fbpx

Ekonomi ve siyasete ilgi duyanlar için Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü özel bir anlam taşımaktadır. İtalya, bu iki kavramın beraber öğretildiği tek yerdir. Lisansı 3 yıl, yüksek lisansı ise 2 yıldır. Bölümün tuttuğu istatistiklere göre bu bölümden mezun olanların %90‘ı iş bulmakta, diğer kalanlar ise doktora programlarından kabul almaktadırlar. Bu bölümden mezun olanların hem ekonomi alanında hem de siyaset alanında doktora kabulü almaları oldukça kolay olmaktadır. Çünkü her iki alanda lisans veya yüksek lisans yapmak önemli bir pozitif etki yaratmaktadır. Özellikle son dönem Nobel Ekonomi alanında ödül alan ekonomistlere baktığımızda da hemen hemen hepsi siyasetin ekonomi üstündeki etkileri üzerinde yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkmaktadır.

İtalya; sosyal devlet sistemini uygulaması, turistik ve tarihi dokusundan dolayı her yıl binlerce uluslararası öğrenci başvurusu almakta ve şartlarını sağlayan çoğu başvuruyu da kabul etmektedir. Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi, İtalya’da tanınan, prestijli bölümlerden biridir. İtalyan üniversiteleri bir hayli yüksek standartta eğitim vermekte olup konumu nedeniyle de Avrupa’da çok büyük bir etkiye sahip olmaktadır. İtalyan üniversiteleri özellikle tıp, hukuk, mimarlık, siyaset ve ekonomi alanında dünyada çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

İtalya’daki en önemli üniversitelerden olan Milano Üniversitesinde (The University of Milan ya da İtalyanca Università degli Studi di Milano) neredeyse bütün branşlar senede 3 akademik yıl olup eylül ortalarında başlayıp haziran sonuna kadar devam etmektedir. 3 akademik yıla bölünmesinin en büyük avantajı dönemlik ders sayısının azalmasından dolayı her bir ders alanında uzmanlaşmaya olanak tanıyor olmasıdır. Özellikle zengin kütüphaneleri bu konuda her öğrenciye mükemmel olanaklar sağlamaktadır.

Ayrıntılar için “Milano Üniversitesi” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Milano Üniversitesi

Ekonomi ve Siyaset Bilimi Nedir?

Ekonomi ve Siyaset Bilimi Bölümünde (EPS) derece yapmak, ekonomi ve siyaset bilimi alanlarında yüksek nitelikli bir öğrenme yolu geliştirmeyi amaçlar. Modern zamanlarda ekonomi ve siyaset bilimi, ahlaki ve politik felsefeyle temsil edilen aynı gövdeden büyümektedir. Bu ortak düşünceden kökenlerini ve ilhamlarını alırken iki alan kısa süre içinde kendilerini farklı kavramsal çerçevelerin karşılık geldiği özerk epistemolojik yasalara göre organize ettiler. Yine de yüzyıllar boyunca birbirlerini karşılıklı olarak etkileyen sıkı ilişkilerini korumuşlardır. Gerçekte sadece ortak kökenleri değil aynı zamanda çalışma nesnesinin kapsamlı bir şekilde paylaşılması, iki sosyal bilim arasındaki metodolojik ve teorik benzerlikleri beslemiştir.

Ayrıca “İtalya’da Ekonomi Okumak” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Özellikle son iki yüzyılda, her tür sosyoekonomik sistemde ekonomik alana artan kamu müdahalesi, piyasa ekonomileri de dâhil olmak üzere iki disiplini yakınlaştırarak ortak bir dizi sorun ve soruyla yüzleşmelerini sağladı. Günümüz araştırma faaliyetlerinde, iki bilim arasındaki sınırların bulanıklaştığı ve analiz araçlarının ve yöntemlerinin – rasyonel seçim teorisinden oyun teorisine, siyaset felsefesinden ekonometriye, adalet teorisinden refah ekonomisine – sayısız teorik ve ampirik araştırma örneğinin esasen aynı olduğu ortaya çıktı. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse, hem ekonomik hem de politik alanda bireysel ve kolektif seçimin analizinden bahsedilebilir; bir yandan siyasi kurumlar, diğer yandan ekonomik büyüme veya sosyal refah arasında var olan ilişkilerin incelenmesi; kamu politikalarının ve bunların bireysel ve toplam ekonomik değişkenler üzerindeki etkilerinin tartışılması; hükûmet eylemleri ve iş döngüleri arasındaki etkileşimin incelenmesi.

Anlaşmalı Üniversiteler | Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü hocaları genellikle alanlarında oldukça başarılı ve tanınmış üniversitelerden lisans veya doktorasını yapanlardan oluşmaktadır. Ayrıca Ekonomi ve Siyaset Bilimi öğrencileri 1. senelerini İtalya’da geçirdikten sonra ders ortalamalarına göre dilerlerse birçok başka Avrupa ülkesinde Erasmus yapabilirler. Bununla beraber değişim programları kapsamında bazı üniversitelerle çift diploma anlaşmaları bulunur. Yani öğrenciler dilerse ikinci senelerinde değişimle gittikleri üniversiteyi okuyarak her iki üniversiteden de mezun olmuş sayılabilmektedirler.

Bu üniversitelerden bazıları şunlardır:

  • Peking University (Pekin, CHINA)
  • HSBC Business School (Shenzhen, CHINA)
  • Plekhanov School of Economics (Moscow, RUSSIAN FEDERATION)
  • Singapore School of Management (SINGAPORE)
  • Manipal University (Karnataka, INDIA)
  • Université Catholique de Louvain (BELGIUM)
  • Facultés Universitaries Notre Dame de la Paix de Namur (Namur, FRANCE)

Görüldüğü gibi uluslararası anlamda pek önemli bir konumda olan bu program öğrencilerine de uluslar arası hareketliliklere katılım için çok iyi fırsatlar da sunmaktadır. Ayrıca programa ilk kayıt yaptıran öğrenciler arasında her sene başarılarına göre (genellikle lisans not ortalaması dikkate alınıyor) hem de ikinci sınıfa geçen öğrencilerin bir sene önceki not başarısına göre öğrencilerine başarı bursu vermektedir.

Ayrıntılı  bilgi için İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalemizi inceleyebilirsiniz.

Üniversite Bursları

Bunlarla beraber Milano Üniversitesine başvuran adaylar üniversitenin sağladığı birçok burstan faydalanabilmektedirler. Bu imkanlar; yıllık 2200 ile 5200 arasında değişen para yardımı ve okul ücretinden muaf tutulma, ücretsiz öğle yemeği ve indirimli akşam yemeği, konaklama için daire ve yurt imkânı ve her seviye için ücretsiz İtalyanca kursu olanakları mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi incelemeyi unutmayın.

Eğer siz de Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü okumak istiyorsanız Pava Education danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Pava Education, İtalya’da devlet üniversitelerinde burslu okumak isteyen adayların burs başvuruları ve süreç takibini profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Uzman ekibimiz sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.

2022-07-03T20:19:48+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!