fbpx

Ekonomi ve siyasete ilgi duyanlar için Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü özel bir anlam taşımaktadır. İtalya, bu iki kavramın beraber öğretildiği tek yerdir.

Bu eğitimin lisansı 3 yıl, yüksek lisansı ise 2 yıldır. Bölümün tuttuğu istatistiklere göre bu bölümden mezun olanların %90‘ı iş bulmaktadır. Diğer kalanlar ise doktora programlarından kabul almaktadırlar.

Bölümden mezun olanların hem ekonomi alanında hem de siyaset alanında doktora kabulü almaları oldukça kolaydır. Çünkü her iki alanda lisans veya yüksek lisans yapmak önemli bir pozitif etki yaratmaktadır.

Milano Üniversitesi

Özellikle son dönem Nobel Ekonomi alanında ödül alan ekonomistlere baktığımızda da hemen hemen hepsi siyasetin ekonomi üstündeki etkileri üzerinde yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkmaktadır.

İtalya; sosyal devlet sistemini uygulaması, turistik ve tarihi dokusundan dolayı her yıl binlerce uluslararası öğrenci başvurusu almaktadır. Aynı zamanda şartlarını sağlayan çoğu başvuruyu da kabul etmektedir.

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi, İtalya’da tanınan, prestijli bölümlerden biridir. İtalyan üniversiteleri bir hayli yüksek standartta eğitim vermektedir. Konumu itibariyle de Avrupa’da çok büyük bir etkiye sahip olmaktadır.

İtalyan üniversiteleri özellikle tıp, hukuk, işletme, mimarlık, siyaset ve ekonomi alanında dünyada çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

İtalya’da Eğitim Süresi Ne Kadardır?

İtalya’daki en önemli üniversitelerden olan Milano Üniversitesinde (The University of Milan ya da İtalyanca ismiyle Università degli Studi di Milano) neredeyse bütün branşlar senede 3 akademik yıl olup eylül ortalarında başlayıp haziran sonuna kadar devam etmektedir.

Akademik yılın üçe bölünmesinin en büyük avantajı dönemlik ders sayısının azalmasından dolayı her bir ders alanında uzmanlaşmaya olanak tanıyor olmasıdır. Özellikle zengin kütüphaneleri bu konuda her öğrenciye mükemmel olanaklar sağlamaktadır.

Ayrıca bunlarla ilgili olarak “Milano Üniversitesi” ve “Milano Şehri” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Ekonomi ve Siyaset Bilimi Nedir?

Ekonomi ve Siyaset Bilimi Bölümünde (EPS) derece yapmak, ekonomi ve siyaset bilimi alanlarında yüksek nitelikli bir öğrenme yolu geliştirmeyi amaçlar.

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü

Modern zamanlarda ekonomi ve siyaset bilimi, ahlaki ve politik felsefeyle temsil edilen aynı gövdeden büyümektedir.

Bu ortak düşünceden kökenlerini ve ilhamlarını alırken iki alan kısa süre içinde kendilerini farklı kavramsal çerçevelerin karşılık geldiği özerk epistemolojik yasalara göre organize ettiler.

Yine de yüzyıllar boyunca birbirlerini karşılıklı olarak etkileyen sıkı ilişkilerini korumuşlardır. Gerçekte sadece ortak kökenleri değil aynı zamanda çalışma nesnesinin kapsamlı bir şekilde paylaşılması, iki sosyal bilim arasındaki metodolojik ve teorik benzerlikleri beslemiştir.

Ayrıca “İtalya’da Ekonomi Okumak” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Özellikle son iki yüzyılda, her tür sosyoekonomik sistemde ekonomik alana artan kamu müdahalesi, piyasa ekonomileri de dâhil olmak üzere iki disiplini yakınlaştırarak ortak bir dizi sorun ve soruyla yüzleşmelerini sağladı.

Günümüz araştırma faaliyetlerinde, iki bilim arasındaki sınırların bulanıklaştığı ve analiz araçlarının ve yöntemlerinin – rasyonel seçim teorisinden oyun teorisine, siyaset felsefesinden ekonometriye, adalet teorisinden refah ekonomisine – sayısız teorik ve ampirik araştırma örneğinin esasen birbiriyle iç içe yapıda olduğu keşfedilmiş oldu.

Anlaşmalı Üniversiteler | Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü eğitimcileri genellikle alanlarında oldukça başarılı ve tanınmış üniversitelerden lisans veya doktorasını yapanlardan oluşmaktadır.

Ayrıca Ekonomi ve Siyaset Bilimi öğrencileri 1. senelerini İtalya’da geçirdikten sonra ders ortalamalarına göre dilerlerse birçok başka Avrupa ülkesinde Erasmus yapabilirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bununla beraber değişim programları kapsamında bazı üniversitelerle çift diploma anlaşmaları bulunur. Yani öğrenciler ikinci senelerinde değişimle gittikleri üniversiteyi okuyarak her iki üniversiteden de mezun olabileceklerdir.

Bu üniversitelerden bazıları şunlardır:

  • Peking University (Pekin, CHINA)
  • HSBC Business School (Shenzhen, CHINA)
  • Plekhanov School of Economics (Moscow, RUSSIAN FEDERATION)
  • Singapore School of Management (SINGAPORE)
  • Manipal University (Karnataka, INDIA)
  • Université Catholique de Louvain (BELGIUM)
  • Facultés Universitaries Notre Dame de la Paix de Namur (Namur, FRANCE)

Uluslararası anlamda pek önemli bir konumda olan bu program öğrencilerine de çok iyi fırsatlar da sunmaktadır.

Ayrıca programa ilk kayıt yaptıran öğrenciler arasında her sene başarılarına göre burs imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca ikinci sınıfa geçen öğrencilerin bir sene önceki not başarısına göre başarı bursu vermektedir.

Ayrıntılı  bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Bursları

Bunlarla beraber Milano Üniversitesine başvuran adaylar üniversitenin sağladığı birçok burstan faydalanabilmektedirler.

Bu imkanlar; yıllık 2200 ile 5200 Euro arasında değişen para yardımı ve okul ücretinden muaf tutulma, ücretsiz öğle yemeği ve indirimli akşam yemeği, konaklama için daire ve yurt imkânı ve her seviye için ücretsiz İtalyanca kursu olanakları mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi incelemeyi unutmayın.

Eğer siz de Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü’nde okumak istiyorsanız eğitim sürecinizle ilgili tüm konuları Pava Education’a danışabilirsiniz.

Pava Education, İtalya’da devlet üniversitelerinde burslu okumak isteyen adayların burs başvuruları ve süreç takibini profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Uzman ekibimiz sizinle en kısa süre içinde iletişime geçmektedir.

2023-02-16T17:25:14+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!