Pavia Üniversitesi 825 yılında eğitim vermeye başlayan fakat resmî olarak 1361 yılında kurulan, dünyanın en eski akademik kurumlarından biridir. İngiltere’deki Oxford ve Cambridge gibi Pavia da İtalya’da, 16. yüzyıla kadar uzanan eşsiz bir üniversite sistemine sahiptir.

Resmî olarak Milano Dükü Gian Galeazzo Visconti’nin bu üniversitedeki sorumluluğu üstlenmesiyle İmparator Charles IV tarafından kurulan Pavia Üniversitesi (Unipv) özellikle Hukuk Alanındaki çalışmalar ve dersler bakımından İtalya’daki en temel üniversitelerden biri olmuştur.

Unipv

Mevcut öğrenci kapasitesi yaklaşık olarak 24.000’dir ve yaklaşık 1500 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca 2700 profesör, öğretim görevlisi ve idari personel; 30 kütüphane ve 1 dil merkezi ile en iyi eğitimi vermek için hazırdır.

Pavia, “Avrupa Spor Kenti 2014” unvanı almıştır. Üniversite Spor Merkezi (CUS), çok çeşitli kurslar sunarak, şampiyonalar ve turnuvalar düzenleyerek üniversiteye kayıtlı öğrenciler arasında sporu teşvik eder. Ekipleriyle CUS Pavia, World University Games gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda yer alırlar. Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kullanılan San Mateo Medical Center, İtalya’nın en ünlü ve gelişmiş araştırma hastaneleri arasındadır.

Pavia Üniversitesi (Unipv) Hakkında Genel Bilgiler

Bugün Pavia; 4 liyakat esaslı kolej, 12 devlet koleji ve 4 özel kolej sunmaktadır. Pavia Üniversitesi birçok değişik alanda eğitim vermektedir. Lisans, yüksek lisans, doktora gibi alanlarda toplam 18 farklı bölümde eğitim vermeye devam etmektedir. Ayrıca 400’den fazla üniversite ile yaptığı ikili anlaşmalarla dünyanın dört bir yanından misafir profesörler ağırlamakta ve öğrencilerine farklı üniversitelerde eğitimlerine devam etme olanağı da sağlamaktadır.

Bu üniversitelere tarihî Coimbra Üniversitesi ile birlikte birçok Avrupa üniversitesi, Orta Doğu üniversiteleri, özelikle Akdeniz coğrafyasının hâkimi olduğu okullar, Amerika, Çin, Japonya ve daha birçok ülkenin üniversiteleri dâhildir. Bunun yanı sıra 700’den fazla Erasmus değişim anlaşması içerisinde olduğu üniversite mevcuttur.

şehir, yaşam ve öğrencilik

Pavia Üniversitesi, İngilizce öğretimi ile birlikte sayısız eğitim kursu sunmaktadır. Tıp ve cerrahi derslerine ek olarak Pavia, İtalya’da 2009’da kurslara İngilizce olarak başlayan ilk üniversitedir.

Pavia Üniversitesi Tesisleri ve Spor Alanları

University of Pavia; 2 kampüs, 20 Üniversite koleji, 35 kütüphane, 1.250.000 kitap ve dergi, 19 müze, 4 sinema ve tiyatro, 12 kültür merkezi, 1 müzik okulu ve 2 sivil müzik ve sanat okulunu barındırır.

Bunun yanında Avrupa Spor Şehri 2014 unvanı sayesinde uluslararası olarak tanınmaktadır. 2 çok kullanımlı spor merkezi, 4 halka açık yüzme havuzu, 3 özel spor kulübü, 26 okul ve 8 üniversite spor salonu, 20 oyun alanı, 15 futbol sahası, 5 petank (boules alanı), 4 özel binicilik merkezi, 20 tenis kortu, golf, paten ve beşe beş futbol sunan 10 tesis ile birbirinden farklı pek çok aktivite ve tesisle öğrencilerine sporu doyasıya yaşatıyor. 

Pavia Üniversitesi Nerede?

Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde; Milano’nun güneyinde, Cenova ve Ligurya kıyılarına kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda, nüfusu 72.612 olan küçük ve şirin bir İtalyan şehri olan Pavia’da yer almaktadır.

Ayrıca ilgili olarak “Pavia Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Pavia Üniversitesinde Öğrenci Hayatı

Üniversitenin kampüsleri, küçük bir şehir olan Pavia’nın farklı noktalarında yer almaktadır. Milano‘ya her 10 dakikada bir tren kalkar ve 25 dakika uzaklıkta olduğu için Milano’da yaşayıp burada okuyan birçok öğrenci vardır. Pavia‘nın Lombardiya Krallığı döneminde başkent olduğu bilinir. Bu nedenle şehirdeki tüm diğer yapılar gibi üniversitenin de merkez kampüsü eski orijinal hâlini korumaktadır. Pavia’da öğrencilik; arkadaşlıklarla, paylaşmakla değer kazanıyor.

Üniversite kampüslerinde Elektrik Teknolojisi, Doğal Tarih, Mineraloji, Kimya, Fizik, Müzik Bilim, Matematik, Arkeoloji vb. alanlarda müzeler ve koleksiyonlar yer almaktadır. Kampüs hayatı çok canlıdır, çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

Pavia’da üniversite hayatı; akademik başarıların, geleneksel etkinliklerin, partilerin ve spor rekabetlerinin tümünün rol oynadığı açık bir topluluk yaratmayı amaçlamaktadır. Üniversitede öğrenciler kariyerleri için ilk profesyonel ağlarını da kurabilirler.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Pavia Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler | Università degli Studi di Pavia

Pavia Üniversitesinin ünlü mezunları

Amerika’yı keşfeden Christopher Columbus’un da okuduğu düşünülen, döneminin en ünlü öğretmenleri arasında doğa bilimlerinde Lazzaro Spallanzani, matematikte Lorenzo Mascheroni, fizikte Alessandro Volta, anatomide Antonio Scarpa, Napolyon dönemi, Vincenzo Monti ve Ugo Foscolo’nun öğretilerini, medeni hukukta Gian Domenico Romagnosi Pavia Üniversitesi geçmişine sahiptir.

On dokuzuncu yüzyıl boyunca Pavia’nın tıp okulu ve matematik okulu, ulusal ve uluslararası alanda önemli yansımaları olan, bilimsel araştırmalara yeni ve güçlü bir ivme kazandıran büyük şahsiyetler tarafından gösterildi. Matematikçiler Eugenio Beltrami, Felice Casorati ve Luigi Berzolari Pavia’da bir dönem ders veren kişilerdi; histoloji profesörü ve genel patoloji profesörü olan Camillo Golgi, 1906’da sinir sisteminin yapısı üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Ödülü aldı. Carlo Forlanini, tüberküloz tedavisi için yeni yöntemler geliştirdi.

Pavia Üniversitesi Dünya Sıralaması

Pavia Üniversitesi (University of Pavia), CWUR World University Rankings 2018-2019 sıralamasında; dünyada 366. İtalya’da 13. sırada yer almaktadır ve genel puanı 75.4’tür. QS 2019 verilerine göre Dünyada En İyi Tıp Eğitimi Veren 250 Üniversite arasında, yine aynı kaynağa göre İnşaat ve Yapı Mühendisliği Alanında ilk 200 üniversite içerisinde yer almaktadır. 

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

Pavia Üniversitesi Bölümleri

Università degli Studi di Pavia – Unipv, bünyesinde 18 departman, 77 İtalyanca branş (39 lisans, 38 yüksek lisans) barındırmaktadır. Ayrıca bunlara ek olarak 12 İngilizce yüksek lisans ve 19 doktora derecesinde eğitim programını da barındırmaktadır.

Pavia Üniversitesinde lisans eğitimleri İtalyanca olarak verilmektedir ve eğitim süresi 3 yıldır. Kabul için İtalyanca dil yeterliliği gerekmektedir, ancak bazı İtalyan üniversiteleri ve programlarda dil yeterliliği mülakat gibi ön değerlendirmelerle de sağlanabilmektedir. Ek olarak lisans bölümleri için yerel giriş sınavı testini de geçmek gerekmektedir.

Lisans Bölümleri

Yüksek Lisans Bölümleri

 • Civil Engineering for Mitigation of Risk from Natural Hazards
 • Computer Engineering
 • Electronic Engineering
 • Harvey Medicine and Surgery Course
 • Industrial Automation Engineering
 • Master Programme in Economics, Finance and International Integration
 • Master Programme in International Business and Entrepreneurship
 • Molecular Biology and Genetics
 • Psychology, Neuroscience and Human Sciences
 • The Ancient Mediterranean World (History Archaeology and Art)
 • World Politics and International Relations

Bünyesinde İngilizce dilinde eğitim verilen 11 farklı yüksek lisans bölümü mevcuttur. Yüksek lisans bölümlerinin süresi 2 yıldır. Yüksek lisans başvuru şartları bölümden bölüme değişebildiği gibi genel olarak en az B1 düzeyinde dil yeterliliğinin olduğunu gösteren dil belgesi gerekmektedir.

Yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi için İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi gerçekten de çokluğun ortasında göze çarpan istisnai bir okul. İtalya’da türünün ilk örneği olmasına rağmen Tıp Fakültesi standartları hâlâ başkaları tarafından aranmaktadır. 1361’de Pavia’nın merkezinde kurulan Tıp Fakültesi, mirasını başarıyla elinde tutabilmiştir.

Unipv (Università di Pavia), 500 yıldan uzun süredir tıbbın uyguladığı eksiksiz bir müfredat olan Harvey kursunu öğrencilerine sunmaktadır. Bu sistem öğrencilere sağlam bir arka plan sağlar. Bölümde İngilizce ve İtalyanca eğitim seçenekleri mevcuttur.

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi

Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Alanındaki öncü gelişmeleri ve güncel bilgileri sürekli takip eden birçok öğretim profesörü, bilim insanı ve klinisyenden oluşmaktadır. Patoloji kursu profesörü olan Prof. Dr. Gherardi (İmmünoloji) Pavia’ya gelmeden önce Cambridge’de 20 yıllık öğretim tecrübesine sahiptir.

Pavia Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT).

İtalya’da Tıp Eğitimi” ve “IMAT” yazılarımızı da inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

 • Mezun olanların %82’si mezun olduktan sonraki bir yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %93’ü mezun olduktan sonraki üç yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %94’ü mezun olduktan sonraki beş yıl içinde iş buluyor.
 • Bunun yanında Bilim, Mühendislik, Tıp ve Farmakoloji Alanında yüksek lisans eğitimi alanlar, mezuniyet sonrası %95 oranında iş buluyor.

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Pavia Üniversitesinde İtalya’daki devlet üniversitelerinde ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanabilecektir, Unipv’de ücretler senelik ortalama 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. 

Ayrıca İtalya devleti, Avrupa’da yabancı öğrencilere en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Pavia Üniversitesi de her yıl uluslararası öğrencilerine oldukça yüksek oranlarda burs veriyor. Bu burslar sayesinde öğrenciler eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayabilmektedir. Burs miktarları üniversiteye ve bölüme göre farklılaşabilecektir.

Pavia Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değerlendirildikten sonra belirlenmektedir.

Ücretler ve burslar hakkında daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar”  yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Pavia Üniversitesi öğrencilere konaklama açısından birçok seçenek sunmaktadır. Bünyesinde 17 öğrenci yurdu mevcuttur. Üniversiteye bağlı olarak şehrin farklı bölgelerinde yer alan birçok kolej ve konut vardır. Genel olarak İngiltere kolej sisteminin benimsendiği tarihî yurt binaları mevcuttur. Yalnızca konaklama değil, kalan öğrenciler için düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin sosyalleşmelerine elverişli ortam da sunulmaktadır.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Pavia'da örnek konutlar

Pavia Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Pavia Üniversitesi (Unipv) devlet mi, özel mi?

Pavia Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. 14. yüzyılda kurulan bu köklü üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora (master) derecelerinde birçok farklı alandan program yer almaktadır. Ayrıca öğrenciler üniversite değişim programı (Erasmus) ile de Pavia’ya gelebileceklerdir.

Pavia Üniversitesinde hangi bölümler var?

Pavia Üniversitesinde (Unipv), üniversite bünyesinde farklı branşlardan bölümler yer almaktadır, bunlardan bazılarını sayacak olursak; Mühendislik alanları, tıp, diş hekimliği, psikoloji, ekonomi, işletme, matematik, fizik ve diğer beşeri bilimler ve ayrıca bu alanlara yönelik yüksek lisans ve master programları sayılabilecektir.

University of Pavia’da eğitim dili nedir?

Pavia Üniversitesi eğitim dili lisans programlarının genelinde İtalyanca’dır, ancak birçok lisans ve lisansüstü programlarında eğitim dili İngilizce olarak yer almaktadır.

Pavia Üniversitesinin eğitim ücreti ne kadar?

Pavia Üniversitesinin eğitim ücreti lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programları için ortalama senelik 150-3.500 Euro aralığındadır. Bu ücretlerde öğrencinin aile gelir durumu, başarı durumu gibi faktörlere göre değerlendirilerek düşebilmektedir.

Pavia şehrinde yaşam pahalı mı, yaşam maliyetleri ne kadar?

Pavia şehri İtalya şehirleriyle kıyaslandığında ortalama yaşam maliyetlerine sahip bir şehirdir. Pavia’da konaklama dahil yaşam maliyetleri aylık 700-900 Euro aralığındadır. Bu maliyetler kişisel tercihlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Pavia Üniversitesinde öğrencilerin konaklama imkanları nelerdir?

Pavia Üniversitesi, öğrenciler için yurt ve özel konaklama imkanları sunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde oda kiralama, stüdyo daireler, öğrenci paylaşımlı daireler gibi düşük maliyetli oldukça fazla seçenek değerlendirilebilir.

Pavia Üniversitesi mezunları hangi kariyer fırsatlarına sahiptir?

Pavia Üniversitesi mezunları edindiği mavi diploma sayesinde Avrupa ve dünya genelinde kariyerini geliştirebilme fırsatına sahip olur. Ayrıca oldukça prestijli bir eğitim verilen University of Pavia’da öğrenciler kültürel ve mesleki tecrübe açısından da kendilerini oldukça geliştirme imkanına sahip olmaktadır.