İtalya’da üniversite eğitim sistemi dünyanın en eskilerinden biridir. İtalya’nın yükseköğretim sistemi hakkında birkaç kısa bilgi vermek gerekirse:

  • İtalya’da yetişkin okuryazarlığı %95 civarındadır. 
  • Yaklaşık 32.000 uluslararası öğrenci İtalya’da eğitim görmektedir. 
  • İtalya, “Bologna Süreci” olarak adlandırılan Avrupa’daki yükseköğrenim reformuna başlayan ilk dört ülkeden biridir. 
  • İtalyan kadınları İtalyan erkeklerine göre büyük bir farkla yükseköğretime devam etmeyi seçmektedir ve 2000’den bu yana bu fark daha fazla artmaya başlamıştır.

Ayrıntılı bilgi için: “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya'da Eğitim Sistemi Nasıldır?

İtalya Eğitim Kurum Türleri

İtalya’daki üniversiteler, kayıt olanlara çeşitli lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadırlar. Bu kurumlar özel veya kamu kurumları olabilir ve öğrenci kabul etmeden önce bir başvuru süreci gerektirir. Bilhassa İtalyan üniversiteleri, öğrencileri gelecekteki kariyerlerine hazırlamak için birçok alanda farklı fırsatlar sunmaktadırlar.

Ayrıntılı bilgi için: “İtalya’da Eğitim” yazımızı inceleyebilirsiniz.

AFAM 

Bu kategori müzik ve sanatta uzmanlaşan okullardan oluşmaktadır. Bu kurumlar dans, tasarım, müzik performansı, tiyatro, sinema, görsel sanatlar ve daha fazlası ile ilgilenen öğrenciler içindir. 

AFAM kurumları genellikle üniversiteler gibi birkaç yıl içinde tamamlanan ve başvuruları kabul edilen öğrencilere dersler sunmaktadır.

Bu konuyla ilgili “İtalya’da Sanat Eğitimi” yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Yüksek Teknik Enstitüleri 

Bu kurumlar, belirli bir iş veya kariyer için uzmanlaşmaya çalışan öğrencilere özel dersler sunmaktadır. Bu programlar genellikle daha kısadır ve kariyerlerini ilerletmeye çalışan öğrenciler için dersler vermektedir. 

Uzmanlık derecesi almak isteyenler için genellikle altı ay veya bir yıl süren kurslar da mevcuttur. Bu uzmanlık kursları, ne okuduğunuza ve okumak istediğinize bağlı olarak da değişir.

İtalya’da üniversite eğitim sistemi, Türkiye’deki üniversite eğitim sistemine çok benzemekle beraber temel olarak üç kategoriye ayrılabilir.

  1. Lisans Seviyesinde Eğitim (Lise mezunu öğrencilerin başvuru yapabileceği seviye)
  2. Yüksek Lisans Seviyesinde Eğitim (Lisans mezunu öğrenciler başvuru yapabilir)
  3. Doktora Seviyesinde Eğitim (Yüksek lisans mezunu adaylar başvuru yapabilirler)

İtalya’da Lisans Eğitimi Nasıldır? | İtalya’da üniversite eğitim sistemi

İtalya’da üniversite eğitim sistemine göre lisansın amacı, öğrencilerin genel yöntem ve bilimsel içerik hakkında yeterli bilgi edinmelerini sağlamaktır. Genel olarak İtalya’da eğitim sisteminde lisans bölümleri 3 yıl sürmektedir ve 180 CFU’ya (ECTS, Türkçesi: AKTS) eş değerdir.

Öğrencilerin lise diplomaları veya başka bir ülkeden alınan ve İtalya’da geçerliliği olan yeterlilik belgeleri varsa herhangi bir bölüme kabul edilebilirler. Bu elde edilecek lisans belgesi, 1999 yılında Bologna’da belirtildiği gibi Avrupa üniversite sistemindeki Bilim Lisansına (Bachelor of Science) uyar.

İtalya’da tıp, mühendislik, mimarlık ya da moda ve tasarım gibi bölümlerde okuyabileceğiniz üniversitelerden birkaçına “İtalya’daki En İyi 500 Üniversite” yazımızdan göz atabilirsiniz.

İtalya'da Üniversite Eğitimi Sistemi ve İtalya'da Okuyabileceğiniz En iyi 500 Üniversite

İtalya’da üniversite eğitim yılı bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir. İtalya’daki lisans bölümlerine göre kaç sene sürdüğünü değerlendirecek olursak;
  1. Tıp ve Diş Hekimliği bölümlerinde eğitim senesi 6 yıldır.
  2. Eczacılık bölümü genel olarak 5 yıl sürmektedir.
  3. Mühendislik, Mimarlık ve diğer Sosyal Bilimlerle ilgili alanlar 3 yıl sürmektedir.

Bunun yanında isteyen öğrenciler İtalya’da üniversitelerin hazırlık (foundation) bölümlerinden yararlanabilirler. Hazırlık eğitimleri ise genel olarak 9 ay sürmektedir.

İtalya’da üniversite eğitim dilleri nedir? | İtalya’da üniversite eğitim sistemi

İtalya’da üniversitelerde iki farklı dil seçeneğine sahipsinizdir. Bu seçenekler ise İtalyanca ve İngilizcedir. İtalya’da okuyabileceğiniz neredeyse tüm bölümler için devlet ve özel üniversitelerde İngilizce okuma imkanı bulunmaktadır. 

İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversitelerden birkaçı şunlardır;

Aynı zamanda İtalyanca bilginiz varsa CELS sınavlarını verdikten sonra İtalya’da istediğiniz bütün üniversitelerde okuma imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca İtalyanca eğitimi ve mezuniyet sonrası İtalya’daki yerel öğrencilerin sahip olduğu meslek olanaklarına siz de sahip olabilirsiniz. 

İlginizi çekebilecek “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Master Programı | İtalya’da üniversite eğitim sistemi

Yüksek Lisans (Laurea Magistrale)

İtalya’daki eğitim sistemi içerisinde yüksek lisansın amacı, üst düzey nitelikler gerektiren belirli ortamlarda çalışabilmek için öğrencilere yüksek düzeyde eğitim vermektir. Bu kurslar 2 yıl sürmektedir (tezsiz 1 yıl sürenleri de mevcuttur) ve 120 CFU’ya (ECTS) eş değerdir. Öğrencilerin diplomaları veya başka bir ülkeden alınan ve İtalya’da geçerliliği olan yeterlilik belgeleri varsa kabul edilirler.

Bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde  (Tıp, Farmakoloji, Hukuk), öğrencilerin lise diploması veya başka  yabancı niteliklere eş değer kabul edildiği Single-Cycle Master Program’ı bulunmaktadır. Bu tür master programları 5 veya 6 yıl sürer ve 300 veya 360 CFU (ECTS) gerektirir.

Bu yüksek lisans, 1999 yılında Bologna’da belirtildiği gibi Avrupa üniversite sistemindeki Yüksek Bilim Lisansına (Master of Science) uyar.

Birinci seviye Master Uzmanlığı (Master Universitario di I Livello)

Bu tür kurslar bazı üniversitelerde mevcuttur ve öğrencinin mesleki eğitimini arttırmayı amaçlayan bir uzmanlık kursudur. Kazanılan yeterlilik doktoraya erişim sağlamamaktadır.

Bu yeterlilik, 1999’da Bologna’da belirtilen Avrupa üniversite sisteminin bir parçası değildir. Genellikle özel sektörde çalışmak isteyenler bu tarz bölümleri tercih eder.

İtalya'da üniversite eğitimi

Doktora Programı | İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi

Doktora (Dottorato di Ricerca)

Bu programın amacı, yüksek seviyelerde araştırma yapmak için gerekli becerileri sağlamaktır. İtalya’da üniversite eğitim sisteminde bu program 3 yıl sürmektedir. Başvuranların kabul edilmesi için İtalya’ya ait veya yabancı Lisansüstü/Yüksek Lisans Belgesine sahip olmalı ve bir kabul sınavına girmek zorundadırlar.

Lisansüstü diploma kursu

Bu kurs belirli mesleki faaliyetlerin gerektirdiği işlevleri yerine getirmek için gerekli bilgi ve becerileri sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kursun amacı insanlara belirli profesyonel sektörlerde uzmanlık kazandırmaktır. Bu tür kurslar en az 2 yıl sürmektedir.

İkinci seviye Master Uzmanlığı (Master Universitario di II Livello)

İtalya’da üniversite eğitim sistemi içerisinde Yüksek Lisans Master Uzmanlığı, öğrencilerin Yüksek Lisans Master Derecesini tamamladıktan sonra, belirli bir alanda yoğunlaşmak istedikleri zaman başvurabilecekleri 2. seviye lisansüstü kursudur. Öğrencilerin en az 60 CFU (ECTS) olarak tamamlamasını gerekmektedir. Genellikle özel sektörde çalışmak isteyenler bu tarz bölümleri tercih eder.

Lisans, yüksek lisans ve doktora aşamaları ve onların kredileri ile yıllarının genel özeti aşağıdaki tabloda verilmiştir:

 

  İtalya yeterlilikleri   Kredi Yıl
Birinci aşama Laurea Lisans 180 3
İkinci aşama Laurea magistrale Yüksek Lisans 120 2
  Master universitario di 1° livello Birinci seviye Master Uzmanlığı ≥60  
  Laurea magistrale ciclo unico Single-Cycle Master Program 300-360 5-6
Üçüncü aşama Dottorato di ricerca Doktora   3
  Specializzazione di 2° livello Lisansüstü diploma kursu   2
  Master universitario di 2° livello İkinci seviye Master Uzmanlığı ≥60  

 

İtalya’nın bu kurum türlerinin birinde burslu şekilde eğitim görmek istiyorsanız form bilgilerini doldurun, uzman danışanlarımız sizinle en hızlı şekilde iletişime geçsinler.