İtalya’da üniversite eğitim sistemi dünya standartlarını uygulayan ve oldukça kaliteli eğitim müfredatına yönelik pratik ve teorik uygulamaları içermektedir. Okur yazarlık oranın oldukça yüksek olduğu İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerin oldukça fazla olması sebebiyle her sene birçok uluslararası öğrenciye  kapılarını açmaktadır.

İtalya’daki lise sonrası eğitim sistemini şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 

 

AFAM (Alta formazione artistica e musicale)

Müzik, dans ve sanat gibi alanlarda becerileri olan öğrencilere yönelik kurumlardır. Bu kurumlar dans, tasarım, müzik performansı, tiyatro, sinema, görsel sanatlar ve daha fazlası branşlarda öğrencilerin kendilerini yetiştirmelerine olanak tanır. Genellikle İtalyanca olan AFAM eğitimleri bazı bölgelerde İngilizce de eğitim sunabilmektedir.

AFAM kurumları genellikle üniversiteler gibi birkaç yıl içinde tamamlanan ve başvuruları kabul edilen öğrencilere dersler sunmaktadır. Bu konuyla ilgili “İtalya’da Sanat Eğitimi” yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Sertifika programları

Moda tasarım, İtalyan mutfağı eğitimleri, İtalyanca, iç mimarlık, grafik tasarım gibi farklı alanları kapsayan bu sertifika programları, belirli bir iş veya kariyer için uzmanlaşmaya çalışan öğrencilere özel dersler sunmaktadır. Bu programlar genellikle üniversite eğitimlerine göre daha kısa sürer ve kariyerlerini ilerletmeye çalışan öğrenciler için pratiğe yönelik eğitimler sunmaktadır.

Uzmanlık derecesi almak isteyenler için genellikle altı ay veya bir yıl süren kurslar da mevcuttur. Bu uzmanlık kursları, ne okuduğunuza ve okumak istediğinize bağlı olarak da değişir.

İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını kapsayan İtalyan üniversite eğitimi oldukça kaliteli standartlarda eğitim sunar. İtalya’da lisans programları genellikle 3 sene, yüksek lisans 2 sene ve doktora programları ise 3 sene sürmektedir. Lisans programlarında eğitim seneleri alana göre farklılaşabilmektedir. 

İtalya’da üniversite eğitim sistemine göre lisansın amacı, öğrencilerin genel yöntem ve bilimsel içerik hakkında yeterli bilgi edinmelerini sağlamaktır. Genel olarak İtalya’da eğitim sisteminde lisans bölümleri 3 senelik eğitim 180 CFU’ya (ECTS, Türkçesi: AKTS) eş değerdir.

Öğrencilerin lise diplomaları veya başka bir ülkeden alınan ve İtalya’da geçerliliği olan yeterlilik belgeleri varsa herhangi bir bölüme kabul edilebilirler. Bu elde edilecek lisans belgesi, 1999 yılında Bologna’da belirtildiği gibi Avrupa üniversite sistemindeki Bilim Lisansına (Bachelor of Science) uyar.

Ayrıca en iyi İtalyan üniversitelerini derlediğimiz “İtalya’daki En İyi 500 Üniversite” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya'da Üniversite Eğitimi Sistemi ve İtalya'da Okuyabileceğiniz En iyi 500 Üniversite

İtalya’da üniversite eğitim yılı bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir. İtalya’daki lisans bölümlerine göre kaç sene sürdüğünü değerlendirecek olursak;
  1. Tıp ve Diş Hekimliği bölümlerinde eğitim senesi 6 yıldır.
  2. Eczacılık bölümü genel olarak 5 yıl sürmektedir.
  3. Mühendislik, Mimarlık ve diğer Sosyal Bilimlerle ilgili alanlar 3 yıl sürmektedir.

Bunun yanında isteyen öğrenciler İtalya’da üniversitelerin hazırlık (foundation) bölümlerinden yararlanabilirler. Hazırlık eğitimleri ise genel olarak 9 ay sürmekte ve öğrenciler bu süreçte üniversitelerin İtalyanca eğitim programlarından da yararlanabilmektedir. 

İtalya’da Üniversite Eğitim Dili Nedir? 

İtalya’da üniversitelerde iki farklı dil seçeneğine sahipsinizdir. Bu seçenekler ise İtalyanca ve İngilizcedir. İtalya’da okuyabileceğiniz neredeyse tüm bölümler için devlet ve özel üniversitelerde İngilizce okuma imkanı bulunmaktadır. 

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversitelerden birkaçı şunlardır;

Aynı zamanda İtalyanca bilginiz varsa CELS sınavlarını verdikten sonra İtalya’da istediğiniz üniversitenin İtalyanca programında okuma imkanınız bulunmaktadır. Mezuniyet sonrası İtalyan öğrencilerin sahip olduğu meslek olanaklarına siz de sahip olabilirsiniz. 

İlginizi çekebilecek “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi Master Programları Nasıldır?

Yüksek Lisans (Laurea Magistrale)

İtalya’da eğitim sistemi içerisinde yüksek lisansın amacı, üst düzey nitelikler gerektiren belirli ortamlarda çalışabilmek için öğrencilere yüksek düzeyde eğitim vermektir. Bu kurslar 2 yıl sürmektedir (tezsiz 1 yıl sürenleri de mevcuttur) ve 120 CFU’ya (ECTS) eş değerdir. Öğrencilerin diplomaları veya başka bir ülkeden alınan ve İtalya’da geçerliliği olan yeterlilik belgeleri varsa kabul edilirler.

Bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde  (Tıp, Farmakoloji, Hukuk), öğrencilerin lise diploması veya başka  yabancı niteliklere eş değer kabul edildiği Single-Cycle Master Program’ı bulunmaktadır. Bu tür master programları 5 veya 6 yıl sürer ve 300 veya 360 CFU (ECTS) gerektirir.

Bu yüksek lisans, 1999 yılında Bologna’da belirtildiği gibi Avrupa üniversite sistemindeki Yüksek Bilim Lisansına (Master of Science) uyar.

Birinci seviye Master Uzmanlığı (Master Universitario di I Livello)

Bu tür kurslar bazı üniversitelerde mevcuttur ve öğrencinin mesleki eğitimini arttırmayı amaçlayan bir uzmanlık kursudur. Kazanılan yeterlilik doktoraya erişim sağlamamaktadır.

Bu yeterlilik, 1999’da Bologna’da belirtilen Avrupa üniversite sisteminin bir parçası değildir. Genellikle özel sektörde çalışmak isteyenler bu tarz bölümleri tercih eder.

Doktora Programı (Dottorato di Ricerca)

Bu programın amacı, yüksek seviyelerde araştırma yapmak için gerekli becerileri sağlamaktır. İtalya’da üniversite eğitim sisteminde bu program 3 yıl sürmektedir. Başvuranların kabul edilmesi için İtalya’ya ait veya yabancı Lisansüstü/Yüksek Lisans Belgesine sahip olmalı ve bir kabul sınavına girmek zorundadırlar.

İkinci seviye Master Uzmanlığı (Master Universitario di II Livello)

İtalya’da üniversite eğitim sistemi içerisinde Yüksek Lisans Master Uzmanlığı, öğrencilerin Yüksek Lisans Master Derecesini tamamladıktan sonra, belirli bir alanda yoğunlaşmak istedikleri zaman başvurabilecekleri 2. seviye lisansüstü kursudur. Öğrencilerin en az 60 CFU (ECTS) olarak tamamlamasını gerekmektedir. Genellikle özel sektörde çalışmak isteyenler bu tarz bölümleri tercih eder.

Lisans, yüksek lisans ve doktora aşamaları ve onların kredileri ile yıllarının genel özeti aşağıdaki tabloda verilmiştir:

 

  İtalya yeterlilikleri   Kredi Yıl
Birinci aşama Laurea Lisans 180 3
İkinci aşama Laurea magistrale Yüksek Lisans 120 2
  Master universitario di 1° livello Birinci seviye Master Uzmanlığı ≥60  
  Laurea magistrale ciclo unico Single-Cycle Master Program 300-360 5-6
Üçüncü aşama Dottorato di ricerca Doktora   3
  Specializzazione di 2° livello Lisansüstü diploma kursu   2
  Master universitario di 2° livello İkinci seviye Master Uzmanlığı ≥60  

İtalya’da Üniversiteler Kaç Ay Sürer?

İtalya’daki lisans ve lisansüstü eğitimler 2 dönemde yapılmaktadır. Birinci dönem yani üniversitelerin eğitime açılışı genellikle Ekim ayında olmakta ve Ocak ayında dönem arası verilmektedir. İkinci dönem Şubat aylarında başlar ve Haziran ayının sonlarına doğru eğitim senesi son bulmaktadır. 

İtalya’da üniversite programlarında genellikle dönem sonlarında tek bir sınav uygulanır ve öğrenciye sınavdan kalması halinde birçok hak tanınmaktadır. Ancak programlar ve üniversitelere göre sınav sistemi değişkenlik gösterebilmektedir.