Pavia Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Pavia Üniversitesi 825 yılında eğitim vermeye başlayan fakat resmî olarak 1361 yılında kurulan, dünyanın en eski akademik kurumlarından biridir. İngiltere’deki Oxford ve Cambridge gibi Pavia da İtalya’da, 16. yüzyıla kadar uzanan eşsiz bir üniversite sistemine sahiptir. Resmî olarak Milano Dükü Gian Galeazzo Visconti’nin bu üniversitedeki sorumluluğu üstlenmesiyle İmparator Charles IV tarafından kurulan Pavia Üniversitesi özellikle Hukuk Alanındaki çalışmalar ve dersler bakımından İtalya’daki en temel üniversitelerden biri olmuştur. Mevcut öğrenci kapasitesi yaklaşık olarak 24.000’dir ve yaklaşık 1500 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca 2700 profesör, öğretim görevlisi ve idari personel; 30 kütüphane ve 1 dil merkezi ile en iyi eğitimi vermek için hazırdır.

Unipv

Pavia, “Avrupa Spor Kenti 2014” unvanı almıştır. Üniversite Spor Merkezi (CUS), çok çeşitli kurslar sunarak, şampiyonalar ve turnuvalar düzenleyerek üniversiteye kayıtlı öğrenciler arasında sporu teşvik eder. Ekipleriyle CUS Pavia, World University Games gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda yer alırlar. Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kullanılan San Mateo Medical Center, İtalya’nın en ünlü ve gelişmiş araştırma hastaneleri arasındadır.

Pavia Üniversitesi Nasıldır?

Bugün Pavia; 4 liyakat esaslı kolej, 12 devlet koleji ve 4 özel kolej sunmaktadır. Pavia Üniversitesi birçok değişik alanda eğitim vermektedir. Lisans, yüksek lisans, doktora gibi alanlarda toplam 18 farklı bölümde eğitim vermeye devam etmektedir. Ayrıca 400’den fazla üniversite ile yaptığı ikili anlaşmalarla dünyanın dört bir yanından misafir profesörler ağırlamakta ve öğrencilerine farklı üniversitelerde eğitimlerine devam etme olanağı da sağlamaktadır. Bu üniversitelere tarihî Coimbra Üniversitesi ile birlikte birçok Avrupa üniversitesi, Orta Doğu üniversiteleri, özelikle Akdeniz coğrafyasının hâkimi olduğu okullar, Amerika, Çin, Japonya ve daha birçok ülkenin üniversiteleri dâhildir. Bunun yanı sıra 700’den fazla Erasmus değişim anlaşması içerisinde olduğu üniversite mevcuttur.

Pavia Üniversitesi, İngilizce öğretimi ile birlikte sayısız eğitim kursu sunmaktadır. Tıp ve cerrahi derslerine ek olarak Pavia, İtalya’da 2009’da kurslara İngilizce olarak başlayan ilk üniversitedir.

Pavia Üniversitesi Tesisleri ve Spor

University of Pavia; 2 kampüs, 20 Üniversite koleji, 35 kütüphane, 1.250.000 kitap ve dergi, 19 müze, 4 sinema ve tiyatro, 12 kültür merkezi, 1 müzik okulu ve 2 sivil müzik ve sanat okulunu barındırır.

Bunun yanında Avrupa Spor Şehri 2014 unvanı sayesinde uluslararası olarak tanınmaktadır. 2 çok kullanımlı spor merkezi, 4 halka açık yüzme havuzu, 3 özel spor kulübü, 26 okul ve 8 üniversite spor salonu, 20 oyun alanı, 15 futbol sahası, 5 petank (boules alanı), 4 özel binicilik merkezi, 20 tenis kortu, golf, paten ve beşe beş futbol sunan 10 tesis ile birbirinden farklı pek çok aktivite ve tesisle öğrencilerine sporu doyasıya yaşatıyor. 

Pavia Üniversitesi Nerede?

şehir, yaşam ve öğrencilik

Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde; Milano’nun güneyinde, Cenova ve Ligurya kıyılarına kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda, nüfusu 72.612 olan küçük ve şirin bir İtalyan şehri olan Pavia’da yer almaktadır.

Pavia Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Üniversitenin kampüsleri, küçük bir şehir olan Pavia’nın farklı noktalarında yer almaktadır. Milano‘ya her 10 dakikada bir tren kalkar ve 25 dakika uzaklıkta olduğu için Milano’da yaşayıp burada okuyan birçok öğrenci vardır. Pavia‘nın Lombardiya Krallığı döneminde başkent olduğu bilinir. Bu nedenle şehirdeki tüm diğer yapılar gibi üniversitenin de merkez kampüsü eski orijinal hâlini korumaktadır. Pavia’da öğrencilik; arkadaşlıklarla, paylaşmakla değer kazanıyor.

Üniversite kampüslerinde Elektrik Teknolojisi, Doğal Tarih, Mineraloji, Kimya, Fizik, Müzik Bilim, Matematik, Arkeoloji vb. alanlarda müzeler ve koleksiyonlar yer almaktadır. Kampüs hayatı çok canlıdır, çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Pavia’da üniversite hayatı; akademik başarıların, geleneksel etkinliklerin, partilerin ve spor rekabetlerinin tümünün rol oynadığı açık bir topluluk yaratmayı amaçlamaktadır. Üniversitede öğrenciler ilk profesyonel ağlarını da kurabilirler.

Pavia Üniversitesinde Eğitim Veren Ünlü Mezunlar

Pavia Üniversitesinin ünlü mezunları

Amerika’yı keşfeden Christopher Columbus’un da okuduğu düşünülen, döneminin en ünlü öğretmenleri arasında doğa bilimlerinde Lazzaro Spallanzani, matematikte Lorenzo Mascheroni, fizikte Alessandro Volta, anatomide Antonio Scarpa, Napolyon dönemi, Vincenzo Monti ve Ugo Foscolo’nun öğretilerini, medeni hukukta Gian Domenico Romagnosi Pavia Üniversitesi geçmişine sahiptir.

On dokuzuncu yüzyıl boyunca Pavia’nın tıp okulu ve matematik okulu, ulusal ve uluslararası alanda önemli yansımaları olan, bilimsel araştırmalara yeni ve güçlü bir ivme kazandıran büyük şahsiyetler tarafından gösterildi. Matematikçiler Eugenio Beltrami, Felice Casorati ve Luigi Berzolari Pavia’da bir dönem ders veren kişilerdi; histoloji profesörü ve genel patoloji profesörü olan Camillo Golgi, 1906’da sinir sisteminin yapısı üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı. Carlo Forlanini, tüberküloz tedavisi için yeni yöntemler geliştirdi.

Pavia Üniversitesi Dünya Sıralaması

Pavia Üniversitesi, CWUR World University Rankings 2018-2019 sıralamasında; dünyada 366. İtalya’da 13. sırada yer almaktadır ve genel puanı 75.4’tür. QS 2019 verilerine göre Dünyada En İyi Tıp Eğitimi Veren 250 Üniversite arasında, yine aynı kaynağa göre İnşaat ve Yapı Mühendisliği Alanında ilk 200 üniversite içerisinde yer almaktadır. 

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Bölümleri

Università degli Studi di Pavia, içerisinde 18 departman, 77 İtalyanca ders (39 lisans, 38 yüksek lisans), 12 İngilizce yüksek lisans dersi ve 19 doktora dersini barındırmaktadır.

Lisans Bölümleri

Pavia Üniversitesinde lisans eğitimleri İtalyanca olarak verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. Kabul için İtalyanca dil bilgisi yeterliliği gerekmektedir. Her bölüm için yerel bir giriş sınavı testini de geçmek gerekmektedir.

Yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi için İtalya’da Lisans Eğitimi adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Civil Engineering for Mitigation of Risk from Natural Hazards
 • Computer Engineering
 • Electronic Engineering
 • Harvey Medicine and Surgery Course
 • Industrial Automation Engineering
 • Master Programme in Economics, Finance and International Integration
 • Master Programme in International Business and Entrepreneurship
 • Molecular Biology and Genetics
 • Psychology, Neuroscience and Human Sciences
 • The Ancient Mediterranean World (History Archaeology and Art)
 • World Politics and International Relations

Bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 11 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Yüksek lisans başvuru şartları bölümden bölüme değişebildiği gibi genel olarak en az B1 düzeyinde dil yeterliliğinin olduğunu gösteren dil belgesi gerekmektedir.

Yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi için İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi gerçekten de çokluğun ortasında göze çarpan istisnai bir okul. İtalya’da türünün ilk örneği olmasına rağmen Tıp Fakültesi standartları hâlâ başkaları tarafından aranmaktadır. 1361’de Pavia’nın merkezinde kurulan Tıp Fakültesi, mirasını başarıyla elinde tutabilmiştir. 500 yıldan uzun süredir tıbbın uyguladığı eksiksiz bir müfredat olan Harvey kursunu öğrencilerine sunmaktadır. Bu sistem öğrencilere sağlam bir arka plan sağlar. Bölümde İngilizce ve İtalyanca eğitim seçenekleri mevcuttur.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Alanındaki öncü gelişmeleri ve güncel bilgileri sürekli takip eden birçok öğretim profesörü, bilim insanı ve klinisyenden oluşmaktadır. Patoloji kursu profesörü olan Prof. Dr. Gherardi (İmmünoloji) Pavia’ya gelmeden önce Cambridge’de 20 yıllık öğretim tecrübesine sahiptir.

Pavia Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT).

İtalya’da Tıp Eğitimi” ve “IMAT” konularımızı okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

 • Mezun olanların %82’si mezun olduktan sonraki bir yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %93’ü mezun olduktan sonraki üç yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %94’ü mezun olduktan sonraki beş yıl içinde iş buluyor.
 • Bunun yanında Bilim, Mühendislik, Tıp ve Farmakoloji Alanında yüksek lisans eğitimi alanlar, mezuniyet sonrası %95 oranında iş buluyor.

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Pavia Üniversitesi de her yıl 3000 kişiye burs veriyor. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için üniversite ücretleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Pavia'da örnek konutlar

Pavia Üniversitesi öğrencilere konaklama açısından birçok seçenek sunmaktadır. Bünyesinde 17 öğrenci yurdu mevcuttur. Üniversiteye bağlı olarak şehrin farklı bölgelerinde yer alan birçok kolej ve konut vardır. Genel olarak İngiltere kolej sisteminin benimsendiği tarihî yurt binaları mevcuttur. Yalnızca konaklama değil, kalan öğrenciler için düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin sosyalleşmelerine elverişli ortam da sunulmaktadır.

İtalya’da konaklama hakkında daha fazla bilgi için konumuzu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca başvuru formumuzu doldurarak da daha fazla bilgi edinebilir, üniversite kayıt işlemlerinizi başlatabiliriz.