Parma Üniversitesi (University of Parma), 13 Mart 962 yılında İmparator Ottonian tarafında Parma’da kurulmuş olan Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. 1854 yılına kadar birçok talihsiz olay yaşamış olan üniversite defalarca kapatılıp geri açılmıştır.

Üniversite süreç içerisinde bünyesine astronomik gözlemevi, botanik bahçe, fizik ve kimya laboratuvarları eklenmiş, her değişim sürecinde daha gelişkin bir şekilde yeniden açılmıştır. 1854 yılından beri aktif eğitim sürecine devam etmektedir. Şu an yaklaşık 30.000 öğrencisi, 1800 akademik personeli ve 9 ana bölümü bulunan üniversite her sene yaklaşık 5.000 mezun vermektedir.

Università degli Studi di Parma (Parma Üniversitesi)

Her sene yüzlerce uluslararası öğrenci Parma Üniversitesinde (Unipr) eğitime başlamaktadır. Lisans, yüksek lisans, doktora alanlarında eğitim veren Parma Üniversitesinde “Foundation Course” adı verilen bir eğitim programı da bulunmaktadır. Bu program lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin talep ettikleri bir dil/kültür geliştirme programıdır.

Bunun dışında Unipr yani Parma Üniversitesi geniş bir kütüphaneye, spor merkezlerine, kongre salonlarına, dil eğitim merkezine ve son teknoloji laboratuvarlara sahiptir.

Parma Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri | University of Parma

Parma Üniversitesi (University of Parma), 2020-21 CWUR sıralamasına göre dünyanın en iyi 355. üniversitesidir. THE Üniversite Etki Sıralaması 2020’de 201-300, European Teaching Rankings 2019’da 151-200 aralığında bulunan üniversite, QS World Ranking 2021 sıralamasına göre tıp eğitiminde de en iyi 351-400 aralığında bulunmaktadır. Ayrıca kimya eğitiminde 401-450 aralığında, eczacılık eğitiminde 251-300 aralığında ve tarım ve ormancılık eğitiminde 101-150 aralığında bulunmaktadır.

Ayıca konuyla ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Parma Üniversitesi Nerede?

Parma Üniversitesi; kalabalık ama karmaşa içinde olmayan, düzenli ama sıkmayan, güzellik ve verimliliğin mükemmel bir birleşimidir: bisiklet sürmenin ideal bir yol olduğu, yaklaşık 197.000 nüfuslu hoş bir orta ölçekli şehir Emilia-Romagna bölgesindedir.

Parma şehri gerek meşhur mutfak lezzetleriyle gerek şehir içindeki tarihî ve kültürel yapılarıyla her sene birçok turisti ağırlamaktadır. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bu güzel şehir Milano’ya 45 dakika uzaklıkta olduğu için de her gün birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Parma Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler | Università degli studi di Parma

Parma Üniversitesinden yani İtalyanca adıyla “Università degli studi di Parma” mezun olan önemli öğrenciler, ünlüler veya öğretim üyeleri olarak şu isimler sayılabilecektir;

 • Marta Catellani (Kimyager)
 • Flavio Delbono (Ekonomist, Politikacı)
 • Giacomo Rizzolatti (Sinir Bilimci)
 • Vittorio Gallese (Hâlihazırda Sinir Bilimci Profesör)
 • Attilio Bertolucci (İtalyan Şair ve Yazar)
 • Macedonio Melloni (Fizikçi)
 • Cesare Beccaria (Hukukçu, Kriminolog, Ekonomist, Filozof)

Parma Üniversitesi – Unipr’de Öğrenci Hayatı

Parma Üniversitesi yani kısa ismiyle Unipr, öğrencilerin keyifli zaman geçirebileceği bir şehirde bulunmaktadır. Üniversitenin şehri tanımlaması şu şekildedir: “Meşgul edici ama kaotik değil, düzenli ama sıkıcı değil. Güzel, verimli ve hoş; Parma, yaşamak için ideal bir yerdir.” Gerçekten de Parma, öğrencilere sosyal hayatlarını sürdürmek için birçok imkân sunan ve aynı zamanda da sakinliğini koruyabilen büyüleyici bir şehirdir.

Parma Katedrali, Garibaldi Meydanı, Ducale Parkı, Pilotta Sarayı, Farnese Tiyatrosu gibi tarihî güzelliklerinin yanı sıra müzeleri ile de öğrencileri kültürel doyuma ulaştıran Parma, son yıllarda birçok ödül aldı: 2003’ten beri Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) yeri, 2015’ten beri UNESCO tarafından “Gastronomi için Yaratıcı Şehir” olarak adlandırılır ve 2020 yılında “İtalyan kültür başkenti” unvanını da almıştır. Ayrıca Milano ve Bologna gibi büyük şehirlere de yakın olduğu için öğrencilerin sosyal hayatlarını sürdürebilecekleri, seyahat edebilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar da bir hayli mevcuttur.

Parma Üniversitesinde öğrencilik

Parma şehri, tüm yıl boyunca çok çeşitli kültür ve eğlence fırsatları sunar: yerel ressamlar Correggio ve Parmigianino’nun başyapıtlarına ve dünyaca ünlü opera binası Teatro Regio’ya hayran kalabileceğiniz yaklaşık yirmi tiyatro ve sinema, sergi, müze ve sanat galerisi. Verdi opera festivali veya uluslararası caz müziği festivali, rock konserleri ve modern Paganini’deki performansları ile müzik, kentte öncü bir role sahiptir.

Şehrin sunduğu etkinlik fırsatlarının yanı sıra Parma Üniversitesi bünyesinde de öğrenci kulüpleri, üniversite korosu ve orkestrası, spor tesisleri ve daha birçok etkinlik seçeneği bulunmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler hem sosyalleşme imkânı bulmakta hem de verimli vakit geçirebilmektedirler.

Ayrıca Parma şehrinde ve İtalya’da öğrenci iken çalışma olanakları nasıldır, bunun hakkında bilgi alabileceğiniz “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Parma Üniversitesi Bölümleri

Lisans Bölümleri

Parma Üniversitesinde İngilizce birçok yüksek lisans ve master programı bulunsa da  lisans bölümü bulunmamaktadır. Ancak öğrenciler burada İtalyanca lisans programlarından eğitim alabilirler. İtalyanca lisans eğitimi alınabilecek bazı programlar ise şunlardır:

 • Artistic and Performing Art Heritage
 • Biotechnology
 • Civil and Environmental Engineering
 • Computer, Electronic and Communications Engineering
 • Mechanical Engineering
 • Modern Foreign Languages and Civilisations
 • Architecture Regeneration Sustainability
 • Chemistry
 • Speech and Language Therapy
 • Law
 • Pharmacy
 • Medicine and Surgery (single-cycle)

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İngilizce Yüksek Lisans Programları

 • Communication Engineering
 • Food Safety and Food Risk Management
 • International Business and Development
 • Foundation Course

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Parma Üniversitesinde bulunan foundation course programı genellikle 10 ay süren ve öğrencileri İtalyan yükseköğretim sisteminin talep ettiği asgari koşulları karşılayacak şekilde hazırlayan bir programdır. Özellikle B2 seviyesinde dil yetkinliğine ulaşamamış veya 12 yıllık eğitimini tamamlamamış öğrenciler tarafından tercih edilir.

Foundation Course programına katılan öğrenciler program bitiminde İngilizce veya İtalyanca dil yeterliliklerini ispatlayan bir belgeye sahip olurlar ve aldıkları bu belge ile İtalya’da diledikleri İtalyanca veya İngilizce bölüme başvuru yapabilirler.

Foundation Course aynı zamanda, öğrencilerin eğitim sürelerine bakılmaksızın İtalya’da akademik bir bağlamda eğitimsel ve kültürel yeterlilikleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle 12 yıllık eğitimini tamamlamış olan öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir.

Parma Üniversitesi bölümleri

Parma’da Foundation Course Kabul Şartları Nelerdir?

Foundation course programına kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler:

 • Lise mezuniyetine kadar en az 11 yıllık eğitim almış olmalı.
 • Lise mezuniyetinin gerçekleştiği ülkede alınan diplomanın ve ders içeriklerinin bulunduğu transkriptin İtalya Konsolosluğu tarafından verilecek denkliğinin bulunması ve bu belgelerin İtalyanca çevirilerinin bulunması gerekmektedir.

Ders İçerikleri

Parma Üniversitesinde bulunan foundation course programında iki ayrı program içeriği bulunmaktadır. Öğrencilerin bu programlar arasından birini seçmeleri gerekmektedir.

 • Genel çalışma programı
 • Müzik çalışma programı

İtalya, Parma'da hayat

İki programda da toplamda 60 kredilik ders grubu bulunmaktadır. Her iki bölümün ortak olan temel dersleri İtalyan dili veya İngiliz dili, İtalyan kültürü, kültürlerarası iletişim ve İtalyanca veya İngilizce dil sertifikası almak için sınava hazırlık bölümleridir. Genel çalışma programı içerisinde bu derslere ek olarak İtalyan tarihi ve coğrafyası dersi dışında üniversitenin akademik olarak sunduğu ders seçenekleri de bulunmaktadır. Bu seçenek, öğrencilerin İtalyan üniversite sistemi hakkında farkındalıklarını arttırmayı ve en uygun derece dersini seçmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Parma Üniversitesi, müzik çalışma programı içerisinde de bu derslere ek olarak müzik alanına dair dört ayrı ders seçeneği sunmakta ve öğrencilerden bu seçenekler içerisinden üç tanesini seçmeleri istenmektedir. Koro çalışması, kulak çalışması, müzik tarihi, uyum ve analizden oluşan bu seçeneklerden seçim yapılmadan önce eğitmenler rehberlik etme adına öğrencinin yeterliliklerini inceleyeceklerdir.

Parma Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Parma Üniversitesinde eğitim ücretleri, İtalya’da bulunan diğer devlet okullarının da yaptığı gibi aile gelir beyanına göre belirlenmektedir. Yıllık 156€ ile 3500€ aralığında belirlenen eğitim ücretlerinde yıllık aile geliri belirlenen seviyenin altında olan öğrenciler en düşük seviyeden ödeme yapmaktadırlar.

Parma Üniversitesinde bulunan foundation course programının ücreti ise aile gelir durumuna göre belirlenmemektedir. Programa katılmak isteyen öğrenciler seçecekleri program içeriğine göre 3200€-4000€ aralığında bir eğitim ücreti ödemektedirler.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Eğitim masrafları, yaşam giderleri

Parma Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Unipr’de yani Parma Üniversitesinde lisans, yüksek lisans veya master programlarından herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrenciler öncelikle belli koşulları karşılamalıdır.

University of Parma’da eğitim alabilmek için başvuru süreçlerinde şu koşullar sağlanmalıdır;

 • İngilizce veya İtalyanca hangi dilde eğitim alınacaksa B2 seviye dil yeterliliği sertifikalandırılmalıdır. (İlgili olarak “IELTS Sınavı“, “TOEFL Sınavı” ve “CELI ve CILS Sınavları” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.)
 • Yüksek lisans ve master programlarında eğitim alabilmek için herhangi bir lisans programından mezuniyet şartı aranmaktadır.
 • Eğitim alacağınız yüksek lisans alanı mezun olduğunuz lisans programıyla bağlantılı olması şartı da aranabilecektir.
 • Bazı programlar için karşılanması gereken ön koşullar ve sınavlardan başarı sağlanmalıdır.

Parma Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Parma Üniversitesinde üniversitenin sunduğu herhangi bir konaklama imkânı bulunmamaktadır. Ancak üniversite, öğrencilerine konaklama bulmaları için yardım etmektedir.

Üniversitenin karşılama merkezine başvuru yapan öğrenciler, merkez tarafından anlaşmalı kurumlara yönlendirilmektedir veya öğrencilere alternatif öneriler sunulmaktadır.

Ayrıca ek olarak ER.GO adı verilen Emilia-Romagna bölgesindeki yüksek öğretimden sorumlu birim de Parma’da bulunan öğrencilere 6 ayrı konutta konaklama seçeneği sunmaktadır. Bu seçeneklerden bağımsız olarak öğrenciler, özel konaklama seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Öğrenciler için Kısmi Zamanlı (part-time) Çalışma İmkanları Nasıldır?

Düzenli olarak kaydolan öğrenciler; idari ofisler, kütüphaneler ve diğer üniversite yapılarındaki çalışma faaliyetleri için başvurabilirler. Aktiviteler maksimum 150 saat sürmektedir. Öğrencilere her yıl Yönetim Kurulu tarafından belirlenen saatlik ücret ödenir.

 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Üniversite kaydı, bursu ve İtalya’da okumak ile alakalı profesyonel destek ve üniversite başvurusu için başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education ile İtalya’ya serüveniniz başlasın!

Sık Sorulan Sorular

Parma Üniversitesi (Unipr) devlet mi, özel mi?

Parma Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. İtalya’nın ilgi gören ve turistik şehirlerinden biri olan Parma’da yer alan bu devlet üniversitesi bünyesinde İngilizce birçok lisans, yüksek lisans ve master programları bulundurmaktadır. Her sene dünya genelinden birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bu üniversite öğrencilerine İtalya’da prestijli bir eğitim olanağı sunmaktadır.

Parma Üniversitesinde hangi bölümler var?

Üniversitede bulunan; Tarım Bilimleri ve Veterinerlik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi bünyesinde birçok program yer almaktadır.

Parma Üniversitesi ücretsiz mi, ücreti varsa fiyatı ne kadardır?

Parma Üniversitesi bir devlet üniversitesi olsa da düşük bir miktar da harç ödemesi bulunmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve tüm master programları genelinde Unipr’de yıllık ortalama fiyat 156 Euro – 3.500 Euro arasındadır. Ücretleri etkileyen faktörler genel olarak, öğrencinin aile geliri, seçilen program veya dil seçeneği gibi değişkenlere bağlıdır.

Parma şehrinde yaşam pahalı mıdır, yaşam ve konaklama maliyetleri ne kadardır?

Parma şehri İtalya genelinde yaşam ve konaklama maliyetleri açısından ortalama değerlerdedir. Parma şehrinde konaklama dahil ortalama aylık yaşam maliyetleri 750 Euro – 900 Euro olabilecektir. Tabi bu maliyetler lüks yaşam tercihine göre artması ya da daha düşük maliyetli tercihlerle daha düşük rakamlarda olması olasıdır.

Parma Üniversitesinde yurt ve burs olanakları nasıldır?

Parma üniversitesi kampüsü dahil ve Parma şehrine yakın yerlerde birçok devlet yurdu ve özel yurt olanakları bulunmaktadır. Uluslararası başka ülkelerden gelen öğrencilere oldukça fazla kontenjan ayrılan bu yurtlarda konaklamak için başvuru süreçlerini iyi yürütmelisiniz. Ayrıca İtalya’da devlet bursu, DSU bursu ve daha birçok burs olanakları da bulunmaktadır.

Parma Üniversitesinde eğitim dili nedir?

Parma Üniversitesinde ağırlıklı olarak programların dili İtalyanca olsa da birçok yüksek lisans ve master programında İngilizce eğitim verilmektedir. Oldukça kaliteli eğitime sahip bu üniversitede her sene birçok uluslararası öğrenci mezun olmakta ve iş dünyasında başarılı kariyerlerine adım atmaktadırlar.