NABA Hakkında Genel Bilgi

NABA, açılımıyla Nuova Accademia di Belle Arti olan üniversite/akademi 1980 yılında kurulmuş olup İtalya’nın en büyük özel akademi üniversitesidir. İtalyan Eğitim Bakanlığınca onaylı lisans ve yüksek lisans alanlarında hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim imkânı sunmaktadır. NABA’da bir öğrenci bir yandan çalışma dünyasına hazırlanırken bir yandan zanaatını geliştirebilir.

NABA, onlarca yıldır prestijli tasarım şirketleri ve stüdyolarla ilişkileri geliştirmek için emek gösterdi ve göstermeye de devam etmektedir. NABA’nın akademik metodolojisini bu kadar başarılı ve benzersiz kılmasının ardında yatan asıl amaç, uygulamalı pratik üzerine yapılan vurgu, sanat ve tasarım teorisi ile ilgili derslerle dengelenmesidir. Mezun olduktan sonraki bir yıl içerisinde mezunların %89’u iş bulmaktadır.

Ayrıca “İtalya’da Güzel Sanatlar Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nuova Accademia di Belle Arti (NABA)

NABA Nerede?

NABA yerleşkelerinin biri Roma’da diğeri Milano‘da olmak üzere iki farklı kampüsü vardır.

Milano kampüsü konum olarak Milano şehrinin en ünlü ve güzel yerlerinden biri olan Navigli bölgesindedir. Burası tarihî dokusu ve mimari güzellikleriyle bilinmekte olup toplamda 13 modern bina ve 17.000 metrekareden oluşan oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

Roma’nın merkezi konumu neticesiyle Roma’da öğrencilik yapmak tüm bölgelere kolayca ulaşmayı sağlar. Roma’daki yeni NABA Kampüsü, tren istasyonu ile Tiber arasındaki eski bir sanayi bölgesi olan Ostiense semtinde bulunur. 20. yüzyılın başlarından kalma iki tarihî binayı kaplayan kampüs, bugün sanatsal ve kültürel mirasın çağdaş kültürle buluştuğu, yaratıcı ve genç bir yerdir. Buradaki yeni okul şehrin merkezinde olup Roma’nın en ünlü arkeolojik alanlarına ve sanat müzelerine çok yakın bir yerdedir.

NABA Üniversitesi Bölümleri

NABA Lisans bölümleri 3, yüksek lisans bölümleri 2 sene olup hepsinin de İtalyanca ve İngilizce seçenekleri mevcuttur.

Lisans Bölümleri

 • Arts in Media Design and Multimedia (Milano ve Roma)
 • Creative Technologies (Milano)
 • Painting and Visual Arts (Milano ve Roma)
 • Design (Milano)
 • Fashion Design (Milano ve Roma)
 • Graphic Design and Art Direction (Milano ve Roma)
 • Set Design (Milano)

Daha fazla bilgi için İtalya’da Lisans Eğitimi konumuzu okuyabilirsiniz. 

Yüksek Lisans Bölümleri

 • New Technologies for Arts (Milano)
 • Arts in Fashion and Textile Design (Milano)
 • Social Design (Milano)
 • Product and Service Design (Milano)
 • Interior Design (Milano)
 • Communication Design (Milano)
 • Visual Arts and Curatorial Studies (Milano)

Daha fazla bilgi için İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konumuzu okuyabilirsiniz. 

NABA’nın Öğrencilerine Verdiği Olanaklar

NABA kampüsleri, çok sayıda özel laboratuvar, çalışma ve dinlenme alanları ve bir kütüphane ile çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Tasarım laboratuvarları, son teknoloji araç gereçlere sahip olan NABA Üniversitesi, sınıflarını da sürekli olarak yenilemektedir. NABA; öğrencilerin moda tasarımı, medya tasarımı ve yeni teknolojiler, görsel sanatlar alanlarında karmaşık ve disiplinler arası projeler için profesyonel araçları kullanabilecekleri çok sayıda özel laboratuvara sahiptir.

NABA Üniversitesi

NABA öğrencileri, kampüs geneline yayılmış çeşitli ve özel alanlardan, odalardan yararlanabilirler:

 • Çalışma salonları, öğrencilerin dersleri arasında veya boş zamanlarında çalışabilecekleri rahat ve huzurlu bir ortam sağlar.
 • Bilgisayar sınıfları, her biri BT iş istasyonları (Mac Os ve Windows) ile donatılmış iki bilgisayar sınıfı, ders saatlerinde öğrencilerin kullanımına açıktır.
 • Öğrenci salonu, öğle yemeği saatinde veya dersler arasında bir şeyler atıştırmak için mikrodalga da bulunan, ücretsiz ve kolay erişilebilen ortak oda bulunmaktadır.

NABA Buddy Projesi

Buddy Projesi, NABA’nın uluslararası öğrencilerine ilk yıllarında yardımcı olarak daha hızlı adapte olabilmesi için sunduğu bir arkadaşlık projesidir.

Projenin amacı, gelen öğrenciler için bir ilişki ağı oluşturmak ve entegrasyonlarını kolaylaştırmaktır. Bu proje aynı zamanda diğer öğrencileri tanımak ve dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle ve İtalyan öğrencilerle ilişkiler kurmak için bir fırsattır.

Buddy, üç yıllık bölümün ikinci ve üçüncü yılındaki veya iki yıllık bölümün ikinci yılındaki öğrencilerden belirli bir aşama sonrası seçilen gönüllü bir öğrenciye denir. Rolleri; kampüste, Milano’da veya Roma’da uluslararası öğrencilerin ilişkisel becerilerini artırmayı ve farklı arkadaşlarla kaynaşmasını amaçlar.

Milano’da Yaşam

Dünyanın moda ve tasarım başkentinde sanat eğitimi almak birçok moda ve tasarımseverin hayalidir. Milano şehri yıllardır adeta bir moda şehri olarak var olmakta ve dünyadaki en iyi tasarımcılarını çekmekte ve bu tasarımcılar en yaratıcı fikirlerini burada hayata geçirip insanlara muhteşem gösteriler eşliğinde sunmaktadır. Kim Milano moda haftasını duymamıştır ki! Buradan daha iyi moda ve tasarım öğrenebileceğiniz bir yer var mıdır?

naba-sanat-akademisi

Milano’da İtalya’nın en iyi sanatçılarıyla tanışma fırsatı ve en iyi tasarımlarını ve sanat eserlerini inceleme fırsatı bulacaksınız. Fashion Weeks gibi popüler sanat dünyasının ve birçok ünlü tasarım ve moda ustasının sergisine katılma fırsatı bulabileceksiniz. Modayla ilgili tüm gelişmelerden ilk haberdar olacak kişi olup bu alanda öncü olma fırsatını yakalamanız bir hayli kolay olacaktır.

Avrupa’nın Kalbi Milano

Neredeyse tüm sanatsal gelişmelerin ilk temel durağı yüzyıllar boyunca İtalya olmuştur. Bunu antik kalıntılarda, klasik mimaride, dünyaca meşhur tablo ve heykeltıraşlarda kolaylıkla görebiliriz. Aynı şekilde bunların ufuk açıcı etkisini günümüz modern sanatsal branşlarında rahatlıkla görebiliriz. Sanatla yaşayıp sanatla nefes alan bir şehir…

Milano şehri tüm sanat dallarının yoğun bir şekilde bir arada bulabileceğiniz ender şehirlerdendir. Kendinizi çağdaş sanat dallarıyla iç içe bulabileceğiniz bir yerdir. Özelikle cesur tiyatro topluluklarıyla, dünya standartlarındaki galerileriyle, müzeler, tasarım stüdyoları, Show-Roomları ve bu alanlarda ki en yeni ve güncel teknolojik gelişmeler ve bunlarla beraber birçok dünyaca ünlü medya şirketleri de bu sanat şehrine dâhildir.

Milano’da Öğrenci Hayatı

NABA Üniversitesi Milano’da öğrencilik yapmak, 70 ülke ve 4000 öğrencinin çok kültürlü bir ortamda kaynaşması anlamına gelmektedir. Uluslararası akranlarınızdan iş birliği yapma ve yeni yaklaşımlar öğrenme şansınız olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Milano, Avrupa’da seyahat imkânının ve sosyal aktivitelerin en kolay bir şekilde gerçekleşebileceği bir konumda bulunmaktadır. Kuzey İtalya’nın muhteşem dağ ve göl manzaralarını görebilir, sadece bir trenle Venedik, Toscana hatta Roma’ya kolaylıkla gidebilirsiniz. Ya da bir hafta sonu için Almanya, Fransa hatta İngiltere veya İspanya’ya kolaylıkla gidebilirsiniz. Ayrıca NABA‘nın tüm kampüslerinin Milano’daki havaalanları ve tren istasyonlarıyla kolay bağlantı noktaları bulunmaktadır.

Milano'da öğrencilik

Milano’da bir eğitim programına dâhil olma imkânları beraberinde birçok olanağı da getirir. İtalya’nın doğal ve dinamik güzelliğini eminim burada ilk defa duymuyorsunuzdur. Buraya gelip buradaki muhteşem güzellikleri gördükten sonra İtalya’da neden bu kadar öncü sanatçı, heykeltıraş ustası ve modacı yetiştiğini eminiz ki sizler de anlayacaksınız.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Roma’da Yaşam

Batı kültürünün çıkış noktası Roma şehri, tarihe damgasını vurmuş birçok tarihçi ve düşünürün eğitim gördüğü bir yerdir. Batı kültürünün ilk merkezi olan bu şehir, tarihî binalar ve müzelerle çevrili olup adeta bir açık hava müzesidir. Dünyadaki en güzel şehirler arasında en üst sıralarda yer alan bu şehir ayrıca UNESCO kültür mirası altında korunan bir şehirdir.

Uygarlığın Modern Mimariyle Buluştuğu Şehir

Sinema ve İtalyan kültürünün başkenti Roma şehri, muhteşem tarihî yapılar ve kalıntılarla dolu olan bir şehir olup her geçen gün yeni egzotik yapıların, kalıntıların keşfedildiği ve bunları birçok yeni günümüz sanatçısıyla yeniden yorumlanıp sergilerle dünyaya tanıtıldığı muhteşem bir şehirdir.

Şehrin ruhuna işlenmiş olan klasik Rönesans sanatıyla birlikte NABA öğrencileri, birçok modern müzeyle tarihî mimarileri ve yapıları daha da iyi tanıma fırsatı yakalayacaklardır. Örneğin; Renzo Piano‘nun Auditorium Parco della Musica‘sı ya da Zaha Hadid‘in MAXXI: Museum of XXI century Arts‘ı gibi mimari eserler, şehre ve şehir sakinlerine açık, sanatsal dilin konuşulması ve paylaşımı için halka açık bir alan olan modern toplumun “Roma Forumu” hâline gelmiştir.

Roma kampüs

Roma’da Öğrenci Hayatı

Roma şehri enerjisi ve kültürel zenginliğiyle öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için birçok sergi, oyun, özelikle dünyaca ünlü Roma Jazz Festivali gibi konserlere katılarak kültürel birikimlerini artırmalarına yardımcı olur. Bunlarla beraber özelikle sinema alanında dünyaca ünlü sinema etkinlikleri olan David di Donatello ödül etkinliğine ve Roma Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Roma’da Yaşam” makalemizi incelemeyi unutmayın.

NABA Kabul Şartları

Lisans Bölümü Giriş Koşulları

 • Lise diploması
 • İtalyanca bölümler için minimum CEFRL B1 sertifikası (2 yıldan eski olmamalı)
 • İngilizce bölümler için; IELTS 5.0, TOEFL Computer 173-180, TOEFL İnternet 59-64 (2 yıldan eski olmamalı)
 • 150 € başvuru ücreti
Ayrıca “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” makalemizi okuyabilirsiniz.

Yüksek Lisans Bölümü Giriş Koşulları

 • Başvurulan bölümler için bir diploma veya lisans derecesi istenmektedir. Eğer yoksa bölümle aranızdaki bağı kuvvetlendiren yaptığınız işler, katıldığınız seminerler gösterilmesi gerekiyor.
 • Bir lisans diplomasına sahip değilseniz mezun olduğunuzda Master of Arts (M.A.) unvanı yerine bir sertifika verilecektir.
 • İtalyanca bölümler için minimum CEFRL B1 sertifikası (2 yıldan eski olmamalı)
 • İngilizce bölümler için; IELTS 5.0, TOEFL Computer 173-180, TOEFL İnternet 59-64 (2 yıldan eski olmamalı)
 • 100 € başvuru ücreti

Bölümünüzü İtalyanca okumak için İtalyanca Kursu konusuna göz atabilirsiniz.

NABA Eğitim Ücretleri ve Burs İmkânı

naba üniversite ücreti

NABA lisans eğitim ücreti 2021-22 akademik yılına göre Avrupa vatandaşı olmayanlar için sabit 18.200 € olarak belirlenmiştir. Ücretler yıllık olarak ödenir. Avrupa vatandaşlarının ise eğitim ücretleri gelir düzeyine göre farklılık göstermektedir. Öğrenci (ve ailesi) en az 3 yıldır Avrupa Birliği’ne ait bir ülkede ikamet ediyor ve gelirini Avrupa’dan elde ediyorsa öğrenim ücreti fiyatları şu şekildedir:

Gelir dağılımı Hane geliri

 Yıllık öğrenim ücreti

Gelir Tablosu Yaklaşık 150.000 Euro  € 18.200
5. Gelir Grubu 150.000 Euro’ya kadar  € 16.300
4. Gelir Grubu 130.000 Euro’ya kadar  € 13.500
3. Gelir Tablosu 100.000 Euro’ya kadar  € 11.740
2. Gelir Tablosu 70.000 Euro’ya kadar € 8.890
1. Gelir Tablosu 45.000 Euro’ya kadar € 7.100

NABA yüksek lisans eğitim ücreti 2021-22 akademik yılına göre Avrupa vatandaşı olmayanlar için sabit 18.200 € olarak belirlenmiştir. Ücretler yıllık olarak ödenir. Avrupa vatandaşları ise yukarıdaki gelir dağılımına göre 8900 €’dan 18.200 €’ya kadar değişmektedir.

NABA bir yıllık akademik master programı yapanlar içinse 2021-22 akademik yılı Avrupa vatandaşları için 15.000 €, Avrupa vatandaşı olmayanlar içinse 19.000 € olarak belirlemiştir.

NABA Üniversitesi burs imkânı için ise öğrencilerine birçok seçenek sunar. İtalya, diğer Avrupa ülkelerine göre burs oranı yüksektir. Öğrenciler, İtalyan devletinin sunduğu ölçüde burs imkânlarından faydalanabilmektedir. İtalya’da burs miktarları yıllık 2000 ile 5200 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar makalemizi inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

NABA Konaklama İmkânları

NABA, öğrencilerini özel apartman dairelerinde ve/veya anlaşma sağlanmış emlakçılar tarafından yönetilen konaklama bulmaları konusunda destekler. Kampüs yakınında bulunan stüdyo daireleri, tek kişilik odaları veya diğer öğrencilerle paylaşılan fotoğrafları, maliyetleri, konumu ve hizmetleri bulabilirsiniz.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Milano’da ve Roma’da bulunan konaklama hizmetleriyle alakalı bilgiler ve profesyonel süreç ile üniversite başvurusu için hemen başvuru formumuzu doldurun, siz de NABA Sanat Akademisinde hak ettiğiniz yeri alın.