Neden İtalyanca öğrenmelisiniz” ve “neden İtalya’da okuyup yaşamalısınız” son zamanlarda tarafımıza sık sorulan sorulardandır. Merak edilen bu konuların birkaç cevabı vardır. İtalya, ülkeye çok farklı sebeplerden dolayı göç eden insanlara büyük fırsatlar vadediyor. Sanat, mimari, gastronomi gibi birçok alanda hem akademik hem de iş imkânları açısından Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden biri İtalya’dır. Ayrıca bu ülkede İtalyanca öğrenmek, kendi ülkenizdeyken evinizde veya bir kursta yapacağınız çalışmalardan çok daha etkili olacaktır.

Neden İtalyanca öğrenmelisiniz - İtalya'da meşhur şeyler

Bu günlerde yabancı dil becerisine sahip olan kişiler, işverenler tarafından çok fazla talep görmektedir. İtalyanca bilmek sadece tercüman veya tercümanlık pozisyonları için değil, eğitim gördüğünüz alanda da kolayca iş bulmanızı sağlayacaktır. İkinci (veya hatta üçüncü) bir dil konuşabilmeniz sizi işverenler tarafından daha tercih edilebilir kılacaktır ve birçok şirket ekstra bir dil bilen çalışanına daha yüksek maaş vermektedir.

Ayrıca “İtalyanca Öğrenmek” konumuza da incelemeyi unutmayın.

İtalyanların Kültürü ve Dili

İtalya, dünyanın en büyük kültür miraslarına sahip bir ülke. Tarihi, doğal güzellikleri, mimarisi, şehir yaşantısı, insanlarının sıcakkanlılığı ve enfes mutfağıyla İtalya, kaliteli bir yaşam vadediyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde oldukça büyük bir yere sahip olan ülke, İtalyanca öğrenmek için geçirdiğiniz zaman içinde gezip görebileceğiniz pek çok turistik mekâna sahiptir. 

İtalyanca, İtalya nüfusunun çoğunluğunun kullandığı dildir ancak aynı zamanda azınlık olarak Almanca, Fransızca, Slovence ve Latince konuşanlar da vardır. İtalyanca bilmeniz; İtalya’nın geleneklerini anlamanızın, yeni insanlarla tanışmanızın ve İtalya’daki kültürü mümkün olduğu şekilde en özgün ve etkileyici şekilde keşfetmenizin harika bir yoludur.

Üniversitelerin uluslararası iletişim ofislerinde birçok öğrenci akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir ancak İtalya’da özellikle yaşlı insanlar arasında İngilizce yaygın olarak kullanılmamaktadır. İtalya’nın merkez alanlarından uzaklaşırsanız herkesle iletişim kuramayabilirsiniz. Bu nedenle İtalya’nın merkezî alanlarından uzaklaşmak ve insanlarla iletişim kurmak istediğinizde neden İtalyanca öğrenmelisiniz sorusu daha fazla anlam kazanıyor. İyi bir İtalyancaya sahip olmanız rahat iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

İtalyanlar ve Kültürleri | Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz?

  • İtalya’ya vardığınızda ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri de yemekleri kadar kültürünün de güzel olmasıdır.
  • Aile, sosyal yapının merkezidir ve aile üyeleri için istikrarlı bir etkisi vardır. Yiyecek, muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi aile ve arkadaşlar arasındaki bağları korumak için bir araçtır.
  • İtalyanların selamlaşmaları genellikle doğrudan göz teması olan bir el sıkışması ama oldukça resmîdir. Ancak ilişki geliştiğinde, İtalyanlar için yanaklarda hava öpücüğü de bir selamlaşma türü hâline gelir.
  • İtalyanların çok etkileyici iletişimleri vardır ve amaçlarının daha anlaşılabilir olması için genellikle yüz ve el jestleri kullanarak endişeli, etkili ve gösterişli olma durumlarını yansıtabilmektedirler. Konuşma sırasında birkaç kişinin aynı anda konuşması ile konuşmanız kesintiye uğrarsa hiç şaşırmayın. Aslında bu yönüyle tipik bir Akdeniz ülkesi olup ülkemiz insanlarına da benzemektedirler.

İtalyanların Kültürü ve Dili

İtalyanca Öğrenmek İçin 7 Sebep | Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz?

İtalyanca, dünyada 67 milyon insanın konuştuğu, kökeni oldukça eskilere dayanan bir dildir. Gittikçe popülerleşen bu dil özellikle İtalya’da okumak isteyen öğrenciler tarafından büyük bir çabayla öğrenilmeye çalışılıyor. Pek çok cevabı olan Neden İtalyanca öğrenmelisiniz sorusunu 6 sebepte aktarmaya çalıştık.

1- Sanatın Başkenti: İtalya

İtalya, bir UNESCO raporuna göre %60’tan fazla bilinen Avrupa hazinesini ülke sınırları içerisinde barındırır. Bu zenginlikten dolayı İtalyan dili; sanat tarihi, edebiyat, arkeoloji ve felsefe alanlarında çalışma ve araştırma için başyapıttır.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” sayfamıza göz atabilirsiniz.

2- Müzisyenlerin ve Müzikseverlerin Ortak Dili

İtalyanca öğrenmek, köklü İtalyan müziğinin büyüleyici kapısını aralayabilir! İtalyancanın böylesine köklü oluşu ve eskiye dayanması, bu dilde bestelenmiş birçok eserin de var olmasını sağlamıştır. Alman Mozart neden bu kadar çok şaheserini Almanca yerine İtalyanca olarak besteledi? Pavarotti gibi yüksek perdeden dokuz C seslendiren bir üstadın yanı sıra Bocelli ve 2000’li yıllara damgasını vurmuş Tziano Ferro gibi ünlü sanatçılar, İtalyan dili ile birçok eser vermişlerdir. Bir deyişle müzisyenliğin tozunu yutmak istiyorsanız İtalya’ya gelmelisiniz. İtalyanca bilmek, klasik müziği daha iyi anlamanızı ve keyfinizi çıkarmanızı sağlar. Müzisyenler ve opera sanatçıları bunu önemli bir profesyonel beceri olarak görüyor.

3- Eğitim | Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz?

Batı Dünyası’nın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesinin 1088’de kurulduğu zamandan itibaren gerçek anlamda başlayan İtalya’da eğitim, sunduğu imkân ve fırsatları sayesinde son senelerde bir hayli öğrenciye kapısını açmıştır. Özellikle son zamanlarda İngilizce olarak açtığı bölümlerle hemen hemen her alanda öğrencileri ağırlamaktadır.

Ayrıca “İtalya’da Lise Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yüzyıllardır köklü eğitimleriyle pek çok iş insanını, bilim âşığını ve sanatçıyı mezun eden İtalyan üniversiteleri dünya sıralamalarında da oldukça önemli pozisyondadır. Her sene yapılan dünya sıralamalarında ilk 500’deki İtalyan üniversitelerinin hemen hemen hepsi yerini korumaya devam ediyor.

Ek olarak “İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması” makalemize de göz atabilirsiniz.

4- İş Dünyası | Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz?

Neden İtalyanca öğrenmelisiniz - iş dünyası

İtalya güçlü markaları sayesinde neredeyse dünyanın her yerinde ticari ilişkileri olan bir ülkedir. Bu nedenle İtalyan dili, iş dünyası için oldukça önemli bir dildir. Ülkede Benetton, Barilla, Ferrari, Armani, Lavazza, Manfrotto gibi yerli markaların yanında yabancı sermayeyle de hizmet veren birçok şirket bulunur. Bu durum, İtalya’nın dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmasına önemli katkı sağlar. İtalyanca öğrenmek, bu ekonominin dâhil olduğu sektörlerde kendinize yer bulabilmenize yardımcı olur. 

5- Moda ve Tasarımın Evi

İtalya ve özellikle Milano moda ve tasarım söz konusu olduğunda dünyanın merkezi olarak görülür. İtalyanca; Versace, Gucci, Armani, Benetton, Prada, Pucci, Macron, Dolce Gabbana ve Fendi gibi ünlü İtalyan tasarımcıların orijinal çalışmalarını incelemenizi ve dünyaca ünlü İtalyan moda evlerinden birinde iş bulmanızı sağlar.

Önerilen: “Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi

6- Tarih, Kültür Zenginliği

İtalyan tarihi ve kültürü

İtalyanca öğrenmek, neredeyse sonsuz bir tarihî bilgiyi size sunabilir! İtalyan kültürü ve tarihi, oldukça eskiye dayanır. Dilin doğduğu ülke olan Roma İmparatorluğu, uzun yıllar boyunca büyük bir toprak parçasına hükmetmiştir. Bu nedenle İtalyanca yazılmış birçok eski eser, anlaşma, devlet yazışmaları veya bunlara benzer pek çok tarihî belge bulunur. İtalyanca öğrenmek, devlet arşivlerinde ve müzelerde korunan bütün bu belgeleri orijinal dilinden okumanıza olanak sağlayabilir.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

7- Öğrenmesi Kolay Bir Dil

İtalyanca, Latince kökenli bir dildir. Daha yaygın, ünlü ve önemli olan İspanyolca, Portekizce ve Fransızcaya oldukça benzemektedir. Ayrıca Latinceye en yakın dillerden biri olmasının yanında oldukça basit ve kolaylıkla öğrenilebiliyor. İtalyanca, Romalıların dili ile çok ilişkilidir ve İngilizce kelimelerin yaklaşık %30’u Latince kökenlidir. Ayrıca İtalyancanın dil bilgisi, İngilizcenin dil bilgisine oldukça yakındır. Eğer az da olsa İngilizce biliyorsanız İtalyanca öğrenmeniz oldukça kolaylaşabiliyor. Hatta İngilizce temeliniz iyiyse, dikkatli ve düzenli bir şekilde çalışıp pratik yaparak yıllarca uğraşmanıza gerek kalmadan akıcı konuşmanız işten bile değil. Bu da ileriye dönük eğitim ve yatırım fikirleriniz için harika bir fırsat olacaktır.

Neden İtalyanca öğrenmelisiniz makalemizin sonuna geldik. İtalyanca öğrenmek için İtalya’da bulunan dil okulları veya tarafımızca verilen İtalyanca kursumuz sizin için oldukça güzel bir başlangıç olacaktır. Hem İtalyan kültürünü anlamak hem de bu ülkede yaşama şansına sahip olmak için Pava Education’ın danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Pava Education, İtalya’da İtalyanca öğrenmek için başvurabileceğiniz okulları belirlemede ve başvuru sürecindeki her işlemde destekçiniz oluyor. Mozart’ın operalarını anlayarak dinlemek, muhteşem İtalyan mutfağı lezzetlerini tatmak ve geniş iş imkânlarının kapılarını aralamak için şimdi başvuru formunu doldurabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.