Messina Üniversitesi, 13.yüzyılın sonlarında gayriresmî olarak hukuk eğitiminin verildiği bir eğitim kurumu olarak anılsa da; 1548 yılının Kasım ayında Papa III. Paul tarafından resmî olarak kurulmuştur ve 500 yılı aşkın tarihiyle Avrupa’nın en eski okullarından biridir.

İtalyanca ismi Università di Messina (Kısa ismi UniMe) olan üniversite, dünya genelinde çeşitli milletlere mensup olan kişilerin tercih ettiği eğitim kurumlarındandır. Yaklaşık 27.000 öğrencinin eğitim aldığı üniversite, uluslararası düzeyde araştırmaların yapıldığı yoğun bir eğitim programına sahiptir. UniMe isimli bir araştırma programına sahip olan üniversite, her yıl 27 farklı ülkeden öğrenci, çok sayıda profesör ve misafir araştırmacıları ağırlamaktadır.

Messina Üniversitesi (UniMe) Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Geniş bir bölüm ağına sahip olan Messina Üniversitesi, çeşitli alanlarda eğitim almak isteyen tüm öğrenciler için İtalya’da cazibe merkezi olarak bilinen bir devlet üniversitesidir.

Università degli Studi di Messina; eski ve modern medeniyetler, ekonomi, hukuk, mühendislik, tıp, biyomedikal, diş hekimliği, kimya, çevre bilimleri, eğitim ve kültürel çalışmalar, matematik, bilgisayar, yer bilimleri ve siyaset bilimi gibi bölümleri barındırmasıyla öğrencilere her alanla ilgilenme fırsatını sunmaktadır.

Messina Üniversitesinde okuyan öğrenciler eğitim aldığı esnada araştırma yapmak ya da çeşitli akademik çalışmalar oluşturmak istediklerinde onları İtalya’nın en iyi bilimsel ve akademik yayınları içeren bir kütüphane karşılamaktadır. Aynı zamanda online bir kütüphane veri tabanı olan üniversite, tüm bu kaynakları öğrencilerine ücretsiz olarak sunmaktadır.

 

Messina Üniversitesinden Mezun Olmuş Ünlü Kişiler

Uzun bir tarihe sahip olan Messina Üniversitesi, tarihi boyunca sayısız mezun vermiştir. En önemli mezunları arasında; II. Dünya Savaşı sonrasında hazırlanan İtalyan Anayasası mimarlarından olan ünlü politikacı Giorgio La Pira, Eski İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti, ünlü İtalyan yazar Stefano D’Arrigo ve daha birçok isim bulunmaktadır.

messina üniversitesi international unime

Messina Üniversitesinin Dünya Sıralaması

Messina Üniversitesi, Times Higher Education (THE), World University Rankings 2024 sıralamasında 501-600 arasında yer almaktadır. THE “World University Rankings by Subject” yani branşları için 2024 verilerine göre sıralamaları şu şekildedir:

 • Engineering&Technology alanında 301-400
 • Business&Economics alanında 301-400
 • Psychology sıralamasında 401-500
 • Computer Science sıralamasında 501-600
 • Life Sciences sıralamasında 401-500
 • Physical sıralamasında 501-600
 • Medicine alanında ilk 500’de yer almaktadır.

UniMe Best Global Universities sıralamasında 618. sırada yer almaktadır, Avrupa genelinde 257. sıradadır ve İtalya genelinde ise 37. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Messina Üniversitesi Nerede?

Messina Üniversitesi, “Sicilya’ya açılan kapı” olarak da bilinen, İtalya’nın 13. büyük şehri olan Messina şehri üzerinde kuruludur. İtalya’nın önde gelen limanlarından birine sahip olan kent, deniz kenarında olması nedeniyle öğrenciler için de bir cazibe merkezidir.

Sicilya adasının kuzeydoğu ucunda bulunan antik ve asil bir şehirdir. Deniz ve dağları sevenler için mükemmel bir manzaraya sahiptir çünkü aralarında Peloritan Dağları ve Tyrennian Denizi ile İyonya Denizinin birleştiği yerde bulunuyor.

Konuyla ilgili olarak “Messina Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

Messina Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Messina, bir liman kenti olduğundan bu kentte yaşayan öğrenciler birçok kültürle rahatlıkla tanışma imkânı bulmaktadır. Messina Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler, şehir nüfusunun %10’undan fazlasını oluşturmakta ve bu kentte eğitim almak aynı zamanda bu kentte bir vatandaş olarak yaşamak anlamına gelmektedir.

messina üniversitesi nerede

Messina’da yaşayan öğrenciler Sicilya’nın tarihine yön veren bu şehirde Bizans ve Arap hakimiyetinden izler taşıyan eserleri keşfetmektedir. Messina Katedrali, Punta del Faro yarımadası ve Messina Ulusal Müzesini gezen öğrenciler, günün yorgunluğunu Sicilya bölgesinin en güzel pizzalarının yapıldığı “Pizza Capitano” isimli mekâna gidip ahşap fırında pişen pizzaları tadarak atmakta ve şehrin ünlü gece kulüplerinde eğlenme fırsatı bulmaktadır.

Duomo, özellikle hafta sonları şehir merkezinde başka yerlere gitmek ve bir şeyler içmek için bir araya gelen binlerce genç üniversite öğrencisinin buluşma noktasıdır. Geç yatmayı sevenler, Latin Amerika dansı ile birçok farklı dans müziği türleri ile temalı geceler düzenleyen birkaç pub ve kulüp bulacaklar. Gurmeler, Messina’nın çok kültürlü köklerini yansıtan tipik yerel yemekleri büyük ölçüde takdir etmektedirler. Messina, her 15 Ağustos’ta tüm şehri kapsayan Müjde Bayramı başta olmak üzere birçok festival sunuyor.

İlgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Messina Üniversitesinin Bölümleri

Messina Üniversitesinde eğitim dili nedir? Üniversitede lisans ve yüksek lisans programlarının çoğu İtalyanca olsa da İngilizce programlar da yer almaktadır. Üniversitede eğitim alacak yabancı öğrencilerin İtalyanca veya İngilizce bölümlerden birini tercih etmesi gerekmektedir.

Dil yeterliliği açısından oldukça esnek bir politikaya sahip Messina Üniversitesinde ayrıca İtalyanca bilmeyen öğrenciler için dil kursları sunulmaktadır.

Lisans Bölümleri

İngilizce Lisans Bölümleri           

Messina Üniversitesinde verilen lisans düzeyindeki eğitimler daha çok İtalyanca dilindedir. Bunun dışında İngilizce ve İtalyanca karma bir eğitim yapısına sahip lisans programları olarak şunlar sayılabilecektir;

 • Tıp
 • Biyoteknoloji
 • Ekonomi ve Finans
 • Bilgisayar Bilimi
 • Matematik Bilişim
 • Fizik ve Bilişim
 • İnşaat Mühendisliği
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

İngilizce Yüksek Lisans Programları

Messina Üniversitesinde lisans programlarına kıyasla çok daha fazla sayıda İngilizce yüksek lisans programı eğitimi verilmektedir.

 • Geophysical Sciences for Seismic Risk
 • Master’s Degree in Medicine & Surgery (6-year long programme)
 • Master’s Degree in Engineering and Computer Science
 • Vocational Master’s Degree in Banking and Finance
 • Master’s Degree in International Management
 • Master’s Degree in Physics: Condensed Matter Physics

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Messina Ünviersitesi İngilizce Tıp Bölümü 

Messina Üniversitesi’nde İngilizce eğitim verilen en önemli bölümlerden biri tıp bölümüdür, uluslararası öğrenciler tarafından en ilgi gören programdır. Ayrıca İtalya, tıp eğitimi almak için oldukça uygun bir Avrupa kentidir.

Tüm dünyada prestijli olan bu bölüm, Messina Üniversitesinde İngilizce şeklinde verilen tek lisans bölümüdür.

Messina Üniversitesinde İngilizce Tıp Eğitimi

Messina Üniversitesinde – Unime’de tıp eğitimi, – Azienda Ospedaliera Universitaria Policlinico ‘’G.Martino’’ – hastanesinde verilmektedir. Deniz kenarında bulunan bu hastane, okulun ana kampüsüne de oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Tıp Okumak” yazımızdan İtalya’daki tıp eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Messina Üniversitesinde Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Messina Üniversitesinde master programlarının yıllık eğitim ücreti 750 Euro olarak belirlenmiştir. Lisans bölümleri açısından incelenecek olursa, İtalya’da lisans ücreti ailelerin maddi durumlarına göre belirlenmektedir ve bu ücretler genellikle 500 Euro – 3000 Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Aynı zamanda İtalya hükûmetinin öğrencilere her yıl yüksek oranlarda burs olanakları sunmaktadır ve bu burs miktarı yıllık 6.000 Euro’ya yakın değerleri bulmaktadır. Bir öğrenci açısından İtalya’da yaşam maliyetleri Messina şehri gibi ortalama altı pahalılığa sahip bir şehirde aylık 550-650 Euro’dan değerlendirilecek olursa öğrenciler oldukça rahat bir şekilde eğitim hayatlarını süredürebilecektir.

Ek olarak “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

messina üniversitesi eğitim ücretleri ve burslar

Messina Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Messina Üniversitesinin İtalyanca ismiyle ERSU olarak bilinen yurt sistemleri, okul genelinde dileyen yerli ve yabancı öğrencilerine, doktora öğrencilerine ve misafir profesörlere hizmet vermektedir. Dilerseniz Messina Üniversitesinde yurt odası kiralama olanağınız mevcuttur. Ancak bir odayı kiralamak için akademik yılın başlangıcından önce kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müsaitlik durumu söz konusu ise öğrenciler için çeşitli odalar tahsis edilmektedir.

Annunziata Kampüsü ve Annunziata Papardo Kampüsünde çeşitli yurt odaları bulunmaktadır. Bu yurt odalarının ücreti, yabancı uyruklu öğrenciler için aylık ortalama kira bedeli, yatak örtüleri ve battaniyeler dâhil edilerek 180,00 € olarak belirlenmiştir.

Yurt imkânları dışında dileyen öğrenciler Messina kentinde kendileri için ev ya da oda kiralama yoluna gitmektedir. Kent, yaşamak için ucuz bir yer olduğundan öğrenciler yurt imkânlarından yararlanamasalar bile rahatlıkla bir konaklama alanını tercih edebilmektedir.

Ek olarak “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Messina Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Messina Üniversitesi hangi alanda eğitim vermektedir?

Messina Üniversitesi, İtalya’da çeşitli disiplinlerde eğitim vermektedir; mühendislik, tıp, veterinerlik, hukuk, dil ve edebiyat, ekonomi, psikoloji, biyoloji, matematik ve fizik gibi farklı ihtisas alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde uluslararası öğrencilerin yoğunluğu oldukça fazladır.

UniMe – Messina Üniversitesi devlet mi, özel mi?

UniMe yani Messina Üniversitesinin statüsü devlet üniversitesidir. Konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunan bu üniversitede eğitim almak için her sene birçok uluslararası öğrenci başvuru yapmakta ve kabul almaktadır.

Messina Üniversitesi’nin kampüsü nerede bulunmaktadır?

Messina Üniversitesinin kampüsü, Messina şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Kampüs, deniz kenarında yer alır ve şehir merkezi yürüyüş mesafesindedir. Ulaşım olanakları açısından da diğer İtalyan şehirlerine seyahat oldukça kolaydır.

University of Messina’da (UniMe) öğrencilerin konaklama imkanları nelerdir?

Messina Üniversitesi, öğrencilere yurt imkanları sunmaktadır. Yurtların yanı sıra, öğrenciler oda kiralama, stüdyo veya paylaşımlı daire kiralama gibi alternatifleri değerlendirmektedir ve konaklama maliyetleri açısından zorluk yaşamamaktadır.

Messina’da yaşam nasıldır?

Sicilya adasında yer alan ve bir tarihi şehir olan Messina deniz kıyısında konumlanmaktadır. Tarihi binaları, zengin kültürü ve lezzetli yemekleri ile ünlü bu şehirde ayrıca yıl boyunca çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir. Öğrenciler de hem bu şehirde hem de Sicilya adası genelinde yapacakları birçok sosyal aktiviteye sahiptir.

Messina Üniversitesi mezunları iş imkanlarına nasıl erişebilirler?

Messina Üniversitesi, öğrencilere staj ve iş imkanları sunan birçok şirket ve kuruluşla iş birliği yapmaktadır. Üniversite ayrıca, öğrencilerin kariyerlerini planlamalarına ve iş başvuruları yapmalarına yardımcı olmak için kariyer danışmanlığı hizmetleri de sunmaktadır.