NABA, açılımıyla Nuova Accademia di Belle Arti olan üniversite/akademi 1980 yılında kurulmuş olup İtalya’nın en büyük özel akademidir.

İtalyan Eğitim Bakanlığınca onaylı lisans ve yüksek lisans alanlarında hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim imkânı sunmaktadır. NABA’da öğrenciler bir yandan çalışma dünyasına hazırlanırken bir yandan zanaatını geliştirebilir.

 

Nuova Accademia di Belle Arti (NABA)

 

NABA, onlarca yıldır prestijli tasarım şirketleri ve stüdyolarla ilişkilerini geliştirmiş ve iyi bir network hinterlandı oluşturmuştur. NABA’nın akademik metodolojisini bu kadar başarılı ve benzersiz kılmasının ardında yatan asıl amaç, pratik uygulamaların sanat ve tasarım ile dengelenmesidir.

Mezun olduktan sonraki bir yıl içerisinde mezunlar kolaylıkla iş bulmaktadır. (İlgili yazımızı da inceleyebilirsiniz “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları”)

NABA Üniversitesi Mezuniyet Sonrası Meslek Fırsatları

Ayrıca İtalya’da sanat ve akademik eğitim almayı düşünüyorsanız ilginizi çekebilecek diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Pava Education’un uzman danışman kadrosuyla siz de İtalya’da ve Milano’daki eğitim olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak İtalya’da eğitim (Lisans, Yüksek Lisans) konusunda Ücretler, Maliyetler, Burs olanakları, Konaklama ve Dil kursları veya çok daha fazlası hakkında danışmak için bize form bilgilerinizi doldurarak ulaşabilirsiniz.

NABA Nerede?

NABA Üniversitesi yerleşkelerinin biri Roma diğeri Milano’da olmak üzere iki farklı kampüsü vardır.

NABA Üniversitesi | Yurtdışı ve İtalya'da Moda, Sanat, Tasarım Üniversiteleri

 

Milano kampüsü konum olarak Milano şehrinin en ünlü ve güzel yerlerinden biri olan Navigli bölgesindedir. Burası tarihî dokusu ve mimari güzellikleriyle bilinmekte olup toplamda 13 modern bina ve 17.000 metrekareden oluşan oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

 

 

Milano’da üniversite okumak öğrencilik dönemleri için oldukça prestijli bir deneyimdir. İlgili olarak “Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Aynı şekilde Roma’da üniversite okumak da her öğrencinin sahip olamayacağı özel bir deneyimdir. Roma’daki yeni NABA Kampüsü, tren istasyonu ile Tiber arasındaki eski bir sanayi bölgesi olan Ostiense semtinde bulunur.

20. yüzyılın başlarından kalma iki tarihî binayı kaplayan kampüs, bugün sanatsal ve kültürel mirasın çağdaş kültürle buluştuğu, yaratıcı ve genç bir yerdir. Buradaki yeni okul şehrin merkezinde olup Roma’nın en ünlü arkeolojik alanlarına ve sanat müzelerine çok yakın bir yerdedir.

NABA Üniversitesi Bölümleri

NABA Üniversitesi Lisans bölümleri 3, yüksek lisans bölümleri 2 sene olup hepsinin de İtalyanca ve İngilizce seçenekleri mevcuttur. Ayrıca “İtalya’da Hazırlık Okumak” gibi bir seçeneğe de sahipsiniz.

Lisans Bölümleri

NABA kapsamında; Moda Tasarımcılığı, Yaratıcı Teknolojiler,  Grafik Tasarım, Medya Tasarımı ve  Set Tasarımcılığı gibi birçok sanatla entegre bölümü içeren lisans bölümleri bulunmaktadır.

 

NABA Üniversitesi Lisans Bölümleri

 

Bu bölümleri saymak gerekirse;

 • Arts in Media Design and Multimedia (Milano ve Roma)
 • Creative Technologies (Milano)
 • Painting and Visual Arts (Milano ve Roma)
 • Design (Milano)
 • Fashion Design (Milano ve Roma)
 • Graphic Design and Art Direction (Milano ve Roma)
 • Set Design (Milano)

İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yüksek Lisans Bölümleri

 • New Technologies for Arts (Milano)
 • Arts in Fashion and Textile Design (Milano)
 • Social Design (Milano)
 • Product and Service Design (Milano)
 • Interior Design (Milano)
 • Communication Design (Milano)
 • Visual Arts and Curatorial Studies (Milano)

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımızı da incelemeyi unutmayın!

NABA’nın Öğrencilerine Verdiği Olanaklar

NABA kampüsleri, çok sayıda özel laboratuvar, çalışma ve dinlenme alanları ve büyük kütüphaneleri ile oldukça iyi bir eğitim imkanı ve sosyal ortam sağlamaktadır. Tasarım laboratuvarları, son teknoloji araç gereçlere sahip olan NABA Üniversitesi, sınıflarını da sürekli olarak yenilemektedir. 

NABA; öğrencilerin moda tasarımı, medya tasarımı ve yeni teknolojiler, görsel sanatlar alanlarında karmaşık ve disiplinler arası projeler için profesyonel araçları kullanabilecekleri çok sayıda özel laboratuvara sahiptir.

NABA Üniversitesi

NABA öğrencileri, kampüs geneline yayılmış çeşitli ve özel alanlardan, odalardan yararlanabilirler:

 • Çalışma salonları, öğrencilerin dersleri arasında veya boş zamanlarında çalışabilecekleri rahat ve huzurlu bir ortam sağlar.
 • Bilgisayar sınıfları, her biri BT iş istasyonları (Mac Os ve Windows) ile donatılmış iki bilgisayar sınıfı, ders saatlerinde öğrencilerin kullanımına açıktır.
 • Öğrenci salonu, öğle yemeği saatinde veya dersler arasında bir şeyler atıştırmak için mikrodalga da bulunan, ücretsiz ve kolay erişilebilen ortak oda bulunmaktadır.

NABA Buddy Projesi

Buddy Projesi, NABA’nın uluslararası öğrencilerine ilk yıllarında yardımcı olarak daha hızlı adapte olabilmesi için sunduğu bir arkadaşlık projesidir.

Yurtdışındaki Üniversiteler | NABA Üniversitesi Sosyal Ortam

Projenin amacı, gelen öğrenciler için bir ilişki ağı oluşturmak ve entegrasyonlarını kolaylaştırmaktır. Bu proje aynı zamanda diğer öğrencileri tanımak ve dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle ve İtalyan öğrencilerle ilişkiler kurmak için bir fırsattır.

Buddy, üç yıllık bölümün ikinci ve üçüncü yılındaki veya iki yıllık bölümün ikinci yılındaki öğrencilerden belirli bir aşama sonrası seçilen gönüllü bir öğrenciye denir. Rolleri; kampüste, Milano’da veya Roma’da uluslararası öğrencilerin ilişkisel becerilerini artırmayı ve farklı arkadaşlarla kaynaşmasını amaçlar.

Yurtdışında Üniversite’de Moda ve Tasarım Bölümleri Okumak | NABA Üniversitesi

Üniversite okumak veya yüksek lisans okumak için karar alınacağı dönemlerde öğrenciler kendi ülkesinde okumaktansa dil ve kültür becerisini arttırmak gibi önemli avantajları için yurtdışı üniversiteleri tercih etmektedir. 

Yurtdışında üniversite okumanın dil ve kültür açısından avantajları ile birlikte daha yüzlerce faydası sayılabilecektir. Ancak yurtdışında eğitimin bu avantajları zıt olarak aşırı maliyetleri bulabilmesi gibi dezavantajları da kaçınılmaz etmenlerdir.

Ayrıca yurtdışı lisans eğitimi konusunda araştırmalar yapıyorsanız bununla ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Yurtdışında lisans eğitimi sürecinde ülkenin koşulları kadar okunan bölümlerin kalitesi de etkilidir. Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ya da herhangi bir sanat bölümünün aynı anda bir ülkede tamamen en iyi şekilde olması mümkün değildir.

Bu açıdan üniversite tercih dönemlerinde ve yurtdışında okumak için araştırmalar yapanlar bu kriteri göz önünde bulundurmalıdır.

Yurtdışındaki Üniversiteler | Yurtdışında Moda, Sanat ve Tasarım Üniversiteleri

Yüksek lisans programları ile ilgileniyorsanız ilgili başlıklarımız;

NABA Üniversitesinde Okumanın Diğer Yurtdışı Üniversitelerden Avantajları Nelerdir?

Yurtdışında okumak denilince akla ilk gelen soru üniversite ve yaşam maliyetleridir. Özellikle Amerika, Kanada, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerde üniversite eğitimi ve yaşam ücretlerinin oldukça pahalı olması birçok öğrenciyi başka ülkeleri değerlendirmeye yönlendirmektedir.

 

Yurtdışında Üniversite Okumak | NABA Üniversitesi Avantajları Nelerdir?

 

Aynı zamanda İngiltere gibi öğrencileri alırken oldukça fazla koşulların bulunması da bazı ülkeleri baştan elemeye sebep olmaktadır. Bu açıdan değerlendirilince hem eğitimin uygun fiyatlarla alınabilmesi hem de eğitim için gerekli koşulların esnek olması öğrenciler için önemli bir avantajdır. 

İtalya uluslararası öğrenciler için dünya geneli ve Avrupa ülkeleri arasında en esnek politikalara sahip ülkelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda İtalya’da üniversite okumak isteyen öğrencilere neredeyse tüm öğrenim hayatının masraflarını karşılayacak burs olanakları bulunmaktadır. 

Yani bir İtalyan Üniversitesi olan NABA Üniversitesi’nin diğer yurtdışı üniversitelere kıyasla avantajı şunlar olabilecektir;

 1. Üniversite ücretleri düşük fiyatlardır
 2. Yaşam maliyeti Amerika, İngiltere gibi ülkelere kıyasla oldukça düşüktür
 3. Devlet bursları, başarı bursları, EDISU ve DSU bursları gibi birçok burs ile öğrenci desteklenmektedir
 4. İtalyan sanat kültürüne sahip NABA Üniversitesi’nde tasarım açısından daha prestijli bir eğitim imkanı
 5. NABA’da okurken İtalyan’ın kültürel zenginliğinden olabildiğince faydalanabilirsiniz
 6. Öğrenci merkezli esnek bir sistemi olan İtalyan Üniversiteleri sayesinde okurken çalışabilirsiniz

Ayrıca ek olarak NABA Üniversitesi veya başka bir İtalyan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra tüm dünyada geçerli mavi diplomaya sahip olabilirsiniz. Ve bununla beraber bu mezuniyetin verdiği prestij ile iş bulma fırsatınız oldukça kolaydır.

Milano’da Yaşam

Dünyanın moda ve tasarım başkentinde sanat eğitimi almak birçok moda ve tasarım ilgilisinin ortak hayalidir.

Milano şehri yıllardır adeta bir moda şehri olarak var olmakta ve dünyadaki en iyi tasarımcılarını çekmekte ve bu tasarımcılar en yaratıcı fikirlerini burada hayata geçirip insanlara muhteşem gösteriler eşliğinde sunmaktadır. 

naba-sanat-akademisi

Milano’da İtalya’nın en iyi sanatçılarıyla tanışma fırsatı ve en iyi tasarımlarını ve sanat eserlerini inceleme fırsatı bulacaksınız. Fashion Weeks gibi popüler sanat dünyasının ve birçok ünlü tasarım ve moda ustasının sergisine katılma fırsatı bulabileceksiniz.

Modayla ilgili tüm gelişmelerden ilk haberdar olacak kişi olup bu alanda öncü olma fırsatını yakalamanız bir hayli kolay olacaktır.

Avrupa’nın Kalbi Milano 

Neredeyse tüm sanatsal gelişmelerin ilk temel durağı yüzyıllar boyunca İtalya olmuştur. Bunu antik kalıntılarda, klasik mimaride, dünyaca meşhur tablo ve heykeltıraşlarda kolaylıkla görebiliriz. Aynı şekilde bunların ufuk açıcı etkisini günümüz modern sanatsal branşlarında rahatlıkla görebiliriz. Sanatla yaşayıp sanatla nefes alan bir şehir…

Milano şehri tüm sanat dallarının yoğun bir şekilde bir arada bulabileceğiniz ender şehirlerdendir. Kendinizi çağdaş sanat dallarıyla iç içe bulabileceğiniz bir yerdir. Özelikle cesur tiyatro topluluklarıyla, dünya standartlarındaki galerileriyle, müzeler, tasarım stüdyoları, Show-Roomları ve bu alanlarda ki en yeni ve güncel teknolojik gelişmeler ve bunlarla beraber birçok dünyaca ünlü medya şirketleri de bu sanat şehrine dâhildir.

Milano’da Öğrenci Hayatı

NABA Üniversitesi Milano’da öğrencilik yapmak, 70 ülke ve 4000 öğrencinin çok kültürlü bir ortamda kaynaşması anlamına gelmektedir. Uluslararası akranlarınızdan iş birliği yapma ve yeni yaklaşımlar öğrenme şansınız olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Milano, Avrupa’da seyahat imkânının ve sosyal aktivitelerin en kolay bir şekilde gerçekleşebileceği bir konumda bulunmaktadır. Kuzey İtalya’nın muhteşem dağ ve göl manzaralarını görebilir, sadece bir trenle Venedik, Toscana hatta Roma’ya kolaylıkla gidebilirsiniz.

Ya da bir hafta sonu için Almanya, Fransa hatta İngiltere veya İspanya’ya kolaylıkla gidebilirsiniz. Ayrıca NABA‘nın tüm kampüslerinin Milano’daki havaalanları ve tren istasyonlarıyla kolay bağlantı noktaları bulunmaktadır.

Milano'da öğrencilik

Milano’da bir eğitim programına dâhil olma imkânları beraberinde birçok olanağı da getirir. İtalya’nın doğal ve dinamik güzelliğini eminim burada ilk defa duymuyorsunuzdur. Buraya gelip buradaki muhteşem güzellikleri gördükten sonra İtalya’da neden bu kadar öncü sanatçı, heykeltıraş ustası ve modacı yetiştiğini eminiz ki sizler de anlayacaksınız.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Roma’da Yaşam

Batı kültürünün çıkış noktası Roma şehri, tarihe damgasını vurmuş birçok tarihçi ve düşünürün eğitim gördüğü bir yerdir. Batı kültürünün ilk merkezi olan bu şehir, tarihî binalar ve müzelerle çevrili olup adeta bir açık hava müzesidir. Dünyadaki en güzel şehirler arasında en üst sıralarda yer alan bu şehir ayrıca UNESCO kültür mirası altında korunan bir şehirdir.

Uygarlığın Modern Mimariyle Buluştuğu Şehir

Sinema ve İtalyan kültürünün başkenti Roma şehri, muhteşem tarihî yapılar ve kalıntılarla dolu olan bir şehir olup her geçen gün yeni egzotik yapıların, kalıntıların keşfedildiği ve bunları birçok yeni günümüz sanatçısıyla yeniden yorumlanıp sergilerle dünyaya tanıtıldığı muhteşem bir şehirdir.

Şehrin ruhuna işlenmiş olan klasik Rönesans sanatıyla birlikte NABA öğrencileri, birçok modern müzeyle tarihî mimarileri ve yapıları daha da iyi tanıma fırsatı yakalayacaklardır. Örneğin; Renzo Piano‘nun Auditorium Parco della Musica‘sı ya da Zaha Hadid‘in MAXXI: Museum of XXI century Arts‘ı gibi mimari eserler, şehre ve şehir sakinlerine açık, sanatsal dilin konuşulması ve paylaşımı için halka açık bir alan olan modern toplumun “Roma Forumu” hâline gelmiştir.

Roma kampüs

Roma’da Öğrenci Hayatı

Roma şehri enerjisi ve kültürel zenginliğiyle öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için birçok sergi, oyun, özelikle dünyaca ünlü Roma Jazz Festivali gibi konserlere katılarak kültürel birikimlerini artırmalarına yardımcı olur. Bunlarla beraber özelikle sinema alanında dünyaca ünlü sinema etkinlikleri olan David di Donatello ödül etkinliğine ve Roma Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Roma’da Yaşam” yazımızı da incelemeyi unutmayın.

NABA Kabul Şartları

Lisans Bölümü Giriş Koşulları

 • Lise diploması
 • İtalyanca bölümler için minimum CEFRL B1 sertifikası (2 yıldan eski olmamalı)
 • İngilizce bölümler için; IELTS 5.0, TOEFL Computer 173-180, TOEFL İnternet 59-64 (2 yıldan eski olmamalı)
 • 150 € başvuru ücreti

Ayrıca “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” makalemizi okuyabilirsiniz.

Yüksek Lisans Bölümü Giriş Koşulları

 • Başvurulan bölümler için bir diploma veya lisans derecesi istenmektedir. Eğer yoksa bölümle aranızdaki bağı kuvvetlendiren yaptığınız işler, katıldığınız seminerler gösterilmesi gerekiyor.
 • Bir lisans diplomasına sahip değilseniz mezun olduğunuzda Master of Arts (M.A.) unvanı yerine bir sertifika verilecektir.
 • İtalyanca bölümler için minimum CEFRL B1 sertifikası (2 yıldan eski olmamalı)
 • İngilizce bölümler için; IELTS 5.0, TOEFL Computer 173-180, TOEFL İnternet 59-64 (2 yıldan eski olmamalı)
 • 100 € başvuru ücreti

NABA Eğitim Ücretleri ve Burs İmkânı

naba üniversite ücreti

NABA lisans eğitim ücreti 2021-22 akademik yılına göre Avrupa vatandaşı olmayanlar için sabit 18.200 € olarak belirlenmiştir. Ücretler yıllık olarak ödenir. Avrupa vatandaşlarının ise eğitim ücretleri gelir düzeyine göre farklılık göstermektedir. Öğrenci (ve ailesi) en az 3 yıldır Avrupa Birliği’ne ait bir ülkede ikamet ediyor ve gelirini Avrupa’dan elde ediyorsa öğrenim ücreti fiyatları şu şekildedir:

Gelir dağılımı Hane geliri

 Yıllık öğrenim ücreti

Gelir Tablosu Yaklaşık 150.000 Euro  € 18.200
5. Gelir Grubu 150.000 Euro’ya kadar  € 16.300
4. Gelir Grubu 130.000 Euro’ya kadar  € 13.500
3. Gelir Tablosu 100.000 Euro’ya kadar  € 11.740
2. Gelir Tablosu 70.000 Euro’ya kadar € 8.890
1. Gelir Tablosu 45.000 Euro’ya kadar € 7.100

NABA yüksek lisans eğitim ücreti 2021-22 akademik yılına göre Avrupa vatandaşı olmayanlar için sabit 18.200 € olarak belirlenmiştir. Ücretler yıllık olarak ödenir. Avrupa vatandaşları ise yukarıdaki gelir dağılımına göre 8900 €’dan 18.200 €’ya kadar değişmektedir.

NABA bir yıllık akademik master programı yapanlar içinse 2021-22 akademik yılı Avrupa vatandaşları için 15.000 €, Avrupa vatandaşı olmayanlar içinse 19.000 € olarak belirlemiştir.

NABA Üniversitesi burs imkânı için ise öğrencilerine birçok seçenek sunar. İtalya, diğer Avrupa ülkelerine göre burs oranı yüksektir. Öğrenciler, İtalyan devletinin sunduğu ölçüde burs imkânlarından faydalanabilmektedir. İtalya’da burs miktarları yıllık 2000 ile 5200 Euro arasında değişmektedir.

NABA Konaklama İmkânları

NABA, öğrencilerini özel apartman dairelerinde ve/veya anlaşma sağlanmış emlakçılar tarafından yönetilen konaklama bulmaları konusunda destekler. Kampüs yakınında bulunan stüdyo daireleri, tek kişilik odaları veya diğer öğrencilerle paylaşılan fotoğrafları, maliyetleri, konumu ve hizmetleri bulabilirsiniz.

Milano’da ve Roma’da bulunan konaklama hizmetleriyle alakalı bilgiler ve profesyonel süreç ile üniversite başvurusu için hemen başvuru formumuzu doldurun, siz de NABA Sanat Akademisinde hak ettiğiniz yeri alın.