Napoli şehri, İtalya’nın en güzel şehirlerden biridir ve kesinlikle görülmeye değer doğal ve kültürel güzellikler barındırır. Şehir, Napoli körfezinde yer alır ve güzel kiliseler, kaleler ve harabelerle çevrilidir.  Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak, bugün hala kendine özgü kültüründe görülebilen uzun bir tarihe sahiptir. 

Napoli Şehri Gezilecek Yerler Nelerdir?

Napoli şehri, Küçük kafeler ve yerel olarak işletilen dükkanlar bulabileceğiniz sokakları ve meydanları canlı bir atmosfere sahiptir. Ayrıca Napoli, sarımsak, kapari, hamsi ve zeytinyağı gibi bölgenin yemeklerini çok lezzetli kılan lezzetlerle dolu eşsiz yerel mutfağıyla da tanınır.  Ve bu canlı İtalyan şehrine ne zaman uğramaya karar verirseniz verin muhteşem şeyler görmeye hazır olun.

Napoli Şehri Tarihi Hakkında Önemli Bir Bilgi

Napoli, antik çağlardan beri önemli bir liman olmuştur.  Augustus gibi İmparatorların yaşadığı önemli bir Roma kasabasıyken, 1443’te Napoli Krallığı’nın başkenti oldu ve ardından 1734’e kadar İspanya’nın genel valisinin merkezi olarak hizmet verdi. Şehir, yabancı güçlerin yönetimi de dahil olmak üzere çalkantılı dönemler geçirdi.  1861’de birleşik İtalya’nın bir parçası olmadan önce Fransa ve Avusturya gibi farklı kültürlerin etkisinde kalmıştır.

Napoli, İtalya’nın en kalabalık üçüncü şehridir ve metropol alanı oldukça geniştir. Şehir, yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir.  Bölgesel olarak Yunan ve Arnavut toplulukları olmasına rağmen, vatandaşları çoğunlukla hem kuzey hem de güney kökenli etnik İtalyanlardır.  Şehir, çok çeşitli kültürleri, dinleri ve dilleri kapsayan geniş bir yerel kültüre sahiptir . Antik Akdeniz liman kentinin canlı kültürü, lezzetli mutfağı ve zamansız güzelliği ile dünyanın dört bir yanından turistlerin buraya gelmesini sağlar. 

Napoli Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Türkiye’den Napoli’ye seyahat etmek istiyorsanız, zamanınıza ve bütçenize bağlı olarak oraya ulaşmanın birçok yolu vardır.  En hızlı ve en kolay olanı uçakla seyahat etmektir.  Napoli şehrine direkt uçuşlar sık sık gerçekleşmiyor. Bu durumda alternatif güzergâhlar tercih edebilirsiniz, Roma ya da Milano’ya uçabilirsiniz. Her ikisinin de Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuşları vardır, bu yüzden bu en uygun seçenek olabilir.  

Alternatif olarak, Biraz daha uzun ve eğlenceli bir seçenek olan gemi turlarını da tercih edebilirsiniz. Bizim kültürümüzde gemi turları ile seyahati sık olarak görmesek de bu da sizin için bir seçenek olabilir. Muhteşem Akdeniz manzaraları ile, “her insanın mutlaka yapması gerekir” dedikleri; o efsaneleşmiş gemi seyahatini yapabilirsiniz. 

Napoli'ye Ulaşım Olanakları Nelerdir?

Uçakla seyahat etmeyi düşünen kişiler için en uygun iki seçenek vardır. İlki Roma şehri üzerinden Napoli’ye gitmek, ikincisi ise Milano üzerinden Napoli şehrine ulaşmaktır. Bizim tavsiyemiz Roma üzerinden gitmeniz olacaktır ancak uçuş tarihleri ve bilet bulma durumunuza göre Milano’da uygun bir seçenek olacaktır. 

Bu iki şehirden Napoli’ye nasıl ulaşabileceğinize hep birlikte bakalım. 

Roma’dan Napoli’ye 

Roma’daki Leonardo da Vinci havaalanından Napoli’ye gitmek için birkaç alternatif seçenek vardır.  Yaklaşık 2 saat sürecek olan, Roma-Napoli arasında seyahat eden  trene binebilirsiniz (en uygun seçenek olabilir).

Alternatif olarak, taksiye binebilirsiniz ancak maliyeti yüksek olacağından araba kiralamak daha uygun bir seçenek olacaktır. Bütçenize uygunsa ve daha önce yurtdışı tecrübeniz varsa organize bir tur şirketi ile seyahat edebilirsiniz.  Bu iki şehir arasında da çok sayıda servis ve tur seçenekleri bulabilirsiniz.

Milano’dan Napoli’ye

Milano Malpensa Havalimanı’ndan Napoli’ye gitmek içağı.en uygun üç seçenek vardır. Tren, otobüs veya taksi/araç kiralama hizmeti.  En hızlı seçenek, yaklaşık 4 saat 15 dakika süren ve maliyeti yaklaşık 50 € olan yüksek hızlı Trenitalia Frecciarossa trenine binmektir.  Daha kısıtlı bir bütçeniz varsa, yaklaşık 8 saat süren ve maliyeti 14 € gibi düşük olan yavaş ama daha ucuz Flixbus otobüs hizmetini tercih edebilirsiniz. 

Son olarak, taksi seçeneğini kullanabilirsiniz ancak pek mantıklı olmayacaktır. Aşırı bir maliyetle karşılaşırsınız. Bunun yerine araç kiralama hizmetlerini tercih edin ya da internet aracılığıyla, Napoli’ye seyahat eden kişilerin yolculuğuna eşlik edebilirsiniz. Güvenlik nedeniyle pek önerilmeyen bu seçenek, gençler tarafından sıklıkla kullanılır.

Napoli’de Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Napoli, görülecek ve yapılacak pek çok farklı şeyle, keşfedilmesi gereken harika bir şehirdir.  Pompeii’nin antik kalıntılarından Capri veya Ischia adalarına kadar her gün yeni bir şeyler bulabilirsiniz.  Napoli’nin ünlü tarihi merkezi, Kraliyet Sarayı ve Castel Nuovo gibi muhteşem cazibe merkezlerinin yanı sıra restoran ve mağazalarla dolu canlı bir atmosfere sahiptir. 

İtalya’dayken biraz yerel kültür arıyorsanız, o zaman en popüler Napoliten yemeği olan pizzayı kaçırmayın.  Ya da Napoli ve körfezinin muhteşem manzarasını sunan Villa Comunale de dahil olmak üzere, şehirdeki 4 kraliyet parkından birinde gezintinin keyfini çıkarın.  Napoli aynı zamanda Castel Sant’Elmo’dan nefes kesen panoramik manzarasıyla ünlüdür, bu yüzden şansınız olursa bu cazibe merkezini mutlaka ziyaret edin. 

En dikkate değer yerler, şehir idari ofislerine ve birkaç müzeye ev sahipliği yapan Castel Nuovo’dur.  Diğer ünlü yerler arasında barok avlusu ve freskli Odaları ile Napoli Kraliyet Sarayı;  İtalya’nın en eski tiyatrolarından biri olan San Carlo opera binası;  Cappella Sansevero ve olağanüstü heykelleri ve Santa Chiara, Sant’Anna dei Lombardi, Gesù Nuovo ve daha fazlası gibi tüm farklı dönemlerden kiliseler.  Tüm bu ikonik binalar, Napoli’nin zaman içindeki inanılmaz Konstantin sanatı korumasını gösterir. Ayrıca Pompei Antik Kenti’ni anmamak ve görmemek pek mümkün değildir. 

Buradan yola çıkarak, Napoli şehrinin bazı eşsiz mekanlarına göz atalım.

Castel Nuovo (Napoli Kalesi)

Maschio Angioino olarak da bilinen Castel Nuovo (Napoli Kalesi) Napoli’de deniz kıyısında yer alan güzel tasarlanmış bir kaledir.  İlk olarak 1279’da Anjou’lu I. Charles tarafından inşa edilen ve daha sonra Robert of Anjou ve Alfonso V tarafından genişletilen Castel Nuovo, eşsiz bir manzaradır.

Napoli Kalesi (Castel Nuovo) - Napoli'de Görülecek Yerler

Uzun tarihi boyunca kraliyet konutu, adliye, askeri kale ve rejim karargahı olarak hizmet vermiştir.  Mimarisi, Gotik ve Rönesans gibi farklı tarzların bir karışımıdır ve giriş kapısının etrafındaki muhteşem taş işçiliği onu gerçekten öne çıkarır.  Turistler, ihtişamını yakından deneyimlemek için Napoli’de ilk buraya uğrarlar. Sizin seyahatinizde de ilk durağınız Napoli Kalesi olabilir.

Royal Palace of Naples (Napoli Kraliyet Sarayı)

Napoli Kraliyet Sarayı, kıyı şeridinde yer alan ve Napoli Körfezi’nin muhteşem manzarasını sergileyen heybetli, Barok tarzı bir saraydır.  İspanyol Genel Valisi Don Pedro de Toledo ve eşi Avusturyalı Anna için 1613-1616 yılları arasında inşa edilen bu büyüleyici İtalyan sarayı, 1734 yılına kadar hem İspanyol hem de Avusturyalı ailelere ev sahipliği yapmıştır.  Antika mobilyalar, savaşları ve festivalleri tasvir eden güzel freskler, görkemli salonlar ve Velázquez’in mermer heykel koleksiyonu burada yer alır.

Royal Palace of Naples (Napoli Kraliyet Sarayı)

Öne çıkanları arasında Luca Giordano, Bedoli ve Mattia Preti’nin affreschi’leri ve Rotella, Fuga ve Vaccaro tarafından yapılan Napoliten heykeller yer almaktadır. 2011 yılında Barok cephesinin dikkatli bir şekilde restore edilmesinden sonra, şimdi her zamankinden daha da çarpıcı görünür ve muhteşem bir İtalyan yapıtıdır. 

National Archaeological Museum (Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi)

Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi, tarih ve arkeoloji ile ilgilenen herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir yerdir.  İtalya’nın en ünlü antikalarından bazılarının sergilendiği müze, Mısır, Greko-Romen ve Tarih Öncesi dönemlere ait eserlerin yanı sıra Caravaggio ve Luca Giordano gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. 

Sergilenen 8.000’den fazla parça ile çeşitli sergileri dolaşarak günlerinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz.  

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi - Napoli Şehri Görülecek Yerler

Burada öne çıkan kesinlikle Farnese Koleksiyonudur. Bir zamanlar Roma’daki aristokrat ailelerin sahip olduğu bir heykel seçkisi olarak tanımlanabilir. Rönesans freskleri ve antik Roma vazoları gibi gündelik nesneler de dahil olmak üzere keşfedilecek çok sayıda başka eser de var.  Keşfinize devam etmeden önce yerel kafelerden birinde mola vermeyi unutmayın. 

Duomo di Napoli (Napoli Kilisesi)

Cattedrale di San Gennaro olarak da bilinen görkemli Duomo di Napoli (Napoli Kilisesi) Napoli şehrinin ikonik bir simgesidir.  Tarihi merkezin kalbinde yer alan bu etkileyici kilise, 1272 yılında inşa edilmiştir ve tümü Saint Januarius’a adanmış heykellerden tablolara kadar 200’den fazla kutsal sanat eseri içeren bir iç mekan ile Gotik ve Norman tarzı mimarinin bir karışımına sahiptir.  

Napoli Kilisesi (Duomo di Napoli)

Katedral ayrıca, özel konserler sırasında ziyaretçilere muhteşem bir ses ve ışık gösterisi sağlayan iki büyük organ içerir.  Bu çarpıcı yapı, hem tapınanlar hem de turistler için ücretsiz olarak ziyaret edilebilir ve Napoli’yi keşfederken mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır.

Galleria Borbonica (Bourbon Tüneli)

Napoli’deki Galleria Borbonica, dikkate değer sırlar ve harikalar hazinesi barındıran muhteşem bir yeraltı tarihi bölgesidir.  1815 yılında Bourbon Kralı IV. Ferdinand tarafından inşa edilen antik tünel ağı, şehrin yaklaşık 3 km altında uzanıyor ve 1632 kemer, 36 kesişen tünel ve dört katı kapsar.  Eskiden 2. Dünya Savaşı sırasında askeri bir kale olarak kullanılan Galleria, bugün Roma İmparatorluğu ve ötesine uzanan her türlü kültürel esere ev sahipliği yapmaktadır.  

Galleria Borbonica - (Bourbon Tüneli)

Ziyaretçiler, sitenin geçmişi hakkında fikir veren rehberli turların keyfini çıkarabilir;  veya sesli kılavuzlar veya multimedya yolları ile bağımsız olarak keşfedebilir. Speleoterapi, müzik terapisi, duyusal keşif yogası ve daha fazlası gibi temalı atölyelere katılmak da mümkün. Galleria Borbonica ziyaretiniz unutulmaz bir hatıra olabilir. 

Pompei Antik Kenti

Pompeii, İtalya’da modern Napoli yakınlarında bulunan antik bir Roma şehriydi.  MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın ünlü volkanik patlaması sırasında yıkılmış ve arkasında mükemmel bir şekilde korunmuş bir harabe bırakmıştır. 

Pompeii’yi ziyaret etmek, Antik Roma’daki yaşamı deneyimlemek için zamanda geri adım atmak gibidir. Güzel freskler ve mozaiklerle dolu dükkanlar ve evlerle çevrili sokakları keşfedin, amfitiyatro ve antik villalar gibi ikonik simge yapılara hayran kalın, mücevherler, çömlekler ve silahlar gibi büyüleyici eserleri keşfedin.  

Pompei Antik Kenti - Napoli Şehri Gezilecek Yerler

Pompeii şehri arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Dini inançlarda, tarih eskisi çağlarda Vezüv Yanardağı’nın patlaması ile şehirde yaşayanların helak olduğu söylenir. Bilim insanlarına göre de, Pompei’de eşi benzeri görülmemiş bir trajedi yaşanmıştır. Her iki durumda da şehirde yaşayan herkesin ve şehrin tamamının toprak altında kaldığını biliyoruz. 

Bu antik şehirde, eski tarz fırınlarda pişirilen geleneksel yemeklerden rehberli kazı turlarına kadar, tarihin bu büyüleyici dönemi hakkında kıymetli bilgiler edinmek için harika bir fırsat yakalayabilirsiniz. 

Napoli gezinizde mutlaka görmelisiniz dediğimiz bazı başka mekanlar ise şunlardır:

 • Cappella Sansevero
 • Castel dell’ Ovo
 • Castel Sant’ Elmo
 • Catacombe di San Gennaro
 • Piazza del Plebiscito
 • Basilica di Santa Chiara
 • Teatro di San Carlo
 • Via San Gregorio Armeno
 • Certosa di San Martino
 • Palace of Capodimonte
 • Gesu Nuovo Church
 • Quartieri Spagnoli
 • Mercato di Porta Nolana
 • Spaccanapoli Street
 • Via Toledo

Napoli’de Nerede Kalınır?

Napoli, zengin kültürel tarihi ve çok çeşitli aktiviteleri nedeniyle turistler için harika bir destinasyondur.  Kalacak yer bulmak söz konusu olduğunda şehirde çok sayıda seçenek bulunuyor;  bütçe dostu pansiyon ve kamp alanlarından şık butik otellere ve lüks tatil köylerine kadar birçok seçenek mevcuttur. 

Ekonomik bir seçenek arıyorsanız, şehir merkezinde bulunan aileler tarafından işletilen misafirhanelerden birini deneyin, burada çok fazla harcamadan İtalyan misafirperverliğinden yararlanabilirsiniz.  Alternatif olarak, Piazza del Plebiscito veya Spaccanapoli gibi önemli cazibe merkezlerinin yakınında bulunan şık butik otellerden birinde kalabilirsiniz. 

Daha lüks bir deneyim arayanlar, konforlu bir konaklama için gerekli tüm modern olanakları rekabetçi fiyatlarla sunan birkaç 5 yıldızlı tatil köyünü tercih edebilir.

Oteller

Napoli, çeşitli ihtiyaçlara ve bütçelere sahip gezginlere hitap eden birçok otele ev sahipliği yapmaktadır.  Grand Hotel Parkers ve Grand Hotel Santa Lucia gibi 4 yıldızlı lüks oteller, ön plana çıkmaktadır. Ekonomik gezginler, şehrin dört bir yanına dağılmış, konforlu odalara ve uygun bir fiyata temel olanaklara sahip birçok 2 yıldızlı işletmeye göz atabilir.  Arada bir şey arayan gezginler, çağdaş tarz ve birinci sınıf olanaklarla birleştirilmiş mükemmel hizmetler sunan Boscolo Exedra Napoli İmza Koleksiyonu gibi seçenekleri değerlendirebilir.  Napoli’de hangi otel seçeneğini seçerseniz seçin, kaldığınız süre boyunca mükemmel hizmet ile kaliteli konaklama birimleri bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hosteller (Pansiyonlar)

Napoli, her bütçeden gezginler için çok çeşitli hostellere sahiptir.  Burada boyut, olanaklar ve fiyat açısından bireysel ihtiyaçlarınıza uyan birini bulabilirsiniz.  Pansiyonlar, tek kişilik veya çift kişilik odaları olan daha küçük misafirhanelerden 4-6 kişilik daha büyük yurtlara kadar değişmektedir.  Çoğu hostel, yatak takımı, havlu vb. Gibi tüm ihtiyaçları sağlar ve birçoğu WiFi ve turistik bilgi hizmetleri gibi ekstralar sunar.  Fiyatlar tercih edilen yere ve konaklama tipine göre değişir – hatta bazı hosteller sık ​​gelen konuklar için indirimler sunar.  Rahat atmosferi, hareketli kültürü, canlı sokakları ve lezzetli yemekleriyle Napoli’nin geziniz sırasında mutlaka en az bir hosteline uğramanızda fayda var.

 

Napoli’de Gece Hayatı 

Napoli, İtalya’nın en canlı şehirlerinden biridir ve gece hayatı kesinlikle bunu yansıtan unsurlardan biridir.  Arnavut kaldırımlı sokaklarda meydanlar, Trattoria’lar ve barlar eklektik bir ambiyans ve yiyecek karışımı sunar.  Canlı müzikten lezzetli içeceklere, bu dinamik şehirde herkes için bir şeyler var. 

Napoli'de Gece Hayatı Nasıldır?

Spaccanapoli ve Montesanto gibi gece hayatı noktaları, daha geleneksel bir İtalyan deneyimi arayanlar için en iyi yerel mutfaklardan bazılarını modern müzikle birleştirir.  Sotto terraneo, Casa Tomi ve Leakey Caffè gibi kulüplerin hafta boyunca en yeni house ritimleri veya reggae ezgilerini çalan inanılmaz DJ’lere ev sahipliği yapmasıyla Napoli, harika enerjilerin buluştuğu bir yerdir. 

Yaz aylarında yapacak özel bir şey arıyorsanız, yıldızların altında bir Aperol spritz içerken tuzlu okyanus havasını içinize çekebileceğiniz Chiaia plajına gitmeyi unutmayın. 

Sizler için bol bol eğlence sunan birkaç mekanı paylaşabiliriz:

 • Keste
 • Bath Pipe
 • Twins
 • Neasy
 • Hbtoo
 • Riva Clup
 • Flame Napoli
 • Lost Paradise

Napoli’de Ne Yenir? 

Napoli’de yemek için rahat bir şeyler arıyorsanız, şehrin klasik pizzacılarına göz atmayı unutmayın.  Napoliten tarzı pizza dünyaca ünlüdür ve şehri ziyaret ederken mutlak bir zorunluluktur;  domates sosu, mozzarella peyniri ve sızma zeytinyağı gibi birkaç basit malzemeyle yapılmış ince bir kabuğa sahiptir.  

Napoli'de Ne Yenir?

Ayrıca Calzone (mozzarella veya ricotta peyniri ile doldurulmuş katlanmış pizza) veya Panzerotti’nin (geleneksel olarak mozzarella ve/veya domatesle doldurulmuş kızarmış hamur cepleri) tadını çıkarabilirsiniz.  Pizzadan hoşlanmıyorsanız, her zaman Panzerotti fritti (kızarmış mini calzones), Sfogliatelle (şekerli ricotta ile doldurulmuş kabuk şeklindeki hamur işleri) veya Arancini di riso (pirinç topları) gibi iştah açıcı kızarmış sokak yemeklerini tercih edebilirsiniz. 

Napoli’de Öğrenci Hayatı Nasıldır? 

Napoli’de öğrenci hayatı inanılmaz derecede keyifli ve  kaliteli olabilir. Renkli gece hayatından muhteşem Akdeniz manzaralarına kadar herkes için bir şeyler vardır.  İster tarihi kaleleri keşfediyor, ister Arnavut kaldırımlı sokaklarda geziniyor, ister lezzetli pizza ve deniz ürünleri seçeneklerine dalıyor olun, öğrencilik hayatınızı Napoli’de geçirmek, İtalya’nın sunduğu her şeyi keşfetmenin muhteşem bir yoludur.

İtalya'da Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Ve tabii ki üniversiteleri de unutmayın. Dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrenciler, hem modern yaşamı hem de zengin bir kültürel tarihi deneyimleyecekleri şehir merkezinde zamanlarını geçirirler. Yapacak çok şey varken, Napoli’nin en iyi üniversitelerinden birinde okumak size hem akademide kaliteli bir eğitim hem de İtalya’nın en çeşitli şehrinde unutulmaz bir yolculuk geçirme fırsatı sağlayacaktır.

Napoli’de üniversite okumak için pek çok nedeniniz olabilir. Bizim gözümüzden, Napoli şehrinin öğrencilere sunduğu fırsatlara hep birlikte bakalım:

1 – Eğitim kalitesi 

Napoli’deki eğitim kalitesi yıllar içinde istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.  Devlet okulları ve  özel okullar arasında değişen çeşitli okullardan, öğrenciler kendilerine en uygun olanı seçebilirler.  Kaliteli bir eğitim görebilmeniz konusunda çeşitli yatırımlar gerçekleştirilen şehirde, yardım ve burs programları ile mali anlamda kazançlı çıkabileceğiniz fırsatlar da yer almaktadır. Atölye çalışmaları, yarışmalar ve öğrenci değişim programları gibi etkinlikler ile işbirliği sağlayıp iyi bir kariyer yolu çizebileceğiniz harika seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. 

2 – Sosyal ve kültürel yaşam 

 “Città delle mille luci” (bin ışıklı şehir) olarak da anılan Napoli, yüzyıllardır canlı ve renkli bir fon olmuştur.  Bu kıyı İtalyan şehri, hareketli gündelik yaşamı ile çok çeşitli ve kültürlü bir ortam sunar. Kendinizi antik kalıntıları keşfederken, asırlık meydanlarda ilerlerken büyüleyici sokak sanatına hayranlıkla bakarken bulabilirsiniz. Veyahut koşuşturmadan uzakta, Villa Comunale Parkı veya yerel barlardan birinde arkadaşlarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz. Sosyal yaşama etkin katılım, sizlere daha iyi bir gelecek sunar. Unutmayın ki kuracağınız ikili ilişkiler size beklediğinizden daha iyi şeyler getirebilir. 

3 – Napoli Şehrinde Burs İmkanları 

Napoli şehri, Kuzey İtalya şehirlerine göre daha uygun fiyatlı bir şehirdir denilebilir. Burs imkanlarının yani sıra şehirdeki günlük temel giderlerinizi bilmeniz ve buna bağlı olarak ekstra seçenekleri değerlendirmeniz de önemlidir. Farklı bölgelerde, farklı burs seçenekleri bulunan İtalya’da, burs alma şartları da değişiklik gösterebilir. Napoli şehrinde ve genel olarak İtalya’da burs miktarları 2000 ile 5200 € arasında değişkenlik gösterir. Bu durumda yapmanız gereken en ideal seçim uzman kişilere danışmak olabilir. 

4 – Napoli’de Yurt ve Konaklama

Napoli, İtalya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir ve bundan dolayı şehirde çok çeşitli konaklama imkanı bulunabilir. Ayrıca önemli bir turizm destinasyonu olduğunu da hatırlatalım. Kampüslere yakın üniversite tarafından işletilen yurtlardan arzu edilen merkezi konumlardaki evleri veya daireleri paylaşmaya kadar, şehirde herkesin bütçesine ve zevkine uygun bir şeyler vardır. 

Daha bağımsız bir deneyim arayanlar, ortak kullanım alanlarının bulunduğu (banyo,tuvalet vb.) özel yurtları da tercih edebilir. Ek olarak bu yurtlar kiralık evlere göre daha uygun maliyetli olacaktır. 

Üniversitelerin sunduğu yurtlar dışında en yaygın olan seçenek ev kiralamadır. Ortak kiralık evlerde de uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Daha fazla özgürlük için de bu seçeneği tercih edebilirsiniz. 

Napoli Şehrindeki Üniversiteler 

Napoli, İtalya’nın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.  1224 yılında kurulan Napoli Federico II Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.  Mühendislik, tıp, hukuk ve beşeri bilimler dahil olmak üzere çeşitli alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.  Diğer önemli kurumlar arasında yönetim bilimi, bilgisayar bilimi ve ekonomi gibi çeşitli disiplinlerde dersler sunan İkinci Napoli Üniversitesi ve denizcilik bilimlerinde uzmanlaşmış Parthenope Üniversitesi bulunmaktadır. Son derece uluslararasılaşmış kampüsleri, daha yüksek bir eğitim yolu izlemek isteyenlere, küresel hareketliliği sağlamak için dil kursları da dahil olmak üzere birinci sınıf öğrenci hizmetleri sunmaktadırlar.

Napoli şehrindeki üniversiteler şu şekilde sıralanabilir: