İtalya’da yüksek lisans eğitimi, burs imkânları ve okul ücretleri başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı çok cazip seçenek hâline gelmiştir. İtalya’nın diğer yurt dışı ülkelerine göre son yıllarda çok popüler hâle gelme sebeplerinin en başında ise İngilizce bölümlerin fazlalığı yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda, yüksek lisans eğitimi başta olmak üzere İngilizce eğitim alabileceğiniz okul ve bölümün artması farklı ülkelerde eğitim görmek isteyen bireyler için öne çıkan bir seçenek olmuştur.

Rönesans’ın doğduğu yer olan İtalya, asırlardır hem sanat hem de teknik anlamda dünyaya yön veren ülkelerden biri olmuştur. Bu durum sayesinde İtalya, çok köklü eğitim kurumlarına sahip olmuştur. Bunların başında Bologna Üniversitesi, Politecnico di Milano, Milano Üniversitesi, Politecnico di Torino, Roma La Sapienza Üniversitesi gelmektedir.

Roma'da Yüksek Lisans

Kimler İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Alabilir?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almanız için lisans eğitiminizin son sınıfında eğitim görüyor olmanız veya lisansı bitirmiş olmanız gerekmektedir. Başvuru dönemleri genellikle kasım ile mart ayları arasında gerçekleşmektedir. Başvuru tarihleri okuldan okula değişkenlik gösterebilecektir.

İtalya’daki devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin birçoğunda eğitim İngilizce olduğundan yüksek lisans yapacak öğrencilerin değerlendirebileceği imkan oldukça fazla olmaktadır.

Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Eğitimi Alabilirsiniz?

İtalya eğitim fırsatlarının yanı sıra eğitim kalitesiyle de dikkat çekmektedir. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan İtalyan üniversitelerinde İngilizce eğitim verilen, farklı disiplinlerden birçok bölüm bulunmaktadır.

Tıp, mühendislik, mimarlık, moda, tasarım, ekonomi, psikoloji, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda kaliteli eğitimi ile bilinen İtalya’da yüksek lisans yapmak öğrenciler açısından oldukça caziptir. Lisans mezuniyetinizle bağlantılı olan İngilizce programlar arasında birçok devlet ve özel üniversitesinde araştırma yapabilirsiniz. 

İtalya’da yüksek lisans yapabileceğiniz bazı üniversiteler şunlardır;

Bu üniversiteler ve daha birçok üniversitede yüksek lisans yapma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla üniversiteler hakkında araştırma yapmak isterseniz “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Kaç Yıldır?

İtalya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. İlk üç dönem yoğun bir ders programı içermektedir. Son dönemde ise öğrencilerin tezlerini yazmaları gerekmektedir.

İtalya’da lisans ve yüksek lisans süreci birbirini takip eden ve tamamlayan bir süreç olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle öğrenciler yüksek lisans dönemlerinde kendilerini mesleğe hazırlayacak ve bu açıdan gelişmelerini sağlayacak dersler seçerek öğrendikleri bilgileri farklı ve ileri bir seviye ile pekiştirmektedir.

Ayrıca İtalya’da master yapmak isteyenler için bir seçenek daha mevcuttur. O da tezsiz olarak 1 yıl alınan bir eğitimdir.

Detaylar için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız, en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Üniversite Ücretleri

İtalya’da devlet üniversitesi ücretleri öğrencinin ailesinin yıllık gelirine göre belirlenmekte ve 150 ila 3500 euro arasında değişmektedir. Özel üniversitelerde ise bu rakam 5.000-20.000 arası değişiklik göstermektedir.

Ayrıca bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz “Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Burs İmkânları

İtalya’nın sahip olduğu köklü eğitim kurumları dışında, sunmuş olduğu burslar ile de yabancı öğrencileri kendisine çekmektedir.

İtalya devletinin vermiş olduğu ihtiyaç bursları, İtalya Dışişleri Bakanlığının verdiği Invest Your Talent bursu, TEV ve Kredi Yurtlar Kurumunun sunmuş olduğu burslar ile İtalya’da master eğitiminizi devam ettirebilirsiniz.

 

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından burs ve yurt olanakları sağlandığı için İtalya’da yüksek lisans son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır.

Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir.

Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler.

İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yaşam Giderleri

İtalya’da yaşam giderleri bölgeden bölgeye çok farklılık gösteriyor. Milano ve Roma’da okumakla diğer şehirlerde okumak arasında bir hayli fark bulunmaktadır.

Her öğrencinin veya kişinin yaşam masrafları bir diğerine göre çok farklı olabilse de ortalama bir öğrencinin yaşam gideri aylık 500-1000 avro arasında olabilir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Konaklama İmkânları Nasıldır?

Çoğu yüksek lisans programı kapsamına dâhil uluslararası öğrenciler başlangıçta üniversitenin sağladığı konaklama imkânlarından faydalanabilirler. Aslında bu durum üniversite ortamınıza, sosyal hayatınıza ve eğitim programınıza alışmanız için oldukça etkilidir. Yerleştikten sonra mutlaka kendi evinize veya dairenize geçmek, arkadaşlarınızla bir daireyi paylaşmak isteyeceksiniz.

Üniversite eğitimi sürecinizde

 • devlet yurtları veya özel yurtlar
 • daireler
 • öğrenci evleri
 • aile yanı konaklama
 • rezidans ve oteller

Gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. İtalya’da konaklama giderleri bölgeye, odanın türüne (tek veya çift kişilik) ve erişebileceğiniz herhangi bir avantaja göre değişir.

Konuyla ilgili olarak İtalya’da Konaklama” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Mezun olunmuş ise lisans diploması ve transkript, mezun olunmadıysa da sadece transkript.
 • Dil belgesi TOELF (minimum 70), IELTS (minimum 5) yada lisans eğitimini %100 İngilizce tamamlamış olmak
 • Ayrıca 1 yıllık hazırlık okumak da birçok üniversitede dil belgesi yerine geçmektedir. Bazı üniversiteler herhangi bir dil sertifikası talep etmeden, Skype görüşmesiyle öğrencileri kabul etmektedirler. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Mimarlar ve güzel sanat öğrencileri için, portfolyo
 • Öz geçmiş
 • Motivasyon mektubu
 • Bir ya da iki referans mektubu

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

Yüksek lisans eğitimi gerek sınav sistemi gerek notlandırma sistemi açısından diğer eğitim müfredatlarından biraz farklıdır. İtalya’da bulunan çoğu okulda sınavlar hem yazılı hem de sözlü yapılmaktadır.

Bu sınavlarda derecelendirme 30 üzerinden yapılmakta ve başarılı olmanız için minimum 18 almanız gerekmektedir. Not sisteminde çan sistemi yer almamaktadır.

Öğrencilerin kayıt olunan derslerin sınavlarına 6 kez girme hakkı bulunmaktadır. Bu sınavlara yılın farklı döneminde girebilmektedirler. Genel olarak bu dönemler, şubat-mart, haziran-temmuz ve ağustos-eylül olarak belirlenmektedir.

Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün mü?

İtalya’da yüksek lisansınızı yaparken, haftalık 20 saat çalışma izniniz olmaktadır. Yani eğitiminiz almanızın yanı sıra İtalyancanızı geliştirebilmeniz ve sosyalleşebilmeniz için pat-time iş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. 

Genelde öğrenciler part-time iş olanakları açısından garsonluk, resepsiyonistlik, özel ders verme, eğlence etkinliklerinde veya festivallerde görev alma gibi farklı iş imkanlarını değerlendirmektedir.

Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrası Haklarınız Nelerdir?

İtalya’da yüksek lisansınızı tamamladığınızda devlet size bir yıllık iş arama oturumu vermektedir. Bu sayede eğitim süresinin bitiminden itibaren İtalya’da veya herhangi bir Avrupa ülkesinde iş arama sürecinizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

İtalya’da hem okuma hem de çalışma izni anlamına gelen Permesso di Soggiorno mezuniyet alanınıza göre İtalya veya diğer ülkelerde iş fırsatlarını değerlendirme süreciniz olarak tanımlanabilir.

İtalya’da yüksek lisans yapmak için hemen başvuru formumuzu doldurun, uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçsinler ve başvurularınıza başlayalım.

Sık Sorulan Sorular

İtalya’da yüksek lisans ücretsiz mi?

Genellikle İtalya’daki devlet üniversiteleri diğer ülkelere kıyasla düşük ödemelere sahip olduğundan eğitimin ücretsiz olduğu algısı oluşabilmektedir, ancak hem lisans hem de yüksek lisans için belirli bir miktar yıllık ödemesi olmaktadır.

İtalya’da yüksek lisans için ortalama kaç olmalı?

Yüksek lisans eğitiminizi İtalya’da yapmanız için bazı özel üniversiteler ve mühendislik, mimarlık gibi teknik beceri alanları olan programlar hariç minimum not ortalaması (AGNO) koşulu bulunmamaktadır. Yani düşük bir lisans ortalaması ile mezuniyetinizle ilişkili İngilizce veya İtalyanca yüksek lisans programlarını değerlendirebilirsiniz.

Mezuniyet sonrası yüksek lisans diploması her yerde geçerli mi?

İtalya’da eğitim alacağınız her üniversitede mezuniyet sonrası mavi diplomaya sahip olursunuz yani mavi diploma dünya genelinde kariyeriniz için kabul gören bir belgedir.

Üniversiteyi İtalya’da okumak mantıklı mı?

İtalya kaliteli eğitimi, kültürel zenginliği ve diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük maliyetli eğitim olanağı sunması gibi sebeplerle eğitim kariyeri için tercih edilebilecek en optimal seçeneklerden biri sayılabilir.

Yüksek lisans için dil zorunlu mu?

İtalya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için çoğu üniversitede İngilizce yeterliliğiniz B2 seviyesinde olması zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bazı üniversitelerde dil yeterliliği basit mülakatlarla da test edilebilmektedir. İtalyanca eğitim almayı düşünen öğrenciler için de durum aynıdır.

İtalya’da yüksek lisans için ALES sınavına girmek gerekli mi?

Hayır, İtalya’da devlet veya özel üniversitelerde yüksek lisans yapmak için ALES sınavına girmeniz gerekli değildir. Sınav olarak girmeniz gerekenler arasında sadece dil yeterliliğinizi belgelemeniz için IELTS veya TOEFL gibi sınavlardır. Bunun haricinde mimarlık veya güzel sanatlar gibi programlarda yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin portfolyo hazırlaması gibi özel durumlar talep edilebilecektir.

YDS sınavının İtalya’da geçerliliği olur mu?

İtalya yüksek lisans programlarına başvurabilmeniz için dil yeterliliğinizi IELTS veya TOEFL gibi sınavlarla belgelemeniz gereklidir. Yani YDS sınavı dil yeterliliğiniz açısından geçerli sayılmayacaktır.