Danışan öğrencilerimiz İtalya’da eğitim ve yaşam deneyimlerini paylaşıyor!

Pavia Üniversitesi- Psikoloji Master Öğrencimiz Sümeyye DAĞ 🇮🇹

Merhabalar ben Sümeyye Dağ, size Pava’yla tanışma sürecimi ve İtalya’da masterımın 1.yılını kısaca anlatmak istiyorum.

Ben de ‘aklımın bir köşesinde hep vardı’cılardan ve İtalya aşıklarındandım. Geçen sene okul başvuraları bitmeye yakın ‘aklımın bir köşesindeki’ ışık tekrar yanmaya başladı. Ülkeler,okullar ve bölümler ile ilgili araştırma yaptım. Sonra neden aracı şirketlerle çalışmıyorum ki dedim ve şirket araştırmaya başladım. Ülkenin en popüler ve yorumlarına güvendiğimiz sözlüğünde Pava’yla ilgili olumlu yorumları görünce iletişime geçtim. Ve aklımda dolanan acabaları giderdiler; ilgi,alaka, sürece hakimiyet, Türkiye ve İtalya’da sürecin her aşamasında yardım ve arkadaşlıkları ile ve bir psikolog olarak burayı vurgulamak istiyorum yeri geldiğinde ‘motive edici’ yönlendirmeleriyle.

Sonrası size ve akademik beklentiniz doğrultusunda çalışmanıza kalmış. Sapienza gibi köklü bir üniversitenin ve Tor Vergata gibi bilimsel yönüyle ön planda olan başka bir üniversitenin kombine bir programında okuyor olmak, kendi alanımda dünya çapında çalışmalara ve ilklere imza atmış hocalara sahip olmak yaşarken bile hayal gibi. Sanırım burda Pava’ya tekrar teşekkür etmem gerekiyor:)

Roma deneyimime gelecek olursam eğer, tarihi, sanatı, doğayı ve yine burayı vurgulayacağım enfes mutfağı bir arada bulunduran kaç şehir vardır ki? Kendim için bir masal şehri konumunda olan bir şehirde yaşamayı deneyimliyorum. İlgi alanıma giren her konuyu kolayca ve en üst düzeyde yaşama fırsatı buldum. İnternet diliyle büyük bir “şükür moment”:)

Özetle korkularınızdan ve şüphelerinizden bir anlığına sıyrılıp küçük bir adım atarak, böyle bir deneyim yaşamak çok kolaymış. Bunu deneyimlemiş biri olarak kendi çektiğim fotoğrafları paylaşmak ve küçük ama hayati bir cesaret vermek istedim. Umarım faydası olur..

Sevgiler,
Sümeyye DAĞ