Danışan öğrencilerimiz İtalya’da eğitim ve yaşam deneyimlerini paylaşıyor!

Messina Üniversitesi- Tıp Öğrencimiz Zeynep ARACI 🇮🇹

Herkese merhaba!

Ben Zeynep Aracı, Messina Üniversitesin’de 1. sınıf Tıp fakültesi öğrencisiyim. Pava Education ile ilk etkileşimim internet üzerinden oldu ve beni İtalya’daki eğitim sistemiyle ilgili tüm konularda bilgilendirler, sayelerinde aklımda hiç bir soru işareti kalmadı. Bu genel bilgilendirme sürecinden sonra ben Tıp okumak istediğim için IMAT (International Medical Admissions Test) denilen bir sınava girip belli bir puan almam gerekti. Bu süreçte de sayelerinde çalışmam gereken kaynaklara erişimim oldu. Bu sınavda belli bir puan aldıktan sonra okul kayıt işlemlerim, burs başvurularım, visa işlemlerimle özel olarak ilgilendiler yine sayelerinde hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Pava Education’ın yaptıklarından bahsettik biraz da Messina’daki hayattan bahsedelim.

Messina İtalya’da Sicilya Adası özerk bölgesinin en büyük üçüncü şehri olup, İtalya’daki en büyük 13. şehirdir. Messina’ya Ankara’dan gelmiş biri olarak diyebileceğim şu ki küçük ve tatlı bir şehir olup, yaklaşık 200.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Messina’nın en büyük artılarından biri Kuzeydeki şehirler kadar pahalı olmaması ve bulunduğu konum. Sicilya’nın kuzeydoğu kenarında İtalyan anakarasini Sicilya’dan ayıran Messina Boğazı’nın batısında konumlanır. Reggio Calabria’nın kuzeyinde konumlanan Villa San Giovanni’nın karşısında yer alır. Kısacası hem ana karadaki bölgelere hem de Sicilya Adası’ndaki bölgelere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca sıcakkanlı İtalyanlar ve güzel yemekleri sayesinde şehir daha da çekici bir hale bürünüyor.

Umarım bu yazının bir yardımı dokunur ve siz de benim gibi yurt dışında okuma hayallerinize Pava Education sayesinde bir adım daha yaklaşırsınız.

Sevgiler,
Zeynep ARACI