Messina Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Messina Üniversitesi, 13.yüzyılın sonlarında gayriresmî olarak hukuk eğitiminin verildiği bir eğitim kurumu olarak anılsa da; 1548 yılının Kasım ayında Papa III. Paul tarafından resmî olarak kurulmuştur ve 500 yılı aşkın tarihiyle Avrupa’nın en eski okullarından biridir. İtalyanca ismi Università di Messina olan üniversite, dünya genelinde çeşitli milletlere mensup olan bireylerin tercih ettiği eğitim kurumlarındandır. Yaklaşık 27.000 öğrencinin eğitim aldığı Messina Üniversitesi, uluslararası düzeyde araştırmaların yapıldığı yoğun bir eğitim programına sahiptir. UniMe isimli bir araştırma programına sahip olan üniversite, her yıl 27 farklı ülkeden öğrenci, çok sayıda profesör ve misafir araştırmacıları ağırlamaktadır.

messina üniversitesi international unime

Geniş bir bölüm ağına sahip olan Messina Üniversitesi, çeşitli alanlarda eğitim almak isteyen tüm öğrenciler için İtalya’da cazibe merkezi olarak bilinen bir devlet üniversitesidir. Messina Üniversitesi; eski ve modern medeniyetler, ekonomi, hukuk, mühendislik, tıp, biyomedikal, diş hekimliği, kimya, çevre bilimleri, eğitim ve kültürel çalışmalar, matematik, bilgisayar, yer bilimleri ve siyaset bilimi gibi bölümleri barındırmasıyla öğrencilere her alanla ilgilenme fırsatını sunmaktadır.

Messina Üniversitesinde okuyan öğrenciler eğitim aldığı esnada araştırma yapmak ya da çeşitli akademik çalışmalar oluşturmak istediklerinde onları İtalya’nın en iyi bilimsel ve akademik yayınları içeren bir kütüphane karşılamaktadır. Aynı zamanda online bir kütüphane veri tabanı olan üniversite, tüm bu kaynakları öğrencilerine ücretsiz olarak sunmaktadır.

Messina Üniversitesinden Mezun Olmuş Ünlü Kişiler

Uzun bir tarihe sahip olan Messina Üniversitesi, tarihi boyunca sayısız mezun vermiştir. En önemli mezunları arasında; II. Dünya Savaşı sonrasında hazırlanan İtalyan Anayasası mimarlarından olan ünlü politikacı Giorgio La Pira, Eski İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti, ünlü İtalyan yazar Stefano D’Arrigo ve daha birçok isim bulunmaktadır.

Messina Üniversitesinin Dünya Sıralaması

Messina Üniversitesi, Times Higher Education (THE) “World University Rankings by Subject” 2021 verilerine göre;

 • Mühendislik alanında 301-400 sıralamasında ilk defa gösterilmiştir.
 • Tıp ve sağlık alanında Dünyanın en iyi 500 üniversite sıralamasında gösterilmiştir.
 • Biyolojik bilimler alanında ilk 500 üniversite arasında gösterilmiştir.
 • Bilgisayar bilimleri alanında ilk 500 üniversite arasında gösterilmiştir.
 • UniMe ayrıca Doğal Bilimler (Fiziksel Bilimler) ve Sanat ve Beşerî Bilimler alanlarında 3000 üniversite arasında ilk 800’e girmiştir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Messina Üniversitesi Nerede?

Messina Üniversitesi, “Sicilya’ya açılan kapı” olarak da bilinen, İtalya’nın 13. büyük şehri olan Messina şehri üzerinde kuruludur. İtalya’nın önde gelen limanlarından birine sahip olan kent, deniz kenarında olması nedeniyle öğrenciler için de bir cazibe merkezidir.

Sicilya adasının kuzeydoğu ucunda bulunan antik ve asil bir şehirdir. Deniz ve dağları sevenler için mükemmel bir manzaraya sahiptir çünkü aralarında Peloritan Dağları ve Tyrennian Denizi ile İyonya Denizinin birleştiği yerde bulunuyor.

messina üniversitesi nerede

Messina Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Messina, bir liman kenti olduğundan bu kentte yaşayan öğrenciler birçok kültürle rahatlıkla tanışma imkânı bulmaktadır. Messina Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler, şehir nüfusunun %10’undan fazlasını oluşturmakta ve bu kentte eğitim almak aynı zamanda bu kentte bir vatandaş olarak yaşamak anlamına gelmektedir.

Messina’da yaşayan öğrenciler Sicilya’nın tarihine yön veren bu şehirde Bizans ve Arap hakimiyetinden izler taşıyan eserleri keşfetmektedir. Messina Katedrali, Punta del Faro yarımadası ve Messina Ulusal Müzesini gezen öğrenciler, günün yorgunluğunu Sicilya bölgesinin en güzel pizzalarının yapıldığı “Pizza Capitano” isimli mekâna gidip ahşap fırında pişen pizzaları tadarak atmakta ve şehrin ünlü gece kulüplerinde eğlenme fırsatı bulmaktadır.

Duomo, özellikle hafta sonları şehir merkezinde başka yerlere gitmek ve bir şeyler içmek için bir araya gelen binlerce genç üniversite öğrencisinin buluşma noktasıdır. Geç yatmayı sevenler, Latin Amerika dansı ile birçok farklı dans müziği türleri ile temalı geceler düzenleyen birkaç pub ve kulüp bulacaklar. Gurmeler, Messina’nın çok kültürlü köklerini yansıtan tipik yerel yemekleri büyük ölçüde takdir etmektedirler. Messina, her 15 Ağustos’ta tüm şehri kapsayan Müjde Bayramı başta olmak üzere birçok festival sunuyor.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Messina Üniversitesinin Bölümleri

messina üniversitesi bölümler

İngilizce Lisans Bölümleri           

Messina Üniversitesinde verilen lisans düzeyindeki eğitimler daha çok İtalyanca dilindedir. İngilizce eğitim verilen en önemli bölüm ise tıptır.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konularımızı da okumayı unutmayınız.

 • Tıp

İtalya, tıp eğitimi almak için oldukça uygun bir Avrupa kentidir. Tüm dünyada geçerli olan bu bölüm, Messina Üniversitesinde İngilizce şeklinde verilen tek lisans bölümüdür. Messina Üniversitesinde tıp eğitimi, Azienda Ospedaliera Universitaria Policlinico ‘’G.Martino’’ hastanesinde verilmektedir. Deniz kenarında bulunan bu hastane, okulun ana kampüsüne de oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Ayrıca İtalya’da Tıp Okuma konumuzda daha fazla bilgi bulabilirsiniz..

İngilizce Yüksek Lisans Programları

Messina Üniversitesinde lisans programlarına kıyasla çok daha fazla sayıda İngilizce yüksek lisans programı eğitimi verilmektedir.

 • Geophysical Sciences for Seismic Risk
 • Master’s Degree in Medicine & Surgery (6-year long programme)
 • Master’s Degree in Engineering and Computer Science
 • Vocational Master’s Degree in Banking and Finance
 • Master’s Degree in International Management
 • Master’s Degree in Physics: Condensed Matter Physics

Messina Üniversitesinde Eğitim Ücretleri

Messina Üniversitesinde master programlarının yıllık eğitim ücreti 750 € olarak belirlenmiştir. Lisans bölümleri açısından incelenecek olursa, İtalya’da lisans ücreti ailelerin maddi durumlarına göre belirlenmektedir ve bu ücretler genellikle 500 € ile 3000 € arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda İtalya hükûmetinin öğrencilere her yıl belli oranlarda burs verdiği bilinmektedir ve bu burs miktarı yıllık 2000 € ile 5200 € aralığındadır.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfamızdan da daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

messina üniversitesi eğitim ücretleri ve burslar

Messina Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Messina Üniversitesinin İtalyanca ismiyle ERSU olarak bilinen yurt sistemleri, okul genelinde dileyen yerli ve yabancı öğrencilerine, doktora öğrencilerine ve misafir profesörlere hizmet vermektedir. Dilerseniz Messina Üniversitesinde yurt odası kiralama olanağınız mevcuttur. Ancak bir odayı kiralamak için akademik yılın başlangıcından önce kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Müsaitlik durumu söz konusu ise öğrenciler için çeşitli odalar tahsis edilmektedir.

Annunziata Kampüsü ve Annunziata Papardo Kampüsünde çeşitli yurt odaları bulunmaktadır. Bu yurt odalarının ücreti, yabancı uyruklu öğrenciler için aylık ortalama kira bedeli, yatak örtüleri ve battaniyeler dâhil edilerek 180,00 € olarak belirlenmiştir.

Yurt imkânları dışında dileyen öğrenciler Messina kentinde kendileri için ev ya da oda kiralama yoluna gitmektedir. Kent, yaşamak için ucuz bir yer olduğundan öğrenciler yurt imkânlarından yararlanamasalar bile rahatlıkla bir konaklama alanını tercih edebilmektedir.

Ek olarak “İtalya’da Konaklama” konumuzu da incelemeyi unutmayınız.

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.