Milano Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

İtalyanca adı Universita Degli Studi di Milano olan Milano Üniversitesi; moda endüstrisinde dünya lideri ve İtalya’nın önde gelen finans merkezi olan Milano’da, 1924 yılında Klinik Çalışmalar Enstitüsü ve Accademia Scientifico-Letteraria’nın (Bilim-Edebiyat Akademisi) bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Yaklaşık olarak 66.000 öğrenciye sahip Milano Üniversitesi; 8 fakülte, 76 lisans programı, 60 yüksek lisans programı ile kaliteli ve geniş çaplı bir eğitim yelpazesine sahiptir.

Kurulduğu günden bugüne yapmış olduğu araştırmalar, bilimsel çalışmalar ve eğitim faaliyetleri ile uluslararası alanda sürekli gelişen bir üniversite olmaya devam etmektedir. Bünyesinde bulunan 2,140 kadrolu profesörün arasında Nobel Fizik alanında ödül sahibi Riccardo Giacconi ve Enrico Bombieri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği içerisinde yer alan 21 prestijli üniversiteden biri olup İtalya’da faaliyet gösteren tek üniversitedir.

Milano Üniversitesi Dünya Sıralaması

Milano Üniversitesi, hem araştırmasının kalitesi hem de verimliliği açısından uluslararası sıralamada iyi bir konumdadır ve her zaman listelenen İtalyan üniversiteleri arasında en iyi sırada yer almaktadır. Üniversite QS 2020 Ranking sıralaması ile dünyada 325. sırada bulunmaktadır.

milano katedrali

Milano Üniversitesi konum olarak merkezi bir noktada yer almaktadır.  Toplu taşıma araçlarına yakınlığı, öğrencilerin sosyalleşmesi açısından oldukça iyi bir olanak yaratmaktadır. Gerek tarihi bir binaya sahip olması gerek bulundurduğu arşivler ve oldukça geniş botanik bahçesi Brera Gözlemevini de içerisine alan yapısı ile eşsiz bir kültürel birikime sahiptir. Milano’da yaşamak heyecan verici bir deneyimdir ve eğitimde sunulan olanaklar ile sosyal-kültürel alanda da farklı deneyimler kazanmanız sağlanmaktadır.

Expo 2015′e ev sahipliği yapmış olan Milano; moda, tasarım, yayıncılık, tiyatro, müzik, sanat, yemek ve uluslararası fuarlarıyla ünlüdür. Aynı zamanda spor ve eğlence açısından güzel, kültürel fırsatlar sunan son derece canlı bir şehirdir. İtalya’nın kuzey kesimindeki merkezi konumu nedeniyle dünyaca ünlü birçok yerleşim yeri için iyi bir erişim noktasıdır. En ünlü İtalyan gölleri (Como, Garda, Maggiore) sadece bir saat uzaklıktadır. Alpler, Ligurya Denizi ve Cinque Terre, Venedik ve Floransa’ya araba veya trenle ulaşmak için biraz daha zaman gerekir. Roma’ya trenle 3 saatten kısa sürede, diğer büyük Avrupa şehirlerine de kısa uçak yolculukları ile ulaşılabilirsiniz.

Milano Üniversitesinin Aktiviteleri ve Faaliyetleri

Milano Üniversitesinde aklınıza gelebilecek her türlü spor faaliyeti aktif bir şekilde yapılmaktadır. 10’dan fazla spor tesisinde 100’den fazla kurs mevcuttur. Bu spor aktivitelerini sadece boş zamanlarınızda oynayabileceğiniz gibi ayrıca okulda, ülkede ve dünyada düzenlenen turnuvalarda da kendinizi gösterme imkânını bulabilirsiniz.

Milano Üniversitesi, yaptığı kültürel anlaşmalarla da kültürel aktivitelere önem verir. Özellikle üniversite kartı sayesinde sinema, müzik, tiyatro; eğitim panelleri, ünlü yönetmen ve oyuncularla olan toplantılar vb. pek çok indirimden yararlanabilirsiniz.

Bunun yanında Milano Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Milano Üniversitesi Korosu ağırlıkla öğrencilerden oluşan müzik grupları olup hem seçmelere hem de dinlemeye açıktır. 

Öğrenci dernekleriyle de oldukça zengin olan üniversite, öğrencilerin kültürel, sosyal ve sportif alandaki girişimlerini hem finansal olarak hem de toplanma özgürlüğünü garanti altına alarak destekler.

Milano Üniversitesinde Lisans ve Yüksek Lisans

Milano’nun başlıca devlet üniversitelerinden olan Milano Üniversitesinde lisans eğitim süresi 3 yıl, yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır ve Milano Üniversitesi beşerî bilimler alanındaki eğitimin yanı sıra tıp alanındaki eğitimi ile de ön plandadır. İtalyan üniversite sistemi, uluslararası öğrencilerin erişebildiği üç ana çalışma döngüsüne dayanmaktadır. Uluslararası öğrencilerin hareketliliğini desteklemek amacıyla İngilizce dilinde de programlar yürütmekte olup belirli bir ücret sistemine sahiptir ve özellikle uluslararası öğrenciler için burs ve destek sağlamaktadır.

Kabul sınavlarını geçen geçerli niteliklere sahip uluslararası öğrenciler, Milano Üniversitesi tarafından sunulan herhangi bir programa kayıt olabilirler. Bazı programlar tamamen veya kısmen İngilizce olarak öğretilir. Uluslararası öğrenciler İtalyan öğrencilerle aynı şekilde kayıt olabilirler ancak ek prosedürlere tabidirler.

İtalya’da lisans eğitimi veya yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Milano Üniversitesi Bölümleri

 1. Tarım ve Çevre Bilimleri Bölümü – Üretim, Peyzaj, Agroenerji
 2. Biyomedikal ve Klinik Bilimler Bölümü
 3. Sağlık için Biyomedikal Bilimler Bölümü
 4. Biyomedikal, Cerrahi ve Diş Bilimleri Bölümü
 5. Biyolojik Bilimler Bölümü
 6. Kimya Bölümü
 7. Klinik Bilimler ve Toplum Sağlığı Bölümü
 8. Bilgisayar Bilimleri Bölümü
 9. Kültürel ve Çevresel Miras Bölümü
 10. Yer Bilimleri Bölümü
 11. Ekonomi, Yönetim ve Sayısal Yöntemler Bölümü
 12. Çevre Bilimi ve Politikası Bölümü
 13. Gıda, Çevre ve Beslenme Bilimleri Bölümü
 14. Yabancı Diller ve Edebiyatlar Bölümü
 15. Sağlık Bilimleri Bölümü
 16. Tarihsel Çalışmaları Bölümü
 17. Uluslararası, Hukuk, Tarih ve Siyasi Çalışmalar Bölümü
 18. İtalyan ve Uluslarüstü Kamu Hukuku Bölümü
 19. Hukuk Bölümü
 20. Edebiyat Çalışmaları, Filoloji ve Dil Bilim Bölümü
 21. Matematik Bölümü
 22. Tıbbi Biyoteknoloji ve Çeviri Tıp Bölümü
 23. Onkoloji ve Hematoloji-Onkoloji Bölümü
 24. Patofizyoloji ve Transplantasyon Bölümü
 25. Eczacılık Bilimleri Bölümü
 26. Farmakolojik ve Biyomoleküler Bilimler Bölümü
 27. Felsefe Bölümü
 28. Fizik Bölümü
 29. Özel Hukuk ve Hukuk Tarihi Bölümü
 30. Sosyal ve Siyasal Bilimler Bölümü
 31. Dil Ara Buluculuğu ve Kültürlerarası İletişim Çalışmaları Bölümü
 32. Veterinerlik Bölümü
 33. Sağlık, Hayvansal Üretim ve Gıda Güvenliği için Veterinerlik Bilimi Bölümü

Milano Üniversitesindeki Bazı İngilizce Bölümler:

 • International Politics, Law and Economics (IPLE)
 • Law
 • Political Sciences (SPO)

International Medical School

italyada tıp eğitimi ve imat

Milano’da yer alan birkaç büyük hastane ve ihtisas hastanesi ile Milano, tıp ve sağlık alanındaki en önemli aktörlerden birisidir. 2012 istatistik verilerine göre Milano eyaleti tüm Lombardiya’nın taşıma kapasitesinin %35’ini ve ülke genelinde mevcut olanların yaklaşık %15’ini oluşturan 12500 yatakla 60 hastaneye ev sahipliği yapıyor. Bu lider konumu ile de potansiyel tıp öğrencileri için çok zengin ve teşvik edici bir ortam sağlar. Milano Üniversitesindeki IMS MD müfredatı, temel İngilizce ve klinik etkinliklerini yalnızca İngilizce olarak öğretilen altı yıllık bir programda birleştirir. Temel amaç insan sağlığının geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunabilecek yetenekli klinisyenler ve araştırmacılar yetiştirmektir.

Son birkaç yıldaki değişim ile uluslararası tıp doktoru olmak ve tüm Avrupa hastanelerinde çalışmak için geçerli olan bir Avrupa MD derecesi elde etmek mümkündür. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir: Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 130 €’dur.

IMAT hakkında ayrıntılı bilgi için makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

 International Politics, Law and Economics(IPLE)

International Politics, Law and Economics (IPLE)

IPLE; uluslararası boyut ve karşılaştırmalı bir bakış açısı benimseyerek, siyaset bilimi, hukuk ve ekonomi alanlarında güncel bilgiler sunmaktadır. Öğrenciler iki müfredattan birini seçeceklerdir: “Uluslararası Politika ve Ekonomi” veya “Uluslararası Politika ve Hukuk”. IPLE bölümünde politika ve ekonomik politikaların karşılaştırmalı analizi için çok çeşitli beceriler kazanıp; uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku dâhil olmak üzere uluslararası ilişkilere ait sorunlar ve belirli coğrafi alanların politik tarihi üzerinde yoğunlaşılır.

Milano Üniversitesindeki IPLE eğitimi 3 yıl görülmektedir. Okula giriş için B2 seviyesinde uluslararası dil sertifikası gerekmektedir. Adayların başvuruları üniversitedeki komisyon tarafından incelenir ve temel olarak adayın CV’sine, lise diplomasına ve İngilizce dili yeterlilik belgesine göre karar verilir.

Ayrıca “Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Law (Hukuk)

Milano Üniversitesi - Law

Program; özel hukuk ve hukuk tarihi ana bilim dalı, adli bilimler ana bilim dalı ile İtalyan ve uluslararası kamu hukuku programlarından oluşmaktadır. Programa kabul için ön sınav şartı aranmaktadır. Adayların genel mantık ve matematik içeren OFA sınavı ve İngilizce düzeyinin değerlendirildiği OFA İngilizce sınavını geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca mezun olduktan sonra üniversitenin sunduğu pek çok staj avantajından da yararlanma fırsatı bulabilirsiniz.

Political Sciences (SPO)

Milano Üniversitesi - Political Sciences

Çok disiplinli, köklü ve derinden yenilenen üç yıllık bir eğitimdir. İlk iki yılda istatistiksel ve ekonomik disiplinlerin farklılaştırılmış sürümleriyle hem İtalyanca hem de İngilizce olarak verilen derslerde hukuk, ekonomi, siyaset bilimi, sosyoloji, çağdaş tarih konularında temel beceriler ve metodolojiler sunulmaktadır. İkinci yılın son çeyreğinden başlayarak beş müfredatta farklılık gösterir. Spesifik disiplin becerileri ve ilgili kurumların ötesinde, çok sayıda laboratuvar tarafından zenginleştirilmiş multidisipliner tesis, esnek bir yaklaşım ve çağdaş toplumların ulusal ve uluslar üstü temel kurum ve süreçlerine ilişkin entegre bir bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.

Başvuru için non-Eu (Avrupa dışı) kategorisindeki ülkelerden gelen adaylar için herhangi bir sınava girme şartı yoktur. Adaylardan uluslararası geçerliliği olan B2 seviyesinde dil sertifikası sunmaları beklenir ve temel olarak öğrenci lise diploması, CV’si ve motivasyon mektubuna göre kabul veya ret edilir.

Bölüm mezunları; ulusal ve çok uluslu özel kuruluşlar ve firmalar, ulusal, uluslar üstü ve uluslararası kamu kuruluşları, sivil toplum ve üçüncü sektör kuruluşları, araştırma merkezleri, danışmanlık firmaları, gazetecilik ve yayıncılık alanlarında çalışabilirler.

Eğitimler her yılın ekim ayında başlar. Eğitim faaliyetleri 2 ayrı döneme ayrılmıştır. İlk dönem ekim- ocak arası, ikinci dönem mart- haziran arasıdır. Bu dönemler bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Milano Üniversitesi Eğitim Ücretleri

milano üniversitesi eğitim ücretleri

Milano Üniversitesinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişmektedir. Üniversite taksitleri iki taksitte ödenir; ilk taksit belli bir tutardan, ikinci taksit ise değişken bir tutardan oluşur. Yurt dışında yaşayan ve gelir elde eden aileleri olan yabancı öğrenciler için ilk taksit diğer öğrencilere göre sabit 156 € tutarından, ikinci taksit ise aile gelirine göre hesaplanan bir tutardan oluşur.

İtalya’da eğitim ücretleri hakkında geniş bilgi için makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya Vize Süreci

AB kapsamındaki öğrenciler rahatlıkla Milano’ya gelebilirler fakat eğitim süreci için yeterli bilgiyi sağlamaları, herhangi bir üniversiteye 3 aydan daha fazla süre ile kabul aldıklarını kanıtlamaları ve yeterli maddi gelirlerinin olduklarını beyan etmeleri gerektiğini de unutmamalılar.

AB kapsamında olmayan öğrencilerin ise bağlı oldukları veya ulusal vatandaşı oldukları ülkelerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Herhangi bir ülke veya birleşik devletlerden bağımsız olarak genellikle ihtiyacınız olan bilgiler ise şunlardır:

 • Belirli bir yerleşkede bir kursa başvurmalı ve kurumsal bir eğitim veya enstitü programına dâhil edilmiş olmalısınız.
 • Ülke için hazırda var olan turistik nedenlerle veya iş dolayısıyla alınmış bir vizeniz bulunmamalıdır.
 • İlgili olan vize başvuru sürecinde vize ücretlerini ödeme imkânınız bulunmalı.
 • Yaşam masraflarını karşılayabilecek yeteri kadar maddi fonunuzun olduğunu teyit etmelisiniz.
 • Kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olmalısınız.

Milano’da Yaşam

Milano, İtalya’nın ekonomik ve finansal merkezi konumundadır. Ülkenin Gayrisafi Yurt içi Hasılasının(GDP-Gross Domestic Product) yaklaşık  %10’u buradan elde edilmektedir.

RAI, SKY, Yahoo!, Rolls Royce ve Google gibi önemli uluslararası şirket ve kuruluşların İtalya’da hizmet ve çalışmalarını yürütmek için tercih ettikleri başlıca şehirlerden biri Milano’dur. Ayrıca otomotiv endüstrisi için oldukça önemli bir imalat ve üretim merkezi konumundadır.

Turizm özellikle büyük ölçüde büyüme ve gelişme göstermiştir. Şehir, küresel cazibesini son zamanlarda gittikçe arttırmaktadır. Ayrıca uluslararası öğrenciler Milano’da yarı zamanlı işlerde çalışarak dil becerilerini geliştirebilirler.

Milano Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Unimi‘nin öğrencilerine sunduğu pek çok avantaj sayesinde Milano Üniversitesinde öğrencilik, birçok kişinin hayalini süsleyecek kadar güzel diyebiliriz. Milano Devlet Üniversitesinin şehirde 13 adet kampüsü vardır. Milano’da üniversite okumak demek, 10’u merkezde yer alan bu kampüslerin kütüphanelerini ve yemekhanelerini ücretsiz kullanmak demek.

Aynı bizler gibi İtalyanlar da yemek yemeyi severler. İtalya öğrenci hayatında, İtalyanların bir akşam ritüeli olan Aperitivo ile açık büfe ve yanında istediğiniz içkiyi uygun fiyata bulabilirsiniz. Üstelik bunu en iyi bulabileceğiniz yer Milano diyebiliriz.

İtalya’da öğrenci hayatı hakkında daha fazla bilgi için diğer konumuzu inceleyebilirsiniz.

Milano’da Yurt ve Konaklama

Çoğu yüksek lisans programı kapsamına dâhil uluslararası öğrenciler başlangıçta üniversitenin sağladığı konaklama imkânlarından faydalanabilirler. Aslında bu durum üniversite ortamınıza, sosyal hayatınıza ve eğitim programınıza alışmanız için oldukça etkili bir yöntemdir.

Yerleştikten sonra mutlaka kendi evinize veya dairenize geçmek, arkadaşlarınızla bir daireyi paylaşmak isteyeceksiniz.

Milano, birçok farklı kültüre ve komşuluklara açık bir şehirdir, bu yüzden ihtiyacınız olan yeri kolaylıkla bulabilirsiniz. Bazı popüler bölgeler ise şunlardır:

 • Navigli
 • Citta Studi
 • Porta Venezia
 • Porta Ticenese

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya'da yaşayan bir öğrencimizden

Milano’da Ulaşım

10 kampüsün merkezde, diğer 3 kampüsün de merkeze yakın yerleşim yerlerinde olması sayesinde istediğiniz birçok yere yürümeyle ve bisikletle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın her yerinde yaygın olan metro istasyonları ile yurt içi veya yurt dışı rahat seyahat edebileceğiniz gibi diğer toplu taşıma araçlarıyla da öğrenci kartınızla çok uygun fiyata yolculuk yapabilirsiniz. 

Milano’da Hava Durumu ve İklim Şartları

Milano, özellikle kış aylarında oldukça soğuk bir şehirdir. Kar örtüsü ve dondurucu soğuk en çok kasım, aralık, ocak, şubat aylarında görülür. Bunun sebebi İtalya’nın Alp dağlarına yakın olmasıdır.

Yazları haziran ve ağustos aylarında sıcak ve kuru; diğer ayları ise nemli ve sık sık yağışlı geçer.

Milano Üniversitesi Genel Kabul Şartları

Genel kabul şartları; lisans veya tek lisans derece programının ilk yılında kayıt yaptırmak için bir lise diploması (veya eşdeğeri yeterlilik) olmalıdır. Milano Üniversitesi, her yıl şubat ve temmuz ayları arasında lisans ve tek lisans derece programlarına kabul için başvuru çağrıları yayınlar.

Milano Üniversitesine Nasıl Gidebilirim?

Başvuru için üniversite ve bölümlere dair detaylı bilgileri ve mevcut seçenekleri de size bildirmekten memnuniyet duyarız.

Milano Üniversitesine gitmek için hemen başvuru formumuzu doldurun, uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçsinler ve başvurularınıza başlayalım.

Ayrıca “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza göz atabilirsiniz.