimli sınav ile tıp öğrencisi kabul eden UniCamillus, kabul sınavını bilgisayar üzerinden yapmaktadır.

Sözel akıl yürütme, karar verme, nicel muhakeme, soyut muhakeme ve durumsal yargı bölümlerinden oluşan UCAT Camillus sınavı, öğrencilerin zihinsel işleyiş yeteneğini inceleyen çoktan seçmeli bir dizi öge içermektedir. 120 dakika süren bu sınavın ücreti 115 £’tur.

İtalya’da Tıp Eğitimi Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal devlet anlayışı bulunan İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişkenlik göstermektedir. Ücret aralığında belirleme yapılırken öğrencilerin aile gelir beyanları istenmektedir.

Yıllık aile geliri 23.000 €‘nun altında olan öğrenciler yıllık 156 € okul ücreti ödemektedirler. Eğer öğrenci en az 2 yıldır ailesinden ayrı yaşıyorsa öğrencinin kendi gelirine bakılmaktadır. Aile gelir beyanı vermeyen öğrenciler, okul ücreti olarak yıllık 3500 € ödemeyi kabul etmiş sayılırlar.

İtalya’da bulunan özel üniversitelerin ücretleri değişkenlik göstermektedir. Yıllık 15.000 € ile 20.140 € arasında değişiklik gösteren özel üniversite ücretleri öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. İtalya’da tıp eğitimi kalitesi devlet okullarında da özel okullarda da oldukça yüksektir ve aralarında eğitim kalitesi açısından büyük bir fark bulunmamaktadır.

Ücret ve burslar hakkında detaylı bilgi için “Üniversite ücretleri ve burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Alan Öğrencilerin Burs ve Konaklama İmkânları

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından yurt ve burs olanakları sağlandığı için İtalya’da tıp okumak son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır.

Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler. İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Ayrıca konaklama imkanları için “İtalya’da Konaklama” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumak ve Uzmanlık Süreci

İtalya’da uzmanlık yapabilmeniz için öncelikle 6 yıllık tıp eğitimini bitirmeniz ve bütün stajlarınızı tamamlamış olmanız gerekir. Mezun olduktan sonra size doktorluk unvanı ve tıp fakültesi diploması verilir. Diplomanızı aldıktan sonra herhangi bir zorunlu görev yapmanız gerekmez.

Eğer tıpta uzmanlık eğitiminize İtalya’da devam etmek isterseniz yapmanız gereken şey uzmanlık sınavına girmektir. Tıpta uzmanlık sınavı Türkiye’deki TUS sınavına oldukça benzemektedir. Uzmanlık başvurularını yaparken göz önünde bulundurulan temel kriter olan bu sınav İtalyanca yapılmakta ve çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.

Sınavdan alacağınız puana göre İtalya’daki üniversite hastanelerine başvuru yapmanız mümkündür ve burada alacağınız uzmanlık eğitim süreniz başvuru yaptığınız alana göre 4-5 yıl arasında değişmektedir. Uzmanlık eğitimini aldığınız süre boyunca klinikte aktif rol almanız gerekmektedir. 

İtalya’da alınan tıp diplomasının Türkiye’de geçerliliği var mıdır?

İtalyan üniversitelerinde tıp eğitimi alan öğrencilerin mezun olduktan sonra aldıkları diplomalar, dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi Amerika, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de de geçerliliğe sahiptir. Sahip olacağınız “mavi diploma” tüm ülkelerde geçerliliğe sahip olacağı gibi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından da kabul görmektedir. Detaylı bilgi için “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği” yazımıza göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Tıp eğitimi kaç sene sürmektedir?

İtalya’da tıp okumak 6 yıl sürmektedir. Tıp eğitimin ilk 3 yılı teorik, sonraki 3 yılı ise klinik eğitim olarak gerçekleşmektedir.

İtalya’da tıp okunur mu?

İtalya Avrupa ve dünya genelinde hem iş dünyasında hem de eğitim sektöründe yüksek statüye sahip bir konumdadır. Yine İtalya’nın tıp eğitimi ise aynı şekilde dünya standartlarını karşılayan yüksek statüden bir eğitim sunmaktadır, İtalya’da tıp eğitimini tamamlamış öğrenciler dünyanın her yerinde sağlık sektöründe görevini yapabilme prestijine sahip olabilecektir.

İtalya’da bir doktor maaşı ne kadardır?

İtalya’da yeni işe başlayan bir doktorun maaşı ortalama 5.000 Euro’dur, bu maaş ücretleri hastaneden hastaneye farklılık gösterebilecektir. İtalya’da doktor olabilmek için C1 seviye İtalyancanız olmalı ve 6 yıllık tıp eğitimi sonrası uzmanlık sınavından başarı sağlamanız gerekmektedir.

İtalya’da tıp okumak zor mudur?

İtalya’da tıp eğitimi dünya standartlarına göre oluşturulmuş müfredattadır ve İtalya genelinde öğrencilere kolaylaştırıcı esnek bir yapı sunulmaktadır, zorluk içermemektedir. İtalyan tıp fakülteleri ilk 2 yıl temel teorik bilgiler üzerinden ilerleyen eğitim sonraki 4 yılda uygulamalı derslerin yoğunlaştığı laboratuvar ve klinik deneyimine yönelik ilerlemektedir. 

Klinik eğitimi süresinde İtalyanca konuşmak gerekir mi? İtalyanca dil kursu var mıdır?

Klinik eğitimi süresinde iletişim problemi ile karşılaşmamanız için İtalya’da İngilizce tıp eğitimi alan öğrencilere ilk yıllarda ücretsiz olarak İtalyanca kurs da verilmektedir. Bu sayede klinik eğitimi süresinde ve sonrasında İtalya hastanelerinde çalışırken iletişim ile ilgili probleminiz olmayacaktır.

İtalya’da tıp eğitimi hangi dillerde verilmektedir?

İtalya’da tıp eğitimi İtalyanca veya İngilizce verilmektedir.