Milano-Bicocca Üniversitesi, en dinamik araştırma ve yenilik odaklı İtalyan devlet üniversitelerinden biridir. 10 Haziran 1998 yılında özerk bir organizasyon olarak kurulan üniversite dünyanın en genç üniversitelerinden biridir. 2014 yılında Times Yüksek Öğrenim sıralamasında 50 yaşın altındaki üniversiteler arasında 100. üniversite, İtalya’da ise 1. üniversite olmuştur. 

Milano-Bicocca Üniversitesi (Unimib), Pirelli sanayi kompleksinin 1980’lerin sonlarına kadar işgal ettiği Milano’nun kuzey eteklerinde bulunan bir bölgede yer almaktadır. Sanayi bölgesi, mimar Vittorio Gregotti tarafından üniversite araştırma laboratuvarlarının ve öğrenci yurtlarının da dâhil olduğu kentsel bir kompleks haline getirilmiştir.

milano-bicocca hakkında bilgi

Milano-Bicocca Üniversitesinin kökenleri, 1990’larda yaklaşık 90.000 öğrencinin bulunduğu ve kalabalıklaşan Milano Üniversitesinin bölünmesine dayanmaktadır. Yeni üniversitenin yeri olarak Milano’nun kuzeyinde büyük bir alan olan Bicocca seçilmiştir. Bu bölgedeki kampüs daha büyük bir kentsel dönüşüm projesinin parçası olmuştur. 

Üniversite; ekonomi, bilişim, istatistik, hukuk, eğitim, sosyoloji, tıp ve cerrahi, matematik, doğa bilimleri, fizik ve astrofizik, kimya, bilgisayar bilimleri, biyoteknoloji ve psikoloji gibi farklı disiplin alanlarında çok çeşitli akademik programlar sunan multidisipliner bir üniversitedir.

 

Milano-Bicocca Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Milano-Bicocca Üniversitesinde araştırmalar, çok sayıda faaliyet yürüten 16 bölüm ve 37 araştırma merkezi tarafından yürütülmektedir. Her alanda, uluslararası bilim toplumunda yüksek üne sahip araştırmacılar veya araştırma ekipleri vardır. Araştırma, yüksek nitelikli profesyonellere ve ileri bilimsel araçlara sahip kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

Bicocca, 31 araştırma merkezi ve konsorsiyumu, uluslararası anlaşmalar, iş birliği ve/veya finansman ile büyük çok disiplinli araştırma faaliyetlerini yönetmek ve önemli uzun vadeli araştırma projelerinde bulunmak üzere oluşturulmuştur. 

Lombardiya’daki en büyük 3. üniversite olan Milano-Bicocca Üniversitesi, ANVUR’a göre(Üniversite Kalite Araştırma Değerlendirme Ulusal Kurumu) benzer üniversiteler arasında 2.sırada yer alıp, bünyesindeki 14 departmandan 8’i mükemmellik almıştır. 900 öğretmen ve araştırmacı ile Bicocca, ekonomi-istatistik, hukuk, tıp, fitoloji (botanik, bitki bilimi), bilim, sosyoloji ve eğitim alanlarında geniş bir lisans derecesi sunar.

Milano Şehrinde Üniversite Okumak | Milano'da Üniversiteler

Sunulan mevcut eğitimler: 32 lisans, 36 yüksek lisans ve 5 uzun dönemli yüksek lisanstan (5 veya 6 yıl) oluşmakta olup 2484’ü uluslararası olmak üzere kayıtlı toplam 33.000 öğrenci bulunmaktadır. 

Mevcut hareketlilik programı kapsamında Avrupa’dan Erasmus ile gelen 250-320, tüm ülkelerden değişim programı ile gelen 100-150, Marco Polo programı ile Çin’den gelen 90-120 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite, araştırma ve uluslararası eğitim tesisleri ile 358’den fazla anlaşma imzalamıştır.

Milano-Bicocca Üniversitesi (Unimib) Nerede?

Milano-Bicocca Üniversitesi, İtalya’nın Milano şehrinde yer almaktadır. Üniversitenin ana binaları Greco Pirelli tren istasyonuna çok yakın bir mesafede şehrin kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Ana kampüs, Piazza dell’Ateneo Nuovo’da yer almaktadır ve İtalya’daki en büyük üniversite kampüslerinden biridir. Ayrıca üniversitenin diğer kampüsü de Via Bicocca degli Arcimboldi’de yer almaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “Milano Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

milano katedrali

Milano-Bicocca Üniversitesi Öğrenci Hayatı

University of Milano-Bicocca, kapasitesi dışında yerleşkeleri baz alındığında da oldukça büyük bir üniversitedir. Milano’daki kampüslerine ek olarak şehrin farklı noktalarında da kampüsleri mevcuttur. 

Milano-Bicocca Üniversitesinin sadece öğrencilere değil, herkese açık bir kampüsü vardır. Uzmanlık alanına göre geniş açık alanlar, konferans salonları, çalışma alanları, iyi donanımlı laboratuvarlar ve üç alanda büyük bir kütüphane bulunmaktadır. Ek olarak, kampüs topluluğuna dâhil üniversite spor merkezi, engelli yardımı, üniversite tıp merkezi, yemekhane, banka, rezidans salonlarına sahiptir. 

milano bicocca üniversitesi bölümleri

Milano-Bicocca Üniversitesi, çevresinde bulunan rahat öğrenci kafeleri, barları, kültürel alanlar ile bir iş ve üniversite bölgesidir. Müzikaller ve ünlü rock konserleri Teatro degli Arcimboldi’de gerçekleşirken, Pirelli Hangar Bicocca Sanat Merkezi’nde değişik aktiviteler düzenlenmektedir. Çeşitli dükkânlar Bicocca alışveriş merkezinde yoğun olarak bulunmaktadır ve yakındaki Parco Nord Milano, yolları ve piknik alanları olan geniş bir yeşil alan sunmaktadır. Öğrenciler genellikle ulaşım aracı olarak bisiklet tercih etmektedir.

Milano’da Yaşam

Milano, Avrupa’yı ziyaret etmek için gelinen en popüler şehirlerinden biridir. Antik tarihi, gelenekleri ve endüstriyel mesleği, burayı eğlence, iş, kültür ve sporu birleştiren hoş bir yer yapar.

Kültür severler, çok çeşitli tiyatrolar, sinemalar, müzeler ve sanat galerileri arasından seçim yapabilir. Bu arada sporseverler karla kaplı dağları, gölleri ve hatta denizi hiç vakit kaybetmeden ziyaret edebilir ya da sadece şehrin birçok spor salonundan birine gidebilir.

Öte yandan, bazı güzel, eski moda eğlence arayanlar, gençler arasında popüler olan bazı yerlerde arkadaşlarla buluşabilir ve şehirdeki “happy hour”u sadece birkaç Euro karşılığında deneyip sudan çıkmış balığa dönebilirsiniz. 

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Milano-Bicocca Üniversitesi Dünya Sıralaması | Università degli Studi di Milano-Bicocca

Milan-Bicocca Üniversitesi Dünya Sıralaması

 • Milano-Bicocca Üniversitesi CWUR World University Rankings 2018-2019 sıralamasında; dünyada 404, İtalya’da 15. sırada yer almakta olup genel puanı 74,9 iken; 2020-2021 sıralamasında; dünyada 344, İtalya’da 13. sırada yer aldı ve genel puanı 76,1’e yükseldi. 
 • The World University Rankings 2020-2021 verilerine göre ise dünyada 351-400, Young University Rankings’te 83. sırada gösterilmiştir.
 • QS’in World University Ranking 2020-2021 verilerine göre 521-530, yine QS’in Graduate Employability Ranking sıralamasına göre ise 301-500. sırada gösterilmiştir.

İlgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Milano-Bicocca Üniversitesi Bölümleri

Milano-Bicocca Üniversitesinde lisans eğitimleri İtalyanca olarak verilmektedir ve bölümler 3 yıldır. Kabul için İtalyanca dil yeterliliği gerekmektedir. Her bölüm için yerel bir giriş sınavı testini de geçme koşulları olabilmektedir.

Lisans Bölümleri

 • Ekonomi
 • İşletme Yönetimi
 • İstatistik ve Bilgi Bilimi
 • Hukuk
 • Sosyoloji
 • Siyasi Bilimler
 • Psikoloji
 • Kimya
 • Fizik
 • Matematik
 • Arkeoloji
 • Dilbilimi ve Kültürlerarası İletişim
 • Edebiyat ve Kültürlerarası Çalışmalar

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Applied Experimental Psychological Sciences (AEPS)
 • Global Management (ECOMARKS)
 • International Economics
 • Marine Sciences
 • Materials Science
 • School of Medicine and Surgery

Bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 5 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Yüksek lisans başvuru şartları bölümden bölüme değişebildiği gibi genel olarak en az B2 düzeyinde dil yeterliliğinin olduğunu gösteren dil belgesi ve gerekli lisans mezuniyeti istenmektedir. 

 

Milano-Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi

Milano-Bicocca Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cerrahi Ana Bilim Dalı (Tıp ve Cerrahi Fakültesi), 1999’da kurulmasından bu yana 2700’den fazla öğrenciyi bünyesinde barındırmıştır.

Tıp ve Cerrahi merkezi, Milano-Bicocca Üniversitesinin merkezinden bağımsız olarak kişisel sağlık hizmetlerine yönelik refah ve klinik araştırma faaliyetlerine ev sahipliği yapan San Gerardo Klinik Hastanesine yakın olmak üzere Monza’da bulunmaktadır.

milano bicocca üniversitesi tıp dersi

Milano-Bicocca Üniversitesi tıp fakültesindeki öğretim yöntemi İtalya’daki diğer tüm tıp fakültelerinden oldukça farklıdır. Eğitim kalitesini daha da artırmak için tıp fakültesi, PBL (Probleme Dayalı Öğrenme) olan bir öğretim metodolojisinden faydalanmaktadır. Bu öğretim metodolojisi, büyük ölçüde grup iş birliğini arttırmak ve öğretmen-sınıf öğretimi metodolojisinden daha etkili olduğu düşünülen takım öğrenmesini iyileştirmekle ilgilenir.

Bu eşsiz tıp öğretimi yöntemi ile Milano-Bicocca Üniversitesinde; sinir bilim, sindirim sağlığı, lokomotor sistemi, onkematoloji, kardiyovasküler ve solunum sistemi, pediatri ve endokrin böbrek, kadın hastalıkları ve idrar yolu alanında eğitimler verilir.

Milano-Bicocca Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 120 €’dur.

Milano-Bicocca Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Milano-Bicocca Üniversitesinde ücretler senelik olarak ödenmektedir ve ortalama fiyatlar 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. Fiyatlar öğrencinin uluslararası öğrenci olması durumuna göre aile geliri beyanı ve seçeceği programa göre değişkenlik gösterebilecektir.

Bununla beraber İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için “İtalya’da üniversite ücretleri ve burslar” sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

İtalya'da Üniversite Ücretleri ve Burslar

Milano-Bicocca Üniversitesinin yabancı öğrenciler için avantajlı bir olanağı mevcuttur. Tamamen İngilizce öğretilen Yüksek Lisans Derecelerine uluslararası öğrenci kaydını kolaylaştırmak için İtalyan vatandaşlığı olmayan ve diploma yeterliliği olan tüm öğrenciler için şunları sağladı:

 • İlk yılda kayıt için hiçbir tutar ödeme zorunluluğunuz yoktur.
 • İlk yıldan sonraki herhangi bir akademik yıla kayıt için Marine Sciences, Materials Science, School of Medicine and Surgery için 600 € ve International Economics ve Applied Experimental Psychological Sciences için 500 € ödemeniz gerekmektedir.

University of Milano-Bicocca, aday ve mevcut öğrenciler için yararlı ve güvenilir bir ücret, finansman ve burs arama olanağı sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir. Öğrenciler de bu desteklerden faydalanarak eğitim hayatını kolaylaştırabilecektir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Milano-Bicocca Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Milano-Bicocca Üniversitesi, öğrencilerine gereksinimlerine bağlı olarak konaklama imkânları sunmaktadır. Üniversiteyle anlaşmalı 5 farklı yurt bulunmaktadır. Erasmus değişimi ile gelen öğrenciler için ayrıca özel imkânlar sağlanabilmektedir. Öncesinde değişim programı öncesinde bilgi alınmalıdır.

Üniversiteye bağlı konaklama imkânlarından faydalanmak için başvurularına sonuç alamayan öğrenciler ise genel olarak düşük maliyetli diğer konaklama alternatiflerini değerlendirmektedir. Milano şehri ve yakın bölgelerde öğrenciler oda kiralama, kira paylaşımlı daire kiralama, ucuz maliyetli stüdyo daire kiralama gibi seçenekleri değerlendirerek düşük masraflarla eğitim hayatını sürdürebilecektir.

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Milano-Bicocca Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri 

Sık Sorulan Sorular

Milano-Bicocca Üniversitesi (Unimib) devlet mi, özel mi?

Milano-Bicocca Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. İtalya’nın en turistik şehri olan Milano’daki bu üniversite bünyesinde farklı alanlardan birçok lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları bulunur. 

Milano-Bicocca Üniversitesinde hangi bölümler var?

Unimib – University of Milano-Bicocca’da ekonomi, işletme, hukuk, beşeri ve sosyal bilimlere yönelik lisans ve yüksek lisans programları bulunmaktadır. Genel olarak beşeri ve sosyal bilimler bölümlerinin ağrılıkta olduğu okulda yüksek lisans programlarında da uluslararası öğrencilerin oranı oldukça fazladır.

Milano-Bicocca Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Bicocca üniversitesinde programlar İngilizce veya İtalyanca dillerinde verilmektedir. Lisans programlarında tüm programlar İtalyanca iken yüksek lisans ve master programlarında İngilizce programlar yer almaktadır.

Milano-Bicocca Üniversitesi’nin akademik takvimi nasıl?

Milano-Bicocca Üniversitesi, genellikle Eylül-Ekim aylarında başlayan bir akademik takvim izler. Dersler, dönemlik olarak yapılan birinci dönem (Ekim-Ocak) ve ikinci dönem (Şubat-Mayıs) olarak düzenlenir. Ayrıca, üniversite yaz aylarında da bazı dersler sunmaktadır.

Milano-Bicocca Üniversitesi’nin kampüs olanakları nelerdir?

Milano-Bicocca Üniversitesi, modern ve teknolojik donanımlı bir kampüs sunmaktadır. Öğrenciler için kütüphane, bilgisayar laboratuvarları, spor merkezi, yemekhane, öğrenci kulüpleri ve sosyal faaliyetler sunan bir öğrenci yaşamı merkezi mevcuttur. Ayrıca, üniversite, öğrencilerin kampüs içinde veya yakınındaki öğrenci yurtlarında konaklama imkanı da sunmaktadır.