Milano-Bicocca Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Milano-Bicocca Üniversitesi, en dinamik araştırma ve yenilik odaklı İtalyan devlet üniversitelerinden biridir. 10 Haziran 1998 yılında özerk bir organizasyon olarak kurulan üniversite dünyanın en genç üniversitelerinden biridir. 2014 yılında Times Yüksek Öğrenim sıralamasında 50 yaşın altındaki üniversiteler arasında 100. üniversite, İtalya’da ise 1. üniversite olmuştur. 

Milano-Bicocca Üniversitesi, Pirelli sanayi kompleksinin 1980’lerin sonlarına kadar işgal ettiği Milano’nun kuzey eteklerinde bulunan bir bölgede yer almaktadır. Sanayi bölgesi, mimar Vittorio Gregotti tarafından üniversite araştırma laboratuvarlarının ve öğrenci yurtlarının da dâhil olduğu kentsel bir kompleks haline getirilmiştir. Milano-Bicocca Üniversitesinin kökenleri, 1990’larda yaklaşık 90.000 öğrencinin bulunduğu ve kalabalıklaşan Milano Üniversitesinin bölünmesine dayanmaktadır. Yeni üniversitenin yeri olarak Milano’nun kuzeyinde büyük bir alan olan Bicocca seçilmiştir. Bu bölgedeki kampüs daha büyük bir kentsel dönüşüm projesinin parçası olmuştur. 

Üniversite; ekonomi, bilişim, istatistik, hukuk, eğitim, sosyoloji, tıp ve cerrahi, matematik, doğa bilimleri, fizik ve astrofizik, kimya, bilgisayar bilimleri, biyoteknoloji ve psikoloji gibi farklı disiplin alanlarında çok çeşitli akademik programlar sunan multidisipliner bir üniversitedir.

milano-bicocca hakkında bilgi

Milano-Bicocca Üniversitesinde araştırmalar, çok sayıda faaliyet yürüten 16 bölüm ve 37 araştırma merkezi tarafından yürütülmektedir. Her alanda, uluslararası bilim toplumunda yüksek üne sahip araştırmacılar veya araştırma ekipleri vardır. Araştırma, yüksek nitelikli profesyonellere ve ileri bilimsel araçlara sahip kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Bicocca, 31 araştırma merkezi ve konsorsiyumu, uluslararası anlaşmalar, iş birliği ve/veya finansman ile büyük çok disiplinli araştırma faaliyetlerini yönetmek ve önemli uzun vadeli araştırma projelerinde bulunmak üzere oluşturulmuştur. 

Lombardiya’daki en büyük 3. üniversite olan Milano-Bicocca Üniversitesi, ANVUR’a göre(Üniversite Kalite Araştırma Değerlendirme Ulusal Kurumu) benzer üniversiteler arasında 2.sırada yer alıp, bünyesindeki 14 departmandan 8’i mükemmellik almıştır. 900 öğretmen ve araştırmacı ile Bicocca, ekonomi-istatistik, hukuk, tıp, fitoloji (botanik, bitki bilimi), bilim, sosyoloji ve eğitim alanlarında geniş bir lisans derecesi sunar.

Sunulan mevcut eğitimler: 32 lisans, 36 yüksek lisans ve 5 uzun dönemli yüksek lisanstan (5 veya 6 yıl) oluşmakta olup 2484’ü uluslararası olmak üzere kayıtlı toplam 33.000 öğrenci bulunmaktadır. 

Mevcut hareketlilik programı kapsamında Avrupa’dan Erasmus ile gelen 250-320, tüm ülkelerden değişim programı ile gelen 100-150, Marco Polo programı ile Çin’den gelen 90-120 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite, araştırma ve uluslararası eğitim tesisleri ile 358’den fazla anlaşma imzalamıştır.

Milano-Bicocca Üniversitesi Nerede?

milano katedrali

Milano-Bicocca Üniversitesi, İtalya’nın Milano şehrinde yer almaktadır. Üniversitenin ana binaları Greco Pirelli tren istasyonuna çok yakın bir mesafede şehrin kuzeydoğusunda konumlanmıştır. 

Milano’da Yaşam

Milano, Avrupa’yı ziyaret etmek için gelinen en popüler şehirlerinden biridir. Antik tarihi, gelenekleri ve endüstriyel mesleği, burayı eğlence, iş, kültür ve sporu birleştiren hoş bir yer yapar.

Kültür severler, çok çeşitli tiyatrolar, sinemalar, müzeler ve sanat galerileri arasından seçim yapabilir. Bu arada sporseverler karla kaplı dağları, gölleri ve hatta denizi hiç vakit kaybetmeden ziyaret edebilir ya da sadece şehrin birçok spor salonundan birine gidebilir.

Öte yandan, bazı güzel, eski moda eğlence arayanlar, gençler arasında popüler olan bazı yerlerde arkadaşlarla buluşabilir ve şehirdeki “happy hour”u sadece birkaç Euro karşılığında deneyip sudan çıkmış balığa dönebilirsiniz. 

Milano-Bicocca’da Öğrenci Hayatı

Milano-Bicocca, kapasitesi dışında yerleşkeleri baz alındığında da oldukça büyük bir üniversitedir. Milano’daki kampüslerine ek olarak şehrin farklı noktalarında da kampüsleri mevcuttur. 

Milano-Bicocca Üniversitesinin sadece öğrencilere değil, herkese açık bir kampüsü vardır. Uzmanlık alanına göre geniş açık alanlar, konferans salonları, çalışma alanları, iyi donanımlı laboratuvarlar ve üç alanda büyük bir kütüphane bulunmaktadır. Ek olarak, kampüs topluluğuna dâhil üniversite spor merkezi, engelli yardımı, üniversite tıp merkezi, yemekhane, banka, rezidans salonlarına sahiptir. 

Milano-Bicocca Üniversitesi, çevresinde bulunan rahat öğrenci kafeleri, barları, kültürel alanlar ile bir iş ve üniversite bölgesidir. Müzikaller ve ünlü rock konserleri Teatro degli Arcimboldi’de gerçekleşirken, Pirelli Hangar Bicocca Sanat Merkezi’nde değişik aktiviteler düzenlenmektedir. Çeşitli dükkânlar Bicocca alışveriş merkezinde yoğun olarak bulunmaktadır ve yakındaki Parco Nord Milano, yolları ve piknik alanları olan geniş bir yeşil alan sunmaktadır. Öğrenciler genellikle ulaşım aracı olarak bisiklet tercih etmektedir.

Milano-Bicocca Üniversitesi Dünya Sıralaması

Milan-Bicocca Üniversitesi Dünya Sıralaması

  • Milano-Bicocca Üniversitesi CWUR World University Rankings 2018-2019 sıralamasında; dünyada 404, İtalya’da 15. sırada yer almakta olup genel puanı 74,9 iken; 2020-2021 sıralamasında; dünyada 344, İtalya’da 13. sırada yer aldı ve genel puanı 76,1’e yükseldi. 
  • The World University Rankings 2020-2021 verilerine göre ise dünyada 351-400, Young University Rankings’te 83. sırada gösterilmiştir.
  • QS’in World University Ranking 2020-2021 verilerine göre 521-530, yine QS’in Graduate Employability Ranking sıralamasına göre ise 301-500. sırada gösterilmiştir.

Milano-Bicocca Üniversitesi Bölümleri

Milano-Bicocca Üniversitesinde lisans eğitimleri İtalyanca olarak verilmektedir ve bölümler 3 yıldır. Kabul için İtalyanca dil bilgisi yeterliliği gerekmektedir. Her bölüm için yerel bir giriş sınavı testini de geçmek gerekmektedir.

milano bicocca üniversitesi bölümleri

Milano-Bicocca Üniversitesi İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

  • Applied Experimental Psychological Sciences (AEPS)
  • Global Management (ECOMARKS)
  • International Economics
  • Marine Sciences
  • Materials Science
  • School of Medicine and Surgery

Bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 5 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Yüksek lisans başvuru şartları bölümden bölüme değişebildiği gibi genel olarak en az B2 düzeyinde dil yeterliliğinin olduğunu gösteren dil belgesi ve gerekli lisans mezuniyeti istenmektedir. 

Milano-Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi

milano bicocca üniversitesi tıp dersi

Milano-Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cerrahi Ana Bilim Dalı (Tıp ve Cerrahi Fakültesi), 1999’da kurulmasından bu yana 2700’den fazla öğrenciyi bünyesinde barındırmıştır.

Tıp ve Cerrahi merkezi, Milano-Bicocca Üniversitesinin merkezinden bağımsız olarak kişisel sağlık hizmetlerine yönelik refah ve klinik araştırma faaliyetlerine ev sahipliği yapan San Gerardo Klinik Hastanesine yakın olmak üzere Monza’da bulunmaktadır. Milano-Bicocca Üniversitesi tıp fakültesindeki öğretim yöntemi İtalya’daki diğer tüm tıp fakültelerinden oldukça farklıdır. Eğitim kalitesini daha da artırmak için tıp fakültesi, PBL (Probleme Dayalı Öğrenme) olan bir öğretim metodolojisinden faydalanmaktadır. Bu öğretim metodolojisi, büyük ölçüde grup iş birliğini arttırmak ve öğretmen-sınıf öğretimi metodolojisinden daha etkili olduğu düşünülen takım öğrenmesini iyileştirmekle ilgilenir. Bu eşsiz tıp öğretimi yöntemi ile Milano-Bicocca Üniversitesinde; sinir bilim, sindirim sağlığı, lokomotor sistemi, onkematoloji, kardiyovasküler ve solunum sistemi, pediatri ve endokrin böbrek, kadın hastalıkları ve idrar yolu alanında eğitimler verilir.

Milano-Bicocca Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 120 €’dur.

Milano-Bicocca Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Milano-Bicocca Üniversitesinin diğer üniversitelerden farklı hoş bir kampanyası mevcuttur. Tamamen İngilizce öğretilen Yüksek Lisans Derecelerine uluslararası öğrenci kaydını kolaylaştırmak için İtalyan vatandaşlığı olmayan ve bir diploma yeterliliği olan tüm öğrenciler için şunları sağladı:

İlk yılda kayıt için hiçbir tutar ödeme zorunluluğunuz yoktur.

İlk yıldan sonraki herhangi bir akademik yıla kayıt için Marine Sciences, Materials Science, School of Medicine and Surgery için 600 € ve International Economics ve Applied Experimental Psychological Sciences için 500 € ödemeniz gerekmektedir.

Milano Bicocca Üniversitesi, aday ve mevcut öğrenciler için yararlı ve güvenilir bir ücret, finansman ve burs arama olanağı sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir. Burs, yurt, konaklama vb. diğer imkânlar için iletişime geçebilirsiniz.

Ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için İtalya’da üniversite ücretleri ve burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Milano-Bicocca Yurt ve Konaklama İmkânları

milano bicocca üniversitesinde bir konut

Milano-Bicocca Üniversitesi, öğrencilerine gereksinimlerine bağlı olarak konaklama imkânları sunmaktadır. Üniversiteyle anlaşmalı 5 farklı kolej bulunmaktadır. Erasmus değişimi ile gelen öğrenciler için ayrıca özel imkânlar sunulmaktadır. Üniversiteye bağlı konaklama imkânlarından faydalanmak için başvurudan sonra bir seçim süreci mevcuttur. Bunun dışında üniversite, öğrenci bölgesinde yer aldığından dolayı uygun fiyatlara ev veya oda bulmak mümkündür.

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” makalemizi de okuyabilirsiniz.

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.