İtalya’da yüksek lisans eğitimi, burs imkânları ve okul ücretleri başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı çok cazip seçenek hâline gelmiştir. İtalya’nın diğer yurt dışı ülkelerine göre son yıllarda çok popüler hâle gelme sebeplerinin en başında ise İngilizce bölümlerin fazlalığı yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda, yüksek lisans eğitimi başta olmak üzere İngilizce eğitim alabileceğiniz okul ve bölümün artması farklı ülkelerde eğitim görmek isteyen bireyler için öne çıkan bir seçenek olmuştur.

Eğer dil tercihinizi İtalyancadan yana kullanmak isterseniz her seviyeye İtalyanca kursumuz da bulunmaktadır.

Rönesans’ın doğduğu yer olan İtalya, asırlardır hem sanat hem de teknik anlamda dünyaya yön veren ülkelerden biri olmuştur. Bu durum sayesinde İtalya, çok köklü eğitim kurumlarına sahip olmuştur. Bunların başında Bologna Üniversitesi, Politecnico di Milano, Milano Üniversitesi, Politecnico di Torino, Roma La Sapienza Üniversitesi gelmektedir.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

Roma'da Yüksek Lisans

Kimler İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Alabilir?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almanız için lisans eğitiminizin son sınıfında eğitim görüyor olmanız veya lisansı bitirmiş olmanız gerekmektedir. Başvuru dönemleri genellikle kasım ile mart ayları arasında gerçekleşmektedir. Başvuru tarihleri okuldan okula değişkenlik gösterebilecektir.

Hangi Alanlarda İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya eğitim fırsatlarının yanı sıra eğitim kalitesiyle de dikkat çekmektedir. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan İtalyan üniversitelerinde İngilizce eğitim verilen, farklı disiplinlerden birçok bölüm bulunmaktadır.

Tıp, mühendislik, mimarlık, moda, tasarım, ekonomi, psikoloji, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda kaliteli eğitimi ile bilinen İtalya’da yüksek lisans yapmak öğrenciler açısından oldukça caziptir.

İtalya’da yüksek lisans yapabileceğiniz bazı üniversiteler şunlardır;

Bu üniversiteler ve daha pek fazla üniversitede yüksek lisans yapma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla üniversiteler hakkında araştırma yapmak isterseniz “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Süresi

İtalya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. İlk üç dönem yoğun bir ders programı içermektedir. Son dönemde ise öğrencilerin tezlerini yazmaları gerekmektedir.

İtalya’da lisans ve yüksek lisans süreci birbirini takip eden ve tamamlayan bir süreç olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle öğrenciler yüksek lisans dönemlerinde kendilerini mesleğe hazırlayacak ve bu açıdan gelişmelerini sağlayacak dersler seçerek öğrendikleri bilgileri farklı ve ileri bir seviye ile pekiştirmektedir.

Ayrıca İtalya’da master yapmak isteyenler için bir seçenek daha mevcuttur. O da tezsiz olarak 1 yıl alınan bir eğitimdir.

Detaylar için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız, en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Üniversite Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitesi ücretleri öğrencinin ailesinin yıllık gelirine göre belirlenmekte ve 150 ila 3500 euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde ise bu rakam 5.000-20.000 arası değişiklik göstermektedir.

Önerilen:Üniversite ücretleri ve burslar” hakkında ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Burs İmkânları

İtalya’nın sahip olduğu köklü eğitim kurumları dışında, sunmuş olduğu burslar ile de yabancı öğrencileri kendisine çekmektedir.

İtalya devletinin vermiş olduğu ihtiyaç bursları, İtalya Dışişleri Bakanlığının verdiği Invest Your Talent bursu, TEV ve Kredi Yurtlar Kurumunun sunmuş olduğu burslar ile İtalya’da master eğitiminizi devam ettirebilirsiniz.

italyada-ogrenci-burslari-ve-universite-ucretleri

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından burs ve yurt olanakları sağlandığı için İtalya’da yüksek lisans son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır.

Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir.

Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler.

İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yaşam Giderleri

İtalya’da yaşam giderleri bölgeden bölgeye çok farklılık gösteriyor. Milano ve Roma’da okumakla diğer şehirlerde okumak arasında bir hayli fark bulunmaktadır.

Her öğrencinin veya kişinin yaşam masrafları bir diğerine göre çok farklı olabilse de ortalama bir öğrencinin yaşam gideri aylık 500-1000 avro arasında olabilir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Konaklama İmkânları

Çoğu yüksek lisans programı kapsamına dâhil uluslararası öğrenciler başlangıçta üniversitenin sağladığı konaklama imkânlarından faydalanabilirler. Aslında bu durum üniversite ortamınıza, sosyal hayatınıza ve eğitim programınıza alışmanız için oldukça etkilidir. Yerleştikten sonra mutlaka kendi evinize veya dairenize geçmek, arkadaşlarınızla bir daireyi paylaşmak isteyeceksiniz.

Üniversite eğitimi sürecinizde

 • devlet yurtları veya özel yurtlar
 • daireler
 • öğrenci evleri
 • aile yanı konaklama
 • rezidans ve oteller

Gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. İtalya’da konaklama giderleri bölgeye, odanın türüne (tek veya çift kişilik) ve erişebileceğiniz herhangi bir avantaja göre değişir.

Başvuru formumuzu doldurun, İtalya’daki ekip arkadaşlarımızla beraber ihtiyaçlarınıza göre sizin için en uygun ikamet seçeneğini belirleyelim.

Önerilen:İtalya’da Konaklama” hakkında ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Master Eğitimi Başvuru Kriterleri ve Evrakları

 • Mezun olunmuş ise lisans diploması ve transkript, mezun olunmadıysa da sadece transkript.
 • Dil belgesi TOELF (minimum 70), IELTS (minimum 5) yada lisans eğitimini %100 İngilizce tamamlamış olmak
 • Ayrıca 1 yıllık hazırlık okumak da birçok üniversitede dil belgesi yerine geçmektedir. Bazı üniversiteler herhangi bir dil sertifikası talep etmeden, Skype görüşmesiyle öğrencileri kabul etmektedirler. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Mimarlar ve güzel sanat öğrencileri için, portfolyo
 • Öz geçmiş
 • Motivasyon mektubu
 • Bir ya da iki referans mektubu

Ayrıca “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” konumuza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

Yüksek lisans eğitimi gerek sınav sistemi gerek notlandırma sistemi açısından diğer eğitim müfredatlarından biraz farklıdır. İtalya’da bulunan çoğu okulda sınavlar hem yazılı hem de sözlü yapılmaktadır.

Bu sınavlarda derecelendirme 30 üzerinden yapılmakta ve başarılı olmanız için minimum 18 almanız gerekmektedir. Not sisteminde çan sistemi yer almamaktadır.

Öğrencilerin kayıt olunan derslerin sınavlarına 6 kez girme hakkı bulunmaktadır. Bu sınavlara yılın farklı döneminde girebilmektedirler. Genel olarak bu dönemler, şubat-mart, haziran-temmuz ve ağustos-eylül olarak belirlenmektedir.

Ekstra olarak “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

İtalya’da yüksek lisansınızı yaparken, haftalık 20 saat çalışma hakkına sahipsiniz. Bu şekilde akşamları ya da hafta sonları çalışarak mesleki açıdan deneyim kazanabilirsiniz. Ek olarak da ekonominize katkı sağlayabilirsiniz.

İtalya’da Master Tamamladıktan Sonraki Haklarınız

İtalya'da Master Yapmak

İtalya’da yüksek lisansınızı tamamladığınızda devlet size bir yıllık iş arama oturumu vermektedir. Bu sayede eğitim süresinin bitiminden itibaren İtalya’da veya herhangi bir Avrupa ülkesinde iş arama sürecinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

İtalya’da hem okuma hem de çalışma izni anlamına gelen “Permesso di Soggiorno” konumuzu okuyabilirsiniz.

İtalya’da yüksek lisans yapmak için hemen başvuru formumuzu doldurun, uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçsinler ve başvurularınıza başlayalım.