Messina şehri, adanın kuzeydoğu ucunda bulunan ve  İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan bir şehirdir. Şehirde, 17. YY’dan kalma San Giovanni Battista, 19. YY’da inşa edilen Palazzo Zanca ve 1800’lü yıllardan gelen Teatro Vittorio Emanuele II gibi önemli tarihi yapılar yer alır.

Messina Şehri Görülecek Yerler Nerelerdir?

Messina, uzun bir sanat ve kültür geçmişine sahiptir. Günümüz kültürünün bir parçası olarak, geleneksel Sicilya ürünlerinin satıldığı canlı pazarlara, egzotik bitkilerin bulunduğu parklara, diğer yerel spesiyalitelerin yanı sıra enfes deniz ürünleri yemekleri sunan deniz ürünleri restoranlarına sahiptir. 

Messina Şehrinin Tarihi

MÖ 8. Yüzyılda Yunanlılar tarafından kurulan Messina, İtalya’nın en eski şehirlerinden biri olup, Roma ve Bizans yönetiminde önemli bir liman haline gelmiştir. Daha sonra Araplara, Normanlara ve nihayetinde İspanya’ya geçerek 1860’ta İtalya’nın bir parçası olmuştur. Messina Boğazı’na bakan derin bir liman boyunca şekillenen bu bölge, bugün Sicilya’yı anakara İtalya’ya bağlayan feribotlarla, petrol için önemli bir ticaret merkezidir. Yerli halk geçimini balıkçılık ve tarımdan sağlamaktadır. 

Messina Şehrinin Tarihi

Kültürel olarak Messina, çeşitli dönemlerden ilham alan pastoral bir karışım olarak tabir edilebilir. Kasaba, tarihi boyunca Yunan ve Romalı yerleşimcilerin etkisini gördü ve bu durum; mimari, sanat ve mutfakta çeşitli tarzlara yol açtı.  Dar, dolambaçlı sokaklar, balkonlardan deniz manzarasına sahip muhteşem evler ve hareketli yerel pazarlardan, merak uyandıran eski kiliselere kadar çeşitli ilgi çekici yerler Messina şehrinin parçalarıdır. 

Yelkencilik ve balıkçılık gibi su sporları şehirde oldukça yaygındır. Tiyatro gösterileri, barlar ve diskoların yanı sıra büyüleyici sanat galerileri ve tarihi mekanlarıyla dolu canlı bir gece hayatıyla Messina, tüm ziyaretçilerine hem eğlence hem de kültürel aydınlanma vaat ediyor. Ek olarak Messina şehri, öğrenci dostu bir şehir olarak bilinir. Şehirde yer alan üniversite, şehir kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Yalnızca ziyaret etmek için değil, yaşamak için de oldukça ideal bir şehir olan Messina’da yapılacak çok şey, görülecek çok yer vardır. 

Messina Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Türkiye’den Messina’ya seyahat etmek isteyen yolcular için en ideal tercih havayolu olabilir. Messina şehrinde havaalanı bulunmadığı için Sicilya’daki Catania Fontanarossa Havalimanı’na (CTA) direkt uçuş yapabilirsiniz. Catania havalimanından, Messina şehrine gitmek oldukça kolaydır. 

Catania Fontanarossa Havalimanı - Messina Şehrine Ulaşım Seçenekleri

Catania Fontanarossa Havalimanı’ndan Messina Merkez’e seyahat çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir.  En uygun maliyetli yol, Interbus otobüslerini kullanmaktır.  Otobüs seferleri düzenli olarak doğrudan havaalanından hareket eder ve yolcuları ana tren istasyonuna veya şehir merkezindeki diğer önemli noktalara götürür. Messina’ya ulaşmak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürer.  Daha hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyanlar için, Catania ve Messina arasında yaklaşık 1 saat süren tren seferleri de mevcuttur. Biletler kalkıştan önce istasyondan veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.  

Daha rahat bir yolculuk arayanlar için Catania Fontanarossa Havalimanı’ndan özel araç kiralama seçenekleri de mevcuttur. Uygun fiyatlı araç kiralama ile şehir içinde de rahatlıkla gezebilirsiniz. Çok kalabalık bir trafiği yoktur ve park yeri bulmak gibi sorunlar da yaşamazsınız. 

Messina’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Messina şehri İtalya turizmi içerisinde çok önemli bir destinasyon olmasa da pek çok kültürel ve tarihi zenginlik barındıran bir şehirdir. Messina’yı ziyaret eden turistler, 18. Yüzyıl Barok tarzında inşa edilmiş gösterişli Duomo katedralini keşfedebilir ve yakınlardaki Nizza di Sicilia’daki yer altı tuz mağaralarını gezebilir.  Şehir aynı zamanda Massimo Vittorio Emanuele tiyatrosuna da ev sahipliği yapmaktadır ve Messina Sahili, Messina Boğazı’ndan Sicilya’nın ikonik yanardağı Etna Dağı’na kadar muhteşem manzaralar sunmaktadır.  

Biraz alışveriş arayanlar, Via Garibaldi veya Corso Cavour’a gitmeli ve tasarımcı kıyafetlerinden geleneksel yiyeceklere kadar her şeyi sunan renkli mağazaları keşfetmenin tadını çıkarmalıdır.  Kültür ve tarih açısından zengin olan Messina, egzotik bir gezi arayanlar için ideal bir ortam olabilir. 

Messina’da görülmesi gereken bazı mekanlara ve yapılara göz atalım: 

The Cathedral of Messina (Messina Katedrali)

İtalya, Messina’daki Katedral, tüm İtalya’daki en tarihi kiliselerden biridir.  11. Yüzyılda inşa edilen bu Gotik tarzdaki katedralde çok sayıda sanat eseri ve tüm zamanların en büyük sanatçılarından bazılarına ait freskler bulunmaktadır. 

Özellikle, Antonello da Messina’nın önemli büyük bir tablosunun yanı sıra Giovanni Pisano ve Guglielmo da Pisa’nın heykelleri ve panelleri bulunur. Ziyaretçiler ayrıca koridorlarını süsleyen çok sayıda Barok heykeli de görebilirler. 

The Cathedral of Messina (Messina Katedrali)

Bununla birlikte, en büyüleyici özelliği, iki büyük depremin orijinalini yok etmesinden sonra yeniden inşa edilmesidir. Özellikle 1098 yılındaki büyük depremde, katedralin yalnızca belirli kısımları ayakta kalmayı başarabilmiştir. Daha sonra yapılan restorasyonlar ile katedral günümüzdeki halini almıştır.

Talihsizliklerin peşini bırakmadığı katedral, 2. Dünya Savaşında bombalanmış ve ağır hasar görmüştür. Bütün olanlara rağmen canlı mimari öğeler ve ayrıntılı oymalarla, ilk inşa edildikten sekiz yüzyıl sonra bile hala büyüklüğünün kanıtı olarak ayakta duruyor.

Piazza del Duomo (Katedral Meydanı)

Messina’daki Piazza del Duomo, kentin başlıca halka açık meydanlarından ve tarihi öneme sahip yerlerinden biridir. 

Messina’nın kuzeybatı liman bölgesinin yakınında yer alan belediye binası ve büyük merdivenleri, Romanesk Santissima Annunziata dei Catalani Kilisesi ve Messina Katedrali dahil olmak üzere birçok önemli eski kilise ve bina ile çevrilidir.

Piazza del Duomo (Katedral Meydanı)

Meydanın en önemli parçalarından biri, Giovanni Angelo Montorsoli ve Martino Montanini tarafından tasarlanan Orion Çeşmesidir.

Başarıyla inşa edilen su kemerlerine ithafen yapılan bu anıt, bazı sanat tarihçilerine göre İtalya’nın en güzel Çeşmesi olarak değerlendirilmiştir. Michelangelo’nun öğrencilerinin tasarladığı bu çeşme 500 yıllık tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. 

Astronomik Saat 

Messina kentindeki astronomik saat, Messina Katedrali’nde bulunur ve dünyanın en karmaşık ve doğru astronomik saatlerinden biri olarak kabul edilir.  18. Yüzyılda Sicilyalı saat yapımcısı Giovanni Battista Divita tarafından yaptırılmıştır ve güneşin, ayın ve yıldızların yanı sıra ayın evrelerini, gezegenlerin konumlarını izleyen bir dizi karmaşık mekanizmaya sahiptir. 

Astronomik Saat - Messina

Saat ayrıca 2100 yılına kadar tarihi, haftanın gününü ve ayın evresini gösterebilen bir takvim mekanizmasına sahiptir. Saat, 18. Yüzyıl saat yapım sanatının çok önemli bir örneğini oluşturmaktadır.  Messina ziyaretinizde bu eşsiz saati mutlaka görmelisiniz. İtalya  genelinde ve Messina’da önemli bir turistik duraktır.

Neptün Çeşmesi (Fontana di Nettuno)

Neptün Çeşmesi (Fontana di Nettuno), Sicilya, Messina’daki Piazza del Duomo’da bulunan Barok tarzında yapılan bir çeşmedir.  17. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir ve Barok sanatının kentteki en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir.  Çeşme mermerden yapılmıştır ve Roma’nın Deniz Tanrısı Neptün’ü deniz atlarının çektiği bir arabanın üzerinde dururken tasvir etmektedir.

Neptün Çeşmesi (Fontana di Nettuno) - Messina Şehri

Çeşme, pusula yönlerinde, dört mevsimi temsil eden dört küçük heykelle çevrilidir. Mimar Giovanni Angelo Montorsoli tarafından tasarlanan çeşmenin 1557 ile 1559 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Çeşme yalnızca önemli bir anıt olmanın yanında oldukça etkileyici bir sanat eseridir. Barok sanatının heykellerde ne kadar etkileyici kullanıldığının bir yansımasıdır. 

Church of Carmine (Carmine Kilisesi)

Karmelli Azize Meryem Kilisesi (İtalyanca: Chiesa di Santa Maria del Carmine) Messina şehrinde bulunan bir kilisedir.  Aynı zamanda Carmine Kilisesi veya Carmelites Kilisesi olarak da bilinir.  14. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Messina’daki en eski kiliselerden biridir.  Kilise aslen Karmelit düzeni için inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca bir dizi yenileme ve eklemeden geçmiştir.

Carmine Kilisesi - Messina Şehri

Kilise Gotik tarzda ön cepheye sahiptir ve heykellerle, fresklerle süslenmiştir.  Kilisenin içi de fresklerle dekore edilmiştir ve sanatçı Giovanni da Milano tarafından yapılan Haç Şapeli de dahil olmak üzere birçok şapele sahiptir. 

Carmel Aziz Meryem Kilisesi, İtalya’daki Gotik mimarisinin önemli bir örneğidir ve şehrin kültüründe önemli bir geçmişi vardır. 

Disiplinlerarası Messina Bölge Müzesi (MUME)

Disiplinlerarası Messina Bölge Müzesi (MUME), Sicilya kentinde yer alan bir müzedir.  Museo Messina veya Messina Bölge Müzesi olarak da bilinir.  Müze 1875 yılında kurulmuştur ve Sicilya’nın en eski müzelerinden biridir.

Ayrıca müze, antik Yunan, Roma, Bizans ve ortaçağ sanatının yanı sıra Rönesans ve Barok dönemlerine ait sanat ve eserler dahil olmak üzere çeşitli tarihi dönemlere ait çok çeşitli sanat eserleri koleksiyonuna sahiptir. 

Disiplinlerarası Messina Bölge Müzesi (MUME) - Messina

Müze ayrıca heykel, resim, seramik ve diğer dekoratif sanatlardan oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müze ilginç olarak, bir doğa tarihi koleksiyonuna da sahiptir. Messina şehrinin tarihinde büyük etkileri olan deprem felaketlerini anlatan ve 1908’deki şehri yok eden depreme adanmış bir bölüme sahiptir.

Disiplinlerarası Messina Bölge Müzesi, Messina’da önemli bir kültür kurumudur ve mutlaka bilinmesi gereken, yeniden hayata tutunma öykülerini anlatır. 

Messina ziyaretinizde görebileceğiniz bazı diğer yapılar ise şunlardır:

  • Villa del Principe
  • Marina Messina
  • Teatro Vittorio Emanuele
  • Messina Sahili
  • Santissima Annunziata dei Catalani

Messina’da Nerede Kalınır ?

Messina’da konaklamak için şehir merkezi ve özellikle Piazza del Duomo bölgesi, şehir içinde yapılacak geziler için en uygun yer olabilir. Bu bölgede, Cathedral of Messina, Fountain of Neptune, Church of Saint Mary of the Carmel, Interdisciplinary Regional Museum of Messina gibi önemli yerler yer almaktadır. Ayrıca burada yer alan restoranlar, kafe ve barlar ile gece hayatını da keyifle takip edebilirsiniz.

Diğer taraftan, Messina sahilinde yer alan Marina bölgesi, deniz manzarası ve deniz havasının keyfini çıkarabileceğiniz, sakin ve huzurlu bir ortam sunmaktadır. Bu bölgede yer alan otel ve apartmanlar, deniz manzarasına sahip olabileceğiniz konaklama seçenekleri sunmaktadır.

Messina’da Konaklama Fiyatları

Konaklama fiyatları, yılın hangi döneminde, nerede ve hangi türde konaklama seçtiğinize göre değişebilir. Genel olarak, İtalya’daki diğer şehirlere göre fiyatlar benzer düzeyde olabilir ve diğer Avrupa destinasyonlarına göre orta ve yüksek düzeyde olabilir.

Hosteller gibi uygun fiyatlı seçenekler için, yatakhanede kalınması durumunda fiyatlar 15-30 euro arasında değişebilir. Özel odada konaklamak için 50-70 euro arasında değişen fiyatlar bulabilirsiniz. 

Oteller ve pansiyonlar gibi orta düzey seçenekler için, standart bir odada kalınması durumunda 50-100 euro arasında değişen fiyatlar görülebilir. 5 yıldızlı oteller ve villalar gibi lüks seçenekler için, bir gece için 200 euro’dan başlamak üzere 500 euro’ya kadar değişen fiyatlar vardır.

Messina Şehri Konaklama Seçenekleriniz Nelerdir?

Oteller

Messina’da bütçe dostu seçeneklerden lüks otellere kadar çeşitli oteller bulunmaktadır.  Şehirdeki bazı popüler oteller arasında Hotel Villa Diodoro, Hotel Centrale Palace ve Hotel Mediterraneo bulunmaktadır.

Kiralık evler 

Messina’da aileler veya arkadaş grupları için harika bir seçenek olabilecek apartman ve villalar gibi birçok tatil kiralama seçeneği de vardır.  Bazı popüler seçenekler arasında Villa del Principe, Messina Apartmanı ve Casa Messina bulunmaktadır.

Bed and Breakfast 

Messina’da daha samimi ve sade bir deneyim sunan birçok B&B seçeneği de bulunmaktadır.  Bazı popüler seçenekler arasında B&B La Casa di Nonna Rosina, B&B Casa Sul Mare ve B&B La Casa di Marzia bulunmaktadır.

Messina’da Gece Hayatı Nasıldır?

Messina, nispeten küçük bir şehir olsa da eğlence ve sosyalleşme için çeşitli seçeneklerle canlı bir gece hayatına sahiptir.  Şehir merkezi, özellikle Piazza del Duomo, birçok bar, pub ve restoran arasından seçim yapabileceğiniz popüler bir yeme-içme noktasıdır.  Geleneksel Sicilya restoranları ve barlarının yanı sıra uluslararası seçenekleri de bulabilirsiniz.

Messina'da Gece Hayatı Nasıldır?

Yaz aylarında, şehrin sahili ve yat limanı, sıcak havanın ve deniz manzarasının tadını çıkarmak için popüler bir mekandır, ayrıca göz atabileceğiniz bazı plaj kulüpleri ve barlar da vardır. Şehirde ayrıca geç saatlere kadar açık olan ve çeşitli müzik türleri sunan birkaç kulüp ve disko vardır.

Daha kültürel bir şey arıyorsanız, oyunlar, müzikaller ve konserler dahil olmak üzere çeşitli performanslar sunan yerel tiyatrolara göz atabilirsiniz. Genel olarak Messina, farklı zevklere ve tercihlere uyum sağlayabilen çeşitli bir gece hayatı ortamına sahiptir.

Messina’da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler Nerelerdir?

Şehir merkezi, özellikle Piazza del Duomo çevresi, giysi, ayakkabı, aksesuar ve hediyelik eşya bulabileceğiniz çeşitli mağazalara, butiklere ve büyük showroomlara ev sahipliği yapar.

Şehirde ayrıca giyim, ayakkabı, aksesuar, yerel el sanatları ve geleneksel Sicilya gıda ürünleri gibi çeşitli ürünleri bulabileceğiniz cumartesi ve pazar günleri kurulan Haftalık Pazar gibi birkaç pazar vardır.

Messina Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Seramik arayanlar için Messina, seramik üretimi ile de bilinir ve geleneksel ve modern seramik satan çeşitli seramik mağazaları bulabilirsiniz. Şehir merkezi çevresinde kısa bir tur atarak, elektronik, kitap ve daha fazlasını içeren çok çeşitli mağaza ve tamir dükkanları gibi seçenekleri de görebilirsiniz.

Pazarlık, geleneksel pazarlarda ve sokak satıcılarında oldukça yaygındır, bu nedenle fiyat pazarlığı yapmayı unutmayın. 

Messina’da alışveriş yapmak sadece bir şeyler satın almakla ilgili değildir, aynı zamanda yerel kültürü deneyimlemekle de ilgilidir, bu yüzden acele etmeyin, manzaraların ve lezzetlerin tadını çıkarın.

Messina’da Ne Yenir? | Messina Şehri Önemli Lezzetleri

Messina, Sicilya mutfağının önemli bir kısmını oluşturur. Şehirde dolaşırken ekmek, domates, zeytin ve peynir, salam ve hamsi gibi çeşitli malzemelerle yapılan geleneksel bir Sicilya sandviçi olan Pane Cunzato’yu deneyebilirsiniz.

Klasik bir şeyler arayanlar kalın kabuklu, domates soslu, peynir ve galeta unu ile kaplı geleneksel bir Sicilya pizzası olan Sfincione’yu tadabilir. 

Sfincione - Messina'da Ne Yenir?

Deniz ürünleri tatmak için sardalya, yabani rezene, kuru üzüm ve çam fıstığı ile yapılan geleneksel bir makarna yemeği olan Pasta con le sarde uygun bir seçenek olabilir. 

Messina’da dışarıda yemek yerken, çeşitli geleneksel Sicilya restoranlarının yanı sıra uluslararası seçenekler de bulabilirsiniz.  Yüksek kalitesiyle bilinen yerel şaraplardan bazılarını mutlaka deneyin.

Messina Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Messina, İtalya’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Messina Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.  Şehir, canlı bir öğrenci nüfusuna sahiptir ve üniversite, çeşitli akademik programların yanı sıra ders dışı etkinlikler ve kulüplerle öğrencilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır. 

Şehir, üniversiteye ait yurtlar, özel daireler ve paylaşımlı daireler dahil olmak üzere öğrenci konaklaması için çok çeşitli seçenekler barındırmaktadır.  Konaklama maliyeti, konutun konumuna ve türüne göre değişir.

Messina Üniversitesi - Messina'da Üniversite Okumak

Şehir, müzeler, tiyatrolar, sinemalar ve parklar gibi çeşitli kültürel ve eğlence etkinliklerine sahiptir.  Ayrıca öğrencilerin yeni insanlarla tanışmak ve topluluklara dahil olmak için katılabileceği spor kulüpleri ve kültürel dernekler gibi birçok kulüp ve organizasyon vardır.

Messina şehri ayrıca, farklı zevklere hitap eden çeşitli barlar, kulüpler ve pub’larla zengin bir gece hayatı ortamına sahiptir.

Genel olarak Messina, çeşitli akademik ve ders dışı etkinliklerin yanı sıra kültürel ve eğlence seçenekleriyle harika bir öğrenci yaşam deneyimi sunar.  Şehir aynı zamanda diğer İtalyan şehirlerine kıyasla nispeten ekonomiktir ve bu da onu öğrenciler için harika bir seçenek haline getirir. 

Messina’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Messina şehrinde okuma fırsatı yakaladıysanız, sizlere burada okumanın birçok avantajı olacaktır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

1 – Yüksek kaliteli eğitim 

Messina Üniversitesi, İtalya’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir ve çeşitli alanlarda çok çeşitli akademik programlar sunmaktadır. Geleceğinizi şekillendirirken kaliteli bir eğitim almak her şeyden önemlidir. 

2 – İtalyan kültürü

Messina, zengin bir kültürel mirasa sahip, güzel ve tarihi bir şehirdir.  Burada okumak, yerel kültürü deneyimleme ve uluslararası öğrenciler ile birlikte İngilizcenin yanında çeşitli dilleri öğrenme fırsatı sunar. 

3 – Staj ve işe yerleşme 

Şehir, özellikle mühendislik, tıp veya diş hekimliği, hukuk ve ekonomi gibi alanlarda staj ve iş bulmak için çok sayıda olanaklara ve canlı bir ekonomiye sahiptir. Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

4 – Konum

Şehir, Sicilya ve İtalya’nın diğer bölgelerine otobüs, tren ve feribotla güçlü bağlantılara sahiptir, bu da öğrencilerin seyahat etmesini ve bölgeyi keşfetmesini kolaylaştırır.

5 – Ekonomi 

Messina, diğer İtalyan şehirlerine ve Avrupa’nın merkezine kıyasla daha ucuzdur ve yaşam giderlerinizi burada çok rahat bir şekilde minimumda tutabilirsiniz. Bu durum rahat bir öğrencilik için önemlidir. 

6 – Messina Şehrinde Burs İmkanları

Ailenize ve şahsınıza ait gelirler İtalya’da burs almak için belki de en önemli etmenlerdir. Başarı durumunuz da önemli oranda burs almanızı etkiler. İtalya öğrenciler için en fazla burs veren ülkelerden biridir. Bu burslar, mali destek, konaklama ve yemekhane olarak çeşitlenir.

Ayrıca İtalya içerisinde bölgeden bölgeye farklılık gösteren burs alma şartları vardır. Bunun için en ideal olanı uzman kişilere danışmak ve sağlıklı bir fikir edinerek hareket etmek olacaktır.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Messina’da Yurt ve Konaklama İmkanları Nelerdir?

Messina şehri, öğrenci dostu bir şehir olarak bilinir. Bunun nedenlerinden biri de şehirde çok yaygın olan öğrenci kültürüdür. Geçmişten bu yana önemli bir eğitim merkezi olan Messina’da çeşitli konaklama imkanlarından birini tercih edebilirsiniz. 

1 – Üniversiteye ait yurtlar

Messina Üniversitesi, öğrenciler için sınırlı sayıda yurt odası sunmaktadır.  Bu yurtlar tipik olarak temel olanaklara sahip ortak odalardır ve genellikle daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

2 – Özel daireler ve paylaşımlı odalar 

Birçok öğrenci, daha fazla mahremiyet ve esneklik sunan özel daireler veya paylaşımlı oda kiralamayı tercih eder. Çevrimiçi platformlar ve yerel emlakçılar aracılığıyla kolayca bulabileceğiniz pek çok seçenek vardır. 

3 – Özel öğrenci yurtları

Şehirde, genellikle özel şirketler tarafından işletilen, kahvaltı ve temizlik hizmetleri gibi çeşitli hizmetler sunan birkaç öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu seçenekte sizler için uygun olabilir. 

Messina Şehrindeki Üniversiteler 

Messina şehrinde, yalnızca Messina Üniversitesi bulunmaktadır. Nispeten küçük bir şehir olan Messina’da öğrenciler, yerleşik nüfusun %10’unu oluşturmaktadır. Bundan dolayı şehirde, gelişmiş bir  öğrenci kültürü hakimdir.

Messina Üniversitesi tıp, hukuk, mühendislik ve daha birçok alanda akademik eğitim programına sahiptir. Messina Üniversitesi, Sicilya bölgesinin ve Kuzey İtalya’nın kültürü ile harmanlanmış, köklü ve modern eğitim geleneği ile ön plana çıkar.