LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi İtalya’da bulunan ve lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde birçok farklı alandan eğitim olanağıyla öğrencilerine hizmet veren özel bir üniversitedir. Üniversite kapsamında tıp fakültesi, yönetim, bilişim ve hukuk alanlarına yönelik branşlarda oldukça kalifiyeli bir eğitim sunulmaktadır.

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi Bölümleri

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi bünyesinde 3 farklı fakültede İngilizce veya İtalyanca olacak şekilde eğitim verilmektedir. Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora (master) derecelerinin her birinde program yer almaktadır.

Lisans Bölümleri

LUM Üniversitesinin lisans bölümleri şu şekildedir;

İngilizce Lisans Bölümleri

 • Yönetim, Finans ve Teknoloji Bölümü
 • Hukuk ve İşletme Bilimleri Bölümü

İngilizce Yüksek Lisans, Doktora – Master Programları

 • Ekonomi, Sürdürebilirlik ve İnovasyon Yönetimi
 • Yönetim ve Finans

LUM Giuseppe Degennaro University’de Erasmus Programı

LUM Giuseppe Degennaro University bünyesinde öğrenci değişim programı mevcuttur. Farklı ülkelerde okuyan öğrenciler bir veya iki dönemi kapsayan Erasmus programı ile LUM üniversitesinde öğrenim alabileceklerdir. Ayrıca Erasmus değişim programı ile gelen öğrenciler okulun yabancı öğrencilere yönelik dil kursu olanaklarından da yararlanarak İtalyanca öğrenme imkanına sahip olabileceklerdir.

Giuseppe Degennaro Üniversitesinde Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesinin eğitim ücretleri senelik olarak ödenmektedir ve ücretler programdan programa değişiklik göstermektedir. LUM University’de senelik eğitim ücreti ortalama 2.250 Euro’dan başlamaktadır. Ücretlerde öğrencinin hangi ülkeden kayıt yaptırdığı seçeceği programın dil seçeneği gibi faktörler önemli olmaktadır.

LUM veya başka bir İtalyan üniversitesinde okumak isteyen uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği birçok burs olanağı bulunmaktadır. Bu burslar arasında en yaygın olanı İtalya devletince öğrencilere senelik olarak verilen burslardır. Bu burslar sayesinde öğrenciler eğitim ve yaşam maliyetlerini rahatça karşılayabilmektedir. Buna ek olarak LUM University’de başarılı öğrencilere hem eğitim ücretlerinde indirimler hem de başarı bursları sağlanmaktadır.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

LUM Üniversitesi’nin Yurt ve Konaklama İmkanları

Baricentro’da konumlanan LUM Üniversitesinde yurt imkanı bulunmasa da öğrenciler kampüse yakın yerlerde birçok özel veya devlet yurtlarını değerlendirme imkanına sahiptir. Yurt imkanlarını değerlendiremeyen öğrenciler ise kampüse yakın yerlerde oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama veya bunlar gibi düşük maliyetli konaklama seçeneklerini değerlendirmektedir.

İtalya genelinde veya LUM’da okuyacak öğrenciler eğer burs olanaklarından yararlanabilirlerse yaşam maliyetleri oldukça düşecektir. Bu açıdan öğrenciler aylık ortalama 400-600 Euro olacak masraflarını karşılamakla birlikte sosyal hayatına yönelik harcamaları da idare edebilecektir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi devlet mi, özel mi?

LUM Giuseppe Degennaro Üniversitesi özel bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde ekonomi, hukuk ve tıp gibi farklı alanlar bir arada yer almaktadır. Okulda lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinin her birinde programlar mevcuttur.

LUM Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversitedeki programlar İngilizce veya İtalyanca olarak verilmektedir. Çok fazla programa sahip olmayan üniversitede sadece bazı programlarda İngilizce eğitim olanağı sunulmaktadır.

LUM Üniversitesinde hangi bölümler var?

LUM University’de olan 3 farklı anabilim dalında eğitim verilen programlara örnek olarak şunlar sayılabilir; Medicine and Surgery, Nursing, Management, Finance and Technology Law and Business Sciences, Digital Economy and Marketing, Engineering Management, International Management, Law,  Gastronomy.

LUM Üniversitesi konaklama imkanları nelerdir?

LUM Üniversitesinde kampüse ait bir yurt bulunmamaktadır, bu sebeple öğrenciler kampüse yakın bölgelerde oda kiralama veya kira paylaşımlı daire gibi seçenekleri değerlendirmektedir.

LUM Üniversitesinde okurken çalışma imkanı var mı?

İtalya genelinde ve LUM’da okuyan öğrenciler üniversite eğitimi ile birlikte yarı zamanlı olarak çalışabilme imkanına sahiptir. Öğrenciler isterse İtalyancalarını geliştirmek için yarı zamanlı işlere dahil olabilmektedir veya İngilizce bilgisiyle yapabileceği iş imkanlarını değerlendirmektedir.