İtalyanca, Avrupa’nın en çok konuşulan dillerinden birisi olduğu için İtalyanca öğrenmek pek çok sebepten dolayı son dönemlerde artış göstermiştir. İtalya’nın resmî dili olan İtalyan dili, başka birçok ülkede de konuşulur. Bunlar arasında İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Brezilya, Kanada ve Avusturya gibi ülkeler vardır.

Öğrenmesi kolay bir dil olan İtalyanca, Romen dilleri arasındadır ve saf Latinceye en yakın dil olarak gösterilir. İtalyanca öğrenmek için en iyi ve en hızlı yol ise İtalyanca konuşulan bir bölgede yeterli süre ikamet etmek ve bol bol speaking pratiği yapmak olabilir. 

İtalya ve İtalyanca dili

İtalyancanın Kökeni ve Kısa Tarihçesi

Belirttiğimiz üzere Latin kökenli bir dil olan İtalyanca, “modern Latince” olarak da adlandırılır. Günümüzde yaklaşık 67 milyon insan tarafından konuşulur. En son modern hâlini alması ise çok uzak bir geçmişe dayanmaz. Kökeni Roma İmparatorluğu’na dayanan bu dil, Roma halkının konuştuğu “vulgar (halka indirgenen)” Latinceden türetilmiştir. Dilin daha erken tarihlerde ise belirli bir formu yoktu. Farklı şive ve lehçelerle konuşuluyordu. Bu durum, İtalyanca öğrenmek isteyenler için de olumsuz sonuçlar doğuruyordu.

Zamanla edebî eserler veren başarılı sanatçıların ortak kullandıkları Toskana lehçesi, sonunda baskın olan Lehçe hâline gelmeye başladı. Yine de tam bir bütünlük, uzun yıllar sağlanamadı. Her yazar, bir süre kendi yerel şive ve lehçelerini kullanmaya devam ettiler. Nihayet 14. yüzyılda Dante’nin yazdığı La Divina Commedia adlı eser, popüler bir form olmaya ve okullarda okutulmaya başlandı. Sicilya ve Toskana lehçeleriyle yazılan bu eser, farklı bir form ortaya çıkardı. Daha sonra dilin bu formu resmî dil olarak kabul edildi ve devlet yazışmalarında da kullanılmaya başlandı. Bu durum, o dönemde bile İtalyanca öğrenmek isteyenler için önemli bir fırsat yaratmış oldu.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalyanca En İyi Nasıl Öğrenilir?

İtalyanca öğrenmek için kanıtlanmış bilimsel veya bilimsel olmayan bir yöntemin varlığı bilinmiyor. Yine de İtalyan dili, öğrenmesi kolay bir dil olarak görülür. Biraz sabır ve düzenli bir çalışma ile kısa sürede İtalyanca öğrenmek mümkün olabilir. Bunun için öncelikle öğrenme yönteminize karar vermelisiniz.

Eğer evde tek başınıza öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız doğru kaynak seçimi yapmalısınız. Tek başınıza altından kalkamayacağınız bir işse özel ders alabilirsiniz. Ya da bir grup içinde İtalyanca sohbetlere katılarak daha çok pratik ile hızlı ve verimli bir öğrenme süreci yaşamak istiyorsanız bir kursa yazılabilirsiniz. Bu noktada tabii ki İtalyancanın yanında kültürünü de öğrenmek önem taşır. Dilin kökenini ve felsefesini daha yakından tanıyabilmek için İtalya’nın kültürü hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer imkânınız varsa bunun için en iyi yol bir İtalya seyahati gerçekleştirmek; hatta İtalya’da bir dil kursuna katılmak olabilir.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Dil Okulları” yazımızı inceleyiniz.

Tabii ki tek yol bu değil, bu konuda kişinin kendi yolunu çizmesi gerekir. Kendiniz için en doğru yöntemi seçerek tek başınıza bile İtalyanca öğrenebilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Eğitim” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalyanca Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler Nelerdir?

Burada madde hâlinde ufak birkaç tüyo verilebilir:

  • Öncelikle kendi yönteminizi belirlemelisiniz. Evde tek başınıza, özel ders ile ya da kurs aracılığıyla.
  • Yöntemi seçip çalışmalara başladıktan sonra kesinlikle pes etmemelisiniz. İtalyanca öğrenmek için kendinizden emin olmalı, düzenli bir şekilde çalışıp yeterli özveriyi göstermelisiniz. Sık sık tekrar yapmalısınız.
  • Pratik, belki de en önemli konudur. Sürekli kendi kendinize konuşarak, cümleler kurarak pratik yapabilir veya İtalyanca konuşabileceğiniz insanlarla tanışabilirsiniz.
  • Önce basit olana yönelin. Sizi zorlayacak spesifik cümleler veya konulardan kaçının. İtalyanca öğrenmek için hevesinizin ve dikkatinizin dağılmaması için başlarda bu önemli.
  • İtalyanca kaynaklar okuyun ve filmler izleyin. Büyük faydasını göreceksiniz.
  • Son olarak yanlış yapmaktan korkmayın. Kimse dört dörtlük değildir ve kimse her şeyi bilemez. Yanlış yapa yapa doğrular öğrenilir. Bu nedenle yanlış yapmaktan korkarak değil yanlışlarınızı düzeltmeye çalışarak devam edin.

Ayrıca “İtalya’da Lise Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalyanca Öğrenmenin Zorlukları

İtalyanca, 67 milyon kişinin ana dili olmakla beraber dünyanın en çok konuşulan yabancı dillerinden biridir. Ancak İtalyanca öğrenen herkesin size söyleyebileceği gibi karmaşık telaffuzlar gibi daha birçok, öğrencilere sık sık baş ağrısı veren zorluklarla doludur.

Ayrıca “Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşte İtalyanca dili için öğrencilerden duyduğumuz en yaygın şikâyetlerden bazıları:

Karmaşık cümle yapısı | İtalyanca Öğrenmek

İtalyancada fiillerin, konunun ne olduğuna bağlı olarak çeşitli biçimleri bulunur. Bu fiil çekimlerinin her konu için değişmesi ve fiil çekimlerinin hepsini ezberlemesi gerçeği kesinlikle İtalyan dilinin en sıkıcı güçlüklerinden biridir. 

Çok sayıda fiil zamanları

Fiil çekimlerine ek olarak, öğrencilerin ezberlemeleri gereken çeşitli fiil zamanları da vardır. Ruh hâli yapıları (şimdiki zaman, şimdiki mükemmel, geçmiş ve gelecek biçimlerde) İngilizcede çok nadir kullanıldığı için İngilizce konuşanlar adına en zor olan kısımdır.

Kafa karıştırıcı zamir kuralları 

İngilizce konuşanlar sık sık İtalyancada zamirler ile mücadele eder ve bunun nedenini merak etmez. Her şeyden önce İtalyancada ezberlenmesi gereken çok sayıda doğrudan ve dolaylı nesne zamirleri vardır. İngilizceden daha fazla zamire sahiptir ancak daha da zor olan zamirlerin yerleştirilmesidir: Bazen fiilden önce gelirler, bazen fiilden sonra gelirler ve bazen fiilin sonunda bile olabilirler. İç mantığına sahip olmasına rağmen İtalyan zamirleri ilk başta çok zor gelebilir. 

Çok fazla istisna bulunması 

İtalyancada tüm kuralları hatırlamak kolay değil. Ancak resmî daha da karmaşık hâle getirmek için dil, istisnalar ile doludur. Kurallar öğrenilip yeni kelimelerle genelleştirilebilse de bu istisnalar basitçe ezberlenmelidir.

Kelimelerin telaffuzu | İtalyanca Öğrenmek

Bazı insanlar için telaffuz, bir dili konuşmayı oldukça zorlaştırabilir. Örneğin, “r” İtalyancada oldukça yaygın bir harftir ve “r” harfini kullan(a)mamanız kesinlikle sizi bir yabancı olarak ele verir. Bununla birlikte r’leri söyleyemiyorsanız endişelenmeyin: İtalyancayı iyi bir şekilde konuşan arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız farkına bile varmayacaklardır ve konuşma becerinizden çok etkileneceklerdir.

Gördüğünüz gibi yeni bir dil öğrenmek kolay bir iş değil ancak İtalyanca konuşmak, milyonlarca insanla bağlantı kurmanıza yardım edeceğinden, buna ek olarak bir sonraki tatilinizi İtalya da çok iyi bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak. Neyse ki İtalyanca öğrenmek, nitelikli, ana dili konuşan bir İtalyanca öğretmeninin yardımı ile daha kolay hâle getirilebilir.

İtalya’da Üniversite Okumak” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pava Education, İtalyanca öğrenmek isteyenler için özel bir fırsat sunuyor. İtalya’da Leonardo Da Vinci Dil Okulu ile kaliteli bir dil eğitimi almak, dili kökeniyle öğrenmek, daha hızlı bir öğrenme süreci yaşamak için hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.