İtalya; kültürü, tarihi, doğal turistik güzellikleri, gastronomisi ve yaşantısıyla dünyadaki birçok insanın ilgisini çeken, İtalyan teknoloji şirketleri sayesinde de istihdam oranı yüksek olan ve ziyaretçi akınına uğrayan bir ülkedir. Bunun yanı sıra İtalya’ya turizm dışında birçok farklı sebep için seyahat ediliyor. Bunların en başında üniversite eğitimi geliyor. İtalya’nın köklü ve prestijli üniversitelerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler, ülkeye seyahat ediyor ve uzun bir süre burada ikamet edebiliyorlar. Ayrıca İtalya, üstün eğitim olanaklarının yanı sıra ülkede üniversitelerden mezun olanlar ya da yabancı bir ülkede eğitim aldıktan sonra burada çalışmak isteyenler için de büyük fırsatlar sağlıyor. İtalya’da teknoloji şirketleri, istihdam alanında en çok paya sahip sektörlerden biri. Bu doğrultuda İtalya’da çalışmak isteyen yabancıların önemli bir kısmı teknoloji şirketlerinde istihdam edilebiliyor.

İtalya’daki teknoloji şirketleri, üniversitelerin farklı birçok bölümünden mezun olan çalışanları bünyesinde barındırır. Sektörle alakalı farklı mühendislik bölümlerinin yanı sıra bilgi teknolojileri bölümlerinden mezun olan öğrenciler de bu şirketlerde istihdam edilme şansına sahip olabilir. İtalya’da bu bölümlerde okuyan öğrenciler, İtalya’daki teknoloji şirketleri tarafından daha mezun olmadan takibe alınabilir ve öğrencilere iş teklifleri götürülebilir. Böylece öğrenci, üniversitenin ardından en sıkıntılı süreç olan iş arama stresini yaşamamış olur.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” konusunu okumayı unutmayın.

İtalya’daki Teknoloji Şirketleri

İtalya, birçok sektörde olduğu gibi bilişim ve teknoloji alanında da istihdamın yüksek oranlarda olduğu bir ülkedir. İnsanlar, eğitimini aldıkları bu sektörde, uzman oldukları alanlarda çalışabilmektedir. Yine de bilinmelidir ki, İtalya’da teknoloji şirketleri, tüm dünyada olduğu gibi alanında en başarılı olan çalışanları işe almak istemektedir. Bunun için kişilerin güçlü bir CV ve portfolyoya sahip olmaları gerekebilir.

İtalya’da faaliyet gösteren birçok yerel ve uluslararası teknoloji şirketi bulunur. Ve ülkede yaşayan 60 milyon üzerindeki insanın %1,6’sı bilişim ve teknoloji şirketlerinde istihdam edilir. Bu oran yaklaşık 460 bin kişiye karşılık gelir. İtalya’da teknoloji şirketleri, tüm ekonomi içindeki 66 milyar euro payları ile oldukça iyi bir seviyededir. Tüm bunlar, Avrupa’daki bilişim ve teknoloji endüstrisi için İtalya’nın 4. sırada yer almasını sağlamıştır. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar ile ülkede bu alanda önemli bir gelişme yaşanmıştır.

Önerilen: “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri

TXT e-Solutions

TXT e-Solutions

İtalya merkezli bir yazılım geliştirme şirketi olan TXT e-Solutions, 1989 yılında kurulmuştur. Şirket, talep ve tedarik zinciri yönetimi ile karmaşık üretim fonksiyonları ve operasyonları için iki ana hizmet faaliyeti sunar. Ana merkezi Milano’da olan şirket, 35 milyon avronun üzerindeki iş hacmi ve yüzlerce çalışanı ile İtalyan teknoloji şirketleri içinde adını duyurmayı başarmıştır. Havacılık, otomotiv, bankacılık sektörlerine sundukları hizmetlerin yanı sıra arttırılmış gerçeklik alanında da faaliyetler gerçekleştirir.

Zucchetti

Zucchetti

İtalya’da teknoloji şirketleri arasında önemli bir yere sahip olan Zucchetti; otel işletmeciliği, perakende satış yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstriyel yönetim ve rekreasyonel faaliyetler portföy yönetimi için eksiksiz çözümler sunmaktadır. Tüm dünyaya yayılmış 150.000 müşterilik tabanıyla, İtalya’da faaliyet gösteren en büyük şirketlerden biridir. 466 milyon avroluk geliri ve 4000 çalışanı bulunan şirketin merkez ofisi Lodi şehrinde bulunmaktadır.

Olidata

Olidata

1982’de Cesena’da kurulan Olidata, İtalya’da bilgisayar donanımı geliştiren en büyük üreticilerden biridir. Bilişim üzerine gerçekleştirdikleri faaliyetlerin ve AR-GE çalışmalarının büyük bir kısmını nesnelerin interneti üzerine yoğunlaştırmıştır. Şirket, tüm dünyaya yayılmış çeşitli endüstrilerin farklı trendlerini ve istatistiklerini analiz ederek organizasyonlarını her geçen gün yenileyip geliştirmektedir. Olidata’nın merkezi hâlâ kuruldukları yer olan Cesena şehrinde bulunmaktadır.

SIAE Microelectronica

SIAE Microelectronica

SIAE Microelectronica, tüm dünyada telekomünikasyon ağ ekipmanları üzerine faaliyet gösteren ve İtalya’daki teknoloji şirketleri arasında önemli paya sahip bir şirkettir. Kablosuz ağ çözümleri tasarlayan ve üreten şirket, 1950’li yıllarda kurulmuştur. Kurulmasının ardından gerçekleştirdiği 5 yıllık geliştirme çalışmaları ile dünya pazarına açılmıştır. 1500’ün üzerinde çalışanı bulunan SIAE Microelectronica, düzenli yükselişine devam etmektedir. Merkezi Milano’da bulunur.

Diğer Büyük Şirketlerin Faaliyetleri | İtalyan Teknoloji Şirketleri

İtalya, uluslararası faaliyet gösteren bilişim ve teknoloji şirketlerinin de radarında olan bir ülkedir. Pek çok şirketin ülkeye yönelik yerel faaliyetleri ve iş sahaları bulunmaktadır. Buna gösterilebilecek en büyük örneklerden biri Apple’ın faaliyetleri olabilir. Apple, Avrupa’nın İlk iOS Uygulama Geliştirme Merkezi’ni İtalya’da açmıştır. Bu ve bunun gibi daha birçok İtalyan teknoloji şirketleri, yetenekli ve yaratıcı çalışanlar aramaya devam etmektedir.

Pava Education, İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Üniversitelere başvurunun her aşamasında İtalya’da okumak isteyen öğrenci adaylarına destek sağlıyor. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman eğitim danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.