LUMSA Üniversitesi açılımıyla Libera Università Maria Santissima Assunta, 1939 yılında Katolik ilkeleri üzerine Roma’da kurulan özel bir üniversitedir.

Roma La Sapienza Üniversitesinden sonra en eski üniversite olan Lumsa Üniversitesinin Roma haricinde 3 farklı şehirde de kampüsü bulunmaktadır.

LUMSA Üniversitesi Roma kampüsü

LUMSA Üniversitesi Tarihi Hakkında Genel Bilgiler

7200 öğrencinin olduğu LUMSA Üniversitesi, Luigia Tincani tarafından kurulmuş olup 1990’lı yıllara kadar sadece kadınlara yönelik eğitimi olan ve sadece pedagojik eğitim veren bir enstitüydü. Ardından hızlı atılımlarla profesyonel bir şekilde büyüyüp çeşitli fakültelere sahip olarak 1997’de Taranto’da, 1999’da Palermo‘da ve son olarak 2017 yılında da Gubbio’ya eğitim kurumu kurmuştur.

Eğitim kurumları, insani yönlerin önemini ihmal etmeden, öğrencilerin çalışma gereksinimlerine cevap vermek ve onları iş dünyasına hazırlamak için inşa edilmiştir . Öğrencilerin öğretmenler ve diğer üniversite personeli ile olan ilişkileri dinlemeye ve karşılıklı alışverişe dayanır.

LUMSA Üniversitesi

Üniversite tarafından sağlanan hizmetler, öğrencilerin öğrenmeye, kişisel gelişime ve doğru kariyer seçimlerini yapmaya odaklanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İlk kurulduğu zamandan beri tek odak noktası öğrencilerdir. Öğrencilerini üniversitenin can damarı olarak gören LUMSA Üniversitesi, üniversite yaşamında insanlığın geleneğine, teknolojik yeniliklere ve iletişime önem verir. Öğretim kadrosundan da öğrencilerle sürekli iletişim hâlinde olmasını istemiştir.

LUMSA Üniversitesi Nerede?

Merkez kampüsü Roma’da olsa da LUMSA Üniversitesi, Taranto, Palermo ve Gubbio’da da kampüsleri mevcuttur. Roma’daki kampüsü Roma’nın tam merkezinde yer alır ve ayrıca Vatikan’a da yakınlığıyla bilinir.

LUMSA Üniversitesinin diğer kampüslerinden Taranto Puglia bölgesinde, Palermo kampüsü Sicilya bölgesinde, Gubbio kampüsü de Umbria bölgesinde bulunmaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

LUMSA Üniversitesi Dünya Sıralaması | LUMSA University

LUMSA Üniversitesi (LUMSA University), İtalya’da orta büyüklükteki devlet dışı üniversiteler arasında ve Lazio ve Sicilya’daki devlet dışı üniversiteler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunlar , Center for Social Investments Studies (Censis) yıllık raporu olan Censis 2019 sıralamasından ortaya çıkan verilerdir.

Orta ölçekli devlet dışı üniversiteler kategorisinde (yani 5.000 ila 10.000 öğrenci arasında öğrenci nüfusu ve kayıtlı öğrencisi olan üniversiteler) LUMSA Üniversitesi yeniden büyüyor ve kendisini ilk kez sıralamada zirveye yerleştiriyor.

Veriler LUMSA Üniversitesinin kendisini nasıl konumlandırdığının da altını çizdiği için önemli bir sonuç:

 • Lazio’da devlet dışı üniversiteler arasında 1. sıradadır.
 • Sicilya’da devlet dışı üniversiteler arasında ilk sıradadır.
 • İtalya’da devlet dışı üniversiteler arasında 4. sıradadır.
 • Roma üniversiteleri arasında 1. sırada (hem devlet hem de devlet dışı)
 • Palermo üniversiteleri arasında 1. sırada (hem eyalet hem de eyalet dışı)

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

LUMSA Üniversitesinden Mezun Önemli Kişiler | Università LUMSA

LUMSA Üniversitesi (Università LUMSA) mezunlarından önemli isimler şunlardır;

 • Sonia Grey (İtalyan aktris ve televizyon sunucusu)
 • Benedetta Rinaldi (Gazeteci)
 • Liliana Segre (İtalya Cumhuriyet Senatosu Üyesi)
 • Attilio Nicora (Din adamı, kardinal)
 • Cornelio Fabro (Papaz)
 • Liliana Cavani (İtalyan yönetmen, senarist)
 • Eleonora Daniele (Eski İtalyan aktris ve şu anda televizyon sunucusu)
 • Soraya Rodrigues de Aragão (Yazar)

italya-roma

Roma’da Öğrenci Hayatı

Roma; dünyadaki kültürel hazinelerin %16’sına, İtalya’daki kültürel hazinelerin %70’ine sahiptir. Her köşesi tarih kokan Roma’da öğrencilik yaparken, şehrin çok dinamik olmasından dolayı sıkılacak vaktiniz olmayacak. Müzeler, kiliseler, saraylar, sokaklar, yemekler, çevre, doğa ve gece hayatıyla her zaman aktif ve gelişen bir şehirdir. Ayrıca plaja da 1 saatten kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Kalabalık öğrenci nüfusuyla da dikkat çeken Roma’da sayısız mekân ve etkinlik bulunmaktadır.

LUMSA Üniversitesi öğrencileri, 213 adet Avrupa ve 29 adet de diğer lokasyondaki üniversitelerle LUMSA’nın yaptığı anlaşma sayesinde değişim programları ile yurt dışında eğitim alma imkânı bulabilmektedir. LUMSA öğretim kadrosu da öğrencilerle her zaman bilgi alışverişinde bulunurlar. İtalya’da bulunan üniversite memnuniyet oranları %89 civarındayken LUMSA memnuniyet oranı %96.5’tir. Öğretim üyeleri öğrencilere ilgi alanlarına göre yönelimlerinde ve iş seçimlerinde yardımcı olur, tavsiyede bulunurlar.

Roma’da Yaşam yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

LUMSA Üniversitesi Bölümleri

LUMSA Üniversitesi lisans bölümleri 3, yüksek lisans bölümleri 1-2 yıllıktır. Üniversite de eğitim dilleri İngilizce ve İtalyancadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları açısından oldukça fazla bölüme sahip LUMSA üniversitesi her sene birçok uluslararası öğrenciyi bünyesine katmaktadır.

İngilizce Lisans Bölümleri

 • Law (Single Cycle, Roma & Palermo)
 • International Relations
 • Management and Finance
 • Marketing & Digital Communication
 • Political International and Administrative Science
 • Science and techniques of psychology

İtalyanca Lisans Bölümleri

 • Social work and non profit organization sciences (Roma)
 • Management and economics
 • Linguistic and Cultural Mediation
 • Political International and Administrative Science
 • Business and Economics
 • Social work and non profit organization sciences
 • Education Sciences
 • Communication Sciences, Information and Marketing
 • Science and techniques of psychology

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Master in Management of Sustainable Development Goals
 • European Master of Law and Economics (EMLE)
 • Master in Fintech & Innovation

İtalyanca Yüksek Lisans Bölümleri

 • Management of Welfare Policies and Social Services
 • Management and finance
 • International Relations
 • Management of Welfare Policies and Social Services
 • Marketing & Digital communication
 • Psychology
 • Planning and management of educational and training services

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

LUMSA Üniversitesi Eğitim Ücretleri

LUMSA Üniversitesinde eğitim ücreti yıllık 3500 euro’dur. Yine de bazı bölümler için fiyatlar değişmektedir. LUMSA Üniversitesi öğrenim giderleri, aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir.

LUMSA Üniversitesi fiyatları

İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Ayrıca üniversite de başarılı birçok öğrencisine burs sağlamaktadır. Burs için üniversitenin kilit şartı başarıdır.

Ayrıntıları İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfasından bulabilirsiniz.

LUMSA Üniversitesi Başvuru Şartları Nelerdir?

LUMSA Üniversitesi başvuru şartlarında ise lisans eğitimi almak istiyorsanız liseyi, yüksek lisans eğitimi almak isterseniz de üniversite eğitiminizi tamamlamış olmanız ve diplomanızı belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca üniversite bir motivasyon mektubu da istiyor ve “Sadece yüksek notları değil, çok yönlü ve motive olmuş öğrencileri arıyoruz.” ifadesini de kullanıyor.

Yabancı öğrenciler için bazı bölümlerde en az B2 İngilizce sertifikası ya da IELTS’den minimum 6.5 not veya TOEFL’dan minimum 85 notu istenir.

SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

LUMSA Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

LUMSA Üniversitesi, öğrencilerine yurt imkânı sağlamaktır. Prati bölgesinde, üniversiteye yakın iki yurtta rahat bir konaklama imkânı sunar. Ayrıca üniversite yurdundan yararlanamasanız bile konforlu konaklama imkânları için üniversitenin Konaklama Hizmeti ücretsiz bir şekilde yardımcı olur.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uygun konut seçenekleri için LUMSA Üniversitesi konut başvuruları, üniversite kayıt işlemleri, burs başvuruları ve daha birçok işlemleriniz için Pava Education danışmanlık hizmeti sunmaktadır. İtalya’da eğitim için bir başvuru formu kadar yakınız.

Sık Sorulan Sorular

LUMSA Üniversitesi devlet mi, özel mi?

LUMSA Üniversitesi özel bir üniversitedir. İngilizce ve İtalyanca birçok alanda lisans, yüksek lisans eğitimi veren bu özel LUMSA Üniversitesi her sene birçok uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır. Merkez kampüsü Roma’da bulunan üniversitenin Taranto, Palermo ve Gubbio gibi farklı İtalyan şehirlerinde de kampüsleri bulunmaktadır.

LUMSA Üniversitesinde eğitim ücretleri pahalı mıdır?

LUMSA’da eğitim ücretleri Avrupa ve dünya genelindeki diğer özel üniversitelere kıyasla oldukça düşük bir maliyettedir. Yıllık ortalama 150 Euro ila 3.500 Euro aralığında olan eğitim ücretleri ile Roma, Napoli gibi yaşam pahalılığı yüksek şehirlerde eğitim almak öğrencilik dönemi için iyi bir prestijdir.

LUMSA Üniversitesinde yurt var mıdır, nerede konaklayabilirim?

LUMSA Üniversitesinin hem kendi kampüsünde hem de İtalya genelinde uluslararası öğrencilerin kalabileceği birçok devlet ve özel yurt bulunmaktadır. Ayrıca yurt imkanlarından yararlanamayan öğrenciler için İtalya’da oda kiralama, stüdyo daireler veya paylaşımlı daireler gibi düşük maliyetli seçenekler oldukça yaygındır.

LUMSA Üniversitesine ulaşım nasıldır, şehir içinde ulaşım nasıl sağlanır?

LUMSA Üniversitesine ve İtalya genelinde tüm şehirlere ulaşım tren ve metrolar aracılığıyla oldukça kolay şekilde sağlanmaktadır. İtalya’da öğrenciler aylık abonelik ile sınırsız ulaşım olanaklarından yararlanabilmektedir. Ayrıca İtalya’da şehirlerin yapısı bisiklet kullanımına çok uygun yapıda olduğundan öğrenciler tarafından da bisiklet sıklıkla tercih edilmektedir.