MIP Politecnico Di Milano

Dünyanın en iyi bilimsel ve teknolojik üniversitelerinden biri olan Politecnico di Milano‘nun işletme okulu olan MIP, 40 yılı aşkın bir süredir mezunlar, profesyoneller, şirketler, kurumlar ve kamu idareleri için yönetim eğitim programları sunmaktadır. Politecnico di Milano’nun Bovisa kampüsü içerisinde yer alan okul, 1979 yılında Politecnico di Milano ile birçok İtalyan kurumu ve önde gelen kamu ve özel sanayi grupları arasında bir konsorsiyum olarak kurulmuştur. Günümüzde ise MIP, kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum limited şirketidir. 2014 yılından itibaren ise MIP; UniCON (Uluslararası Yönetici Eğitimi Konsorsiyumu), PRME (Sorumlu Yönetim Eğitimi İlkeleri) ve Cladea’nın (Latin Amerika Yönetim Okulları Konseyi) üyesi olarak kabul görmektedir. Yönetim, Ekonomi ve Endüstri Mühendisliği (Dipartimento di Management, Economia e Ingegneria Industriale – DIG) tarafından yürütülen akademik araştırma ve üniversite eğitimini, lisansüstü ve yüksek lisans ile birleştiren Politecnico di Milano Yönetim Okulu’nun bir parçası olan bu okul; sürdürülebilir kalkınma ve daha kapsayıcı bir toplum inşa etme taahhütleri ile karakterize edilen işletmelere verilen bir takdir olan B Corp sertifikalı şirketler arasında Avrupa’daki tek işletme okulu olmasıyla da oldukça önemlidir. Yalnızca iyi bir eğitim sunma misyonu bulunmayan, bunun yanında toplum üzerinde bıraktıkları olulmlu etkileri de en üst düzeye çıkarmayı daimi olarak hedefleyen MIP profesyonelleri, dijital öğrenmenin önemini, bugün tüm programlarında uygulayarak bir kez daha göstermektedir.

MIP Politecnico di Milano, Avrupa’daki MBA programları içerisinde 35’inci sırada yer almaktadır. Başarıları bununla bitmeyen okul, İtalya’daki işletme okulları arasında ise en iyi 2’inci kurum olmayı hak kazanmıştır. Önemli İtalyan şirketlerince yapılan bir araştırmanın sonucu olarak ise birinci sırada gösterilmeyi hak kazanan MIP, her yıl 30’a yakın Master programı sunmaktadır.

Sunulan Programlar Nelerdir?

mip-polimi

MIP tarafından sunulan eğitim programları, her yıl Eylül ayı itibarı ile başlamaktadır. İngilizce dilinde hazırlanan bu programlar, toplamda 12 ayın 9 ayı sınıf içi ders, 3 ayı ise proje veya staj şeklinde tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra programlar içerisinde 18 ay süren eğitimler de mevcuttur.  Her biri yönetimin belirli alanlarına odaklanan bu programlar ile öğrenciler, iş hayatına daha efektif bir biçimde hazırlanma fırsatını yakalamaktadır. Bazı master programları ise öğrencilerin Avrupa’nın çeşitli üniversitelerine geçiş yapmasını ve farklı şehirlerde eğitim görerek çift diploma alma hakkı kazanmasını da mümkün kılmaktadır. MIP bünyesinde sunulan eğitim programları şu şekildedir:

 • International Full Time MBA
 • International Master in Digital Transformation
 • International Master in Innovation and Entrepreneurship (IMIE)
 • International Master in Omnichannel Marketing & Consumer Analytics (IM4)
 • International Master in Business Analytics and Big Data (BABD)
 • International Master in Big Data for Supply Chain
 • International Master in Big Data for Healthcare & Biotech
 • International Master in Digital Supply Chain Management – Operations, Procurement and Logistics
 • International Master in Digital Supply Chain Management
 • International Master in Fintech, Finance & Digital Innovation
 • International Master in E-Commerce & Sales Management (IMDCSM)
 • International Master in Financial Risk Management
 • International Master in Environmental Sustainability & Circular Economy
 • International Master in Smart Operations & Industry 4.0
 • International Master in Sustainable Industrial Management
 • International Master in Luxury Value Chain
 • International Master in Social Innovation and Entrepreneurship
 • International Master in Sustainability Management and Corporate Social Responsibility
 • International Master in Sustainable Finance
 • International Master in Media & Communication Management
 • International Master in Cybersecurity Management
 • International Master in Luxury Management
 • International Master in Luxury Innovation & Digital Transformation
 • International Master in Project Management
 • Global Executive Master in Operations and Supply Chain
 • Master in Performing Arts Management
 • Master in Energy Management
 • Executive Master in Project Management
 • Master in Global Luxury Goods and Services Management

İtalya’da 2014 yılında dijital öğrenme alanında Executive MBA programını başlatan ilk marka olan MIP, o andan itibaren inovasyona olan bağlılığını da her alanda göstermeye başlamıştır. Pek çok yenilikçi projesi arasında ise öğrenciler, mezunlar ve profesyoneller için yapay zekadan yararlanan ve Microsoft ile ortaklaşa geliştirilen sürekli öğrenme platformu FLEXA öne çıkmaktadır.

MIP Eğitim Programları İçin Kabul Kriterleri Nasıldır?

mip-nedir

Günümüz pazarlarının zorluklarını karşılamak için gerekli araçları sağlamaya yönelik eğitimler tasarlayan MIP, kalıcı ve verimli ilişkiler kurduğu ulusal ve uluslararası üne sahip şirketlerle de öğrencilerin fark yaratan deneyimlere imza atmasını mümkün hale getirmektedir. Bu geniş ağ aynı zamanda yüksek lisans derecelerini; şirket sunumları, şirket içi dersler ve profesyonellerle ağ oluşturma etkinlikleri ile zenginleştirmeye de olanak tanımaktadır. Tüm bu eğitim programlarından yararlanmak içinse öğrencilerin belirli başvuru kriterlerine uymaları beklenmektedir. Eğitim programları arasında bazı bölümlerde başvuru kriterleri değişiklik gösterse de genelde kabul için gerekli olan belgeler;

 • Öğrencinin lisans veya lisansüstü diploması,
 • Transkript,
 • 2 adet referans mektubu,
 • Opsiyonel olarak sunabileceği GMAT/GRE skoru,
 • İngilizce olarak hazırlanmış motivasyon mektubu,
 • İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmişi (CV),
 • İngilizce dil belgesi – IELTS 6.5 (Türkiye’de üniversite eğitimini %100 İngilizce alan öğrencilerden TOEFL/IELTS istenmemektedir.),
 • Fotoğrafı ve
 • Başvuru ücretini (100 £) yatırdığına dair dekonttur.

Bununla birlikte öğrenci, okul yetkilileri tarafından gerçekleştirilecek online bir mülakattan da geçmek zorundadır. Bahsi geçen maddelerin dışında International Master in Luxury Management programına kaydolmak için öğrencilerin en az 3 senelik bir lisans bölümünden mezun olmaları ve en az 1 yıllık iş deneyimlerinin bulunmaları istenmektedir. International Master in Digital Supply Chain Management – Operations, Procurement and Logistics programında eğitim almak isteyen öğrencilerin; Yönetim, İşletme, Mühendislik veya Bilimsel Çalışmalar alanlarından birini tamamladıklarını gösteren bir lisans diplomalarının olması gerekmektedir. Bunun yanında öğrenci adaylarından Master in Energy Management program için Ekonomi, Mühendislik veya Fen Bilimleri; International Master in Financial Risk Management için de yine Mühendislik, İktisat, Finans veya bilim dallarından lisans diploması istenmektedir. Executive Master in Project Management programına kayıt için sektörde minimum 3 yıllık iş deneyimi gerek olsa da Master in Global Luxury Goods and Services Management program için bu bir gereklilik değildir. Ancak, iş deneyimi bu program kabul aşamasında avantaj olarak görülmektedir. Ek olarak, International Master in Cybersecurity Management program için öğrencilerden Kök Disiplinler (Stem Disciplines) alanında lisans diploması istenmektedir. Bunun yanında International Masters in Business Analytics and Big Data program başvurunda öğrencilerin Ekonomi, Matematik, Bilgisayar Bilimi, İstatistik, Mühendislik, Yönetim veya Fen Bilimleri alanlarından birinden lisans eğitimlerini tamamlamış ve diplomalarını almış olmaları beklenmektedir. Son olarak, International Master in Fintech, Finance & Digital Innovation programına kayıt aşamasında da Mühendislik, Ekonomi, Finans veya Fen Bilimleri alanlarında lisans diploması istenmektedir.

Burs Olanakları Nasıldır?

yüksek lisans burs

Uluslararasılaştırma, MIP’in ayırt edici özelliklerinden biridir. Bu okulun bir parçası olmak, dünyanın her yerinden eğitim kurumları, şirketler, misafir profesörler ve öğrenciler ağıyla bağlantı kurmak anlamına gelmektedir. Sınıflarda ve ofislerde 70’in üzerinde farklı milletten temsil süreci yer almaktadır. Elbette ki tüm bu avantajlarının yanı sıra MIP, sağladığı burs olanaklarıyla da global çapta dikkat çeken başarılı bir isimdir. MBA başvurularında başarılı 5 öğrenciye %50’ye varan burs imkanı tanıyan okul; bunun yanında 25 Şubat 2022 tarihinde önce tamamlanan başvurulan için de 2000 Euro’luk bir erken başvuru indirimi sağlamıştır. Ayrıca, Single Degree ve Double Degree Master programlarına başvurularda, belli kriterlerin üzerindeki başarılı öğrenci adaylarına 4000 Euro’ya varan başarı bursunun sağlanacağı bilgisi de yine okul tarafından duyurulmuştur. 25 Şubat 2022 tarihi öncesinde tamamlanan başvurulara da ekstra 1000 Euro’luk erken başvuru indirimi sağlanmıştır.

Akredistasyonlar ve Sıralamalar

Yıllar geçtikçe MIP, programlarının kusursuzluğu ile daha fazla tanınmakta ve bu başarısını da dünya çapında kanıtlayan geri dönüşler almaktadır. 2009 yılında Financial Times Sıralaması tarafından en iyi Avrupa İşletme Okulları arasında yer aldığından beri MIP; QS, Bloomberg Business Week, America Economy, Expansion, EdUniversal and CEOMagazine tarafından yapılan önemli sıralamalarda da üst noktalarda dikkat çekmektedir. Özellikle, Executive MBA in Digital Learning 2021 QS Online MBA sıralamasında dünyada 6’ncı olması ve FT Online MBA Ranking 2021’de dünyada 8’nci sırada yer alması da büyük yankı uyandırmıştır. Dijital öğrenme kursları için EOCCS-EFMD Çevrimiçi Kurs Sertifikasyon akreditasyonunu alan ilk İtalyan eğitim kurumu MIP’dir. Bununla birlikte MBA ve EMBA programları, dünya çapındaki işletme okullarının %5’inden daha azını akredite eden AMBA – MBA Derneği tarafından tanımlanan mükemmellik kalite standartlarını çoktan elde etmiştir. 2021’de, işletme eğitiminde en yüksek mükemmellik standartlarıyla eş anlamlı olan uluslararası AACSB sertifikasını alma hakkı kazanan MIP, bu dönüm noktası ile EQUIS ve AMBA sertifikalarını da bünyesinde dahil etmiştir. Ve en önemlisi ise MIP başarısının, bugün itibariyle dünya çapında 100’den fazla işletme okuluna verilmiş olan en prestijli üç akreditasyon “üçlü taç”ı resmi olarak elde etmesidir. MIP, 971’den beri en iyi yönetim programlarını sertifikalandıran bir İtalyan kuruluşu olan ASFOR tarafından da akredite edilmiştir.