Parma şehri, Emilia-Romagna’nın kuzey bölgesinde yer alır ve orta ölçekli sakin bir beldedir. Ek olarak Parma şehri, kültür, sanat ve müziğe yaptığı önemli katkılarla uzun zamandır bu özellikleri ile de ön plana çıkar. Yüksek kaliteli tütsülenmiş etler, peynirler, şaraplar, meyve ve sebzeler ürettiği için İtalya’nın “Yiyecek Vadisi” olarak bilinen Parma, İtalya’nın UNESCO Yaratıcı Şehir adayı  olarak gösterdiği bir şehirdir. 

Parma Şehri Görülecek Yerler

Parma şehri, Farnese ve Pilotta evleri gibi saraylar;  Rosaschi Müzesi ve Pilotta Galerisi gibi sanat galerileri;  Teatro Regio di Parma gibi tiyatrolar;  11. Yüzyıldan kalma muhteşem katedral gibi eşsiz eserlere sahiptir.

Ünlü besteci Gian Battista Martini, 18. Yüzyılın ortalarında burada müzik eğitimi alırken, pop şarkıcısı Zucchero Fornaciari, caz müzisyeni Fabrizio Bosso ve klasik besteciler Luigi Allegri ve Anna Maria Tosi de dahil olmak üzere daha çağdaş İtalyan müzisyenler burayı evi olarak adlandırmıştır. Yüzyıllara yayılan çok çeşitli simge yapılarıyla Parma, İtalya’nın en sevilen şehirlerinden biridir.

Po Nehri’nin sol kıyısında yer alan ve kültürel açıdan dikkate değer mutfağıyla tanınan bu antik yerleşim, Roma dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir.  Yüzyıllar boyunca sanat, müzik ve mimarlık üzerindeki etkisini sayısız şekillerde göstermiştir.  Parma mirasının dikkate değer örnekleri dünyaca ünlü iki opera binasında görülebilir. Şu anda Parma, hükümet tarafından Şehir statüsüne sahip olarak tanınmaktadır ve Parmigiano Reggiano (Parmesan) peyniri, Prosciutto di Parma jambonu, Culatello di Zibello jambonu gibi çok sayıda ödüllü ürünle “Enogastronomi” için önemli bir merkez olarak tanınmaktadır. Bunların tümü sıkı üretim özellikleri ile bilinir ve konsorsiyumlar tarafından resmi olarak onaylanmış yiyeceklerdir. Şehir, mutfağını korumak için yüksek kalite kontrol standartları geliştirmiştir  ve sürdürülebilir hale getirmek için sürekli yeni düzenlemeler yapmaktadır. 

Parma Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Türkiye’den Parma’ya seyahat edecek ziyaretçilerin büyük çoğunluğu uçakla seyahat etmektedir. Parma’da bulunan Giuseppe Verdi havaalanına bazı şehirlerden direkt uçuşlar mevcuttur. Havaalanının ve havayolu şirketlerinin programlarına göre sık sık değişiklikler olmaktadır bu nedenle yalnızca Giuseppe Verdi havaalanına değil Bologna veya Milano gibi büyük bir İtalyan merkezine uçabilirsiniz.  Oradan, Parma’ya gitmek için birden fazla seçenek bulabilirsiniz.

Bologna veya Milano’dan Parma şehrine, en kısa yolculuk süresini sağlayacak treni tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, daha uygun fiyatlı olan otobüsleri de kullanabilirsiniz. 

Parma Şehri Gezi Rehberi

Giuseppe Verdi havalimanının çok popüler bir durak olmadığını hatırlatalım. Çok sayıda uçuş bulunamıyor. Hatta bir dönem havalimanının özel uçuşlara kapatılması gündeme gelmiştir. Firmalar ile görüşerek detaylı bilgi almanızı öneririz. Bu nedenle seyahat tarihiniz belli ise ve direkt bir uçuş arıyorsanız iyi bir araştırma yapmalısınız. Bologna ve Milano şehirlerine çok rahat olarak direkt uçuşlar bulabilirsiniz. 

Milano’dan Parma şehrine direkt olarak tren ile gidebilirsiniz. Ortalama olarak  1 saat süren bir yolculukla Parma şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ek olarak araç kiralama ya da otobüs seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. 

Bologna’dan da Parma şehrine direkt olarak tren seyahati yaparak gidebilirsiniz. Yine ortalama 1 saat sürer. Otobüs ve araç kiralama hizmetlerini de Bologna’dan Parma şehrine seyahat ederken kullanabilirsiniz. 

Parma’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Kuzey İtalya’da yer alan Parma şehri, ziyaretçilerine hayranlık uyandıran mimariden kültürel sanatlara kadar çok çeşitli deneyimler sunar.  Parma’yı ziyaret edenler, birkaç müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapan, çarpıcı bir barok saray olan Palazzo della Pilotta gibi turistik yerleri keşfetme veya mükemmel üretimiyle ünlü bir bölge olan güzel Toskana-Romagna kırsalında yürüyüş yapma fırsatına sahip olacaktır.

Geleneksel bir deneyim arayanlar için, Parma’nın tarihi merkezi, iki bin yıl öncesine dayanan kiliseler ve diğer anıtlarla doludur.  Ek olarak, otantik gurme mutfağı arayan gurmeler için, Parmesan peyniri, Prosciutto di Parma jambonu ve balzamik sirke gibi yerel lezzetlerle Parma’nın mutfak sahnesinin pek rakibi yoktur. İtalyan şaraplarının en orijinallerini Parma şehrinde bulabilirsiniz. Bu büyüleyici şehre yapacağınız bir ziyaret, kesinlikle unutamayacağınız bir ziyafet olacaktır. 

Leziz bir ziyafet çekmenin dışında, Parma şehrinde mutlaka görmeniz gereken birkaç tarihi ve kültürel yapıya göz atalım. 

Palazzo della Pilotta

Palazzo della Pilotta, Parma şehrinde bulunan büyük bir saray kompleksidir.  Bu tarihi yapı, 17. Yüzyılda Duke Ranuccio I yönetiminde inşa edilmiş ve kısa sürede Farnese ailesi için merkezi bir güç sembolü haline gelmiştir.

Palazzo della Pilotta - Parma Şehri Görülecek Yerler

Bu bina, ahşap ve terakota ile inşa edilmiş muhteşem bir tiyatro olan Teatro Farnese, Correggio ve Parmigianino gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı Ulusal Galeri, Etrüsk’ten günümüze eserlerin sergilendiği Antikalar Müzesi ve Bodoni Müzesi gibi birçok yapıyı içermektedir.  Giambattista Bodoni’nin en iyi işlerinden bazıları da burada yer alır. Bu kompleks yapının içerisinde bulunan binalar, ziyaretçilerin Palazzo della Pilotta’nın sunduğu güzelliğe hayran kalabilecekleri ve tarihi keşfedebilecekleri eşsiz bir saray deneyimin bütününü oluşturur.

Parma Vali Sarayı

Parma’daki Vali Sarayı, Romanesk mimarisinin enfes bir örneğidir. 1561 yılı sonlarında inşa edilen ve zamanla genişleyen sarayda çok sayıda kule ve duvarlı avlular ile duvarlar ve burçlar gibi etkileyici savunma yapıları bulunur.  Ottavio Farnese için inşa edilen sarayın içinde, İncil sahnelerinin yanı sıra geçmiş nesillerden eski düklerin portrelerini tasvir eden birçok yüksek Rönesans dönemi duvar halısı vardır. 

Parma Vali Sarayı

Saray ayrıca Parma Dükalığı için kayıtlar ve mali ofisler gibi önemli idari işlevleri barındırmaya da hizmet etmiştir. Bugün Dük Sarayı, büyüleyici duvar halıları, görkemli mimarisi ve yemyeşil bahçeleriyle ziyaretçileri çeken bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet ediyor.

Parma Katedrali (Cathedral of Parma)

Parma Katedrali veya Santa Maria Assunta Katedrali, Parma şehrinde bulunan 11. yüzyılın başlarından kalma bir İtalyan katedralidir.  Yapı, Parma’nın ilk piskoposu tarafından yaptırılmıştır ve Romanesk, Gotik, Bizans ve Klasik tarzların bir karışımını içermektedir.  Ana cephe Benedetto Antelami tarafından tasarlanmıştır ve biri kare diğeri sekizgen olmak üzere tirizli pencerelere sahip iki çan kulesi bulunmaktadır. 

Parma Katedrali (Cathedral of Parma)

İçeride ziyaretçiler, Antonio da Correggio tarafından 1519-1520’ye kadar uzanan freskler de dahil olmak üzere resimli dekorasyonlara hayran kalabilirler.  Diğer özellikler arasında bir mahzen, bir vaftizhane, azizlere adanmış sekiz şapel, 1600’lerde tasarlanmış Sant’Ilario’ya adanmış bir mermer sunak ve çeşitli Rönesans heykelleri bulunmaktadır.

Piazza Garibaldi (Garibaldi Meydanı)

Parma şehrinde bulunan Piazza Garibaldi, tarihi çekirdeğin çevresinde yer alan merkezi bir kültür merkezi olarak tanınan şehir meydanıdır.  Muhteşem Comune di Parma, Torre del Decennale ve Teatro Farnese gibi orta çağdan kalma çarpıcı eserlerle çevrili yapısıyla birçok kişi tarafından İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olarak görülmüştür.  

Piazza Garibaldi (Garibaldi Meydanı)

Büyüleyici manzarasını görmek, sanat eserlerine hayran olmak ya da sadece dolaşmak isteyen, hem yerel halkın hem de turistlerin başlıca uğrak yeridir.  Ayrıca, burayı daha da özel kılan birçok modern mağazanın ve geleneksel kafelerin eşsiz karışımı ile tanınır. 

Parma Arkeoloji Müzesi (Museo archeologico Nazionale di Parma)

Parma Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale di Parma), İtalya’nın Emilia Romagna bölgesindeki en büyük arkeoloji merkezi ve Avrupa’nın en önemli müzelerinden biridir.  Rönesans eserlerinin yer aldığı bina, pişmiş toprak figürlülerden değerli mücevher ve sofra takımlarına kadar uzanan Roma arkeolojisinin en kapsamlı koleksiyonlarından birine sahiptir.

Parma Arkeoloji Müzesi (Museo archeologico Nazionale di Parma)

Ziyaretçiler, Yunan vazoları, Etrüsk bakır kapları ve antik Roma, Mısır ve Etrurya’dan çeşitli heykeller ve mimari parçalar dahil olmak üzere beş bin yıla yayılan eserleri sergileyen çeşitli galerileri keşfedebilirler.  Ek olarak, tarih öncesi sanata ve Parma yakınlarındaki mezarlık alanlarında bulunan malzemelere ayrılmış sergiler de bulunur. Müzede ayrıca düzenli olarak, ünlü akademisyenlerle dersler için kullanılan bir oditoryum bulunmaktadır.

Torrechiara Kalesi (Torrechiara Castle)

Torrechiara Kalesi, erken Rönesans mimarisinin ikonik bir örneğidir.  Busseto Lordu ve Francesco Sforza’nın üvey kardeşi Pier Maria Rossi için 1448 yılında inşa edilen bu kale, Parma kentine yakın bir konumdadır.  Kale, köşelerinden benzersiz bir şekilde dışa doğru çıkıntı yapan dört güçlü kule ile dikdörtgen şeklindedir.  Bu, onu Kuzey İtalya döneminde inşa edilen en etkileyici kalelerden biri yapar.

Torrechiara Kalesi (Torrechiara Castle) - Parma'da Gezilecek Yerler

Zengin iç mekanları on beşinci yüzyıl freskleriyle dekore edilmişken, bir dizi avluda çeşitli tarihi olayları ve karakterleri vurgulayan heykeller sergileniyor.  Bugün Torrechiara Kalesi, dünyanın her yerinden zamansız güzelliğini ve anıtsal mirasını keşfetmeye hevesli turistleri çeken önemli bir kültürel cazibe merkezini temsil ediyor.

Parma’da Nerede Kalınır ?

Parma şehri nispeten sakin bir şehirdir. Şehirde özellikle kent merkezi ve çevresindeki günlük yaşam hareketli geçer. Konaklama seçenekleri açısından, şehir merkezinde ve çevresinde birçok farklı bölge bulunmaktadır. Bu bölgede oteller, pansiyonlar ve apartman daireleri gibi konaklama seçenekleri mevcuttur. Burada konaklayarak; yürüyüşler, alışveriş, yemek yeme, gezinti ve kültür faaliyetleri ile meşgul olabilirsiniz. 

Parma şehir merkezinden uzakta olsa da, çevresinde yer alan köy ve kasabalarda daha sessiz ve huzurlu bir konaklama seçeneği bulabilirsiniz. 

Bu bölgelerin yanı sıra Parma çevresinde bazı popüler konaklama seçenekleri de mevcuttur. Fidenza, Parma’dan yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır ve alışveriş merkezi olarak da bilinir. Burada birçok butik otel ve konaklama seçeneği mevcuttur. Salsomaggiore Terme, Parma’dan yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan termal kaynakları ile ünlüdür. Burada birçok spa oteli ve konaklama seçeneği bulunabilir. 

Parma Şehri Konaklama Fiyatları

Konaklama fiyatları genellikle sezona göre değişebilir. Yüksek sezonda ve son dakika rezervasyonlarında, fiyatlar yükselebilir. Bu nedenle, erken rezervasyon yapmak konaklama fiyatlarının daha uygun olmasını sağlayabilir.

Parma merkezinde, standart bir otel odası için 50-100 Euro, pansiyon odası için 30-70 Euro, apartman dairesi için  ise 50-100 Euro arasında değişen fiyatlar görebilirsiniz. 

Fidenza ve Salsomaggiore Terme gibi çevresinde yer alan popüler bölgelerde ise konaklama fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Örneğin, spa otel fiyatları 100-200 Euro arasında değişebilir.

Parma’da Kalabileceğiniz Oteller

Parma şehir merkezinde ve çevresinde birçok otel mevcuttur. Lüks ve konforlu odalar sunan otellerden, daha sade ve uygun fiyatlı otellere kadar her türden seçenek bulunabilir.

Fidenza ve Salsomaggiore gibi yerlerde konaklamak isteyenler için belirtmek gerekir ki burada yer alan oteller daha çok termal otellerdir ve kırsal alanlarda yerleşmişlerdir. Bu noktada sizler için yüksek puan alan birkaç oteli sıralayabiliriz:

  • Hotel Button
  • Residence Le Cupole
  • NH Parma
  • Starhotels Du Parc
  • Hotel City Parma

İtalya ve Parma Seyahatiniz Sırasında Diğer Konaklama Seçenekleri

Pansiyonlar

Şehir merkezinde birçok pansiyon mevcuttur. Bu seçenekler genellikle daha uygun fiyatlı ve sıcak bir ortam sunarlar. Öğrenciler ve gençler tarafından sıklıkla tercih edilen mekanlardır.

Apartman daireleri

Parma merkezinde ve çevresinde çok sayıda Kiralık apartman dairesi bulabilirsiniz. Bu seçenek, daha uzun konaklamalar için idealdir ve genellikle daha uygun fiyatlı olurlar. Aileniz ile birlikte seyahat edecek olursanız, uzun süreli konaklamalarda bu seçeneğe yönelmek yararınıza olabilir. 

Bed and Breakfast

Bed and Breakfast Avrupa genelinde yaygın olarak bulunan bir konaklama seçeneğidir. Uygun fiyatlı olurlar ve daha samimi ortamlardır. Şehir merkezi ve etrafında güzel B&B apartmanları bulabilirsiniz. 

Parma’da Gece Hayatı 

Parma, sakin bir şehir olsa da gece hayatı açısından ideal eğlence mekanları bulabileceğiniz bir yerdir. Şehir merkezinde ve çevresinde birçok bar, klüp, restoran ve tiyatro mevcuttur. 

Barlar, gece hayatının vazgeçilmez parçalarından biri olarak kabul edilir ve genellikle yerel içkileri ve lezzetli aperatifleri sunarlar. Kulüpler, genellikle gece boyunca müzik eşliğinde eğlenmek isteyenler için idealdir. Restoranlar, çoğunlukla yerel İtalyan yemekleri sunarlar ve gece boyunca açık olurlar. Aileniz ile güzel bir gece geçirmek için tercih edebilirsiniz.

İtalya'da Gece Hayatı Nasıldır?

Şehir merkezindeki Corso Garibaldi Caddesi, gece hayatı açısından oldukça popüler bir yerdir. Bu caddede birçok bar ve klüp bulunmaktadır. İlk durağınız burası olabilir. Şehir içinde uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra Piazza del Duomo’ya uğrayarak yerel restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. 

Parma’da Alışveriş İmkanları Nelerdir?

Parma, kaliteli ürünleri arayanlar için önde gelen bir alışveriş durağıdır. Oldukça geniş tasarım seçenekleri, yerel butik çeşitliliği ve uygun fiyatlı perakende satış yapılan dükkanları ile alışveriş hususunda geniş bir kültürle karşılaşabilirsiniz. 

Şehrin merkezi Garibaldi Meydanı, Louis Vuitton, Prada ve Gucci gibi dünyanın en prestijli markalarının ürünlerini sunan birkaç lüks satış noktasıyla Parma’da alışveriş için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. 

Alışveriş yapanlar, Parma çevresindeki geleneksel İtalyan pazarlarını kaçırmamalıdır; bu sayede yerel ürünler, el yapımı yiyecekler, el yapımı çanak çömlekler ve diğer özel hediyelik eşyaların sergilendiği daha az bilinen mağazaları keşfetmelerine olanak tanır.

Parma’da Ne Yenir?

Parma şehri yüksek kaliteli mutfağıyla ünlüdür.  Şehirdeki birçok yemek, eşsiz lezzetleri ve içerikleri nedeniyle dünya çapında üne kavuşmuştur.  Parma Jambonu, Parma’nın en iyi bilinen ürünlerinden biridir ve yalnızca yerel bölgede yetiştirilen domuzlardan yapılır ve unutulmaz bir lezzet yaratmak için Akdeniz aromatik bitkiler karışımıyla tatlandırılır.  Muhtemelen dünyanın hiçbir yerinde aynı lezzeti bulamazsınız. 

Parmesan Peyniri - Parma'da Ne Yenir?

Eyalet içinde katı kurallara göre yapılan bir peynir olan Parmigiano Reggiano (Parmesan Peyniri) içeren makarna yemekleri oldukça popülerdir ve makarna al forno, lazanya ve polenta gibi tipik İtalyan temel yemeklerinin yanında bulunabilir.  

Mevcut tütsülenmiş et çeşitleri, çevredeki bölgelerden gelen mutfak etkilerini yansıtır;  yöresel salamlar ve sosisler genellikle hoş mezeler oluştururken, carpaccio alle erbe all’aceto balsamico (otlar ve balzamik sirke ile carpaccio) başlangıç ​​olarak da tüketilir. Ayrıca tatlı severler için de; zuppa inglese, panata di meliga ve çok daha fazlası gibi geleneksel yerel tatlılar, efsane lezzetlerdir. 

Son olarak yerel bir şarap olan Lambrusco di Sorbara ise kesinlikle denenmesi gereken muhteşem bir şaraptır.

Parma Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Parma’da yaşayan öğrencilerin yararlanacakları çok çeşitli imkan vardır. Şehir, mutfağı, kültürü ve antik mimarisi yaşamak için oldukça ideal bir ortam sunar. Universita degli Studi di Parma (Parma Üniversitesi) İtalya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir ve canlı bir öğrenci hayatı ve dinamik bir öğrenme ortamı içinde kaliteli bir eğitim kurumudur. 

İtalya’da üniversite okumak gibi bir planınız varsa “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Parma'da Üniversite Okumak

Parma’nın gece hayatı, yerel barlarda, gece kulüplerinde veya diskolarda arkadaşlarla dışarı çıkılarak eğlenceli saatler ile şekillenir. Ek olarak, kampüste düzenlenen etkinlikler, öğrencilerin İtalyan kültürü ve gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanırken, öğrenciler arasında ilişkiler kurulmasına yardımcı olur. Öğrenciler (özellikle uluslararası öğrenciler) bu etkinliklere yoğun katılım gösterirler. 

Şehir içinde ulaşım oldukça sakin ve nizamidir. Şehir içi otobüs seferleri TEP (Trasporto Emilia-Romagna) tarafından sağlanmaktadır. Otobüs hatları, şehir merkezinden banliyölere ve üniversiteye kadar geniş bir alana yayılmıştır. Ayrıca şehir merkezinde bulunan tren istasyonu, şehir içi seyahat için kullanılabilir. 

Bologna veya Milano gibi Parma’ya yakın diğer büyük şehirlere gitmek isteyenler, tren ile seyahat edebilir ve farklı kültürel ortamları deneyimleyebilirler.

Öğrenciler günlük yaşam içerisinde oldukça etkindir. Köklü bir üniversite eğitimi geçmişi olan şehirde, öğrencilere yönelik birçok fırsat bulunur. Ucuz yemekler, ucuz konaklama ve en önemlisi öğrenci kültürü… Şehir, kendi içerisinde, öğrencilere sahip çıkan ve yerel halkında öğrencilere destek verdiği bir kültüre sahiptir. 

Parma Şehrinde Burs İmkanları

Parma’da burs İmkanları çok çeşitli olabilir. Konaklama, mali destek ve yemekhaneden yararlanmaya kadar çok sayıda burs fırsatı bulabilirsiniz. En çok ön plana çıkan, mali destek sağlanan burs, belirli şartların sağlanması akabinde alınabilir. Bu şartlar İtalya içerisinde, bölgelere göre farklılıklar gösterebilir. İtalya aynı zamanda, Avrupa’da en çok öğrenciye burs veren devletlerden biridir.

Üniversitenin öğrencilerine sunduğu ekstra imkanları da araştırmanız önemlidir. Bu doğrultuda Parma şehrinde okuma fırsatı bulmanız halinde uzmanlara danışmak ve sağlıklı bilgiler edinmek oldukça önemlidir.

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Parma’da Yurt ve Konaklama 

Parma şehrinin, öğrencilere sağladığı fırsatlar ile okumak için ideal bir kent olduğunu söylemiştik. Bu durum konaklama faaliyetlerinde de görülür. Şehir merkezi ve çevresinde öğrencilerin konaklayabileceği birçok yurt, pansiyon ve kiralık daire bulunur.

Hatırlatmakta fayda var: üniversitenin öğrencilere sunduğu yurtlar en ideal ve uygun fiyatlı olanlarıdır. İlk hedefiniz bu yurtlara yerleşmek olabilir.

Ek olarak, Parma şehrinde konaklamak için tercih edebileceğiniz bazı seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Üniversiteye ait yurtlar

Parma Üniversitesi, öğrenciler için birçok yurt seçeneği sunmaktadır. Yurtlar genellikle uygun fiyatlıdır ve öğrencilere temel ihtiyaçları karşılamak için gerekli olan tüm olanakları sağlarlar.

Kiralık evler

Parma’da, öğrenciler için kiralık evler oldukça yaygındır. Bu evler genellikle şehir merkezinde veya üniversite bölgesinde bulunur ve uygun fiyatlıdırlar. 

Öğrenci apartmanları, Özel Yurtlar 

Şehirde öğrencilere özel apartmanlar bulunur. Öğrenci apartmanları da genellikle şehir merkezinde veya üniversite bölgesinde bulunur ve öğrenciler çeşitli hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

İtalya’ya taşınmak ve orada yaşamak gibi bir hedefiniz varsa “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da incelemeyi unutmayın!

Parma Şehrindeki Üniversiteler 

Parma şehri içerisinde, Parma Üniversitesi bulunmaktadır. Üniversite, kuruluş yılı olarak 1095 yılına dayanmaktadır ve İtalya’daki en eski üniversitelerden biridir. Parma Üniversitesi, farklı alanlarda çeşitli yükseköğrenim programları sunmaktadır.

Öğrenciler, birçok farklı bölümler arasından seçim yapabilirler ve lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olabilirler. Üniversite, fen bilimleri, mühendislik, hukuk, sağlık, sosyal bilimler, sanat ve edebiyat, ekonomi ve yönetim gibi çeşitli alanlarda ön plana çıkar.