Kanada’da lise okumak istediğiniz zaman cazip fırsatları karşınıza çıkacağını söyleyebiliriz. Bu durumun oluşmasında Kanada’nın eğitim seviyesinin ve yaşam kalitesinin yüksek olması etkilidir. Bundan dolayıdır ki Türkiye’de yurtdışında lise okumayı isteyen pek çok öğrenci Kanada’yı tercih etmektedir. Kanada’da lise ücretleri Kanada Doları üzerinden belirlenmektedir. Bu da Kanada’da lise okumayı daha az maliyetli hale getirmektedir. Burada Kanada’nın son zamanlarda ülkemizden çok sayıda öğrencinin tercih ettiği bir ülke olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kanada lise eğitimi konusunda pratik çözümlerin bulunduğu bir ülke konumunda yer almaktadır. Bundan dolayı Kanada’da lise okumayı istiyorsanız herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Kanada’da lise eğitimi almak istiyorsanız isterseniz sadece 1 akademik dönem isterseniz 1 yıl süreyle ya da 1 yıldan daha uzun süreli bir şekilde lise eğitimi alabilirsiniz. Bu noktada Türkiye’de liseye başlayan birisinin lise eğitimini Kanada’da bitirmesi de mümkün olmaktadır. Burada temel belirleyici etken dil bilmektir.

Kanada Liseleri Nasıldır?

Kanada’da lise okumak istediğiniz zaman Kanada liselerinin size alternatif seçenekler sunacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Hatta pek çok farklı bölümde eğitim görme hakkınız da Kanada’da bulunmaktadır. Bu ülkede liseler devlet ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ancak her iki lise türünde de herhangi bir müfredat farkı yoktur. Kanada da lise okumak istediğiniz zaman öğrencilerin ilgi ve becerilerinin lise tercihlerinde temel kriter olduğunu bilmelisiniz. Bu ülkede liselerin bölümleri de fazladır.

Kanada lise bölümleri; matematik, sosyal, fen ya da sanat ve teknoloji olarak farklı alanlardan oluşmaktadır. Burada öğrenciler kendi ilgi ve becerilerine göre alan seçmektedir. Ancak Kanada’da tercihlerini sanat ya da spor bölümünden yana kullananların özel yetenek sınavına girmeleri gerekmektedir. Eğer Kanada’da lise okuyacaksanız Fransızca ya da İngilizceden yeterlilik mülakatına tabi olup, başarılı olmak durumundasınız. Böylece Kanada’da lise okurken dil konusunda herhangi bir sorun yaşamadığınızdan akademik başarı da gösterebilirsiniz.

Eğer Kanada’da özel yetenekle öğrenci alan bir liseye başvurmuşsanız; bu ülkedeki özel yetenek sınavlarından başarı elde etmelisiniz. Kanada’nın hemen her eyaletinde eğitim sisteminin birbirinden farklı olduğu bilinmektedir. Yine eyaletler arasındaki kredi sistemi de birtakım farklılıklar taşımaktadır. Kanada’da 4 yıllık lise eğitimi almışsanız doğrudan üniversiteye geçiş hakkınız da bulunmaktadır. Böylece bu ülkede lisans seviyesinde de eğitim i almaya hak kazanabilirsiniz.

Kanada’da Lise Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada da lise eğitimi hemen her eyalette farklılık taşımaktadır. Dolayısıyla Kanada’daki eyaletlerinin başvuru şartları da değişiklik göstermektedir. Ancak yine de Kanada’da lise başvuru şartları söz konusu olduğu zaman karşımıza birtakım ortak kriterler çıkmaktadır. Bunlar;

 • sınıf öğrencisi olmanız
 • Ortaokul not ortalamanızın 70’in üzerinde olması
 • Uluslararası geçerliliği bulunan İngilizce yeterlilik testlerinden talep edilen skoru elde etmeniz

Şayet gerekli kriterleri karşılıyorsanız Kanada’da lise okumanız son derece pratik olacaktır. Bu arada Kanada lise kayıtları iki dönem halinde olmaktadır. Bu dönemler, güz ve bahar dönemleridir. Her iki dönem içerisinde de liseye kayıt yaptırabilirsiniz. Unutmayın Kanada’da güz dönemi Kasım ayında bahar dönemiyse Mayıs ayında başlamaktadır.

Kanada liseleri YÖK denkliği bulunan liselerdir. Dolayısıyla bu ülkede lise eğitimi aldığınız zaman ülkemizden pratik bir şekilde denklik almanız da mümkün olur. Denklik işlemine tabi olan öğrencilerin, başvurularını MEB’e yapmaları gerekmektedir. Bu durum ara dönemler için de geçerliliğini korumaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Kanada lise okumak konusunda bir karar vermişseniz, sizden bir takım evraklar da istenecektir.

Kanada’da Lise Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

İtalya'da öğrencilik için gerekli belgeler

Elbette ki Kanada liseleri kabul şartları konusunda gerekli evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar liseye başvuru yapacağınız zaman tarafınızdan istenmektedir. İşte Kanada lise başvurusu için gerekli belgeler:

 • Ortaokul diplomanızın aslı
 • Ortaokul eğitiminize ait ders notlarınız
 • Lise öncesindeki almış olduğunuz notlarınız
 • Kanada’da lisede okumayı istediğiniz dair niyet mektubunuz
 • Türkiye’deki öğretmeniniz tarafından yazılan niyet mektubunuz
 • Şayet 18 yaşından küçükseniz ebeveynlerinizin onaylamış oldukları belge
 • Okuyacağınız lisedeki dil alanında yeterli seviyede olduğunu gösterir sınav skorunuz
 • Kanada’da lise eğitimi alacağınız zaman diliminde maliyetinizi karşılayacağınızı gösterir belge

Görüldüğü gibi Kanada’da lise okumak istediğiniz zaman karşınıza farklı evrakların teslim edilmesi süreci çıkacaktır. Burada en kritik evrakların başında İngilizce ya da Fransızca yeterlilik belgesi gelmektedir. Bu belge uluslararası geçerliliği olan sınavlara girerek elde edebileceğiniz bir belgedir. Yine bu ülkede geçiminizi sağlayabileceğiniz bir yeterliliğine sahip olduğunuzu göstermek içinde banka dökümlerine ihtiyaç duyarsınız.

Kanada’da Lise Fiyatları Ne Kadar?

Dil-okulu-ucretleri

Kanada lise fiyatları hangi şehirde eğitim görmeyi istediğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yine hangi okul türünde yani özel okulda mı devlet okulunda mı okuyacağınıza göre fiyatlar da değişmektedir. Ayrıca okuldan okula değişen bir lise fiyatından da söz etmek mümkün olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Kanada’daki liseler arasında çok büyük eğitim farkının bulunmadığı bilinmektedir. Zira hemen her lisede okutulan müfredat birbirinin aynıdır. Dolayısıyla Kanada’da liseler arasında eğitim anlamında temelde bir fark yoktur.

Günümüz koşullarında Kanada’da sonradan gelen yabancı öğrencilerin daha çok devlet liselerini tercih ettiklerini ifade edebiliriz. Kanada’da devlet okullarının öğrencilerine çok sayıda etkili imkan sağladıklarını da söyleyebiliriz. Tabi ki bir özel okula göre devlet okullarının imkanları biraz daha kısıtlı seviyededir. Bütün bu bilgiler ışığında Kanada’da lise okumak istediğiniz zaman şayet devlet lisesini tercih edecek olursanız 12 bin ile 15 bin Kanada Doları arasında bir ödeme miktarı karşınıza çıkacaktır.

Günümüz itibariyle Kanada’da özel liselerin fiyatlarının devlet liselerine göre daha fazla maliyetli olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Burada Kanada özel lise fiyatları ortalama 20 bin Kanada Doları civarındadır. Bu fiyatlar okulun konumuna ve popüler olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı Kanada’da lise okuyacaksanız mutlaka bu ülkedeki lise fiyatlarına yönelik araştırma yapmalısınız.

Kanada Lise Eğitimi İçin Konaklama İmkanları Nelerdir?

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Tabi ki Kanada lise okumak gündeme geldiği zaman alternatif konaklama seçenekleri sunabilen bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Kanada’da lise eğitimi alacaksanız öncelikli olarak güvenli bir konaklama olanağının bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu ülkede liseler için hazırlanmış olan yurtların fiyatlarına dair de kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almalısınız. Ancak bu sayede üst düzeyde bir kalitede yurt tercihinde bulunarak, bütçe dostu bir şekilde bu tür hizmetleri alabilirsiniz. Böylece konforlu bir şekilde konaklama fırsatını da elde edersiniz.

Eğer Kanada’ya ailenizle birlikte geldiyseniz ailenizle birlikte konaklamak en mantıklı seçenektir. Bunun için ailenizin 800 ile 1000 Kanada Doları arasında kiraladığı evde kalabilirsiniz. Şayet Kanada’ya tek gelmişseniz ya da ailenizden uzak bir şehirdeyseniz liselere ait yurtlarda kalabilirsiniz. Bu yurtların fiyatları liseden liseye değişiklik göstermektedir. Bununa birlikte Kanada’da özel ev tutarak da konaklayabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında Kanada’da lise okumak konusunda bir karar aldıysanız, bütçenize uygun olabilecek bir şekilde bir konaklama tercihinde bulunabilirsiniz.