Pavia Üniversitesi 825 yılında eğitim vermeye başlayan fakat resmî olarak 1361 yılında kurulan, dünyanın en eski akademik kurumlarından biridir. İngiltere’deki Oxford ve Cambridge gibi Pavia da İtalya’da, 16. yüzyıla kadar uzanan eşsiz bir üniversite sistemine sahiptir.

Resmî olarak Milano Dükü Gian Galeazzo Visconti’nin bu üniversitedeki sorumluluğu üstlenmesiyle İmparator Charles IV tarafından kurulan Pavia Üniversitesi (Unipv) özellikle Hukuk Alanındaki çalışmalar ve dersler bakımından İtalya’daki en temel üniversitelerden biri olmuştur.

Unipv

Mevcut öğrenci kapasitesi yaklaşık olarak 24.000’dir ve sahip olduğu İngilizce programlar sayesinde yaklaşık 2.000’e yakın uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim veren birçok önemli profesör ve akademisyen senelerdir eğitim sunmaktadır. Üniversite kampüsünde 30 kütüphane ve 1 dil merkezi de yer almaktadır. Öğrenciler dil kursu ile İtalyanca öğrenebilmektedir. 

Pavia, “Avrupa Spor Kenti 2014” unvanı almıştır. Üniversite Spor Merkezi (CUS), çok çeşitli kurslar sunarak, şampiyonalar ve turnuvalar düzenleyerek üniversiteye kayıtlı öğrenciler arasında sporu teşvik eder. Ekipleriyle CUS Pavia, World University Games gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda yer alırlar. Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kullanılan San Mateo Medical Center, İtalya’nın en ünlü ve gelişmiş araştırma hastaneleri arasındadır.

 

 

Pavia Üniversitesi (Unipv) Hakkında Genel Bilgiler

Pavia Üniversitesi’nde farklı alanlarda eğitim veren birçok program mevcuttur, sadece tek bir alana endeksli eğitim yoktur. Üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarında 50’ye yakın farklı türden alanda eğitim sunulur. Örneğin İtalya’daki diğer üniversitelerin çoğunda mühendislik programlarında bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi standart bölümler yer alırken Pavia Üniversitesi bünyesinde yapay zeka mühendisliği, genetik mühendisliği gibi güncel bölümler de yer almaktadır. 

Ayrıca University of Pavia 400’den fazla üniversite ile yaptığı ikili anlaşmalarla dünyanın dört bir yanından misafir profesörler ağırlamakta ve öğrencilerine farklı üniversitelerde eğitimlerine devam etme olanağı da sağlamaktadır. Bu üniversitelere tarihî Coimbra Üniversitesi ile birlikte birçok Avrupa üniversitesi, Orta Doğu üniversiteleri, özelikle Akdeniz coğrafyasının hâkimi olduğu okullar, Amerika, Çin, Japonya ve daha birçok ülkenin üniversiteleri dâhildir. Bunun yanı sıra 700’den fazla Erasmus değişim anlaşması içerisinde olduğu üniversite mevcuttur.

şehir, yaşam ve öğrencilik

Pavia Üniversitesi Tesisleri ve Spor Alanları

University of Pavia; 2 kampüs, 20 Üniversite koleji, 35 kütüphane, 1.250.000 kitap ve dergi, 19 müze, 4 sinema ve tiyatro, 12 kültür merkezi, 1 müzik okulu ve 2 sivil müzik ve sanat okulunu barındırır.

Bunun yanında Avrupa Spor Şehri 2014 unvanı sayesinde uluslararası olarak tanınmaktadır. 2 çok kullanımlı spor merkezi, 4 halka açık yüzme havuzu, 3 özel spor kulübü, 26 okul ve 8 üniversite spor salonu, 20 oyun alanı, 15 futbol sahası, 5 petank (boules alanı), 4 özel binicilik merkezi, 20 tenis kortu, golf, paten ve beşe beş futbol sunan 10 tesis ile birbirinden farklı pek çok aktivite ve tesisle öğrencilerine sporu doyasıya yaşatıyor. 

Pavia Üniversitesi Nerede?

Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde; Milano’nun güneyinde, Cenova ve Ligurya kıyılarına kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda, nüfusu 72.612 olan küçük ve şirin bir İtalyan şehri olan Pavia’da yer almaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “Pavia Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Pavia Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Üniversitenin kampüsleri, küçük bir şehir olan Pavia’nın farklı noktalarında yer almaktadır. Milano‘ya her 10 dakikada bir tren kalkar ve 25 dakika uzaklıkta olduğu için Milano’da yaşayıp burada okuyan birçok öğrenci vardır. Pavia‘nın Lombardiya Krallığı döneminde başkent olduğu bilinir. Bu nedenle şehirdeki tüm diğer yapılar gibi üniversitenin de merkez kampüsü eski orijinal hâlini korumaktadır. Pavia’da öğrencilik; arkadaşlıklarla, paylaşmakla değer kazanıyor.

Üniversite kampüslerinde Elektrik Teknolojisi, Doğal Tarih, Mineraloji, Kimya, Fizik, Müzik Bilim, Matematik, Arkeoloji vb. alanlarda müzeler ve koleksiyonlar yer almaktadır. Kampüs hayatı çok canlıdır, çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

Pavia’da üniversite hayatı; akademik başarıların, geleneksel etkinliklerin, partilerin ve spor rekabetlerinin tümünün rol oynadığı açık bir topluluk yaratmayı amaçlamaktadır. Üniversitede öğrenciler kariyerleri için ilk profesyonel ağlarını da kurabilirler.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Pavia Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Amerika’yı keşfeden Christopher Columbus’un da okuduğu düşünülen, döneminin en ünlü öğretmenleri arasında doğa bilimlerinde Lazzaro Spallanzani, matematikte Lorenzo Mascheroni, fizikte Alessandro Volta, anatomide Antonio Scarpa, Napolyon dönemi, Vincenzo Monti ve Ugo Foscolo’nun öğretilerini, medeni hukukta Gian Domenico Romagnosi Pavia Üniversitesi geçmişine sahiptir.

Pavia Üniversitesinin ünlü mezunları

On dokuzuncu yüzyıl boyunca Pavia’nın tıp okulu ve matematik okulu, ulusal ve uluslararası alanda önemli yansımaları olan, bilimsel araştırmalara yeni ve güçlü bir ivme kazandıran büyük şahsiyetler tarafından gösterildi. Matematikçiler Eugenio Beltrami, Felice Casorati ve Luigi Berzolari Pavia’da bir dönem ders veren kişilerdi; histoloji profesörü ve genel patoloji profesörü olan Camillo Golgi, 1906’da sinir sisteminin yapısı üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı. Carlo Forlanini, tüberküloz tedavisi için yeni yöntemler geliştirdi.

Pavia Üniversitesi Dünya Sıralaması

Pavia Üniversitesi (University of Pavia), CWUR World University Rankings 2018-2019 sıralamasında; dünyada 366. İtalya’da 13. sırada yer almaktadır ve genel puanı 75.4’tür. QS 2019 verilerine göre Dünyada En İyi Tıp Eğitimi Veren 250 Üniversite arasında, yine aynı kaynağa göre İnşaat ve Yapı Mühendisliği Alanında ilk 200 üniversite içerisinde yer almaktadır. 

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

Pavia Üniversitesi Bölümleri

Pavia Üniversitesi (Unipv), bünyesinde birçok İngilizce lisans ve yüksek lisans programı yer almaktadır. Uluslararası öğrencilerin en çok seçtiği lisans programları arasında tıp, bilgisayar mühendisliği, ekonomi, genetik ve moleküler biyoloji, elektronik mühendisliği gibi bölümleridir. Pavia’da ve İtalya’daki diğer üniversitelerde tıp eğitimi 6 sene sürmekte iken mühendislik ve diğer programlar ise genel olarak 3 senedir. 

İngilizce Lisans Bölümleri

 • Medicine and Surgery
 • Moleculer Biology and Genetics
 • Economics and Management
 • Bussiness Management
 • Computer Engineering
 • Dentistry and Dental Prosthetics
 • Psychology
 • Biomedical Engineering
 • Automation Engineering
 • Mechanical and Industrial Engineering
 • AI Engineering
 • Electronics Engineering
 • Energy Engineering
 • Chemistry
 • Pharmacy
 • Philosophy
 • Physics
 • Theoretical Physics and Astrophysics
 • Mathematics
 • Educational Sciences
 • Geological Sciences
 • Motor and Sport Sciences
 • Political and Social Sciences
 • Historical, Archaeological and Artistic Sciences

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Civil Engineering for Mitigation of Risk from Natural Hazards
 • Computer Engineering
 • Electronic Engineering
 • Harvey Medicine and Surgery Course
 • Industrial Automation Engineering
 • Master Programme in Economics, Finance and International Integration
 • Master Programme in International Business and Entrepreneurship
 • Molecular Biology and Genetics
 • Psychology, Neuroscience and Human Sciences
 • The Ancient Mediterranean World (History Archaeology and Art)
 • World Politics and International Relations

Pavia University bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 20’ye yakın farklı alanlarda yüksek lisans bölümü mevcuttur. İtalya’daki yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Yüksek lisans başvuru şartları bölümden bölüme değişebildiği gibi genel olarak İngilizce B1 dil yeterliliği gibi şartlar aranmaktadır, ayrıca sınava girmek gibi koşulları genellikle olmaz.

İtalya’da yüksek lisans ile ilgili daha detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi İngilizce tıp eğitimi öğrencilere hem teorik hem de cerrahi alanında uygulamalı eğitim veren kapsamlı bir programdır. Bölüm mezunları sahip olduğu mavi diploma sayesinde dünya genelinde doktorluk yapabilmektedir, bununla birlikte İtalyancasını geliştiren öğrenciler İtalya’da kalıp doktorluk yapma seçeneğini de değerlendirebilir. 1361 yılında kurulan Pavia Tıp Fakültesi oldukça köklü bir kurumdur, bünyesinde birçok uzman profesör ve akademisyen yer almaktadır. 

 

 

Unipv (Università di Pavia), 500 yıldan uzun süredir tıbbın uyguladığı bir müfredat olan Harvey kursunu öğrencilerine sunmaktadır. Harvey kursu yeni nesil hekimleri hastalığın nedenleri, hastalığın gelişim ve ilerleme mekanizmaları ve önleme ve tedaviye yönelik akılcı yaklaşımlar konusunda titiz, bilimsel bir anlayışa sahip olacak şekilde eğitmeyi amaçlamaktadır; Harvey mezunları, öğrenimlerinin sonunda gelecekteki tıbbın anlaşılması ve anlaşılması için hayati önem taşıyan sürekli eğitim için sağlam bir bilimsel temel oluşturmuş olacaklar.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Alanındaki öncü gelişmeleri ve güncel bilgileri sürekli takip eden birçok öğretim profesörü, bilim insanı ve klinisyenden oluşmaktadır. Patoloji kursu profesörü olan Prof. Dr. Gherardi (İmmünoloji) Pavia’ya gelmeden önce Cambridge’de 20 yıllık öğretim tecrübesine sahiptir. Pavia Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi (IMAT).

İtalya’da tıp eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Eğitimi” ve “IMAT” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

Tıp, mühendislik, ekonomi ve diğer birçok alanlarda İngilizce eğitim veren Pavia Üniversitesi mezunlarının %95’i iki yıl içinde alanında iyi bir kurumda iş imkanı buluyor. Lisans mezunları ayrıca eğitimlerini yüksek lisans ile pekiştirerek uluslararası çapta daha büyük kurumlarda çalışma ihtimalini yükseltebilmektedir. 

Mühendislik programı mezunları üniversitenin anlaşmalı olduğu şirketlerde staj yapma imkanı olmaktadır, bununla birlikte mezuniyet sonrası mavi diploma ile stajlarını istedikleri ülkelerde yapabilme imkanları da mevcuttur. Tıp ve eczacılık gibi bölümlerden mezun olan kişilerin gidecekleri ülkenin ilgili koşullarını sağlaması gerekli olabilir.

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Pavia Üniversitesinde İtalya’daki devlet üniversitelerinde ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanabilecektir, Unipv’de ücretler senelik ortalama 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. 

Ayrıca İtalya devleti, Avrupa’da yabancı öğrencilere en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Pavia Üniversitesi de her yıl uluslararası öğrencilerine oldukça yüksek oranlarda burs veriyor. Bu burslar sayesinde öğrenciler eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayabilmektedir. Burs miktarları üniversiteye ve bölüme göre farklılaşabilecektir.

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değerlendirildikten sonra belirlenmektedir.

Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar”  yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Pavia Üniversitesi öğrencilere konaklama açısından birçok seçenek sunmaktadır. Bünyesinde 17 öğrenci yurdu mevcuttur. Üniversiteye bağlı olarak şehrin farklı bölgelerinde yer alan birçok kolej ve konut vardır. Genel olarak İngiltere kolej sisteminin benimsendiği tarihî yurt binaları mevcuttur. Yalnızca konaklama değil, kalan öğrenciler için düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin sosyalleşmelerine elverişli ortam da sunulmaktadır.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Pavia'da örnek konutlar

Pavia Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Pavia Üniversitesi (Unipv) devlet mi, özel mi?

Pavia Üniversitesi 1361 yılında kurulmuş olan köklü bir devlet üniversitesidir. Tıp, mühendislik, ekonomi ve daha birçok farklı alanda programı olan Pavia University İtalya’nın en eski devlet üniversitelerinden biri konumundadır. Üniversite eski olmasına karşın en modern eğitim programlarını içermektedir. 

Pavia Üniversitesinde hangi bölümler var?

Pavia Üniversitesinde (Unipv), üniversite bünyesinde farklı branşlardan bölümler yer almaktadır, bunlardan bazılarını sayacak olursak; tıp, diş hekimliği, psikoloji, ekonomi, işletme, bilgisayar mühendisliği, yapay zeka mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi mühendislik programları lisans bölümleri arasında yer almaktadır. Ayrıca tüm bu bölümlerin yüksek lisans alanlarında da uzmanlıkları mevcuttur. 

University of Pavia’da eğitim dili nedir?

Pavia Üniversitesinin eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olmak üzere iki türlüdür. Uluslararası çapta eğitim verilen tüm programlar İngilizce olarak sunulmaktadır, uluslararası öğrenciler için İngilizce bölümlerde yüksek kontenjan ayrılmaktadır. Genellikle İtalyanca bölümleri yerel öğrenciler tercih etmektedir, ancak İtalyancası olan yabancı öğrenciler de eğitimi İtalyanca alabilmektedir. 

Pavia Üniversitesinin eğitim ücreti ne kadar?

Pavia Üniversitesinin eğitim ücreti lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları için ortalama senelik 150-3.500 Euro aralığındadır. Bu ücretlerde öğrencinin aile gelir durumu, başarı durumu gibi faktörlere göre değerlendirilerek düşebilmektedir.

Pavia şehrinde yaşam pahalı mı, yaşam maliyetleri ne kadar?

Pavia şehri İtalya şehirleriyle kıyaslandığında ortalama yaşam maliyetlerine sahip bir şehirdir. Pavia’da konaklama dahil yaşam maliyetleri aylık 700-900 Euro aralığındadır. Bu maliyetler kişisel tercihlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Pavia Üniversitesinde öğrencilerin konaklama imkanları nelerdir?

Pavia Üniversitesi, öğrenciler için yurt ve özel konaklama imkanları sunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde oda kiralama, stüdyo daireler, öğrenci paylaşımlı daireler gibi düşük maliyetli oldukça fazla seçenek değerlendirilebilir.

Pavia Üniversitesi mezunları hangi kariyer fırsatlarına sahiptir?

Pavia Üniversitesi mezunları edindiği mavi diploma sayesinde Avrupa ve dünya genelinde kariyerini geliştirebilme fırsatına sahip olur. Ayrıca oldukça prestijli bir eğitim verilen University of Pavia’da öğrenciler kültürel ve mesleki tecrübe açısından da kendilerini oldukça geliştirme imkanına sahip olmaktadır.