İtalyanca adı Universita Degli Studi di Milano olan Milano Üniversitesi; moda endüstrisinde dünya lideri ve İtalya’nın önde gelen finans merkezi olan Milano’da, 1924 yılında Klinik Çalışmalar Enstitüsü ve Accademia Scientifico-Letteraria’nın (Bilim-Edebiyat Akademisi) bir araya gelmesi ile kurulmuştur.

Yaklaşık olarak 66.000 öğrenciye sahip Milano Üniversitesi (Unimi); 8 fakülte, 76 lisans programı, 60 yüksek lisans programı ile kaliteli ve geniş çaplı bir eğitim yelpazesine sahiptir.

milano katedrali

University of Milan kurulduğu günden bugüne yapmış olduğu araştırmalar, bilimsel çalışmalar ve eğitim faaliyetleri ile uluslararası alanda sürekli gelişen bir üniversite olmaya devam etmektedir.

Bünyesinde bulunan 2,140 kadrolu profesörün arasında Nobel Fizik alanında ödül sahibi Riccardo Giacconi ve Enrico Bombieri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği içerisinde yer alan 21 prestijli üniversiteden biri olup İtalya’da faaliyet gösteren tek üniversitedir.

 

Milano Üniversitesi (Unimi) Nerede?

Milano Üniversitesinin farklı fakülteleri ve bölümleri, Milano şehir merkezi ve çevresinde farklı kampüslerde yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Città Studi Kampüsü: Milano Üniversitesinin en büyük kampüslerinden biridir ve özellikle mühendislik, bilimler, matematik ve istatistik bölümlerini barındırır. Città Studi Kampüsü, Milano’nun doğusunda yer alır.

 • Centro Storico Kampüsü: En merkezi kampüslerinden biridir ve tarihi binalarıyla ünlüdür. Centro Storico Kampüsü, Milano Katedrali ve Sforza Kalesi gibi turistik yerlere yakın bir konumdadır ve beşeri bilimler, hukuk, siyaset bilimi ve ekonomi bölümlerini barındırır.

 • Bicocca Kampüsü: Bicocca, Milano’nun kuzeyinde yer alan ve özellikle psikoloji, sosyoloji, istatistik, tıp ve hukuk bölümlerine ev sahipliği yapan bir kampüstür.

 • San Paolo Kampüsü: San Paolo Kampüsü, tıp fakültesine ev sahipliği yapar. Kampüs, Milano’nun güneyinde yer alır ve Istituto Neurologico Besta, Istituto dei Tumori ve Istituto Auxologico Italiano gibi birçok ünlü araştırma merkezine de ev sahipliği yapar.

Milano Üniversite Kampüsleri

Milano Üniversitesi konum olarak merkezi bir noktada yer almaktadır.  Toplu taşıma araçlarına yakınlığı, öğrencilerin sosyalleşmesi açısından oldukça iyi bir olanak yaratmaktadır. Gerek tarihi bir binaya sahip olması gerek bulundurduğu arşivler ve oldukça geniş botanik bahçesi Brera Gözlemevini de içerisine alan yapısı ile eşsiz bir kültürel birikime sahiptir. Milano’da yaşamak heyecan verici bir deneyimdir ve eğitimde sunulan olanaklar ile sosyal-kültürel alanda da farklı deneyimler kazanmanız sağlanmaktadır.

Expo 2015′e ev sahipliği yapmış olan Milano; moda, tasarım, yayıncılık, tiyatro, müzik, sanat, yemek ve uluslararası fuarlarıyla ünlüdür. Aynı zamanda spor ve eğlence açısından güzel, kültürel fırsatlar sunan son derece canlı bir şehirdir. İtalya’nın kuzey kesimindeki merkezi konumu nedeniyle dünyaca ünlü birçok yerleşim yeri için iyi bir erişim noktasıdır. En ünlü İtalyan gölleri (Como, Garda, Maggiore) sadece bir saat uzaklıktadır. Alpler, Ligurya Denizi ve Cinque Terre, Venedik ve Floransa’ya araba veya trenle ulaşmak için biraz daha zaman gerekir. Roma’ya trenle 3 saatten kısa sürede, diğer büyük Avrupa şehirlerine de kısa uçak yolculukları ile ulaşılabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak “Milano Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Milano Üniversitesi Dünya Sıralaması

Milano Üniversitesi, hem araştırmasının kalitesi hem de verimliliği açısından uluslararası sıralamada iyi bir konumdadır ve her zaman listelenen İtalyan üniversiteleri arasında en iyi sırada yer almaktadır. QS Ranking 2024 yılı sıralamasına göre Milano Üniversitesi dünyada 276. sırada yer almaktadır. Times Higher Education (THE)  2024 sıralamasına göre 351-400 arasında yer almaktadır. 

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

universita degli studi di milano

Milano Üniversitesi Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Unimi‘nin öğrencilerine sunduğu pek çok avantaj sayesinde Milano Üniversitesinde öğrencilik, birçok kişinin hayalini süsleyecek kadar güzel diyebiliriz. Milano Devlet Üniversitesinin şehirde 13 adet kampüsü vardır. Milano’da üniversite okumak demek, 10’u merkezde yer alan bu kampüslerin kütüphanelerini ve yemekhanelerini ücretsiz kullanmak demek.

Aynı bizler gibi İtalyanlar da yemek yemeyi severler. İtalya öğrenci hayatında, İtalyanların bir akşam ritüeli olan Aperitivo ile açık büfe ve yanında istediğiniz içkiyi uygun fiyata bulabilirsiniz. Üstelik bunu en iyi bulabileceğiniz yer Milano diyebiliriz.

Milano'ya Ulaşım Nasıldır | İtalya Havaalanı Ulaşım

Üniversitenin Sosyal Aktiviteleri

Milano Üniversitesinde aklınıza gelebilecek her türlü spor faaliyeti aktif bir şekilde yapılmaktadır. 10’dan fazla spor tesisinde 100’den fazla kurs mevcuttur. Bu spor aktivitelerini sadece boş zamanlarınızda oynayabileceğiniz gibi ayrıca okulda, ülkede ve dünyada düzenlenen turnuvalarda da kendinizi gösterme imkânını bulabilirsiniz.

Milano Üniversitesi, yaptığı kültürel anlaşmalarla da kültürel aktivitelere önem verir. Özellikle üniversite kartı sayesinde sinema, müzik, tiyatro; eğitim panelleri, ünlü yönetmen ve oyuncularla olan toplantılar vb. pek çok indirimden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Milano’da Yaşam Nasıldır?

Milano, İtalya’nın ekonomik ve finansal merkezi konumundadır. Ülkenin Gayrisafi Yurt içi Hasılasının(GDP-Gross Domestic Product) yaklaşık  %10’u buradan elde edilmektedir.

RAI, SKY, Yahoo!, Rolls Royce ve Google gibi önemli uluslararası şirket ve kuruluşların İtalya’da hizmet ve çalışmalarını yürütmek için tercih ettikleri başlıca şehirlerden biri Milano’dur. Ayrıca otomotiv endüstrisi için oldukça önemli bir imalat ve üretim merkezi konumundadır.

Turizm özellikle büyük ölçüde büyüme ve gelişme göstermiştir. Şehir, küresel cazibesini son zamanlarda gittikçe arttırmaktadır. Ayrıca uluslararası öğrenciler Milano’da yarı zamanlı işlerde çalışarak dil becerilerini geliştirebilirler.

Milano Üniversitesinde Lisans ve Yüksek Lisans

Milano’nun başlıca devlet üniversitelerinden olan Milano Üniversitesinde lisans eğitim süresi 3 yıl, yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır ve Milano Üniversitesi beşerî bilimler alanındaki eğitimin yanı sıra tıp alanındaki eğitimi ile de ön plandadır. İtalyan üniversite sistemi, uluslararası öğrencilerin erişebildiği üç ana çalışma döngüsüne dayanmaktadır.

Uluslararası öğrencilerin hareketliliğini desteklemek amacıyla İngilizce dilinde de programlar yürütmekte olup belirli bir ücret sistemine sahiptir ve özellikle uluslararası öğrenciler için burs ve destek sağlamaktadır.

Kabul sınavlarını geçen geçerli niteliklere sahip uluslararası öğrenciler, Milano Üniversitesi tarafından sunulan herhangi bir programa kayıt olabilirler. Bazı programlar tamamen veya kısmen İngilizce olarak öğretilir. Uluslararası öğrenciler İtalyan öğrencilerle aynı şekilde kayıt olabilirler ancak ek prosedürlere tabidirler.

İtalya’da lisans eğitimi veya yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Milano Üniversitesi Bölümleri

İngilizce Lisans Bölümleri

Milano Üniversitesi’nde İngilizce lisans programları şunlardır:

 • Economics, Markets and Finance
 • Computer Science
 • Mathematical Engineering
 • Physics
 • Data Science and Economics
 • International Politics and Government
 • World Politics and International Relations
 • Biological Sciences
 • Cognitive Science
  •  

Bu bölümler, öğrencilere İngilizce olarak sunulmaktadır ve İngilizce eğitim veren bölümler olarak öne çıkmaktadır. Milano Üniversitesi’nin sunduğu İngilizce lisans programları, uluslararası öğrenciler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

 

 

İngilizce Yüksek Lisans ve Master Programları

Milano Üniversitesinde İngilizce yüksek lisans, doktora ve master programları şunlardır:

 • Computer Science
 • Mathematical Engineering
 • Physics
 • Data Science for Complex Economic Systems
 • International Relations
 • International Health
 • Economics and Political Science
 • History and Oriental Studies
 • Musicology and Cultural Heritage
 • Linguistics and Literary Studies
 • Cognitive Neuroscience and Clinical Neuropsychology
 • Public and Corporate Communication
 • Environmental and Food Economics
 • Data Science and Economics
 • Sociology and Social Research
 • World Politics and International Relations
 • Biological Sciences
 • Molecular and Cellular Biology
 • Medical Biotechnology and Molecular Medicine

İngilizce olan bu yüksek lisans ve master programları uluslararası öğrencilerin uzmanlıklarını yapabileceği oldukça iyi programlardır. Ayrıca eğitim sürecinde üniversite bünyesinde öğrencilere araştırma için kaynak açısından da oldukça fazla imkan sunulmaktadır. Uzmanlık derecesini tamamlayan öğrenciler İtalyancalarını geliştirerek İtalya’da akademik kariyerlerine devam edebilmektedir.

Milano Üniversitesi İngilizce Tıp Eğitimi (International Medical School)

Milano’da yer alan birkaç büyük hastane ve ihtisas hastanesi ile Milano, tıp ve sağlık alanındaki en önemli aktörlerden birisidir. 2012 istatistik verilerine göre Milano eyaleti tüm Lombardiya’nın taşıma kapasitesinin %35’ini ve ülke genelinde mevcut olanların yaklaşık %15’ini oluşturan 12500 yatakla 60 hastaneye ev sahipliği yapıyor.

 International Politics, Law and Economics(IPLE)

University of Milan (Unimi) lider konumu ile de potansiyel tıp öğrencileri için çok zengin ve teşvik edici bir ortam sağlar. Milano Üniversitesindeki IMS MD müfredatı, temel İngilizce ve klinik etkinliklerini yalnızca İngilizce olarak öğretilen altı yıllık bir programda birleştirir. Temel amaç insan sağlığının geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunabilecek yetenekli klinisyenler ve araştırmacılar yetiştirmektir.

Son birkaç yıldaki değişim ile uluslararası tıp doktoru olmak ve tüm Avrupa hastanelerinde çalışmak için geçerli olan bir Avrupa MD derecesi elde etmek mümkündür. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir: Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 130 €’dur.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “IMAT Sınavı Nedir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

International Politics, Law and Economics (IPLE)

IPLE; uluslararası boyut ve karşılaştırmalı bir bakış açısı benimseyerek, siyaset bilimi, hukuk ve ekonomi alanlarında güncel bilgiler sunmaktadır. Öğrenciler iki müfredattan birini seçeceklerdir: “Uluslararası Politika ve Ekonomi” veya “Uluslararası Politika ve Hukuk”. IPLE bölümünde politika ve ekonomik politikaların karşılaştırmalı analizi için çok çeşitli beceriler kazanıp; uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku dâhil olmak üzere uluslararası ilişkilere ait sorunlar ve belirli coğrafi alanların politik tarihi üzerinde yoğunlaşılır.

Milano Üniversitesi - Law

Milano Üniversitesindeki IPLE eğitimi 3 yıl görülmektedir. Okula giriş için B2 seviyesinde uluslararası dil sertifikası gerekmektedir. Adayların başvuruları üniversitedeki komisyon tarafından incelenir ve temel olarak adayın CV’sine, lise diplomasına ve İngilizce dili yeterlilik belgesine göre karar verilir.

Ayrıca “Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Law (Hukuk)

Program; özel hukuk ve hukuk tarihi ana bilim dalı, adli bilimler ana bilim dalı ile İtalyan ve uluslararası kamu hukuku programlarından oluşmaktadır.

Programa kabul için ön sınav şartı aranmaktadır. Adayların genel mantık ve matematik içeren OFA sınavı ve İngilizce düzeyinin değerlendirildiği OFA İngilizce sınavını geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca mezun olduktan sonra üniversitenin sunduğu pek çok staj avantajından da yararlanma fırsatı bulabilirsiniz.

Political Sciences (SPO) | Siyasi Bilimler

Çok disiplinli, köklü ve derinden yenilenen üç yıllık bir eğitimdir. İlk iki yılda istatistiksel ve ekonomik disiplinlerin farklılaştırılmış sürümleriyle hem İtalyanca hem de İngilizce olarak verilen derslerde hukuk, ekonomi, siyaset bilimi, sosyoloji, çağdaş tarih konularında temel beceriler ve metodolojiler sunulmaktadır.

İkinci yılın son çeyreğinden başlayarak beş müfredatta farklılık gösterir. Spesifik disiplin becerileri ve ilgili kurumların ötesinde, çok sayıda laboratuvar tarafından zenginleştirilmiş multidisipliner tesis, esnek bir yaklaşım ve çağdaş toplumların ulusal ve uluslar üstü temel kurum ve süreçlerine ilişkin entegre bir bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.

Milano Üniversitesi - Political Sciences

Başvuru için non-Eu (Avrupa dışı) kategorisindeki ülkelerden gelen adaylar için herhangi bir sınava girme şartı yoktur. Adaylardan uluslararası geçerliliği olan B2 seviyesinde dil sertifikası sunmaları beklenir ve temel olarak öğrenci lise diploması, CV’si ve motivasyon mektubuna göre kabul veya ret edilir.

Bölüm mezunları; ulusal ve çok uluslu özel kuruluşlar ve firmalar, ulusal, uluslar üstü ve uluslararası kamu kuruluşları, sivil toplum ve üçüncü sektör kuruluşları, araştırma merkezleri, danışmanlık firmaları, gazetecilik ve yayıncılık alanlarında çalışabilirler.

Eğitimler her yılın ekim ayında başlar. Eğitim faaliyetleri 2 ayrı döneme ayrılmıştır. İlk dönem ekim- ocak arası, ikinci dönem mart- haziran arasıdır. Bu dönemler bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Milano Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Milano Üniversitesinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişmektedir. Üniversite taksitleri iki taksitte ödenir; ilk taksit belli bir tutardan, ikinci taksit ise değişken bir tutardan oluşur. Yurt dışında yaşayan ve gelir elde eden aileleri olan yabancı öğrenciler için ilk taksit diğer öğrencilere göre sabit 156 € tutarından, ikinci taksit ise aile gelirine göre hesaplanan bir tutardan oluşur.

Milano’da veya İtalya’da herhangi bir üniversitede eğitim görecek uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği pek çok burs olanakları bulunmaktadır. Öğrenciler İtalya devletince senelik olarak verilen bu burslar sayesinde eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabilmektedir.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Milano Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Milano üniversitesine giriş yapmak için seçececiğiniz programın sınavına girmeniz geçerli puan almanız gereklidir. Örneğin Milano üniversitesinde tıp okumak için IMAT sınavına giriş yapmalısınız veya diğer bazı programlarda da TOLC sınavı geçerli koşul olmaktadır. Bunun dışında üniversiteye girmeniz için gerekli koşullar şunlardır:

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • YKS sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

 

 

 

Milano Üniversitesi Yüksek Lisans ve Master Programları Başvuru ve Kabul Koşulları

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

İtalya Vize Süreci

AB kapsamındaki öğrenciler rahatlıkla Milano’ya gelebilirler fakat eğitim süreci için yeterli bilgiyi sağlamaları, herhangi bir üniversiteye 3 aydan daha fazla süre ile kabul aldıklarını kanıtlamaları ve yeterli maddi gelirlerinin olduklarını beyan etmeleri gerektiğini de unutmamalılar.

AB kapsamında olmayan öğrencilerin ise bağlı oldukları veya ulusal vatandaşı oldukları ülkelerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Herhangi bir ülke veya birleşik devletlerden bağımsız olarak genellikle ihtiyacınız olan bilgiler ise şunlardır:

 • Belirli bir yerleşkede bir kursa başvurmalı ve kurumsal bir eğitim veya enstitü programına dâhil edilmiş olmalısınız.
 • Ülke için hazırda var olan turistik nedenlerle veya iş dolayısıyla alınmış bir vizeniz bulunmamalıdır.
 • İlgili olan vize başvuru sürecinde vize ücretlerini ödeme imkânınız bulunmalı.
 • Yaşam masraflarını karşılayabilecek yeteri kadar maddi fonunuzun olduğunu teyit etmelisiniz.
 • Kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olmalısınız.

Milano’da Yurt ve Konaklama

Çoğu yüksek lisans programı kapsamına dâhil uluslararası öğrenciler başlangıçta üniversitenin sağladığı konaklama imkânlarından faydalanabilirler. Aslında bu durum üniversite ortamınıza, sosyal hayatınıza ve eğitim programınıza alışmanız için oldukça etkili bir yöntemdir.

İtalya'da yaşayan bir öğrencimizden

Yerleştikten sonra mutlaka kendi evinize veya dairenize geçmek, arkadaşlarınızla bir daireyi paylaşmak isteyeceksiniz.

Milano, birçok farklı kültüre ve komşuluklara açık bir şehirdir, bu yüzden ihtiyacınız olan yeri kolaylıkla bulabilirsiniz. Bazı popüler bölgeler ise şunlardır:

 • Navigli
 • Citta Studi
 • Porta Venezia
 • Porta Ticenese

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Milano Üniversitesi (Unimi) devlet mi, özel mi?

Milano Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktora (master) derecelerinde birçok farklı alanlara ait programda eğitim verilmektedir. Üniversitenin kampüslerinin hepsi Milano şehir merkezine yakın olarak konumlanmıştır.

Milano Üniversitesinde değişim programı (Erasmus) imkanı var mı?

Unimi – Milano Üniversitesinde Erasmus yani değişim programı ile bir veya iki dönem eğitim alabilirsiniz. Erasmus programı ile öğrenciler, Milano’da global düzeyde eğitim alma fırsatı elde ederler ve farklı kültürleri tanıma şansı yakalarlar.

Milano Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans ve master tüm programlarda eğitim dilleri İngilizce veya İtalyanca olarak verilmektedir. İş dünyası için önemli bir konuma sahip Milano Üniversitesinde İngilizce programların oranı oldukça fazladır.

Milano’da üniversiteye ulaşım nasıl sağlanır?

10 kampüsün merkezde, diğer 3 kampüsün de merkeze yakın yerleşim yerlerinde olması sayesinde istediğiniz birçok yere yürümeyle ve bisikletle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın her yerinde yaygın olan metro istasyonları ile yurt içi veya yurt dışı rahat seyahat edebileceğiniz gibi diğer toplu taşıma araçlarıyla da öğrenci kartınızla abonelik yaparak sınırsız ulaşım sağlayabilirsiniz.

Milano’da hava durumu ve iklim şartları nasıldır?

Milano, özellikle kış aylarında oldukça soğuk bir şehirdir. Kar örtüsü ve dondurucu soğuk en çok kasım, aralık, ocak, şubat aylarında görülür. Bunun sebebi İtalya’nın Alp dağlarına yakın olmasıdır. Yazları haziran ve ağustos aylarında sıcak ve kuru; diğer ayları ise nemli ve sık sık yağışlı geçer.

Milano Üniversitesi genel kabul şartları nelerdir?

Genel kabul şartları; lisans veya tek lisans derece programının ilk yılında kayıt yaptırmak için bir lise diploması (veya eşdeğeri yeterlilik) olmalıdır. Milano Üniversitesi, her yıl şubat ve temmuz ayları arasında lisans ve tek lisans derece programlarına kabul için başvuru çağrıları yayınlar.