IULM Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Libera Università di Lingue e Comunicazione açık adıyla bilinen IULM Üniversitesi, 1968 yılında Profesör Carlo Bo ve Profesör Silvio Baridon tarafından Modern Diller Enstitüsü adıyla kurulmuştur. 1998 tarihinde ise adı IULM Diller ve İletişim Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Bu üniversitenin, kurulduğu tarihten bu yana asıl hedefi piyasada var olan mevcut trendleri yakalamak, bunlara göre çeşitli çalışmalar yapmak, fikirler üretmek ve bu şekilde iş gücü piyasalarının taleplerini karşılamaktır.

iulm üniversitesi

IULM Üniversitesinin benimsediği asli misyon, uluslararası pazarlarda yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkan iş gücü açığını değerlendirerek mezunlarını iş dünyasına kazandırmaktır.

Üç fakülteden oluşan University of IULM, 50.000 m²’lik alan üzerine kurulmuştur. Dokuz laboratuvar, iki araştırma merkezi, kütüphanesinde yaklaşık 240.000 adet kitap, 1300 gazete ve 13.000 sesli kaynak barındıran IULM Üniversitesi, alanında dikkat çekici çalışmalar yapmak isteyenler için önemli bir eğitim kurumudur.

IULM Üniversitesine kayıt yaptıran öğrencilere, tercih ettikleri alan doğrultusunda üç yıllık çeşitli dersler verilmektedir: Halkla İlişkiler ve İş İletişimi, İletişim, Medya ve Reklamcılık, Sözlü Çeviri ve İletişim, Turizm, Kültür ve Bölge, Kültür ve Sanat Pazarlarında İletişim. Öğretim kadrosunun verdiği bu derslerin yanında, öğrencilere aynı zamanda profesyonel hizmetler, işletme, kamu yönetimi ve kültürel organizasyonların yönetimini öğretmek amacıyla çeşitli seminerler ve seçmeli dersler de sunulmaktadır. Öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve alanlarında yetkin bireyler olmaları amacıyla sınıf içi etkinlikler ve vaka çalışmaları, İtalya ve yurt dışında stajlar ve uluslararası öğrenci değişimleri yapılmaktadır.

IULM Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

IULM’in, öğrenci ve fakülte arasındaki etkileşimi; gerçek dünyayla bağlantı, iş birlikçi öğrenme ve yaratıcı düşüncenin desteği gibi üniversite hayatının yönlerine dikkat ederek öğrenciyi misyonunun çekirdeği olarak belirler. IULM Üniversitesi, öğrenci memnuniyetine göre yaptığı bir ankette İtalya’da 1, Avrupa’da 4. olarak THE Europe Teaching Ranking 2019 genel tablosunda 201+ puan alması öğrencilerine olan bu olumlu yaklaşımla onlara ne kadar değer verdiklerini kanıtlar niteliktedir. Bu sıralamada Università IULM’in ilk kez yer aldığı düşünüldüğünde önemli bir başlangıç noktasıdır.

IULM Üniversitesi ayrıca THE Impact Rankings: Reducing inequalities 2020 verilerine göre 201-300 arasında gösterilmektedir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

IULM Üniversitesi Nerede?

milano

İtalya’nın Milano kentinde bulunan IULM Üniversitesi, 1993 yılında inşa edilmiş olan kampüsünde yer almaktadır. Milano’nun merkezine kolaylıkla ulaşım imkânı sunan IULM Üniversitesi, hafta içi Pazartesi-Cuma günleri arası 8.30 ile 19.30 saatleri arasında; Cumartesi günü ise 8.30 ila 12.30 saatleri dâhilinde ziyarete açıktır.

IULM Üniversitesi Öğrenci Hayatı

IULM Üniversitesi, Milano’da yer alması nedeniyle okulun öğrencilerine aktif bir sosyal hayat vaat etmekte ve bir cazibe merkezi olmaktadır. İtalya’nın en büyük ikinci şehri olan Milano, aynı zamanda öğrenci dostu olan bir kenttir.

iulm üniversitesi öğrencilik

Toplu taşıma için öğrenci seyahat kartı imkânının sunulduğu İtalya’da öğrenciler Milano’yu rahatlıkla keşfedebilmektedir. Aynı zamanda sinema, tiyatro, konser, festival ve uluslararası etkinliklerde indirim yapılması gibi birçok kolaylıktan, IULM’da okuyan öğrenciler de faydalanmaktadır.  Milano’nun merkezindeki kampüste okuyan IULM Üniversitesi öğrencileri, günlük kültürel etkinlikleri ve eğlence olanaklarını deneyimleyecek, ayrıca Navigli ve Colonne di San Lorenzo gibi gençlerin uğrak noktası olan mekânlara gidebileceklerdir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

IULM Üniversitesi Bölümleri

İtalya’da Lisans Eğitimi ve Yüksek Lisans Eğitimi konularımızı da okumayı unutmayınız.

İngilizce Lisans Bölümleri

IULM Üniversitesinde de öğrenim süresi diğer tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üç yıllıktır. Bu okulda okuyan öğrenciler 180 ECTS’yi (kredi) tamamladıkları takdirde mezuniyete hak kazanmaktadır.

 • Public Relations and Corporate Communication (Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim)

iulm üniversitesi bölümler

İngilizce Master Programları

 • Communication for International Relations (İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim vermektedir)
 • Game Design
 • Tourism and Hospitality Management
 • Food Design
 • International Communication
 • Innovation & Entrepreneurship

IULM Üniversitesinde master programları ağırlıklı olarak bir yıllıktır. Ancak bazı master programlarında 120 ECTS’ye denk gelen ve iki yıl süren İngilizce eğitim verilmektedir. Aynı zamanda bu programların YÖK denkliği mevcuttur.

2 Yıllık İngilizce Master Programları

 • Strategic Communication
 • Hospitality and Tourism Management

iulm üniversitesi yüksek lisans

IULM Üniversitesi Eğitim Ücretleri

IULM Üniversitesinde lisans ücretleri yıllık 8000 €’dur. İki yıllık İngilizce master programları ise yıllık 9400 € olarak belirlenmiştir.  Bir yıllık İngilizce master programları ise farklılıklar göstermektedir.

 • Communication for International Relations: Eğitim ücreti yıllık 12.672 €’dur.
 • Game Design: Eğitim ücreti yıllık: 10.560 €’dur.
 • Tourism and Hospitality Management: Eğitim ücreti yıllık 14.400 €’dur.
 • Food Design: Eğitim ücreti yıllık 15.600 €’dur.
 • International Communication:  13.500 €’dur.
 • Innovation & Entrepreneurship: Eğitim ücreti yıllık 12.500 €’dur.

Ayrıntılı bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfamızı kontrol etmeyi unutmayınız. 

IULM Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

IULM Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin okul içinde yurtlarda konaklama olanağı mevcuttur. Üniversitenin belirlemiş olduğu fiyata göre, IULM Üniversitesindeki Rezidans Salonlarında öğrenciler aylık 280,00 € gibi bir tutar ödeyerek konaklayabilmektedir. 10 adet yatağın bulunduğu bu salonlarda beş yatak lisans öğrencileri için, diğer beş yatak ise yüksek lisans öğrencileri için ayrılmıştır.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.