fbpx

Yüzyıllardır korunan ve sağlam kalan yapıtları, zengin tarihi, doğal ve kültürel birçok yeriyle İtalya’da yapılacak 25 şey, hem turistik amaçlarla hem de İtalya’da eğitim almak isteyen kişiler için bir rehber niteliğindedir.

Ayrıca İtalya’da eğitim almak gibi bir hedefiniz varsa “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Form bilgilerinizi doldurduktan hemen sonra Pava Education ekibi size en hızlı şekilde dönüş sağlamaktadır.

Avrupa’nın en popüler seyahat duraklarından biri olan İtalya; kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle dünya üzerindeki etkisi, ülkenin dört bir yanında; güzel sanat eserlerinde, etkileyici saraylarda, kalelerde, harabeye dönen yerlerde bile görülebilir.

İtalya'da Yapılacak 25 Şey | İtalya Doğa Görüntüleri

Eski ve yeninin kusursuz bir şekilde kaynaştığı canlı şehirlerin yanı sıra kumlu plajlarda rahatlayabileceğiniz, berrak denizlerde yüzebileceğiniz kalabalık olmayan kıyı alanlarının keyfini çıkarabilirsiniz. İtalya’yı keşfetmeye ek olarak komşu Sicilya’ya da gidebilir, bölgedeki en iyi yiyecek ve içeceklerin de sunulduğu farklı bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Peki İtalya’da Yapılacak 25 Şey Nedir?

1. Tapınaklar Vadisi

Tapınaklar Vadisi (Valley of the Temples) İtalya'da Yapılacak 25 Şey

Eğer seyahatinizin bir parçası olarak büyüleyici Sicilya’yı ziyaret edecekseniz ilk durağınız Agrigento’da bulunan Tapınaklar Vadisi olmalıdır. Burada 5. yüzyılda inşa edilen en sağlam Dorik tapınaklardan bazılarına sahip devasa bir arkeolojik alanı bulacaksınız.

Buradaki tapınaklar hakkında en iyi şeylerden biri, aşağıdaki kasabaları kuşbakışı olarak görebilmeniz ve tarihî bölgeyi gezerken muhteşem manzaraları seyredebilmenizdir.

2. Vezüv Yanardağı | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

vezuv-yanardagi

Vezüv Yanardağı dünyadaki en ünlü dağlardan biridir, volkanik kül içindeki Pompei kasabasını kapsayan ünlü patlamasıyla bilinmektedir. Napoli’nin doğusunda yer alan bir bölgededir.

Bu eşsiz tarih anılarıyla dolu dağın tepesindeki manzaranın nefes kesici olduğuna ve yürüyüş için çok güzel bir etkinlik olabileceğine emin olabilirsiniz!

Bugünlerde Vezüv Yanardağı aktif yanardağ olmadığından turistik geziler için de bir ziyaret noktasıdır.

Ayrıca Napoli’deki bu yanardağından bahsetmişken “Napoli Federico II Üniversitesi” ve “Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi” yazılarımızı da incelemeyi unutmayın!

3. Cinque Terre | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

cinque-terre

Cinque Terre, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olup devlet tarafından korunmaya alınmıştır ve İtalya’nın millî parkı olarak belirlenmiştir.

Liguria’da yer alan Five Lands, ünlü İtalyan Rivierası’na bakan sarp kayalıklar üzerine kurulu beş farklı köyden oluşuyor. Bu beş köy Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore ve Monterosso’dan oluşur ve her birinin kendine özgü eşyaları ve manzaraları vardır.

Cinque Terre Bölgesi, La Spezia ve Levanto arasında yayılır ve sahil boyunca romantik zeytinlikler, geleneksel yemek mekânları ve masmavi deniz manzaraları bulunur.

4. Como Gölü

como-golu

İtalya’da yapılacak 25 şey konusunda dördüncü olarak da Como Gölü’nün mükemmel manzarasını seyredebilirsiniz. 146 kilometrekarelik bir alana yayılan ve İtalya’nın en büyük gölü olan Como Gölü, Lombardiya Bölgesi’nde ve tekneyle keşfedebileceğiniz harikulade bir yerdir.

Como Gölü’nün etrafındaki bölge, dünyanın en zengin ünlülerinden bazılarının sahip olduğu evlere sahiptir ve bu da size burada beklediğiniz görüşlerin çeşitlerini anlamanızı sağlar.

Gölün etrafındaki manzara, Alp bitkileri ve geleneksel köylerin yanı sıra İtalyan bir başyapıtın resimli kartpostal versiyonunda olduğunuzu hissettiren zarif süslü evlerle kaplıdır.

5. Uffizi Galerisi

uffizi-galerisi

Floransa’ya giden herkes, dünyanın en ünlü galerilerinden birini ziyaret etme şansını kaçırmamalıdır.

İtalya’nın en güzel yapılarından biri olan Palazzo degli Uffizi’de sergilenen Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo ve Caravaggio gibi İtalyan büyüklerinin eserleriyle doludur.

Palazzo, Arno Nehri’nin manzarasına sahiptir ve herhangi bir sanatsever için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Uffizi Galerisi’nde sanatın tadını çıkarın.

6. Juliet’in Evi (Balkonu)

verona

İtalya’nın Verona şehrinin bu ünlü balkonu, Shakespeare’in Romeo ve Juliet adlı oyunlarından tanıdığımız Juliet’in balkonu olduğu söylenir.

Maalesef gerçek şu ki, Verona şehri, 1905’te bir turistik cazibe haline getirmek amacıyla balkonlu evi satın aldı ve ne yazık ki Romeo ve Juliet’teki karakterler gerçek hayatta hiç var olmadı. Yine de balkon, şehrin en güzel yerlerinden biri ve çiftlerin birbirlerine aşklarını ilan etmek için akın ettikleri yerdir.

Ayrıca İtalya’da eğitim başlıklarımızdan “Verona Üniversitesi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

7. Kolezyum | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

kolezyum-italya

Roma’ya gelebilir ve dünyanın en ünlü cazibe merkezlerinden biri olan muazzam Kolezyum’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir zamanlar muhteşem bir amfitiyatro olan kalıntıları, zamanımızın en büyük tarihi kalıntılarından biridir ve 50.000’den fazla seyirci kapasitesine sahiptir. Amfitiyatro, burada sergilenecek olan gladyatör maçlarından dolayı çok iyi bilinir.

Tribünlere oturabilir ve burada kalabalığın eğlencesi için yapılan şiddetli gösterileri hayal edebilirsiniz.

8. Pompeii

pompeii

Pompeii, MS 79 yılında, Vezüv Yanardağı patladığında ve şehri külle kapattığında yaşanan olaylarla ünlüdür.

Alan kazıldığında keşfedildi ki, patlama olduktan sonra Roma halkı lavlara yakalanmış ve zaman içinde vücutları donmuştu. Bugün Pompei’yi ziyaret ederseniz; dökülmüş evlerin, hamamların ve Antik Roma forumlarının yer aldığı bir tür açık hava müzesi bulacaksınız. Hepsi de patlama meydana geldiğinde burada yaşayan insanların kalıntılarıyla doludur. 

9. Amalfi Sahili

amalfi-sahili

Amalfi Sahili, İtalya’nın en güzel manzaralarından biridir ve kısa sürede mümkün olduğu kadar çok tecrübe edinmek istiyorsanız sahil şeridi boyunca bir tekne turu yapmayı denemelisiniz. Bir dizi firma, tekne kiralama hizmeti sunmakta olup birbirinden güzel çok sayıda körfez ve Lattari Dağları gibi turistik mekânları da ziyaret edebilirsiniz.

10. Siena’nın Tarihî Merkezi

piazza-del-campo-Siena

Siena şehri çoğu kez gözden kaçmış olsa da burada görülmesi gereken çok yer vardır. Özellikle Siena’nın tarihî merkezi, görülmeye değer olup 12. yüzyıldan kalma Gotik mimariyle kaplı tarihi, bir bölgeye açılan Piazza del Campo’dan başlar.

Bilhassa Orta Çağ’dan kalma binaları ve dikkat çeken güzel birkaç uğrak noktalarını (Duomo, Pinacoteca Nazionale ve Palazzo Salimbeni) ziyaret etmeyi unutmayın.

11. Vatikan | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

vatikan

İtalya’da yapılacak 25 şey konusunda 11. seçeneğimizse Vatikan’dır. Vatikan şehir olarak aslında İtalya’nın kendi içinde farklı bir devlettir. Karaya oturmuş bu bölgeyi sadece Roma’ya giderek ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en önemli dinî yerlerinden biri olan Piazza San Pietro ve St. Peter Bazilikası gibi güç merkezlerine ev sahipliği yapan bir yeri muhakkak görmelisiniz. Ayrıca Vatikan Sarayı’nın ihtişamını ve Adem’in Yaratılışını içeren Sistine Şapeli’ni de gezebilirsiniz. 

12. Aziz Mark Bazilikası

aziz-mark-bazilikasi

Venedik’in bir dizi eşsiz turistik yeri vardır ancak belki de bunların en ünlüsü San Marco Meydanı ya da San Marco Meydanı’nda yer alan San Marco Bazilikası’dır.

Bazilika, Saint Mark the Evangelist’in son dinlenme yeridir ve yıllar boyunca geliştirilmeden önce bir Bizans kilisesi olarak hayata başlamıştır. Kilise, kendi başına bir sanat eseridir. Karmaşıklıkların yanı sıra altın yaprakların kabartmaları ve dokunuşları üzerinde ışıltılı mozaikler ve muhteşem mermer süslemeleri bulacaksınız.

13. Roma Forumu | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

roma-forum

Roma Forumu, İtalya’nın en büyük konumlarından biridir ve Roma’daki Capitoline ve Palatine Tepeleri arasında bulunmaktadır. Roma Forumu bir zamanlar güçlü Roma İmparatorluğu’nun merkezi olmuştu. Burada şehrin her tarafında yapılmış olan teraslardan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

14. Stromboli Dağı

Sicilya’yı ziyaret ettiğinizde, hâlâ aktif bir volkan olan Stromboli’ye en azından kısmen tırmanma şansını kesinlikle kaçırmamalısınız. Kolay bir yol arıyorsanız Stromboli’nin yan taraflarında 400 metre yürüyebilirsiniz ancak yine de kül ve ateş bulutlarını kesen kratere devam etmek istiyorsanız o zaman sizi gezdirmesi için sertifikalı bir rehbere ihtiyacınız olacaktır.

Zirveye ulaşmak yaklaşık 3 saat sürmektedir. Bu sayede her şeyi görebilmek için 5 ila 6 saatlik bir yürüyüşe ihtiyacınız vardır. Bu zirveye tırmanmak oldukça zorlu olabilir ama muhteşem manzaralar için buna değer. 

15. Blue Grotto | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

Capri’deki seçkin yerlerden biri de Grotta Azzurra olarak bilinen Blue Grotto’dur. Kayaların kenarlarındaki şaftlardan geçtiğinde ışıldayan bir mavimsi suyla dolu mağaradır.

Mağaranın kendisi, bazı kısımlarda 14 metre yüksekliğe kadar ulaşmakta ve yaklaşık 60 metre uzunluğundadır. Bu muhteşem ışık gösterisini, tüm İtalya’daki en unutulmaz gezi deneyimlerinden biri olan mağaradaki bir kürek teknesinden izleyebilirsiniz.

16. Vaporetto ile Büyük Kanal

Venedik’teki Büyük Kanal, dünyanın en ünlü su yollarından biridir ve keyfini çıkarabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Bunlardan biri, küçük köprülere ve suya geri dönen geleneksel Venedik evlerine hayran kalabileceğiniz kanalın çeşitli kısımları boyunca Vaporetto olarak bilinen bir su otobüsüne binmektir. Kanalın etrafında seyahat etmenin daha romantik bir yolu da, farklı bir zamanda

Venedik’e geri döndüğünüzü hayal edebileceğiniz unutulmaz bir gondol yolculuğu yapmaktır.

17. Napoli’nin Ünlü Pizzaları

Napoli’nin kendi başına bir dizi güzel cazibe merkezi var ancak buraya gelinmesinin ana nedenlerinden biri, ünlü ve bir o kadar lezzetli Napoli pizzası tatmaktır.

Şehrin her yerinde pizza salonları ve restoranlar bulacaksınız ve nereye giderseniz gidin, dünyanın en sevdiği yiyeceklerden birini keşfetmekle ünlü bir şehir olduğunu bilin.

18. Pisa Kulesi

Pisa’daki Pisa Kulesi’nin hafif eğik durmasının sebebi, mimarın beklenmedik bir başarısıdır çünkü kule inşa edildiğinde hemen altındaki bataklık zemine batmaya başlamıştır.

Bu sayede Pisa Kulesi, eğik duruş imzası kazandı ve çeşitli zamanlarda hem açık hem de kapalı olabiliyor çünkü mimarlar içeri girmenin güvenli olup olmadığı konusunda fikir ayrılıkları yaşıyorlardı.

Kule açık olduğunda, tüm Pisa’nın güzelliğini izleyebileceğiniz en üstteki platforma çıkabilirsiniz.

19. Son Akşam Yemeği Tablosu

Milano’da “Son Akşam Yemeği” tablosunu muhakkak ziyaret etmelisiniz. Sanat meraklısı olmasanız bile Son Akşam Yemeği resminin ihtişamını ve dinî önemini takdir edebilirsiniz.

Leonardo da Vinci tarafından boyanan ve Santa Maria delle Grazie’de sergilenen duvar resmi, İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki son akşam yemeğinde havarilerini ve İsa’yı betimliyor.

20. Santa Maria del Fiore Katedrali

Floransa dünyanın en romantik ve sanatsal şehirlerinden biridir. Bu şehri taçlandıran iki muhteşem yapı vardır: Duomo ve Santa Maria del Fiore.

Katedral, Floransa’nın her yerinden görülebilen yükselen kubbesinin yanı sıra farklı tonlarda fresk ve süslemelerle bilinir. İtalya’da yapılacak 25 şey veya burada yapılacak en iyi şeylerden biri, Floransa’yı ziyaret edip bu muhteşem mimarinin ne kadar ihtişamlı olduğunu kendi gözlerinizle görebileceğiniz zirveye tırmanmaktır.

21. Trevi Çeşmesi | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilek tutabilirsiniz. Roma’ya yolculuk, Trevi Çeşmesi’ne gitmeden tamamlanmamıştır ve buraya dönmek sizin için başlıca bir sebep olabilir.

Yerel efsaneye göre, bir madeni parayı fıskiyeye atabilen herkes iyi şans kazanacak ve bu da bir gün bu büyük şehre geri dönecekleri anlamına gelmektedir. Çeşme barok tarzında oyulmuştur ve geceleri muhteşem bir şekilde aydınlatılan ışıltılı mermerden yapılmıştır.

22. Frasassi Mağarası

Frasassi Mağarası, Ancona’nın arazisi içinde derin bir yerdedir ve doğanın bu harika yapısına inerken yeryüzünün merkezine gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz. 75 dakika süren yolculukta, dünyanın en güzel karstik oluşumlarından bazılarını burada bulabilirsiniz.

Mağaranın içinde ürkütücü sarkıt ve dikitler olduğundan dolayı bu muhteşem yapıta girmenizi sağlayan yürüyüş yolları ve ışıklı alanlar vardır. 

23. Chianti Şarap Rotası

Chianti lezzetli şarapları ile ünlüdür. Bu yüzden Siena ile Floransa arasında yer alan bu bölgeye gelip şarap turuna çıkmamak olmaz. Bu bölgede faaliyet gösteren çok sayıda farklı şarap rotası vardır ve birçoğu sizi uçsuz bucaksız tepelerin üzerinden ve büyüleyici köylerden geçerek yerel şarap imalathanelerini götürecek, çeşitli karışımlar deneyebileceksiniz.

24. Akropolis

Akropolis’i ziyaret etmeden yolculuğunuzu bitirmeyin.

Selinunte’deki Akropolis bir zamanlar bölgede siyasi bir merkezdi ve beş ayrı tapınaktan oluşuyordu. Bunlardan en ünlüsü, 6. yüzyıldan kalma ve Tanrı Apollon’a adandığı söylenen C Tapınağı olarak bilinir.

Tapınak D gibi diğer tapınaklar da aynı döneme aittir ve Venüs’e adanmış olduğu söylenir. A ve O tapınaklarının MÖ 490 ile 480 yılları arasında inşa edildiği söylenir. Bir çift olarak göründükleri için genellikle ünlü ikizleri Castor ve Pollux’a adanmış oldukları düşünülüyor.

25. Milano Katedrali | İtalya’da Yapılacak 25 Şey

Bazı insanlar İtalya’daki en büyük kilisenin Roma’da veya Vatikan’da değil, aslında Milano’da olduğunu öğrendiklerinde şaşırabilirler. Duomo olarak da bilinen buradaki katedral, Meryem Ana’ya adanmış ve altı yüzyıl sürmüştür.

İç mekân sade bir şekilde çarpıcıdır, mermer süslemelere ve oldukça güzel bir görünüme sahiptir ancak bu katedralin en etkileyici alanı zirve alanıdır çünkü Duomo’nun tepesine bir merdiven ile çıkıp Milan’ın güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

2023-01-14T00:22:48+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!