Kanada’da yüksek lisans okumak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Ülkemizden yurtdışına yüksek lisans yapmak için gidenlerin büyük bir çoğunluğu Kanada’yı tercih etmektedir. Bu durum Kanada’nın master eğitimi konusunda iddialı bir konumda yer almasından kaynaklanmaktadır. Kanada master programları uluslararası ortamlarda kabul görmektedir. Bu da Kanada’da okumanın, beraberinde önemli kazanımları getiriyor olmasını mümkün kılar. Şimdi Kanada’da yüksek lisans yapmak istediğiniz zaman karşınıza çıkacak sürece dair işe yarar bilgileri birlikte öğrenelim!

Kanada’da Yüksek Lisans Süresi Ne Kadardır?

 

Kanada’da yüksek lisans yapmak istediğiniz zaman genellikle karşınıza 2 yıllık bir eğitim süresi çıkar. Ancak kimi zaman bu sürenin programın yapısına göre 1 yılla sınırlandırıldığını da ifade edebiliriz. Times Higher Education ve QS dünya sıralamasında iddialı bir yere sahip olan Kanada yüksek lisans eğitimi konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır. Akademik çalışmaların üst düzeyde yapıldığı bu ülkede çok sayıda uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Bu da gayet doğal olarak bu ülkenin son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor olasını mümkün kılmaktadır.

Kanada’da yüksek lisans yaptığınız zaman uluslararası geçerliliği olan bir yüksek lisans belgesine sahip olursunuz. Üstelik Kanada’da yüksek lisans yaptığınızda YÖK denkliğini de pratik bir şekilde alabilirsiniz. Kanada hemen her seviyeden akademik çalışmaların geniş kapsamlı bir şekilde yapıldığı bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkede hem İngilizce hem de Fransızca olarak eğitim görme fırsatınız bulunmaktadır. Bu da bu ülkede etkili bir dil öğreniminin de mümkün olduğu anlamına gelmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada’da yüksek lisans yapmak istediğiniz zaman karşınıza farklı kabul ve başvuru şartları çıkacaktır. Kanada yüksek lisans kabul ve başvuru şartları gündeme geldiği zaman 3.00 GPA not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir. Kanada’da yüksek lisans programlarına dahil olmayı istiyorsanız mutlaka İngilizce dil seviyenizin de yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. IELTS ya da TOEFL dil yeterlilik sınavlarından almış olduğunuz yüksek skorlar, Kanada’da yüksek lisans yapmanızı mümkün kılar.

Kanada’da her bir üniversitenin kendine özgü yüksek lisans programları bulunmaktadır. Dolayısıyla üniversiteye göre farklı şartların ortaya çıkacağını da ifade edebiliriz. Burada kabul sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için özgeçmişinizden lisans notunuza varıncaya kadar her bir aşamanın kritik olduğunu ifade edebiliriz. Kanada master yapmak istediğiniz zaman istediğiniz zaman karşınıza geniş kapsamlı programların çıkacağını da ifade edebiliriz.

Kanada’da Yüksek Lisans Ücretleri

yüksek lisans burs

Kanada yüksek lisans ücretleri açısından ayrıcalıklı fırsatların sunulduğu bir ülke konumunda yer almaktadır. Birçok öğrenci artık Kanada’da okumanın hayalini kuruyor. Ancak maddi imkanlar nedeniyle göz korkutan bir karar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kanada, jeopolitik konumu açısından ve üniversitelerinin son yıllarda yaptığı yeniliklerle birlikte oldukça başarılı işlere imza atmasından dolayı birçok öğrencinin üniversite okumak için tercih ettiği ülkeler arasına girmiştir.

Lisans üstü eğitim almak, üniversite okumak, artık bir tercih değil, neredeyse zorunlu hâle gelmiştir. Üniversite eğitimi almak, iyi bir meslek için oldukça önemlidir. Özellikle yurtdışında üniversite okumak artık birçok öğrencinin en büyük hayalidir. Hem dil geliştirme fırsatınız hem de döndüğünüzde daha prestijli işler bulma olasılığınız artacaktır.

Kanada’da eğitim konusunda oldukça iyi ülkelerden biridir. Verdikleri üniversite eğitimi bir öğrencinin kendini geliştirmesi ve yetkinlik kazanması açısından oldukça önemlidir. Kanada’da, eğitim konusunda diğer ülkelere göre daha uygun bir ülkedir.

Kanada yüksel lisans fiyatları okuyacağınız üniversiteye ve seçtiğiniz bölüme göre farklılık göstermektedir. Ancak temelde Kanada üniversite fiyatları yıllık 10.000-23.000 Dolar arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu birçok ülkeye göre oldukça cüzi bir miktardır. Kanada’nın öğrenci ülkesi olduğunu da düşünecek olursak bir öğrenci için üniversite eğitimini Kanada’da alması oldukça mantıklı bir karar olacaktır.

Kanada’da yüksek lisans ücretleri gündeme geldiğinde 13.000 Dolar gibi ortalama bir ücretten söz edebiliriz. Burada yüksek lisans yapacağınız programa uygun bir şekilde farklı fiyatların mevcut olduğunu da ifade edebiliriz. MBA programına dahil olacaksanız 23.000 Dolar civarında bir yıllık ücretle karşılaşırsınız.

Gelişen dünyamız ve iş hayatımızda artık lisans eğitimi de yetmeyebiliyor. Bununla birlikte birçok kişi kendi alanında daha iyi uzmanlaşabilmek için yüksek lisans eğitimi almak istiyor. Yüksek lisans eğitimi genel olarak iki veya üç yıl süren bir süreçtir. Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında Amerika’dan çok sayıda üniversite yer almaktadır. Bu da hem lisans hem yüksek lisans için tercihinizi Kanada’dan yana yapmanız konusunda büyük bir etken olabilir.

Kanada üniversite fiyatları farklı durumlara göre değişmektedir. Ancak birçok ülkenin yüksek lisans ücretlerine kıyasla daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kendi dilleri olan lehçeden eğitim alırsanız biraz daha az ücret ödeyebilirsiniz. Bunun yanında en basit düzeyde Kanada yüksek lisans ücretlerinin 10.000 ile 23.000 Dolar arasında yer aldığını ifade edebiliriz.

Kanada’da Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Yazımızda sıklıkla değindiğimiz gibi Kanada’da üniversite ücretleri diğer birçok ülkeye göre daha pahalı bulunabilir. Ancak Kanada’da birçok üniversitede çeşitli burs imkanları vardır. Bu sayede çok daha rahat lisansınızı tamamlayabilirsiniz. Şayet Kanada’da üniversite okumak istiyorsanız yıllık 20.000 Kanada Dolarıyla 45.000 Kanada Doları arasında bir ücret karşınıza çıkacaktır.

Kanada da üniversite fiyatları gündeme geldiğinde dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan üniversitelerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Şöyle ki bu ülkede üniversite okuyacaksanız ve üst sıralarda bir üniversiteyi tercih edecekseniz 45 bin ile 65 bin Kanada Dolarını ödemelisiniz.

Kanada’da yıllık yaşam giderleri için yaklaşık olarak 10 bin ile 15 bin Kanada Doları’na ihtiyaç duyarsınız.

Kanada’da İngilizce Hazırlık Fiyatları

Kanada’da birçok üniversitede iki türlü eğitim verilmektedir. İlk olarak kendi dilleri olan İngilizce, diğeri ise Fransızcadır. İngilizce eğitim almak isteyen ve bu konuda yeterince bilgisi olmayan kişiler, genel olarak İngilizce hazırlık okumayı tercih etmektedir. Hazırlık genel olarak 1 yıl süren bir eğitimdir.

Kanada’da İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Kanada’da İngilizce hazırlık fiyatları genel olarak 1.500-5.000 Kanada Doları civarındadır. Özet olarak Kanada’da üniversite okumak hem kişisel olarak gelişmenizi sağlar hem de eğitim ve kariyer alanında sizlere büyük faydaları dokunur. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda Kanada en çok talep gören ülkeler arasında yer almaktadır.

Kanada’da Part Time İş Fırsatları

İtalya'da Öğrenciyken Geçinmek

Bazı öğrenciler için yurtdışında okumak çok kolayken bazı öğrenciler için oldukça zorlu bir süreçtir. Maddi olarak hem Kanada üniversite fiyatlarını karşılayıp hem de yaşam standartlarını karşılamak elbette zordur. Ancak Kanada’nın öğrenci dostu bir ülke olduğunu söylemiştik. Öğrenciler için birçok iş fırsatı vardır. Özellikle öğrenciler, hem okuyup hem de boş zamanlarında çalışmayı oldukça fazla tercih etmektedir.

Kanada’da bir öğrencinin hem okuyup hem de part time çalışabileceği birçok iş imkanı bulunmaktadır. Kanada part time iş ücretleri çalışacağınız işe göre değişebilir. Ancak genel olarak asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2022 yılında Kanada’da bir saat çalışmak 15 Kanada Doları civarındadır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda Kanada da yüksek lisans yapmak istediğiniz zaman karşımıza alternatif fırsatlar çıkacaktır.