İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak isteyen öğrenciler, dünyada ilk 500’de yer alan İtalyan üniversitelerine baktığında ne kadar kaliteli ve prestijli okullarda eğitim aldıklarını fark etmektedirler.

Üstün akademisyenler ve özellikli eğitim veren üniversiteleri ile öğrencilerin pek çok fakülte ve bölümde kaliteli eğitim alabilecekleri İtalya, tüm bunların yanı sıra dünyanın çok farklı yerlerinden gelen birçok öğrenciyi barındırır.

İtalya'ya Taşınmak ve İtalya'da Yaşamak

İtalya’ya her yıl milyonlarca turistin akın etmesi sonucu yabancılar ve özellikle yabancı öğrenciler için İtalya’da yaşam, zorluklardan arınmış, etkileyici bir deneyim hâline gelmektedir.

Birçok ülkeden her sene farklı uyruklardaki öğrenciler İtalya’ya üniversite okumak için gidiyor. Uluslararası öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu kültürel zenginliklere sahne oluyor.

Bu kültürel zenginlikler ve tarihi sanat eserleriyle süslenmiş ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız “İtalya’da Yapılacak 25 Şey” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Öğrenciler için İtalya'da Yaşam

İtalya’ya Giderken Alınması Gereken Belgeler

İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak için seyahat planlamadan yanınızda mutlaka bulundurmanız gerekenleri kontrol etmelisiniz.

Atladığınız herhangi bir ayrıntı, seyahatinizin hayallerinizdeki gibi geçmemesine neden olabilir. Öncelikle her şeyi adım adım planlamalı, en önemlisi herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için yanınızda bulundurmanız gereken her şeyi bir iki defa kontrol etmelisiniz. 

Yurt dışına çıkmak için yanınızda bulundurmanız gereken belgeler, yurt dışına çıkış amacınıza veya bunun gibi bazı değişkenlere göre farklılık gösterebilir. Örneğin bordo pasaporta sahipseniz şu gereklilikler olacaktır;

 1. Çalıştığınız işi belgeleyen yazılı bir doküman, kart ya da belgenizin olması 
 2. Ayrıca çalıştığınız kurumdan onaylı yurt dışı çıkış izniniz 
 3. Yine çalıştığınızın bir kanıtı olarak sigorta kaydınızın da bulunuyor olması gerekir.

Bunun gibi bilgileri çalıştığınız kurumdan ayrıntılı olarak edinebilirsiniz. 

Öğrenci Olarak İtalya’ya Çıkarken Gereklilikler Nelerdir?

Öğrenci olarak yurt dışına çıkmak istiyorsanız gerekli belgeleri dikkatlice hazırlamalısınız. Dikkat etmeniz gerekenlere değinmek gerekirse şunlar sayılabilecektir;

 1. Pasaport ve vize işlemleri ve bunların yanında diploma ve ilgili öğrencilik belgelerinin bulunması gereklidir.
 2. İtalya veya herhangi bir yurtdışı ülkede okuyacaksanız okul kabul belgenizi de yanınıza almalısınız. 
 3. Başvurduğunuz üniversiteye dair ilgili dil koşulu ve sınav koşulları varsa bu koşulları karşılamalısınız. 

Örneğin İtalya’da üniversitelerin ilgili bölümlerine göre girilmesi gereken TOLC Sınavları mevcuttur, bununla beraber üniversite eğitimi İtalyanca alınacaksa CELI ve CILS sınavlarıyla dil alanında başarı sağlanmalıdır.

Ayrıca pasaportla ilgili ek olarak süresi iyi düşünülerek çıkartılmalıdır. Yurt dışına okumaya gittiğiniz için en az 3 yıl konaklayacağınız varsayıldığında 4 ile 10 yıl arası geçerli olan bir pasaportunuzun olması sizin için faydalı olacaktır. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Öğrenci Vizesi” ve “Pasaport Nasıl Çıkarılır ve Pasaport Ücretleri” yazılarımıza da inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da Çıkartılması Gereken Belgeler Nelerdir?

Genel olarak İtalya’ya gittiğinizde almanız gereken bazı belgeler ve yapılması oldukça önemli olan gereklilikler şunlardır;

 • İtalya’da oturum izni için Permesso Di Soggiorno belgenizin olması gerek.
 • Ardından bu belge ile Certificato Di Residenza adlı ikamet belgesi ve Codice Fiscale adlı vergi kodunuz olmalı.
 • Araba satın almak, doğal gaz veya elektrik gibi abonelik işlemleri gerçekleştirmek, bankada hesap açtırmak gibi işlemlerde bu iki belgeye ihtiyaç duyacaksınız.
 • Permesso di Soggiorno ve Certificato di Residenza belgeleri, İtalya’da yaşam süreniz boyunca en büyük yardımcılarınızdan olacaktır.

İtalya’ya Giderken Alınması Gereken Eşyalar

İtalya'ya Giderken Alınması Gereken Eşyalar

İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak isteyen herkesi mutlaka tatlı bir telaş sarar. Bu telaşların içinde valiz hazırlama stresi de olacaktır. Yanınıza alacağınız eşyalarınızın listesini yaparken de zorlanmanız gayet olasıdır.

Bu nedenlere bağlı olarak çok ihtiyacınız olanları belirlemeli, onlara öncelik vermelisiniz. Yurt dışına çıkarken yanınıza alabileceğiniz en önemli eşyaların listesi şu şekilde olabilir: 

 • Sırt Çantası

Sırt Çantası

Yanınızda bulunan bir sırt çantası, sadece yurt dışı için değil bütün seyahatlerinizde en büyük yardımcınız olacaktır.

Ufak tefek eşyalarınızı, yanınızda bulundurmanız gereken evrakları, cüzdanınızı, telefon, şarj aleti, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarınızı sırt çantasında taşıyabilirsiniz. Böylelikle bu eşyalara hem hızlı bir şekilde ulaşabilir hem de değerli eşyalarınızı hemen yanınızda bulundurarak daha güvende hissedebilirsiniz. 

 • Taşınabilir Şarj Cihazı 

Yurt dışına çıkmak, uzun süre evinizden uzakta olmak ve zamanınızın çoğunun yolda ve sokakta geçmesi demek. Bu durumlarda cep telefonunuzun şarjının bitmesi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlardan biri olur.

Ya da tam çok güzel bir yerin fotoğrafını çekeceğiniz sırada kameranızın şarjının bitmesi de oldukça sinir bozucu olabilir. Bunun gibi durumlar için yanınızda mutlaka bir şarj cihazı bulundurmalısınız. 

 • Evrensel Priz Dönüştürücü 

Dünyada birçok bölgede farklı priz tipleri kullanılır. Bu nedenle yurt dışına çıkmak isteyenlerin yanında mutlaka bir priz dönüştürücü bulundurması gerekir.

Aksi takdirde teknolojik cihazlarınızın fişlerini hiçbir prize takamazsınız. Evrensel priz dönüştürücü, 150’den fazla ülkedeki prizlere uyumluluk gösterebilir. 

 • Yağmurluk 

Yağmurluk

İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak isteyenlerin yanında bulundurması gereken en önemli eşyalardan biri de yağmurluktur.

Gideceğiniz bölgeye göre belki ihtiyacınızın olmayacağını düşünebilirsiniz fakat herhangi bir sürprizle karşılaşıp kötü hava koşullarına yakalandığınızda sırılsıklam kalmak istemiyorsanız yanınızda bir yağmurluk bulundurabilirsiniz. 

 • İlaç 

Hâlihazırda kullandığınız bir ilaç varsa yurt dışına çıkarken mutlaka yanınızda bulundurun. Bunun dışında önlem olması açısından ağrı kesici, kas gevşetici, antibiyotik gibi ilaçları da yanınıza almanızda fayda olabilir.

Hatta grip ilacı bile alabilirsiniz. Böylelikle soğuk algınlığı, baş veya kas ağrısı gibi size seyahatinizi zehir edebilecek durumlara hazırlıklı olabilirsiniz. Ayrıca yurt dışında hastane, reçete masrafları bilinmezliğinden kurtulabilir, alışkın olmadığınız ilaçları içmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

 

İtalya’da Günlük Yaşamda Fayda Sağlayabilecek İpuçları

Herhangi bir ülkede olduğu gibi İtalya’da yaşam için de en temel unsurlardan biri ulaşım. Bunun için treni oldukça sık kullanmanız muhtemeldir.

Ülkenin neredeyse hepsini tren hatları ile dolaşabilirsiniz. Bu nedenle ülkedeki tren hatları hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Örneğin biletinizi trene binmeden önce satın alırsanız çok daha ucuza alabilirsiniz.

Ayrıca trene binmeden önce biletinizi istasyondaki bir makineye okutmanız gerekiyor. Aksi takdirde para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Alışverişleriniz için büyük süpermarketler ve alışveriş merkezlerini kullanabileceğiniz gibi yerel market ve pazarları da tercih edebilirsiniz. Taze ve günlük yiyecekler için daha çok yerel pazarlara gidebilirsiniz.

İtalya'da Günlük Yaşamda Fayda Sağlayabilecek İpuçları - Alışveriş

Zaten İtalya’da süpermarketler oldukça az sayıdadır. Ayrıca ülkemizde olduğu gibi İtalya’da da marketlerde poşetler ücret karşılığı satılmaktadır.

Bilindiği üzere İtalya’da resmî para birimi euro (€)’dur. Alışverişler, bankacılık işlemleri gibi bütün işlemler bu para birimi üzerinden yürütülmektedir. Mastercard, Visa ve Carta Si kredi kartları ülkede kullanılabilmektedir.

Öğrenciler için İtalya’da Yaşam | İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak

 

Bir Öğrencinin Aylık Masrafı Ne Kadar?

Öncelikle bu sorunun cevabı büyük oranda kişiseldir. Masraflar öğrencinin harcamasına, konakladığı yere ve ikamet ettiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Yine de ipucu niteliğinde birkaç noktaya değinilebilir. 

Öğrenciler için İtalya’da yaşam, ekonomik açıdan okul ile ilgili masraflar çıkarıldığında şu noktalara odaklı olabilir:

 • Konaklama
 • Ulaşım
 • Su, elektrik, doğal gaz ve telefon faturaları
 • Arabanız varsa otopark ve benzin masrafları
 • Diğer masraflar

Bütün bu giderler göz önünde bulundurulup hepsi için daha ekonomik ya da biraz daha masraflı seçenekler tercih edilebilir. Konaklama için en ekonomik tercih öğrenci yurtları olacaktır. Ya da oda kiralama seçenekleri de düşünülebilir. Özel konut kiralamak ise bütçeyi bir hayli arttırmak gerektiği anlamına gelir. 20 ila 50 euro arasında günlük fiyatları bulunan oteller de mevcuttur.

İtalya’da ulaşım genel olarak uygun fiyatlıdır. Şehir içi otobüsler genellikle 1 euro olarak fiyatlandırılır. Aktarmalarda indirim de mevcuttur. Şehirler arası yolculuklar için ise en uygun seçenek trendir. Trenler için de seçenekler bulunur. Örneğin Floransa’dan Roma’ya hızlı tren ile seyahat ederseniz 56 euro, normal tren ile seyahat ederseniz de 40 euro ödemeniz gerekir.

Bunların dışında diğer kişisel veya kişisel olmayan masraflar da olacaktır. Bir öğle yemeği yemek, market alışverişi yapmak, müze ve sergileri gezmek veya bir kafede kahve içmek gibi günlük masraflar ortaya çıkabilir. Bunlar da bütçenize ve tercihlerinize göre değişiklik gösterecektir. Örneğin bir restoranda öğlen yemeği yemek 5 Euro ile 20 Euro arasında değişkenlik gösterebilir.

Görüldüğü üzere İtalya’da yaşam, ekonomik açıdan oldukça uygun olabilmektedir.

İtalyan Mutfağı 

İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak ile ilgili bütün aşamalarınızdan sonra en zevkli kısımlardan birisine geldik: yemek.

İtalyan mutfağı mutlaka tadılması gereken oldukça zengin yerel lezzetlerden oluşur. İtalya’nın kendine has kahvaltı ve yemek kültürü vardır. Kahvaltılarda genellikle kahve, kruvasan, kek gibi hafif yiyecek ve içecekler tercih eden İtalyanlar, diğer öğünlerde et yemeklerinden sebze yemeklerine kadar farklı birçok türde yiyecek tüketirler. Makarna, risotto, minestra (sebze çorbası), lazanya, pizza gibi yemekler; en bilindik İtalyan lezzetleridir. İtalya’da yaşam süresi boyunca öğrenciler her türlü damak zevkine hitap edebilen bu yerel lezzetleri tadabilirler.

İtalya'ya taşınmak ve İtalya'da yaşamak

Yurt Dışı Tecrübesi (Bir Öğrencimizden) | İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak

Birkaç ay önce bir mesaj aldım. Yine her zamanki gibi İtalya’da üniversite okumak isteyenlerden birisiydi. “Merhaba Ahmet, Milano’da karşılaşabileceğim en büyük zorluk nedir?” diye sormuştu. O zaman için ona kısa bir mesaj atmıştım. Ama zamanla bu soru kafamda çok dönüp dolaştı ben de bu konu hakkında yazı yazmaya karar verdim. Maalesef bu yazıyı şu ana kadar ertelemem gerekti çünkü son birkaç aylık süreç benim için çok yoğun geçti. Özellikle sınavların yoğun olduğu zamanlardı ve çok ders çalışma, az serbest zamana sahip olduğum dönemlerdendi. Ama dürüst olmak gerekirse bu yazıyı bu kadar geciktiren en önemli sebep bu yazıdan sonra yazmam gerekecek olan diğer yazıyı yazma korkusu, “dönüş” hakkında yazacağım yazıydı.

Hazırlık

Siz belki de İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak eylemini bavullarla dolu taksiyle havaalanına giderken başladığını düşünüyorsunuz. YANLIŞ. Her şey çok çok öncesinde başlar; sizi alıp götürecek uçak bileti aldığınızda, siyah beyaz evrak dokümanlarıyla boğuşmaya başladığınız zamanlar belki de en önemlisi bu kararınızı ailenize söylediğiniz zamanlarda her şey başlıyor. Doğrusu bizimkilerde çok karmaşık duygular vardı, sanırım annem dışında herkes sevinmişti.

Sonuçta koskoca sülalede ilk kez biri yurt dışında okumaya çıkacaktı ve bu çok büyük bir gururdu aile için. Neyse yukarıda ailevi konulara girmeyeceğimi belirtmiştim. Benim için bu süreç kabul aldığım kesinleştiğinde olmuştu, belki bazılarınız için IMAT veya IELTS, TOEFL gibi dil sınavlarındaki başarınız sonrasında başlamıştır. Açıkçası ben çok öncesinde yurt dışında yaşama kararı almıştım. Ama her şey belgelerle önünüze geldiğinde, bazen bir hayal kadar uzak durumların belgelerle kanlı canlı önünüzde olması size gerçeklerle hayal dünyası arasında ufak bir geçiş-dönüş karmaşası yaşatıyor. Ama size şunu söyleyeyim bu duygu, dünyada tadabileceğiniz en güzel duygu karmaşalarındandır.

Gurur, Sevinç ve Hüzün

Gidişiniz kesinleştikten sonra artık kendinizi çok yoğun duygular içinde bulmaya başlayacaksınız. Gideceğiniz şehri Google Maps’te aramalar, şehrin tarihi ve kültürüyle ilgili internet aramaları, gideceğiniz ülkenin insanların soracağınız sorular için soru kalıplarını ezberlemeye başlamalar falan. Kendinizi kısmen özel hissedeceksiniz çünkü o arkadaş grubunuzdaki tek farklı kişi sizsiniz o andan sonra ama bununla birlikte en büyük hasreti çekeceğinizin de bilincinde olacaksınız.

Eğlenceli geçecek zamanınızın bir daha bu ortamlarda olmayacak olması ilk başta biraz acıtacak canınızı ama yeni dünyaları, insanları keşfedeceğinizi bilme ve bu kararın size ait olduğunun bilincinde olmanız da aynı derece heyecanlandıracak sizi. Evde son yemeğinizi yiyorsunuz, uyuyorsunuz, bir uyanıyorsunuz bavullarınız sizden önce hazır. Birkaç saat içinde “Allah’a ısmarladık” deyip, farklı bir dilin konuşulduğu hiç bilmediğiniz yeni bir yerde olacaksınız. Ben annemle babamın beni havaalanına bırakmalarını istemedim çünkü oralardaki duygu yoğunluğunun altından kalkabileceğimden emin değildim. Anneme son defa sarıldım, konuşamıyordu çünkü konuşsa ağzından çıkacak ilk kelime hıçkırık olacaktı ve bunun da beni ne kadar çok üzeceğinin bilincindeydi. Babamla da vedalaştım, o daha sağlamdı anneme nispeten, iyi ki de öyleydi. Çünkü bir annenin üzüntüsünü yüzüne vurması çok zor olmaz ama bir baba bunu vurdu mu, bu çok ağır gelir benim gibi “baba her şeye karşı sağlam durur” figürüne sahip olanlar için.

Zor Kısmı Bitti, Daha Zoru Başlıyor

İtalya'ya taşınmak ve İtalya'da yaşamak

Öğrendiğiniz İtalyancanızın yer yön soru cümleleriyle zar zor evinizi buldunuz, bavuldan boşaltacak bir ton elbise ve duyguyla yeni yatağınıza kendinizi attınız. Ve evet, tebrikler! YURT DIŞINDASINIZ ARTIK ???? İtalya’daki yaşamınız başladı. Artık yeni hayatınızı kurmaya başlayabilirsiniz. Ben her şeyi annesinden ablasından bekleyen biri olarak şanssız sayılırdım. Çünkü temizlik, yerleşme, elbise ve bulaşık yıkama… Artık hepsini kendim yapmak zorundaydım ama eğer siz şimdiden bunları biliyorsanız işlerinizi daha da kolaylaşacaktır.

Bunları öğrenmeniz kesinlikle çok zamanınızı almayacak ama bunları her zaman tekrar tekrar yapacak olmanız sizin ders çalışmaya ayıracağınız zamanınızdan olacak. Bazıları bu işler için hizmetçi tutuyor ben şimdiden söyleyeyim, bu tarz öğrencilerden nefret ediyorum. Eve yerleşme temizlik falanı yaptınız artık başınızı kaldırma zamanı çünkü acıkacaksınız. Artık market bulma bununla beraber tanıdık yiyecek bulmanız gerekiyor. Eğer sizin memlekete globalism etkisi çok yerleşmemişse yani çok fazla MC Donalds, pizza gibi yerlerde yemek yeme kültürü yaygın değilse sizin için bu süreç biraz daha zor olabilir. İlk birkaç ay yaşamak için yemek yiyeceksiniz yani. Ama dürüst olmak gerekirse İtalya’ya gelenler bu konuda çok şanslı çünkü Avrupa’nın açık ara en iyi mutfağı İtalyan mutfağıdır.

İtalya’da Eğitim Zamanı | İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak

Dersler başladığında artık yeni bir seviyedesiniz. Artık yeni arkadaşlar edinme ve tabii okulun sistemine aynı zamanda şehrin kültürüne adapte olma vakti. Açıkçası bilinçli bir öğrenci için farklı kültürün çok bir zorlayıcı etkisinin olacağını sanmıyorum. Çünkü saygı temelli farklılıktan tat almak çok kolay ve doğal bir istenç olur ama sistemlere uymak ve onları anlamak biraz zaman gerektiriyor. Bu da zamanla oturacak bir şey. Örnek vermek gerekirse ne zamandır buradayım hâlen tam anlamıyla İtalya bankacılık sektörünü anlayamadım tabii bunda İtalyancamın iyi olmaması da önemli bir etken. Ama ulaşım konusunda da o kadar çok memnunum ki. Sonuç olarak her gün okul veya işinize gidip gelecek, dairenizin temizliğinde siz sorumlu olacak yani her şeyi kendi elinizde tutacak olmanız, evet bunu da “ben yaptım duygusu” ile kendinize güven duygunuz tavan olacak. Ve kesinlikle yeni bir seviyedesiniz.

İtalya’da Yaşam

Artık yeni insanlarla tanışma vakti, acayip partilere katılma hatta kendi evinizde parti vermeler, hafta sonları farklı şehirlere gitmeler… Ama size bir şey söyleyeyim: Tüm bunlar arasında bile bazen yalnız olduğunuzu hissedeceksiniz. Yani yurt dışında olmanın verdiği böyle ilginç bir duygu var “bir eksiklik hissetme, yalnızlık gibi”. Ama açıkçası bu duygu aynı zamanda sizin birçok eğlenceye katılmanıza, yeni arkadaşlar edinmenizi kolaylaştıracak önemli bir itici güçte olacak. Neyse bu konu hakkında daha da fazla felsefe yapmak istemem zaten siz tadacaksınız (belki de böyle bir şeyi hissetmeyeceksiniz, bilmiyorum????).

Temel Zorluk

Yurt dışında yaşamanın temel zorluklarınızdan biri muhtemelen dil ile ilgili olacak. Yani size şunu söyleyeyim benim burada en iyi anlaştığım insanlar genellikle “Türkçe konuşabilenler” oluyor. Kabul ediyorum ki ben biraz utangaç insanım ama genel olarak benim gözlemim özellikle yurt dışında ki öğrenciler arasında bu yaygın bir durum. Çünkü farklı bir dilde yaptığınız konuşmalar, muhabbetler çok fazla kalbe hitap etmiyor. Daha çok akıl mantık sınırları içinde kalıyor, sanırım buna benzer Mandela’nın bir sözü vardı ama tam hatırlayamadım şimdi.

Gördüğünüz gibi İtalya’da yaşamanın bazı zorlukları var ama şu bir gerçek ki bu zorluklar çoğu zamanla doğallaşıyor yani beli bir zaman sonra bir zorluğu falan kalmıyor. Sadece dil açısından değil genel olarak yabancı bir ülkede karşılaşılabilecek tüm sorunlar için de öyle; ev, okul, arkadaşlık hepsine zamanla alışıyorsunuz. Hatta bazılarını yeni hâlleriyle daha da seviyorsunuz. Bu alışma süresi de kişiden kişiye değişiyor; bazısı için iki ay, 6 ay ya da belki de bir yıl sürüyor hatta bazıları hiç böyle sıkıntılı bir süreçle karşılaşmıyor. Ama gerçek şu ki sizin yurt dışındaki yolculuğunuz belli bir noktada değişecek ya da bitecek, burada da biriktirdiğiniz arkadaşlara, her zaman gittiğiniz barlara da veda etme zamanınız gelecek. Elinizde kalacak şey biriktirmiş olduğunuz deneyimler, edindiğiniz yetenekler ve kazandığınız kültürler olacak. İleride dönüp de arkanıza baktığınızda kendi başınıza inşa ettiğiniz koca bir hayatı göreceksiniz.

Ayrıca “İtalyanca Öğrenmek” yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Pava Education, İtalya’ya taşınmak ve İtalya’da yaşamak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de İtalya’da üniversite eğitimi ile hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.