Milano şehri, İtalya’nın en büyük şehirlerinden birisidir ve İtalya’nın dördüncü en büyük şehridir. Bu şehir, Avrupa’nın en büyük endüstriyel bölgelerinden biri olan Po Nehri vadisinde yer alır. Po Nehri Avrupa’nın en uzun nehirlerindendir.

İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan Milano İtalya’nın ekonomik, ticari ve finansal merkezlerinden birisidir, şehir moda, tasarım, müzik, film ve yemek kültürüyle dünyaca tanınmaktadır.

İtalya'da Gezilebilecek Yerler | Milano'da Gezebileceğiniz Yerler

İtalya’nın en büyük ticaret merkezi olan Milano şehri, İtalya’daki önemli uluslararası şirketlerin birçoğunu da bünyesinde barındırır. Şehrindeki bazı önemli şirketleri saymak gerekirse;

 1. Giorgio Armani
 2. Prada
 3. Pirelli
 4. Bernocchi S.p.A.
 5. Bticino
 6. Campari
 7. Fininvest
 8. Fonotil
 9. Valentino

İtalyan Teknoloji Şirketleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Milano, aynı zamanda İtalya’nın en büyük moda ve tasarım merkezidir ve dünya çapında ünlü markaların birçoğu bu şehirde merkezlerini kurmuştur. Bu şehir, ayrıca İtalya’nın en büyük müzik ve film festivali olan Milano Film Festivali’ni ev sahipliği yapar.

Ayrıca birçok üniversiteye ev sahipliği yapan Milano şehri oldukça canlı bir hayata sahiptir. Milano’da tıp eğitimi, mühendislik, mimarlık, sanat okulları veya yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz yüzlerce seçenek mevcuttur.

Milano Şehrinde Üniversite Okumak | Milano'da Üniversiteler

Milano’da eğitim alabileceğiniz bazı üniversiteler şunlardır;

 1. IULM Üniversitesi
 2. Politecnico di Milano
 3. Bocconi Üniversitesi
 4. NABA Üniversitesi
 5. Cattolica Üniversitesi
 6. Milano Üniversitesi
 7. Milano Bicocca Üniversitesi
 8. San Raffaele Üniversitesi
 9. Humanitas Üniversitesi

İtalya’daki en iyi üniversiteleri derlediğimiz “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımız da ilginizi çekebilir.

Pava Education’ın uzman danışman kadrosuyla siz de İtalya’da ve Milano’daki eğitim olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak İtalya’da eğitim konusunda Ücretler, Maliyetler, Burs olanakları ve Erasmus veya çok daha fazlası hakkında danışmak için bize form bilgilerinizi doldurarak ulaşabilirsiniz.

Milano’ya Ulaşım Nasıldır ?

Milano şehri 2 büyük havalimanına ev sahipliği yapmaktadır. Turizm açısından oldukça hareketli olan bu şehrin havalimanları da sürekli bir akış halindedir. 

Ulaşım için genel olarak yurtdışı seyahatine çıkabilmenin gereklerini tamamlamanız gerekmektedir. Yurtdışı seyahatiniz öncesinde şu 5 şeyi tamamlamalısınız.

 1. Pasaport (“Pasaport Nasıl Alınır?” yazımıza göz atabilirsiniz.)
 2. Vize (“Vize Nedir, Vize Türleri Nelerdir” ve “İtalya Öğrenci Vizesi” yazılarımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.)
 3. GSM Hattınızı Yurtdışı İçin Aktive Edin
 4. Harcama Miktarınıza Göre Döviz Elde Bulundurun
 5. Milano’da Konaklayacağınız Yerin Rezerve Edin

 

 

Milano'ya Ulaşım Nasıldır | İtalya Havaalanı Ulaşım

Milano Şehri Havaalanı Ulaşım Seçenekleri  Nelerdir?

Milano’daki havalimanları şunlardır;

 • Aeroporto Milano Malpensa
 • Aeroporto Linate

Bu havaalanlarına ulaşım, aşağıdaki yollarla sağlanabilir:

 1. Tren: Malpensa Havaalanı’na, Trenitalia tarafından hizmet verilen Malpensa Express trenleriyle ulaşım sağlanır. Bu trenler, Milano Cadorna İstasyonu ve Centrale İstasyonu’ndan kalkmaktadır. Linate Havaalanı’na ise, Trenitalia tarafından hizmet verilen S1 hattındaki trenlerle ulaşım sağlanır. Bu trenler, Cadorna İstasyonu ve Centrale İstasyonu’ndan kalkmaktadır.
 2. Otobüs: Malpensa Havaalanı’na, Malpensa Aeroporto şirketi tarafından hizmet verilen otobüslerle ulaşım sağlanır. Bu otobüsler, Milano Centrale İstasyonu ve Milano Cadorna İstasyonu gibi pek çok yerden kalkmaktadır. Linate Havaalanı’na ise, ATB şirketi tarafından hizmet verilen otobüslerle ulaşım sağlanır. Bu otobüsler, Centrale İstasyonu ve diğer bölgelerden kalkmaktadır.
 3. Taksi: Havaalanlarına taksi ile ulaşım sağlamak mümkündür. Taksi, havaalanının çıkış kapısından veya havaalanı içinden rezerve edilebilir.
 4. Kiralık araba: Havaalanlarına kiralık araba ile ulaşım sağlamak mümkündür. Önceden rezerve edilen kiralık arabalar, havaalanı çıkışında veya havaalanı içinde teslim edilebilir.
 5. Özel hizmetler: Havaalanlarına, özel hizmetlerden yararlanarak ulaşım sağlamak mümkündür. Bu hizmetler, özel araçlar veya minibüsler ile havaalanına ulaşım sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Konaklama

Milano’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Genel olarak Milano şehri turizm açısından oldukça zengin bir şehirdir ve ziyaretçilere birçok farklı aktivite ve görülecek yer sunar. Avrupa’nın ve İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Milano şehri hem tarihi hem de kültürel yapısı itibariyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Milano’da kültürel birikiminizle beraber dil becerinizi mi arttırmak istiyorsunuz? O halde “İtalya’da Dil Okulları” hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz yazımıza da bir göz atın!

Ya da İtalya’da sanat eğitimleri mi almayı düşünüyorsunuz? İlginizi çekebilecek yazılarımız;

 

İtalya'da Gezilecek 20 Önemli Yer

 

Milano denilince hepimizin aklına hemen, şık giyimli insanlar, moda defileleri ve büyük markaların mağazalarının yer aldığı o ihtişamlı caddeler akla gelmektedir. Aynı zamanda Milano şehri, tarihi ve kültürel birçok yapıya da sahiptir.

Lezzetli yemekleri ve doğası ile de sizi cezbedecek önemli bir turizm bölgesinde yer almaktadır.

Sizler için Milano şehrini, tarihi ve kültürel odaklarıyla, doğası ve mutfağı ile detaylı olarak inceledik. Ayrıca ilgili “İtalya’da Gezilecek Şehirler” ve “İtalya’da Yapılacak 25 Şey” yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Milano Şehri’ndeki Tarih, Kültür ve Sanat Müzeleri ve Anıtları 

1 – Duomo di Milano (Duomo Katedrali)

Milano Lombordiya’da bulunan bu katedral, dünya genelindeki en büyük 5 katedralden biridir. 11.700 m² yüzey alanı ve 440.000 m³ lük hacmiyle oldukça büyük bir alana sahip bu tarihi yapıyı görmek için Milano’ya her yıl yüz binlerce turist gelmektedir.

Duomo di Milano Katedrali | Milano'da Gezilecek Yerler

500 yıldan fazla süren çalışmayla inşa edilen bu devasa ve görkemli yapının ilk temelleri 1386 yılında atılmış ve 1905 yılında tamamlanmıştır. Harika bir mimariye sahip bu katedral, 157 metre uzunluğuna sahip ve birçok tarihi anıya sahip 3000’i aşkın heykellerle taçlandırılmıştır.

Hristiyanlık dönemine dair birçok anının yaşadığı bu eşsiz mimariye sahip katedrali görmek bile, yalnız başına seyahat amacı olabilecektir. Duomo di Milano katedrali ayrıca bir çok sanatsal ve kültürel etkinlere de ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Koronovirüs dönemlerinde Andrea Bocelli “Umur İçin Müzik” ismiyle performans sergilemiştir.

2 – Galleria Vittorio Emanuele II (Vittorio Çarşısı)

Vittorio Emanuele II Çarşısı olarak da bilinen bu yapı dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisidir ve içerisinde birçok lüks mağazalar bulunmaktadır.

Milano Galleria Vittorio Emanuele II Çarşısı | İtalya ve Milano'da Gezilecek Yerler

Milano şehrinin tam olarak merkezinde yer alan bu tarihi ve sanatsal yapı içerisinde dünyaca lüks kabul edilen İtalyan markaları bulunmaktadır. Galleria Vittorio Emmanuele II Çarşısı ismini İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan II. Victor Emmanuel’den almıştır.

1860’lı yıllarda yapımına başlanan bu eşsiz yapının mimarı ise Giuseppe Mengoni isimli bir İtalyandır.

Günümüzde halen aktif olarak bir alışveriş merkezi gibi işlevde kullanılan bu yapı içerisindeki birçok bar ve kulüpler sayesinde gece hayatı açısından da oldukça hareketlidir.

3 – Castello Sforzesco (Sforza Kalesi)

Sforza Kalesi yani İtalyanca adıyla “Castello Sforzesco” 15. yüzyılda inşa edilmiş sanatsal tarihi bir mimaridir. İsmini Milano Dükü Francesco I. Sforza’dan almaktadır.

Castello Sforzesco | İtalya'da Gezebileceğiniz Yerler | Milano'da Gezilebilecekler

1891 yılında Luca Beltrami bu yapıyı tekrardan restore ederek günümüzdeki halini almasını sağlamıştır. Bir estetik mimari örneği olan Castello Sforzesco kalesi birçok sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca bu kalenin önemli hikayelerinden birisi de duvarlarında ünlü ressam Leonardo Da Vinci’ye ait resimlerin bulunmasıdır. Hafta içi günlerde tüm ziyaretçilere açık olan bu tarihi müze hafta sonları yoğun olması sebebiyle önceden rezervasyon almaktadır.

4 – Pinacoteca di Brera (Brera Kalesi)

Bir sanat galerisi olan Pinacoteca di Brera Milano şehrinin Brera bölgesinde bulunmaktadır. 14. yüzyılda inşa edilmiş bu sanat abidesi yapı birçok döneme ait ünlü ressam ve heykeltıraşların eserlerini barındırmaktadır.

Pinacoteca di Brera (Brera Sanat Müzesi) | İtalya'da ve Milano'da Gezilecek Yerler

Pinacoteca di Brera (Brera Sanat Müzesi) içerisinde Rönesans dönemine ait ünlü ressamlar ve eserlerinden birkaçı şunlardır;

 • Andrea Mantegna “The Dead Christ and Three Mourner”
 • Caravaggio’nun “Supper at Emmaus”
 • Pellizza Da Volpedo “Human Flood”
 • Giovanni Bellini “Pieta”
 • Francesco Hayez “The Kiss”
 • Rafael “The Marriage of the Virgin”
 • Rubens “Cenacolo”
 • Rambrant “Ritratto gi Giovinetle”

5 – Museo del Novecento (Novecento Müzesi)

Milano’nun Lombordiya bölgesinde ve Duomo Katedralinin hemen yanı başında bulunan ve içerisinde 400’e yakın eserlere sahip Museo del Novecento (Novecento Müzesi) 20. yüzyıla ait sanatlı yapıları sergilemektedir. Birçoğu İtalyan olan bu 20. yüzyıl eserlerini mutlaka görmelisiniz!

6 – Palazzo Reale (Milano Kraliyet Sarayı)

Asırlardır Milano’nun hükümet merkezi olan bu yapı içerisinde görebileceğiniz birçok sanat eserleri mevcuttur. Palazzo Reale (Milano Kraliyet Sarayı) aynı zamanda bir müze olarak sanat eserlerini görebileceğiniz bir yapıdadır.

Palazzo Reale (Milano Kraliyet Sarayı) İtalya'da Gezilecek Yerler

Milano’da diğer tarihi ve kültürel yapılar ve eserler ise şunlardır;

 • Navigli: Bu semt, Milano’nun en popüler gece hayatı bölgelerinden biridir ve çok sayıda bar ve restoran içerir.
 • Last Supper: Bu Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablosudur ve Cenacle kilisesinde bulunur.
 • Sempione Park: Bu büyük park, Milano’nun en popüler dinlenme alanlarından biridir ve yürüyüş, koşu ve bisiklet turizmi için mükemmel bir yerdir.
 • Leonardo da Vinci National Museum of Science and Technology: Bu müze, Leonardo da Vinci’nin bilim ve teknoloji üzerine çalışmalarını sergiler ve ziyaretçilere ilginç bir gün geçirtecektir.
 • Cimitero Monumentale: Bu büyük mezarlık, İtalya’nın önemli sanatçıları ve zenginlerinin mezarlarını içerir ve görülmeye değer bir yerdir.
 • Arco della Pace: Bu triumf arkesi, Napolyon Bonaparte tarafından yaptırılmıştır ve Porta Sempione girişinde bulunur.
 • Basilica di Sant’Ambrogio: Bu büyük basilika, İtalya’nın en eski kiliselerinden biridir ve güzel mozaikleriyle ünlüdür.
 • Triennale di Milano: Bu sanat müzesi, İtalya’nın en önemli tasarım müzelerinden biridir ve tasarım, moda ve mimari üzerine çalışmaları sergiler.
 • Torre Branca: Bu İtalya’nın en yüksek kulelerinden biri ve Milano’dan harika manzaralar sunar.

Milano’da Doğa ve Yürüyüş İçin Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

Milano’da doğa gezisi yapmak için birçok seçenek mevcut. Örneğin, Como Gölü’ne giderek göl kıyısında yürüyüş yapabilir, ya da Brera Botanik Bahçesi’ni ziyaret edebilir ve İtalya’nın en iyi botanik bahçelerinden birine göz atabilirsiniz.

Milano'da Gezilecek Yerler | Milano'da Yürüyüş

Ayrıca, Milano hinterlandında bulunan Parco delle Groane ve Parco Nord Milano gibi doğal parkları ziyaret edebilirsiniz. Bu parklar, ormanlar, tüneller ve nehirler gibi doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz harika yerlerdir.

 • Como Gölü: Bu göl, Milano’nun güneybatısında yer alır ve İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Como Gölü’nün etrafında yürüyüş yaparak göl manzarasının keyfini çıkarabilir, göl kenarında küçük kasabalarda dolaşabilir veya gölde tekne turu yaparak göl manzarasını keşfedebilirsiniz.
 • Brera Botanik Bahçesi: Milano merkezinde yer alan bu bahçe, İtalya’nın en iyi botanik bahçelerinden biridir. Bahçede, çeşitli bitki türleri, ağaçlar ve açık hava sergileri bulunur. Ayrıca, bahçenin içinde bulunan Orto Botanico di Brera adlı botanik müze de gezilebilir.
 • Parco delle Groane: Bu park, Milano hinterlandında yer alır ve ormanlar, tüneller ve nehirler gibi doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlar. Park, bisiklete binmeyi sevenler için de mükemmel bir yerdir.
 • Parco Nord Milano: Bu park, şehirin kuzeyinde yer alır ve ormanlar, nehirler ve yürüyüş yolları gibi doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlar. Ayrıca, parkta bisiklete binmeyi veya ata binmeyi sevenler için de farklı rotalar mevcuttur.
 • Parco Agricolo Sud Milano: Bu park, Milano’nun güneyinde yer alır ve doğal ormanlar, nehirler ve tüneller gibi doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlar. Park, aynı zamanda bisiklete binmeyi ve ata binmeyi sevenler için de farklı rotalar sunar.
 • Parco Regionale della Valle del Ticino: Bu park, Milano’nun güneydoğusunda yer alır ve Ticino Nehri’nin vadisi üzerinde yer alır. Park, ormanlar, nehirler ve yürüyüş yolları gibi doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlar.
 • Orto Botanico di Cascina Rosa: Bu botanik bahçe, Como Gölü’nün güneyinde yer alır ve İtalya’nın en eski botanik bahçelerinden biridir. Bahçe, çeşitli bitki türleri ve açık hava sergileri ile ziyaretçilere huzur veren bir yerdir.
 • Parco delle Cave: Bu park, Milano’nun kuzeybatısında yer alır ve ormanlar, nehirler ve yürüyüş yolları gibi doğal güzellikleri keşfetmenizi sağlar. Park, aynı zamanda bisiklete binmeyi sevenler için de farklı rotalar sunar.

Milano’da Moda ve Tasarım İçin Gezebileceğiniz Yerler

Milano şehrinde sanat ve tasarım birçok insan için önemli bir kültürel öğedir. Milanoda moda ve sanat, dünya çapında müşterileri ve tasarımcıları etkilemektedir.

Milano’da moda haftası, dünya çapında en önemli moda etkinliklerinden birisidir ve tasarımcıların yeni koleksiyonlarını sergilemek için bir platform sağlar.

Milanoda moda ve tasarımın önemli merkezleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Via Monte Napoleone
 • Corso Vittorio Emanuele
 • Quadrilatero della Moda
 • Brera Bölgesi
 • Navigli Bölgesi

Milano’da Nerede Kalınır? 

Milano, İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan bir şehirdir. Milanoda nerede kalınır sorusuna cevap olarak, Milanoda birçok otel, pansiyon ve apartman daireleri bulunmaktadır.

Milano'da Nerede Kalınır?

Özel sektör tarafından işletilen bu tesisler, şehir merkezinde, tren istasyonlarının yanında veya şehir dışında olabilir. Milano’da konaklama için birçok seçenek mevcuttur ve konaklama tercihiniz, bütçenize ve ziyaret etmek istediğiniz yerlere göre değişebilir. 

Milano şehrinde konaklama için aşağıdaki tesisleri düşünebilirsiniz:

1 – Oteller

Milano’da birçok otel bulunmaktadır. Özel sektör tarafından işletilen bu tesisler, şehir merkezinde, tren istasyonlarının yanında veya şehir dışında olabilir.

Four Seasons Hotel Milano

Bu lüks otel, şehir merkezinde, Brera Sanı’nın yanında yer almaktadır. Otel, çeşitli odalar ve suitler sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, açık yüzme havuzu, spa ve fitness merkezi gibi imkanlar bulunmaktadır.

Hotel Magna Pars Suites Milano

Bu otel, Navigli kanalının yanında, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Otel, modern ve lüks odalar sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, açık yüzme havuzu ve spa merkezi gibi imkanlar bulunmaktadır.

Hilton Milan

Bu otel, Porta Garibaldi tren istasyonunun yanında yer almaktadır ve şehir merkezine 10 dakika uzaklıktadır. Otel, çeşitli odalar ve suitler sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, açık yüzme havuzu, spa ve fitness merkezi gibi imkanlar bulunmaktadır.

Hotel Manin

Bu otel, şehir merkezinde, Brera Sanı’nın yanında yer almaktadır. Otel, çeşitli odalar ve suitler sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, restoran ve bar gibi imkanlar bulunmaktadır

2 – Pansiyon

Pansiyonlar, genellikle daha düşük fiyatlarla konaklama imkanı sunan, daha sade ve az konforlu tesislerdir.

Pansiyon Corte d’Azur

Bu pansiyon, şehir merkezine yürüme mesafesindedir ve Navigli kanalının yanında yer almaktadır. Pansiyon, çeşitli odalar ve özel banyolar sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, ücretsiz otopark ve teras gibi imkanlar bulunmaktadır.

Pansiyon Delle Arti

Bu pansiyon, şehir merkezine yürüme mesafesindedir ve Brera Sanı’nın yanında yer almaktadır. Pansiyon, çeşitli odalar ve özel banyolar sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, ücretsiz otopark ve teras gibi imkanlar bulunmaktadır.

Pansiyon Alba

Bu pansiyon, şehir merkezine yürüme mesafesindedir ve Brera Sanı’nın yanında yer almaktadır. Pansiyon, çeşitli odalar ve özel banyolar sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, ücretsiz otopark ve teras gibi imkanlar bulunmaktadır.

Pansiyon Ca’ Nova

Bu pansiyon, şehir merkezine yürüme mesafesindedir ve Navigli kanalının yanında yer almaktadır. Pansiyon, çeşitli odalar ve özel banyolar sunmaktadır ve hizmetleri arasında ücretsiz kablosuz İnternet, ücretsiz otopark ve teras gibi imkanlar bulunmaktadır

3 – Apartman daireleri

Bu tesisler, bir ya da daha fazla yatak odası, banyo ve mutfak gibi evin birçok özelliğini bir arada sunan, genelde uzun süreli konaklamalar için uygun olan dairelerdir.

4 – Vakantiehuis

Vakantiehuis, Hollanda’da bir tatil evi anlamına gelir ve Milano’da da konaklama seçeneği olarak kullanılabilir.

5 – Bed and breakfast

Bed and breakfast (B&B), yatak ve kahvaltı hizmeti veren, genelde küçük ölçekli tesislerdir.

6 – Hostel

Hosteller, genellikle daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunan, ortak yatak odalarının yanı sıra özel odalar da bulunan tesislerdir.

Milano Şehri Gece Hayatı

Milano, İtalya’nın moda ve tasarım merkezi olarak bilinir ve bu nedenle de gece hayatı bakımından oldukça canlıdır. Şehir, birçok bar, pub, klüp ve diskotek gibi eğlence mekanlarına sahiptir.

Barlar, genellikle, saat 18:00 ile 02:00 arasında hizmet verir ve İtalya’da popüler olan aperitif (öğlen ve akşam yemekleri arasında içilerek yemeklerin tadını arttıran içecek) kültürünü yaşamanızı sağlar.

Milano'da Gece Hayatı

Publar, genellikle, daha geç saatlere kadar açık kalır ve müzik veya canlı performanslar düzenler. Klüpler ise, genellikle, gece yarısından sonra açılır ve geceleri açık kalır. Diskotekler ise, genellikle, gece yarısından sonra açılır ve sabaha kadar açık kalır.

Milano’da gece hayatı, aynı zamanda, birçok konser ve sanat gösterileri gibi eğlenceler de sunar. Bu nedenle, şehirde ne tür bir eğlence aradığınıza göre, seçiminizi yapabilirsiniz.

Milano şehrinde ön plana çıkan bazı eğlence mekanları şunlardır:

 • Magazzini Generali
 • The Club
 • Fabrique
 • Alcatraz
 • Hollywood
 • Le Banque
 • The Base
 • Tunnel
 • Padiglione 14
 • Subsonica

Milano’da Alışveriş 

Milano, İtalya’nın moda ve tasarım merkezi olarak bilinir ve bu nedenle de alışveriş bakımından oldukça popülerdir. Şehir, birçok lüks marka mağazasına sahiptir ve bu mağazalar, genellikle, lüks alışveriş caddesi olarak bilinen Via Montenapoleone ve diğer benzer caddelerde bulunur.

Milano'da Alışveriş

Milano’da alışveriş yapmak için, ayrıca, birçok perakende mağazası ve tasarım atölyeleri de bulunmaktadır. Bu mağazalar ve atölyeler, genellikle, daha uygun fiyatlı ürünler sunarlar ve yerel tasarımcıların ürünlerini de satın almanıza olanak sağlar.

Milano Şehrinde Öne Çıkan Alışveriş Mekanları

Quadrilatero della moda

Quadrilatero della moda, dünyaca ünlü moda mağazalarının bulunduğu alandır ve Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant’Andrea ve Via Manzoni caddeleri arasında yer alır. Bu caddeler, dünya çapında markaların mağazalarının bulunduğu prestijli bir alışveriş bölgesidir.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emmanuele II, dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olup, 1877 yılında açılmıştır. Yüzlerce mağaza ve lüks markaların mağazalarının yanı sıra kafeler, restoranlar ve kültür merkezleri de bulunur.

Brera bölgesi

Brera bölgesi, Milano’nun en popüler alışveriş bölgelerinden biri olup, dünyaca ünlü markaların yanı sıra yerel tasarımcıların mağazaları da bulunur. Bu bölgede ayrıca yerel galeriler, kafeler ve restoranlar da yer alır.

Corso Buenos Aires

Corso Buenos Aires caddesi, Milano’nun en uzun alışveriş caddesi olup, yüzlerce mağaza ve marka mağazası bulunur. Uygun fiyatlı ürünler için ideal bir yerdir.

Navigli bölgesi

Navigli bölgesi, Milano’nun en popüler yerel alışveriş bölgelerinden biri olup, yerel tasarımcıların mağazalarının yanı sıra antika dükkanları ve yerel galeriler de bulunur. Bu bölge aynı zamanda Milano’nun eğlence ve yeme-içme mekanlarının da bulunduğu yerdir.

Milano’da Ne Yenir?

Milano’da ne yenir sorusunun en popüler cevapları pizza ya da makarna olarak akıllara gelebilir. Ancak Milano şehri oldukça zengin ve lezzetli yemekleri ile sizler için çok fazla seçenek barındırır. Sizler için tercih edebileceğiniz bazı yemekleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Pizza
 2. Pasta
 3. Risotto
 4. Cotoletta alla Milanese
 5. Risotto alla Milanese
 6. Cassoeula
 7. Panettone
 8. Ossobuco