İtalya’da yaşam maliyetleri birçok kalemlerden oluşmaktadır. İtalya’ya seyahat, öğrencilik, gezi veya farklı amaçlarla giden kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılaşan bu maliyetler konaklama, yiyecek-içecek, alışveriş, ulaşım, sosyal etkinlikler gibi kalemlerden oluşur. Yabancı bir ülkeye giderken herkesin ilk aklına takılan bu yaşam maliyetleri konusu oldukça önemli bir konudur.

İtalya’da yaşam maliyetleri her şehirde farklı fiyat değerlerine denk düşebilmektedir. Milano gibi konaklama ve yaşam giderinin pahalı olduğu şehirlerde yaşam maliyetleri 1.000 Euro fiyatları kolaylıkla aşabiliyorken yaşam maliyetinin daha düşük olduğu şehirlerde 700 – 800 Euro’ya bütün ihtiyaçlar karşılanabilmektedir.

İtalya şehirleri arasındaki bu yaşam pahalılığı arasındaki uçuk farklılık şehirlerin kültürel önemlerine bağlı olmaktadır. Konaklama, yeme-içme, ulaşım ve konaklamaya dair elektrik, ısınma gibi yaşam maliyetine dair tüm detayları incelediğimiz bu yazımızda sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

İtalya'da Yaşam Maliyetleri Nelerden Oluşur?

İtalya’da Yaşam Maliyetleri Nelerdir?

İtalya’da yaşam maliyetleri konaklama açısından ele alınırsa hangi şehirde konaklayacağınıza, otel, pansiyon, kiralık daire veya kiralık stüdyo odada konaklama seçeneğinize göre çok farklı bir maliyet değeri oluşturacaktır.

Aynı şekilde bu konaklama seçeneğinize bağlı maliyetler de bir o kadar farklı olabilecektir. Örneğin pahalı İtalyan şehirlerinden birinde üniversite okumak gibi bir planınız varsa Milano, Roma, Floransa gibi diğer alternatif şehirlere göre yaşam maliyeti daha pahalı şehirlerde devlet üniversitelerinin harç fiyatları veya özel üniversitelerin yıllık ödenekleri daha yüksek olabilmektedir.

İtalya’da tüm yaşam maliyeti unsurlarını sırayla ele alalım;

1 – Konaklama Maliyetleri

İlk ve en büyük maliyet kalemini oluşturan konaklama maliyeti kendi içerisinde birçok seçenekleri olan bir kalemdir. İtalya’da konaklama seçenekleri için şunlar değerlendirilebilir;

 1. Stüdyo daireler
 2. Otel ve günlük pansiyonlar
 3. Airbnb
 4. Oda kiralama
 5. Öğrenciler için devlet veya özel yurt odaları

Öğrenciler genel olarak yurt odaları bulamadığı takdirde oda kiralama seçeneğini değerlendirmektedir, İtalya’da oda kiralama durumu oldukça yaygındır. Her şehirde uygun fiyata kiralık oda bulma seçeneği bulunmaktadır. Genellikle pahalı şehirlerde 500 Euro – 700 Euro’luk fiyatlara oda bulunabilmekte iken yaşam maliyeti daha düşük olan şehirlerde aylık 300 Euro ila 400 Euro’ya oda kiralanarak konaklama ihtiyacı temin edilebilmektedir. Eğer bir stüdyo daire kiralamayı düşünüyorsanız genel olarak fiyatlar 700 –  800 Euro’dan başlamaktadır.

İtalya’da yaşam maliyetleri açısından konaklamaya dahil edilebilecek diğer önemli kalemlerde aylık ödemeleri olan internet, elektrik, su, ısınma, telefon aboneliği gibi giderlerdir. Tüm bu giderlerin toplam ortalama maliyeti 150 Euro ila 250 Euro arasında değişebilecektir. Tabi yaşanılan şehir ve kişisel tercihlere göre bu fiyatlar çok daha yüksek fiyatları da görebilecektir.

İtalya'da Sosyal Hayat Nasıldır?

2 – Yeme – İçme Maliyetleri

İtalya’da yaşam maliyetleri arasında diğer büyük kalemi oluşturan yeme-içme giderleri ise dışarıda yemek ve market alışverişi gibi maliyetleri içermektedir. İtalya’nın dünyaca bilinen mutfak lezzetleri açısından aylık dışarda yemek yemeyi sürekli yapacağınız bir aktivite olarak düşünebilirsiniz. İtalya’da bir restoranda yemenin maliyeti ortalama 10 Euro – 20 Euro arasındadır. Ayrıca İtalya’da garson ve masa servisi olan restoranlarda bahşiş ödeme kültürünün oldukça yaygın bir uygulama olduğunu bilmeniz gereklidir.

Aperitivo | İtalyan Aperatif Yemek Servisi “Happy Hour”

İtalya’ya özgü akşam saatlerinde (genellikle 18.00 – 21.00) barlarda veya büfelerde aperitivo adı altında yiyecek servisi imkanı bulunmaktadır. Aperitivo 5 Euro – 10 Euro ücret ile sadece içki parasını ödeyerek açık büfeden istediğiniz kadar yararlanabileceğiniz bir servis şeklidir.

İtalya’da Mutfak Alışverişi Fiyatları

Öğrenciler genellikle üniversite ve yurt yemekhanelerinden indirimli yeme-içme imkanına sahiptir, ancak bu imkanlara sahip olmayanlar market alışverişi yapmaları gerekmektedir. İtalya’da mutfak için market alışverişi aylık ortalama 80 – 120 Euro aralığındadır. İklimi ve bitki örtüsü sayesinde oldukça zengin ürün çeşitliliğine sahip İtalya’da damak zevkiniz oldukça değişecektir.

3 – Ulaşım Maliyetleri

İtalya’nın şehirler arası ulaşımı tren ve metrolar sayesinde oldukça kolay olmaktadır. Tren ve metrolar ile İtalya’nın bütün şehirlerini gezebilme fırsatına sahipsiniz. Ayrıca öğrenciler aylık 20 – 25 Euro abonelik ücreti ödemesi karşılığında bu ulaşım olanaklarından bir aylık süre boyunca sınırsız olarak ulaşımdan yararlanabilmektedir. Ayrıca İtalya’ya gittiğinizde ilk yapacağınız şeylerden biri de çok yaygın kullanılan bisiklet ve elektrikli taşıtlardan mutlaka edinmek olacaktır.

4 – Sosyal Yaşama Dair Maliyetler

Sosyal hayatı ve kültürel hayatı oldukça renkli olan İtalya şehirleri her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Taşları ve duvarları tarihi ve sanatsal kalıntılarla dolu bu şehirlerde insan yürürken bir kültür zenginliği yaşamaktadır. Ulaşımın oldukça kolay sağlandığı İtalya şehirleri arasında seyahat ederek farklı farklı müzeleri ve tarihi yapıları ziyaret etmek ve diğer sosyal etkinliklerin aylık ortalama maliyeti kişisel tercihlerinize de bağlı olarak 50 ila 100 Euro arasında olacaktır.

İtalya’da öğrencilik ya da hangi amaçla konaklıyor olursanız olun bu tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu şehirleri sürekli gezmek ve orada kurduğunuz sosyal ortamda sürekli bulunmak isteyeceksiniz. Ayrıca eşsiz bir doğaya sahip İtalya’da yaz ve kış her mevsimde yapabileceğiniz yüzlerce etkinlik bulmakta hiç zorluk yaşamayacaksınız.

5 – Kişisel Bakım, Giyim Maliyetleri

İtalya şehirlerinde fiyatlardaki değişkenlik her maliyet kalemi için sayılabileceği gibi bu maliyet kalemi için de geçerli olabilecektir. Örneğin kuaför maliyeti, giyim markaları ve kişisel bakım ve moda ürünleri açısından ele alınacak olursa pahalı markalara ev sahipliği yapan şehirlerde fiyatlar daha yüksek değerlerde iken diğer şehirlerde fiyatlar daha uygun olabilmektedir.

İtalya genelinde erkek ve kadın kuaförleri için ortalama fiyatlar 25 Euro – 40 Euro aralığındadır. Bunun dışında İtalya’da yaz ve kış mevsimleri açısından giyim- kıyafet maliyetlerinizi ortalama olarak değerlendirecek olursak; ayakkabılar 75 Euro, mont-kaban 125 Euro, pantolon 75 Euro, t-shirt veya gömlekler 20 – 30 Euro, parfüm 25 Euro.

İtalya’da Araba ve Teknolojik Ürünlerin Maliyetleri Ne Kadar?

İtalya tekstil sektöründe modaya öncülük eden dünya devi markaları bünyesinde bulundurduğu gibi araba markaları açısından değerlendirildiğinde de dünya devi markalar yine bu ülke bünyesinde bulunmaktadır. Ancak yazı konumuz İtalya’da ortalama yaşam maliyetleri olduğundan lüks arabaları ele almayacağız. İtalya’da ortalama 15.000 Euro ila 25.000 Euro aralığında fiyatlara araba sahibi olabilmektesiniz. Ancak bir de şunu bilmeniz gerekir ki ehliyetiniz bulunuyor olsa da İtalya’da ayrıca ehliyet çıkartmalısınız.

İtalya’da telefon, bilgisayar veya tablet gibi elektronik cihazların maliyetleri değerlendirildiğinde ise, genellikle telefon fiyatları 800€ ila 1.500€ arasındadır. Laptop, tablet gibi cihazlar da ortalama 600€-1.200€ arasında değişmektedir.

İtalya’da Eğitim Maliyetleri Ne Kadar?

İtalya’da tıp, mimarlık, mühendislik veya moda ve tasarım herhangi bir alanda lisans ya da yüksek lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız önceki sayılan maliyetlere ek üniversitelerin yıllık ödemeleri de bu maliyetlere dahil edilebilecektir. Ancak diğer maliyet kalemleri yanında üniversitelerin ücretleri cüzi bir maliyet kalemi oluşturacaktır.

İtalya üniversite okuyan lisans veya master öğrencilerinin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Bu süre boyunca öğrenciler İtalya’da sosyal hayata karışmak için ve İtalyancasını daha da ilerletmek için ve aynı zamanda kendisine harçlık çıkarabilmek için herhangi bir işte çalışma imkanına sahiptir. Ayrıca İtalya’da İngilizce biliyor olmanız da sizin için iyi bir avantaj konumunda olacaktır ve sadece İngilizce becerinizle bile İtalya’da birçok iş yapabilme olanağına sahip olabileceksiniz.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Yurt fiyatları aylık ne kadardır?

İtalya’da yurt fiyatları aylık ortalama 300 – 400 Euro aralığındadır. Ancak ayrıcalıklı yurt odalarında ve yaşam pahalılığı yüksek şehirlerde bu fiyatlar daha yüksek rakamlarda olabilecektir. Uluslararası öğrenciler için devlet ve özel olmak üzere birçok şehirde yurt olanakları bulunmaktadır.

Üniversiteler için başvuru ücreti ödenir mi?

İtalya üniversitelerinde eğitim almak için başvuru sürecinde doğrudan bir ödeme bulunmamaktadır. Ancak tıp gibi alanlarda IMAT sınavı ve benzer koşulları bulunmakta olan diğer bölümlerde sınavlar için 130 Euro ve benzeri ödemeler olabilmektedir. Bunun haricinde vize ve pasaport gibi işlemleriniz için ekstra maliyetler olacaktır.

İtalya’da eğitim ücretleri düşük üniversiteler hangileri?

Üniversite Eğitim Ücreti (Yıllık)
Politecnico di Milano € 900 – € 3.900
Politecnico di Torino € 1.900 – € 2.600
University of Genova € 2.000 – € 3.000
University of Siena € 1.800 – € 2.000
Ca Foscari de Venice € 1.900 – € 2.100
University of Bologna € 1.000 – € 3.000
Sapienza University of Rome € 1.600 – € 2.924
University of Padua € 2.529 – € 2.622
University of Florence € 1.900 – € 2.200

İtalya’da Burslu Eğitim Mümkün mü?

İtalya uluslararası öğrencilere üniversite eğitimi alması açısından oldukça destekleyici politikalara sahiptir. Bu sebeple İtalya’nın hem devlet bursu hem başarı bursu veya özel üniversitelerin öğrencilere özel sağladığı burslar gibi birçok burs seçeneği bulunmaktadır. Genel olarak öğrencilere yıllık olarak verilen bu burslar 6.000 Euro – 8.000 Euro aralığında olup öğrencilerin bir senelik yaşam ve eğitim giderlerinin neredeyse tamamını karşılamaktadır.

İtalya’da eğitimi cazip kılan etmenler ve avantajları:

 • Diğer ülkelere kıyasla oldukça düşük eğitim ücretleri
 • Dünya sıralamasında yer edinmiş üniversiteleriyle kaliteli ve prestijli bir eğitim
 • Yıllık yaşam maliyetleri ve eğitim giderlerinin neredeyse tamamını karşılayan yüksek burs olanakları
 • Zengin kültürü, tarihi ve sanatsal yapısı, sosyokültürel yapısı
 • Mezuniyet sonrası alınan mavi diploma ile tüm dünyada kariyer geliştirebilme imkanı
 • Akdeniz iklimine sahip eşsiz doğası ve zengin bir mutfağa sahip muhteşem şehirleri

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.