İtalya’da yüksek lisans eğitimi, burs imkânları ve okul ücretleri başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı çok cazip seçenek hâline gelmiştir. İtalya’nın diğer yurt dışı ülkelerine göre son yıllarda çok popüler hâle gelme sebeplerinin en başında ise İngilizce bölümlerin fazlalığı yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda, yüksek lisans eğitimi başta olmak üzere İngilizce eğitim alabileceğiniz okul ve bölümün artması farklı ülkelerde eğitim görmek isteyen bireyler için öne çıkan bir seçenek olmuştur.

Rönesans’ın doğduğu yer olan İtalya, asırlardır hem sanat hem de teknik anlamda dünyaya yön veren ülkelerden biri olmuştur. Bu durum sayesinde İtalya, çok köklü eğitim kurumlarına sahip olmuştur. Bunların başında Bologna Üniversitesi, Politecnico di Milano, Milano Üniversitesi, Politecnico di Torino, Roma La Sapienza Üniversitesi gelmektedir.

Roma'da Yüksek Lisans

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

İtalya’daki yüksek lisans eğitimi gerek sınav sistemi gerek notlandırma sistemi açısından diğer eğitim müfredatlarından biraz farklıdır. İtalya’da bulunan çoğu okulda sınavlar hem yazılı hem de sözlü yapılmaktadır. Bu sınavlarda derecelendirme 30 üzerinden yapılmakta ve başarılı olmanız için minimum 18 almanız gerekmektedir. Not sisteminde çan sistemi yer almamaktadır.

Öğrencilerin kayıt olunan derslerin sınavlarına 6 kez girme hakkı bulunmaktadır. Bu sınavlara yılın farklı döneminde girebilmektedirler. Genel olarak bu dönemler, şubat-mart, haziran-temmuz ve ağustos-eylül olarak belirlenmektedir. İtalya’da yüksek lisans yapabilmeniz için öncelikle ilişkili bir programdan lisans mezuniyetine sahip olmanız gereklidir. İlgili lisans mezuniyeti sağlandıktan sonra İtalya genelinde İngilizce yüksek lisans programlarından ilgili koşulları sağlayarak tercihinizi yapabilirsiniz. 

İtalya’da Kimler Yüksek Lisans Eğitimi Alabilir?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almanız için lisans eğitiminizin son sınıfında eğitim görüyor olmanız veya lisansı bitirmiş olmanız gerekmektedir. Uluslararası öğrencilerin İngilizce yüksek lisans programlarında kayıt yaptırabilmeleri için birçok üniversite B2 dil yeterliliği isteyebilecektir. Bununla birlikte mimarlık, tasarım gibi alanlarda öğrencinin sağlaması gereken ön koşullar istenebilmektedir.

İtalya’daki devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri çok düşüktür, ancak özel üniversitelerde eğitim almayı düşünen öğrenciler yüksek maliyetleri karşılayabilmelidir.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Bölümleri Neler?

İtalya eğitim fırsatlarının yanı sıra eğitim kalitesiyle de dikkat çekmektedir. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan İtalyan üniversitelerinde İngilizce eğitim verilen, farklı disiplinlerden birçok bölüm bulunmaktadır.

İtalya’da İngilizce yüksek lisans programlarından bazıları şunlardır:

 • Artificial Intelligence and Robotics
 • Computer Science
 • Mathematical Engineering
 • Software Engineering
 • Cognitive Neuroscience
 • Business Administration
 • Economic Analysis and Policy
 • Cellular and Molecular Biology
 • Marketing Communication and New Media
 • Data Science
 • Economics
 • European Legal Studies
 • Materials Science
 • Molecular Biotechnology
 • Data Science and Economics
 • Sociology and Social Research
 • World Politics and International Relations
 • Quantitative Finance and Insurance
 • Stochastics and Data Science
 • Biotechnology for Neuroscience

İtalya’da Yüksek Lisans Yapılabilecek Üniversiteler

İtalya’da yüksek lisans yapabileceğiniz bazı üniversiteler şunlardır;

Bu üniversiteler ve daha birçok üniversitede yüksek lisans yapma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla üniversiteler hakkında araştırma yapmak isterseniz “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’daki En İyi Devlet Üniversiteleri

QS World University Ranking sıralamasına göre İtalya’daki en iyi 5 üniversite arasında şunlar sayılabilir:

 1. Bologna Üniversitesi (Università di Bologna) – QS Sıralaması: 160
 2. Milano Politeknik Üniversitesi (Politecnico di Milano) – QS Sıralaması: 161
 3. Milano Üniversitesi (Università degli Studi di Milano) – QS Sıralaması: 188
 4. Roma La Sapienza Üniversitesi (Sapienza Università di Roma) – QS Sıralaması: 201-250
 5. Pisa Üniversitesi (Scuola Normale Superiore di Pisa) – QS Sıralaması: 201-250

İtalya’daki bu ilk 5 üniversitede İngilizce birçok yüksek lisans programı bulunmaktadır. Her sene binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu devlet üniversiteleri en kapsamlı eğitim ve uygulama alanlarına sahiptir. Bu üniversitelerdeki yüksek lisans mezunlarının istihdam oranı %90’ın üzerindedir.

İtalya’daki En İyi Özel Üniversiteler

 1. Bocconi Üniversitesi
 2. LUISS Üniversitesi
 3. Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi
 4. Link Campus Üniversitesi
 5. LUMSA Üniversitesi

İtalya’da Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lisans mezuniyeti sağlandıktan sonra İtalya’daki İngilizce bölümü bulunan ilişkili yüksek lisans programları arasından tercihlerinizi yapabilirsiniz. Tercihlerinizi ve başvurularınızı yaparken sağlanması gereken koşullar şunlardır:

 • Mezun olunmuş ise lisans diploması ve transkript, mezun olunmadıysa da sadece transkript.
 • GPA (Grade Point Average) puanının minimum 2.5 olması koşulu aranabilir.
 • Dil belgesi TOELF (minimum 70), IELTS (minimum 5) yada lisans eğitimini İngilizce tamamlamak.
 • Ayrıca 1 yıllık hazırlık okumak da birçok üniversitede dil belgesi yerine geçmektedir. 
 • Mimarlar ve güzel sanat öğrencileri için, portfolyo.
 • Öz geçmiş
 • Motivasyon mektubu
 • Bir ya da iki referans mektubu

İtalya’daki her üniversitede İngilizce dil yeterliliği için belgelendirme koşulu olmayabilmektedir. Dil için IELTS, TOEFL gibi belge koşulu aramayan üniversiteler Skype görüşmesiyle öğrencileri kabul edebilmektedir. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Kaç Yıldır?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. İlk üç dönem yoğun bir ders programı içermektedir. Son dönemde ise öğrencilerin tezlerini yazmaları gerekmektedir.

İtalya’da lisans ve yüksek lisans süreci birbirini takip eden ve tamamlayan bir süreç olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle öğrenciler yüksek lisans dönemlerinde kendilerini mesleğe hazırlayacak ve bu açıdan gelişmelerini sağlayacak dersler seçerek öğrendikleri bilgileri farklı ve ileri bir seviye ile pekiştirmektedir. Ayrıca İtalya’da master yapmak isteyenler için bir seçenek daha mevcuttur. O da tezsiz olarak 1 yıl alınan bir eğitimdir.

Detaylar için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız, en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Üniversite Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitesi ücretleri öğrencinin ailesinin yıllık gelirine göre belirlenmekte ve 150€ ila 3.500€ arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde ise bu rakam 5.000€-20.000€ arasında olabilir, genelde yaşam pahalılığı yüksek olan şehirlerdeki üniversitelerin yıllık ücretleri diğer şehirlerdeki üniversitelere göre daha pahalı olabilmektedir.

Ayrıca bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz “Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Üniversite Başvuru Tarihleri

Üniversite Başvuru Tarihi
Politecnico di Milano 5 Ekim
Bologna Üniversitesi 3 Mayıs
Roma La Sapienza Üniversitesi 15 Nisan
Pisa Üniversitesi 15 Temmuz
Torino Üniversitesi 25 Kasım
Padova Üniversitesi 25 Şubat

İtalya’da Yüksek Lisans Burs İmkânları

İtalya’nın sahip olduğu köklü eğitim kurumları dışında, sunmuş olduğu burslar ile de yabancı öğrencileri kendisine çekmektedir. Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen DSU bursudur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir.

Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler.

DSU bursu içeriğinde ayrıca şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yaşam Giderleri

İtalya’da yaşam giderleri bölgeden bölgeye çok farklılık gösteriyor. Milano ve Roma’da okumakla diğer şehirlerde okumak arasında bir hayli fark bulunmaktadır. Her öğrencinin veya kişinin yaşam masrafları bir diğerine göre çok farklı olabilse de ortalama bir öğrencinin yaşam gideri aylık 500-1000 avro arasında olabilir.

İtalya’da yüksek lisansınızı yaparken, haftalık 20 saat çalışma izniniz olmaktadır. Yani eğitiminiz almanızın yanı sıra İtalyancanızı geliştirebilmeniz ve sosyalleşebilmeniz için pat-time iş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Genelde öğrenciler part-time iş olanakları açısından garsonluk, resepsiyonistlik, özel ders verme, eğlence etkinliklerinde veya festivallerde görev alma gibi farklı iş imkanlarını değerlendirmektedir.

İtalya’da Konaklama İmkânları Nasıldır?

Çoğu yüksek lisans programı kapsamına dâhil uluslararası öğrenciler başlangıçta üniversitenin sağladığı konaklama imkânlarından faydalanabilirler. Aslında bu durum üniversite ortamınıza, sosyal hayatınıza ve eğitim programınıza alışmanız için oldukça etkilidir. Yerleştikten sonra mutlaka kendi evinize veya dairenize geçmek, arkadaşlarınızla bir daireyi paylaşmak isteyeceksiniz.

Üniversite eğitimi sürecinizde

 • devlet yurtları veya özel yurtlar
 • stüdyo daireler
 • oda kiralama
 • öğrenci evleri

Gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. İtalya’da konaklama giderleri bölgeye, odanın türüne (tek veya çift kişilik) ve erişebileceğiniz herhangi bir avantaja göre değişir.

Konuyla ilgili olarak İtalya’da Konaklama” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İtalya’da yüksek lisans ücretsiz mi?

Genellikle İtalya’daki devlet üniversiteleri diğer ülkelere kıyasla düşük ödemelere sahip olduğundan eğitimin ücretsiz olduğu algısı oluşabilmektedir, ancak hem lisans hem de yüksek lisans için belirli bir miktar yıllık ödemesi olmaktadır.

İtalya’da yüksek lisans için ortalama kaç olmalı?

Yüksek lisans eğitiminizi İtalya’da yapmanız için bazı özel üniversiteler ve mühendislik, mimarlık gibi teknik beceri alanları olan programlar hariç minimum not ortalaması (AGNO) koşulu bulunmamaktadır. Yani düşük bir lisans ortalaması ile mezuniyetinizle ilişkili İngilizce programları tercih edebilirsiniz, ancak GPA yani yarıyıl not ortalamanızın 2.5 üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Mezuniyet sonrası yüksek lisans diploması her yerde geçerli mi?

İtalya’da eğitim alacağınız her üniversitede mezuniyet sonrası mavi diplomaya sahip olursunuz yani mavi diploma dünya genelinde kariyeriniz için kabul gören bir belgedir. Yüksek lisansınızı tamamladığınızda devlet size bir yıllık iş arama oturumu vermektedir. Bu sayede eğitim süresinin bitiminden itibaren İtalya’da veya herhangi bir Avrupa ülkesinde iş arama sürecinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Üniversiteyi İtalya’da okumak mantıklı mı?

İtalya kaliteli eğitimi, kültürel zenginliği ve diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük maliyetli eğitim olanağı sunması gibi sebeplerle eğitim kariyeri için tercih edilebilecek en optimal seçeneklerden biri sayılabilir.

Yüksek lisans için dil zorunlu mu?

İtalya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için çoğu üniversitede İngilizce yeterliliğiniz B2 seviyesinde olması zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı üniversitelerde dil yeterliliği basit mülakatlarla da test edilebilmektedir. İtalyanca eğitim almayı düşünen öğrenciler için de durum aynıdır.

İtalya’da yüksek lisans için ALES ve YDS sınavı gerekli mi?

İtalya’da devlet veya özel üniversitelerde yüksek lisans yapmak için ALES sınavına girmeniz gerekli değildir. Yüksek lisans programlarına başvurabilmeniz için dil yeterliliğinizi IELTS veya TOEFL gibi sınavlarla belgelemeniz gereklidir. Yani YDS sınavı dil yeterliliğiniz açısından geçerli sayılmayacaktır. Bunun haricinde mimarlık veya güzel sanatlar gibi programlarda yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin portfolyo hazırlaması gibi özel durumlar talep edilebilecektir.