“Libera Università di Lingue e Comunicazione” açık adıyla bilinen IULM Üniversitesi, 1968 yılında Profesör Carlo Bo ve Profesör Silvio Baridon tarafından Modern Diller Enstitüsü adıyla kurulmuştur. 1998 tarihinde ise adı IULM Diller ve İletişim Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Bu üniversitenin, kurulduğu tarihten bu yana asıl hedefi piyasada var olan mevcut trendleri yakalamak, bunlara göre çeşitli çalışmalar yapmak, fikirler üretmek ve bu şekilde iş gücü piyasalarının taleplerini karşılamaktır.

iulm üniversitesi

IULM Üniversitesinin benimsediği asli misyon, uluslararası pazarlarda yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkan iş gücü açığını değerlendirerek mezunlarını iş dünyasına kazandırmaktır.

Üç fakülteden oluşan University of IULM, 50.000 m²’lik alan üzerine kurulmuştur. Dokuz laboratuvar, iki araştırma merkezi, kütüphanesinde yaklaşık 240.000 adet kitap, 1300 gazete ve 13.000 sesli kaynak barındıran IULM Üniversitesi, alanında dikkat çekici çalışmalar yapmak isteyenler için önemli bir eğitim kurumudur.

 

IULM Üniversitesine kayıt yaptıran öğrencilere, tercih ettikleri alan doğrultusunda üç yıllık çeşitli dersler verilmektedir: Halkla İlişkiler ve İş İletişimi, İletişim, Medya ve Reklamcılık, Sözlü Çeviri ve İletişim, Turizm, Kültür ve Bölge, Kültür ve Sanat Pazarlarında İletişim. Öğretim kadrosunun verdiği bu derslerin yanında, öğrencilere aynı zamanda profesyonel hizmetler, işletme, kamu yönetimi ve kültürel organizasyonların yönetimini öğretmek amacıyla çeşitli seminerler ve seçmeli dersler de sunulmaktadır. Öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve alanlarında yetkin bireyler olmaları amacıyla sınıf içi etkinlikler ve vaka çalışmaları, İtalya ve yurt dışında stajlar ve uluslararası öğrenci değişimleri yapılmaktadır.

IULM Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

IULM’in, öğrenci ve fakülte arasındaki etkileşimi; gerçek dünyayla bağlantı, iş birlikçi öğrenme ve yaratıcı düşüncenin desteği gibi üniversite hayatının yönlerine dikkat ederek öğrenciyi misyonunun çekirdeği olarak belirler. IULM Üniversitesi, öğrenci memnuniyetine göre yaptığı bir ankette İtalya’da 1, Avrupa’da 4. olarak THE Europe Teaching Ranking 2019 genel tablosunda 201+ puan alması öğrencilerine olan bu olumlu yaklaşımla onlara ne kadar değer verdiklerini kanıtlar niteliktedir. Bu sıralamada Università IULM’in ilk kez yer aldığı düşünüldüğünde önemli bir başlangıç noktasıdır.

IULM Üniversitesi ayrıca THE Impact Rankings: Reducing inequalities 2020 verilerine göre 201-300 arasında gösterilmektedir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

IULM Üniversitesi Nerede?

İtalya’nın Milano kentinde bulunan IULM Üniversitesi, 1993 yılında inşa edilmiş olan kampüsünde yer almaktadır. Milano’nun merkezinde, Navigli kanalı yakınında konumlanan IULM öğrencilere şehir merkezindeki tarihi ve turistik yerlere kolayca erişme imkanı sunmaktadır.

IULM University veya İtalyanca adıyla Universita IULM, hafta içi Pazartesi-Cuma günleri arası 8.30 ile 19.30 saatleri arasında; Cumartesi günü ise 8.30 ila 12.30 saatleri dâhilinde ziyarete açıktır.

IULM Üniversitesi Öğrenci Hayatı

IULM Üniversitesi, Milano’da yer alması nedeniyle okulun öğrencilerine aktif bir sosyal hayat vaat etmekte ve bir cazibe merkezi olmaktadır. İtalya’nın en büyük ikinci şehri olan Milano, aynı zamanda İtalya’nın finansal merkezi olarak da bilinir ve uluslararası işletme ve finans sektörlerinde birçok fırsat sunar.

Üniversitenin konumu, öğrencilere şehir merkezindeki tarihi ve kültürel yapıları, önemli turistik müzeleri gezmeye olanak tanımaktadır. Ayrıca, üniversitenin yakınlarındaki Navigli bölgesi, canlı restoran ve barlar, sanat galerileri ve mağazalarıyla ünlüdür, öğrenciler  Milano’nun hareketli sosyal yaşamına dahil olabilmektedir.

iulm üniversitesi öğrencilik

Öğrenciler, tiyatrolar, müzeler, konserler ve diğer kültürel etkinlikler için birçok seçenek bulabilmeleri  dışında sınırsız ulaşım imkanı veren öğrenci kartlarıyla tüm İtalyan şehirlerini gezme imkanına da sahiptir. 

Toplu taşıma için öğrenci seyahat kartı imkânının sunulduğu İtalya’da öğrenciler Milano’yu rahatlıkla keşfedebilmektedir. Aynı zamanda sinema, tiyatro, konser, festival ve uluslararası etkinliklerde indirim yapılması gibi birçok kolaylıktan, IULM’da okuyan öğrenciler de faydalanmaktadır.  Milano’nun merkezindeki kampüste okuyan IULM Üniversitesi öğrencileri, günlük kültürel etkinlikleri ve eğlence olanaklarını deneyimleyecek, Navigli ve Colonne di San Lorenzo gibi gençlerin uğrak noktası olan mekânlara gidebileceklerdir.

Ayrıca konuyla ilgili “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

IULM Üniversitesi Bölümleri

Lisans Bölümleri

 • Interpreting and Communication
 • Communication, Media and Advertising
 • Public Relations and Corporate Communication
 • Tourism, Management and Territorial Development
 • Arts, Entertainment and Cultural Events

İngilizce Lisans Bölümleri

IULM Üniversitesinde de öğrenim süresi diğer tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üç yıllıktır. Bu okulda okuyan öğrenciler 180 ECTS’yi (kredi) tamamladıkları takdirde mezuniyete hak kazanmaktadır.

Üniversite bünyesindeki İngilizce lisans programları ise şunlardır;

 • Public Relations and Corporate Communication (Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim)
 • International Communication (Uluslararası İletişim)
 • International Tourism, Hospitality and Event Management (Uluslararası Turizm, Otelcilik ve Etkinlik Yönetimi)
 • English Language and Literature (İngiliz Dili ve Edebiyatı)

İngilizce Yüksek Lisans Programları

 • Fashion, Sustainability and Management 
 • Human Resources and Organization 
 • International Relations and Diplomacy
 • Tourism, Events and Sustainability 
 • New Media and Social Communication

İngilizce Master Programları

 • Communication for International Relations (İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim vermektedir)
 • Game Design
 • Tourism and Hospitality Management
 • Food Design
 • International Communication
 • Innovation & Entrepreneurship

IULM Üniversitesinde master programları ağırlıklı olarak bir yıllıktır. Ancak bazı master programlarında 120 ECTS’ye denk gelen ve iki yıl süren İngilizce eğitim verilmektedir. Aynı zamanda bu programların YÖK denkliği mevcuttur.

2 Yıllık İngilizce Master Programları

 • Strategic Communication
 • Hospitality and Tourism Management

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

iulm üniversitesi yüksek lisans

IULM Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

IULM Üniversitesinde lisans ücretleri yıllık 8000 €’dur. İki yıllık İngilizce master programları ise yıllık 9400 € olarak belirlenmiştir.  Bir yıllık İngilizce master programları ise farklılıklar göstermektedir.

 • Communication for International Relations: Eğitim ücreti yıllık 12.672 €’dur.
 • Game Design: Eğitim ücreti yıllık: 10.560 €’dur.
 • Tourism and Hospitality Management: Eğitim ücreti yıllık 14.400 €’dur.
 • Food Design: Eğitim ücreti yıllık 15.600 €’dur.
 • International Communication:  13.500 €’dur.
 • Innovation & Entrepreneurship: Eğitim ücreti yıllık 12.500 €’dur.

Ayrıca IULM Üniversitesinde okurken aile gelir durumunuza göre İtalya’da başvurabileceğiniz birçok burs olanakları bulunmaktadır. Bu burslar; başarı bursu, DSU bursu, İtalya devletinin uluslararası öğrencilere sağladığı burslar gibi birçok farklı türdendir. 

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

IULM Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

IULM Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin okul içinde yurtlarda konaklama olanağı mevcuttur. Üniversitenin belirlemiş olduğu fiyata göre, IULM Üniversitesindeki Rezidans Salonlarında öğrenciler aylık 280,00 € gibi bir tutar ödeyerek konaklayabilmektedir. 10 adet yatağın bulunduğu bu salonlarda beş yatak lisans öğrencileri için, diğer beş yatak ise yüksek lisans öğrencileri için ayrılmıştır.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

IULM Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin Şartlar

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Dil yeterliliği her üniversitede ve programda aynı değildir bazılarında sadece mülakatı geçmek yeterlidir
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin Şartlar

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

 

Sık Sorulan Sorular

IULM Üniversitesi devlet mi, özel mi?

IULM Üniversitesi özel bir üniversitedir. İtalya’nın en turistik ve ilgi gören şehirlerinden biri olan Milano’daki bu özel üniversitede Tercümanlık ve İletişim, Medya ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim, Turizm, gibi spesifik alanlara yönelik programlar bulunmaktadır.

IULM Üniversitesinin İngilizce programları nelerdir?

IULM Üniversitesi İngilizce dilinde programlar sunmaktadır. Özellikle, uluslararası iletişim, uluslararası turizm ve İngilizce dil ve edebiyatı alanlarında İngilizce programlar bulunmaktadır. 

IULM Üniversitesinin öğrenim ücretleri ne kadar?

IULM’da öğrenim ücretleri, lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları için ortalama yıllık ücret 8.000-15.000 Euro aralığında değişmektedir. Bu ücretler seçilecek program ve öğrencinin aile geliri durumu gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

IULM Üniversitesinin mezunları iş bulma konusunda nasıl bir avantaja sahiptirler?

IULM Üniversitesi mezunları, iletişim, moda, turizm, dil ve kültürler arası çalışmalar gibi sektörlerde başarılı bir kariyer yapma konusunda avantajlıdırlar. Üniversitenin İtalya ve uluslararası iş yapan işverenlerle yakın bağları vardır ve mezunlarına bu alanda kariyerini geliştirmek için iş olanakları sunar.

IULM Üniversitesinin kampüs olanakları nelerdir?

IULM Üniversitesi, modern ve teknolojik olarak donatılmış kampüsleri ile öğrencilere geniş olanaklar sunmakta ve öğrencilerinin sosyal olanaklarla kültürel olarak da gelişmesine imkan sağlamaktadır. Kampüste öğrenci kulüpleri, spor salonları, kütüphaneler, dil laboratuvarları, medya merkezleri öğrenciler için neredeyse tüm olanaklar bulunmaktadır.