İtalya, Avrupa’nın eğitim konusunda en gelişmiş ve en fazla imkâna sahip ülkelerinden biridir. Günümüzde yurt dışından en fazla öğrenci ağırlayan ülkelerdendir. Ülkemizde de İtalya’da üniversite okumak oldukça popüler bir hâle gelmiştir. Bunun birçok önemli sebepleri vardır.

Büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90’dan fazla yüksek öğretim kurumuyla İtalya; tıp, mühendislik, siyasal bilgiler, tarih, mimarlık, diş hekimliği, ekonomi, psikoloji, sosyoloji, moda ve tasarım gibi alanlarda kaliteli eğitim alabileceğiniz bir ülkedir.  Ayrıca üniversitelerin büyük çoğunluğu İtalyancanın yanında İngilizce eğitim de vermektedir. Tüm bu sebepler İtalya’da üniversite okumak isteyenler için oldukça cazip seçeneklerdir.

İlaveten “İtalya’da Eğitim” konumuzu da okuyabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Sebepler

İtalya'da Üniversite Okumak - Scuola Normale Superiore di Pisa

  • İtalya, Avrupa’nın hatta dünyanın en prestijli üniversitelerine sahiptir. Bu ülkede Roma La Sapienza, University of Milan, University of Bologna, University of Padova, University of Pavia gibi seçkin üniversitelerde eğitim alma imkânına sahip olursunuz.
  • İtalyan üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun harç ücretleriyle eğitim verir. Bu sayede kur farkından dolayı artan ücretlerden fazla etkilenmezsiniz ve uygun maliyetlerle eğitim alabilirsiniz.

Ayrıntılar için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalemizi inceleyebilirsiniz. 

  • Ayrıca İtalya’da eğitim almak için İtalyanca bilmenize gerek yok. Her geçen yıl sayısı artan İngilizce eğitim veren üniversitelerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.
  • İngilizce eğitim alsanız dahi İtalyanca öğrenmemeniz için de hiçbir sebep yok. Ülkede uzun süre yaşayarak İtalyanca öğrenebilir, gelecek için kendinize daha fazla yatırım yapabilirsiniz. İtalyanca, yeni insanlarla tanışıp yeni bir kültür öğrenmenin yanında, CV’nize ekleyebileceğiniz bir artı olarak iş dünyasında da size fayda sağlayacaktır.

İtalyanca öğrenmek için “Leonardo Da Vinci Dil Okulları“nı tercih edebilirsiniz.

  • İtalya, etkileyici bir tarihe ve pek çok doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Özellikle tarihî açıdan oldukça zengindir. Yıllara meydan okumuş tarihî yapılar hâlâ dimdik durur ve insanları kendine hayran bırakır. İtalya’da üniversite okurken buraları gezip görme şansına da sahip olursunuz.
  • İtalya’da üniversite okumak, farklı yerler görebilmenizi de sağlar. Öğrenciler, Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahiplerdir. Bunun yanında Avrupa’da ülkeler arası ulaşım da oldukça kolaydır. Zamanında alınmış bir uçak bileti ucuz olmakla beraber uygun tren biletleri sayesinde de gezecek bol bol vaktiniz olacaktır.

İtalya’da öğrencilik yaparken elde edeceğiniz imkânlar (burs, eğitim ücreti indirimi ve öğrenciliğin getirdiği diğer indirimler gibi) ile ilgili daha fazla bilgi almak için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.

Ayrıntılar için “İtalya’da Burs Olanakları” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Okumanın Sağladığı Avantajlar

İtalya'da Üniversite Okumak | Parco del Valentino - Torino

Özellikle mühendislik ve mimarlık okumak isteyenler için İtalya’da pek çok prestijli teknik üniversite bulunur. Bu üniversitelerde eğitim alarak kariyerinizde zirveye ulaşma imkânına sahip olursunuz. Bu köklü yükseköğrenim kurumlarının kaliteli eğitim programları ile alanınızla ilgili bütün teknik bilgilere sahip olarak mezun olabilirsiniz. Politecnico Di Torino ve Politecnico Di Milano gibi dünyanın önde gelen üniversiteleri, eğitim alabileceğiniz en iyi teknik üniversiteler arasındadır.

Ayrıca İtalyan üniversiteleri, birçok üniversite sıralamasında da ön plana çıkmaktadır. Dünyanın ilk 500 üniversitesi sıralamasında İtalya’dan 11 tane üniversite bulunur. QS World University Rankings olarak adlandırılan bu sıralamada toplam 36 tane üniversitesiyle İtalya, burada okumak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunar.

Ayrıntılı bilgi için “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” konumuzu ziyaret ediniz.

Eğitim Sistemi Hakkında

Tüm bunların yanında İtalya’da üniversite okumak kolay bir süreçtir. Ülkede lisans eğitimi 3 yıldır. 3 yılın sonunda öğrenciler lisans diplomalarıyla mezun olabilirler. Ayrıca 2 yıllık yüksek lisans ve 3 yıllık doktora imkânı da bulunur. Türkiye’deki gibi yarıyıllık eğitim programları da vardır.

Bir öğretim yılı, bahar ve güz dönemlerinden oluşur. Bu dönemler arasında öğrenciler, memleketlerine dönme şansına sahip olabilirler. Türkiye ile İtalya arasındaki ulaşım seçeneklerinin fazlalığı da öğrencilerin İtalya’da üniversite okurken tatillerde ülkelerine kolay bir şekilde dönmeleri için önemli bir fırsattır.

Bütün bu seçenekleri göz önünde bulundurduğunuzda eğer İtalya’da üniversite okumak için kendinizden emin olduysanız Pava Education profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Pava Education, başvuru sürecinizi takip eder, İtalya’da okuma hayalinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmak. Formu hemen doldurabilir, hem İtalya’da hem de Türkiye’de bulunan uzmanlarımızdan yararlanarak siz de bu serüvene atılabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” konumuzu incelemeyi unutmayınız.

İtalya’da Bulunan En Büyük 5 Üniversite – İtalya’da Üniversite Okumak

İtalyan üniversiteleri, son yıllarda tüm dünyadan büyük rağbet görerek birçok yabancı öğrenciyi bünyesinde barındırıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri İtalya’nın oldukça ilgi çekici bir ülke olması. Ülkenin bulunduğu jeopolitik konumu, iklimi, tarihi ve turistik yerleri, yurt dışından bir hayli göç almasına neden oluyor.

Göçlerin büyük çoğunluğu İtalya’da üniversite okumak amacıyla gerçekleşiyor. Yurt dışından birçok insan Avrupa’nın ve dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinde okumak için İtalya’ya seyahat ediyor. Ülkede lisans eğitiminin 3 yıl olması da tercih sebeplerinden biri. Ayrıca İtalyan üniversiteleri, diğer Avrupa ülkelerindeki üniversitelere göre daha uygun harç paralarıyla eğitim imkânı sunar. Tüm bunlar, İtalya’yı eğitim açısından cazip bir ülke konumuna getiriyor.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlaveten ülkede eğitim alabilmek için İtalyanca bilmek gerekmiyor. İngilizce eğitim veren birçok İtalyan üniversiteleri, her sene yurt dışından gelen yüzlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Her sene Türkiye’den de yüzlerce öğrenci bu kaliteli okullarda eğitim almak için İtalya’ya göç etmektedir. İtalya’da bulunan bu prestijli üniversitelerden en büyük beş tanesi şu şekilde sıralanabilir:

1- Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma La Sapienza - İtalya'da Üniversite Okumak
Roma La Sapienza

Roma La Sapienza Üniversitesi 1303 yılında kurulmuş olup İtalya’nın en eski üniversitelerindendir. Yaklaşık 115.000 öğrencisiyle Avrupa’nın en kalabalık üniversitesi olan okulun kampüsü Roma’da bulunur. Pek çok Nobel ödüllü mezunu olan Roma La Sapienza, hem İtalya’nın hem de dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösterilir. 1982 yılına kadar Roma’daki tek devlet üniversitesi olan okul, geçmişten beri en çok tercih edilen üniversitelerden biri olmuştur. 11 fakülte ile eğitim veren üniversitede tıp, mimarlık, mühendislik gibi alanlarda öğrenim görmek mümkündür.

2- Milano Üniversitesi

Milano Üniversitesi - İtalya'da Üniversite Okumak
University of Milan

Avrupa’nın en büyük ve en prestijli üniversitelerinden biri olan University of Milan, 1924 yılında Milano kentinde kurulmuştur. 62.000 öğrenciye eğitim veren üniversitede 2400’ün üstünde öğretim ve araştırma görevlisi çalışmaktadır. 9 fakültesi ile geniş bir alanda eğitim hizmeti veren Milano Üniversitesi, Avrupa Entegrasyon Araştırma Üniversiteleri Birliği’nin (LERU) İtalya’daki tek temsilcisidir. Fakülteleri; sanat, hukuk, ziraat, eczacılık, siyasal bilimler, fen, spor ve tıp bölümlerinden oluşur.

3- Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi - İtalya'da Üniversite Okumak
University of Bologna

23 fakültesi ile 80.000’den fazla öğrenciye hizmet veren University of Bologna, batı dünyasının en eski üniversitesidir. Merkezi Bologna şehrinde bulunan üniversitenin kuruluş yılı 1088 olarak bilinmektedir. Ayrıca Ravenna, Cesena, Forli ve Rimini gibi şehirlerde de kampüsü bulunmaktadır. 14. yüzyıldan beri seçkin akademisyenlerin eğitim verdiği üniversite, yıllarca mantık, astronomi, tıp, felsefe, aritmetik, retorik, dil bilgisi, teoloji, Yunanca ve İbranice derslerinin verildiği en önemli eğitim kurumlarından biri olmuştur. Günümüzde 11 fakülte ve 33 bölüm ile faaliyetlerine devam eden University of Bologna, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında kendisine ilk 200 içinde yer bulmuştur.

4- Padova Üniversitesi

Padova Üniversitesi - İtalya'da Üniversite Okumak
University of Bologna

1222 yılında Padova şehrinde kurulan University of Padova, İtalya’nın en eski ikinci, dünyanın ise en eski beşinci üniversitesidir. Geçmişten beri pek çok ünlü ismin mezun olduğu üniversite, günümüzde 65.000’den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. İtalya’nın en prestijli üniversitelerinden olan University of Padova’da mimarlık, mühendislik, sanat, tıp gibi alanlarda eğitim görmek mümkündür.

5- Pavia Üniversitesi

Pavia Üniversitesi - İtalya'da Üniversite Okumak
University of Pavia

1361 yılında Pavia şehrinde kurulan University of Pavia, dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Lombardiya bölgesinin yüzyıllar boyunca tek üniversitesi olan okul, günümüzde 24.000’den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. 9 fakültesi bulunan University of Pavia, 80’den fazla lisans programıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

Bu yazıda bahsetmiş olduğumuz üniversiteler ve İtalya’da ki diğer tüm üniversiteler için Pava Education danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman ekibimiz kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapacaktır.