Perugia şehri, İtalya’nın Umbria kentinde bulunan, kültürel önem ve güzelliklerle dolu antik bir şehirdir.  Bir tepenin üzerine inşa edilmiştir ve orijinal duvarları, Perugia’yı İtalya’nın en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden biri yapmaktadır. 

Perugia şehri aynı zamanda sanat, müzik, kültür ve bilim alanlarında güçlü bir geleneğe sahiptir. Dünyanın her yerinden öğrencilerin ilgisini çeken ünlü Yabancılar Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.  

Şehir merkezine mağazalar, kafeler, galeriler ve tarihi anıtların yanı sıra çeşitli dönemlerden kalma kiliselerin sıralandığı bir sokak ağı hakimdir.  Ziyaretçiler, Giostra della Quintana (şövalye mızrak dövüşü), Eurochocolate (Avrupa’nın en büyük çikolata sergisi) ve La Corsa all’Anello (mum ışığında bir yarış) gibi sayısız festivaliyle Perugia’ya uğrarlar. 

Perugia’ya Nasıl Gidilir?

Perugia şehri içerisinde havaalanı bulunmuyor. Dolayısıyla şehre direkt olarak uçuş yapamazsınız. Roma ve Floransa gibi büyük şehirlerin havalimanlarını kullanarak Perugia şehrine ulaşmak mümkün. 

Perugia'ya Ulaşım

Roma şehri Floransa’ya kıyasla hem daha yakın hem de daha fazla ulaşım seçeneği sunduğu için mantıklı bir seçim olabilir. Roma’ya uçtuktan sonra; otobüs veya trenleri kullanarak Perugia şehrine direkt olarak yolculuk yapabilirsiniz.

Trenitalia ile hem Roma’dan hem de Floransa’dan seferler düzenlemektedir. Trenitalia’yı kullanacaksanız gideceğiniz noktaya, otobüsler ile ekstra bir aktarma yapmanız gerekebilir. Buradan yola çıkarak, otobüs seferlerinin daha cazip olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Perugia’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Perugia şehrinde ziyaret edilecek en önemli yerler arasında paha biçilmez Rönesans şaheserlerine ev sahipliği yapan Ulusal Umbria Sanatı Galerisi, mağazalar ve kafelerle çevrili popüler bir yaya caddesi olan Corso Vanucci, Ortaçağ binalarıyla çevrili Piazza IV Novembre ve bir çift yerel soylu tarafından yaptırılan eski bir çeşme olan Fontana Maggiore yer alır. 

Açık hava meraklıları için, yakınlarda kış aylarında yürüyüş yapmak ve kayak yapmak için pek çok muhteşem dağ vardır.  Şehir aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan l’Università degli Studi di Perugia’ya sahiptir ve ziyaretçilerini tarihi konferans salonları ve kütüphanelerinden bazılarına götüren rehberli turlar sunmaktadır.  

Dışarıda heyecan verici bir gece geçirmek isteyenler, canlı sokak sanatçılarına tanık olmak veya Teatro Morlacchi opera binasında bir gösteri izlemek için şehir merkezine uğrayabilir. 

Corso Vanucci

Perugia şehrinin merkezinde yer alan Corso Vannucci, Roma döneminden beri şehrin ana bulvarı ve odak noktası olmuştur.  Porta Sant’Angelo’dan Piazza Italia’ya uzanan bölge, Palazzo dei Priori ve Collegio del Cambio gibi büyük binaların yanı sıra diğer birçok küçük mağaza ve restoranla çevrilidir.  

Corso Vanucci - Perugia, İtalya

Herhangi bir günde, dolambaçlı arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşan yerel halkı veya sınıflar arasında tembel tembel gezinen öğrencileri bulmanız muhtemeldir.  Bu nedenle, bu ünlü cadde Perugia’nın kimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. 

Piazza IV Novembre

Piazza IV Novembre, Perugia’nın tarihi geçmişinin ikonik bir simgesidir.  Şehrin ana girişinin yakınında yer alan bu meydan, hem yerli halk hem de turistlerle dolu hareketli bir meydandır.  Adını 1555 yılındaki dini lider IV Papa’dan alır ve Basilica di San Lorenzo ve Romanesk San Lorenzo Katedrali gibi birçok önemli dini mekana ev sahipliği yapmaktadır.

Piazza IV Novembre

Piazza IV Novembre’nin geceleri daha farklı bir görünüme büründüğünü söyleyebiliriz. Yerel restoranlar ve etrafa ışıklar saçan davetkar teraslar kahkaha ve sohbetle canlanır. Bu bölgede, Perugian yaşamının özünü gerçekten yakalayabilirsiniz. 

Perugia Ulusal Galeri

Perugia Ulusal Galerisi, Avrupa’nın önde gelen sanat galerilerinden biridir ve çeşitli tarihi dönemlere ait resimlerden heykellere ve dekoratif sanatlara kadar binlerce parçadan oluşur. Tablolar, Raphael, Caravaggio ve Tiepolo gibi ünlü İtalyan ressamların eserleri de dahil olmak üzere 12. Yüzyıldan çağdaş eserlere kadar uzanır.  

Perugia Ulusal Galeri - İtalya'da Sanat Galerileri

Heykel koleksiyonu, Roma lahitleri, El Greco’nun ‘İsa Çocuğu’ ve Donatello’nun ‘Mary Magdalene’ gibi antik çağlardan on dokuzuncu yüzyıla kadar uzanan bazı başyapıtlarını içerir. Ayrıca, galeride istek üzerine İngilizce olarak sunulan rehberli turlarla çocuklar için atölye çalışmaları yürüten eğitim bölümleri bulunur. 

San Domenico Kilisesi

San Domenico Kilisesi, şehrin en ikonik ve etkileyici anıtlarından biridir.  Kilise aslen 14. Yüzyılda Augustinian rahip Pietro da Uzzano tarafından inşa edilmiş bir manastırdı ve Rönesans’tan Barok dönemlere kadar çeşitli etkileyici mimari tarzlarla şekillendi. 

San Domenico Kilisesi - Perugia Şehri, İtalya

Sienalı Aziz Catherine ve Aziz Petrus Şehitliğine adanmış şapeller gibi birçok önemli sanat eserine ve ayrıca Papa III. Julius ve Kardinal Branda Cesisi’ye ait mezarlara ev sahipliği yapmaktadır. Nefes kesen dekoru ve zamansız güzelliği ile hala birçok kişiyi büyülemektedir. 

Perugia Katedrali 

Cattedrale di San Lorenzo olarak da bilinen Perugia Katedrali, İtalyan Rönesans mimarisinin etkileyici bir örneği ve Perugia şehrinde bir dönüm noktasıdır.  1345 yılında önceki kiliselerin kalıntıları üzerine inşa edilen bu Gotik tarzdaki katedral, olağanüstü taş cephelere ve 15. Yüzyıldan kalma bir gül pencere dahil harika süslemelere sahiptir. 

Perugia Katedrali - İtalya'da Katedraller

İçeride, kendi sanat eserlerine sahip birkaç şapel ile geniş bir nefi çevreleyen büyük sütunlar yer alır. Bu parçalar arasında; İsa Mesih’i azizler ve peygamberlerle çevrili olarak tasvir eden 12. Yüzyıldan kalma muhteşem bir mozaik fresk, Donatello liderliğindeki 15. Yüzyıldan kalma bronz bir Haç ve Barok ustaları Spilurno ve Maratta tarafından yaratılan İncil’den hikayeleri tasvir eden iki önemli 16. Yüzyıl tablosu bulunur. Ayrıca, ana sunağın üzerindeki organın, 1768’de inşa edildiğinden beri bölgenin en iyi korunmuş organlarından biri olduğu söylenir. 

Perugia’da Nerede Kalınır?

Perugia şehri, İtalya turizmi içerisinde çok yoğun misafir ağırlayan bir şehir olmasa da yaklaşık olarak 300 farklı konaklama tesisine sahiptir. Dolayısıyla, geniş bir konaklama yelpazesi olduğunu söyleyebiliriz. 

Old Town (Eski Şehir) bölgesi konaklama için en ideal bölgedir. Bu noktada konaklayarak; şehrin tüm cazibe merkezlerine, gece hayatına ve alışveriş mekanlarına yakın olabilirsiniz. Ayrıca, uygun fiyatlı tesislerin de birçoğu yine bu bölgede yer alır. 

Çok yoğun bir turist akışına sahip olmasa da, çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan Perugia’da; konaklama için önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Daha uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz. 

Perugia Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Perugia şehrinde, açık hava meydanlarında veya küçük tiyatrolarda canlı gösteriler düzenli olarak şehrin sokaklarında veya mağaramsı yer altı alanlarında gerçekleşir.  Teatro Morlacchi gibi yerleşik gece kulüplerinde veya il Varano gibi popüler ama gürültülü mekanlarda genellikle yıldızlardan oluşan hareketli bir ortam bulabilirsiniz. 

Perugia'da Gece Hayatı Nasıldır?

Ayrıca Enoteca Regionale dell’Umbria gibi şarap barlarından lüks içkileri tadabilir, Pinkvilla kokteyl salonunda eğlenebilir veya gün doğumuna kadar DiscoMusic Club’da dans pistinde tur atabilirsiniz. 

Daha sakin bir ortam ve enfes bir mutfak arayanlar için Hosteria del Cece gibi sofistike mekanlar daha uygun olabilir. 

Perugia Şehri Önemli Alışveriş Yerleri

Perugia’da alışveriş; şehrin birçok butiğini, özel mağazalarını, pazarlarını ve esnaf mağazalarını meraklı bir şekilde keşfetme çevresinde şekillenir. 

Perugia Alışveriş Yerleri

En iyi moda giyim ve aksesuar seçimi için Corso Vannucci veya Via Gramsci’ye uğrayabilirsiniz. Ayrıca Corso Cavour’da yer alan Mercato delle Erbe gibi pazarlar; makarna, sıvı yağ, zeytin ve peynir gibi İtalyan lezzetlerinin yanı sıra mücevherden çömlekçiliğe uzanan zanaat ürünlerine ev sahipliği yapar. 

Şehrin tarihi merkezinde; antikacıların sunduğu eserler, el yapımı deri çantalar, cüzdanlar ve kitap kılıfları gibi hediyelik eşyalar satılan Piazza IV Novembre yer alır. 

Perugia’da Ne Yenir?

Perugia’nın yerel mutfağı, domuz pastırması, domates ve soğandan oluşan; Penne alla Norcina gibi lezzetli makarna yemekleriyle doludur.  Ayrıca yahniler de çok popülerdir.

Penne alla Norcina - İtalyan Lezzetleri

Daha hafif bir şey arayanlar için sayısız Trattoria (yerel restoranlar) Ricotta peyniri ile doldurulmuş kızarmış kabak çiçeği ve Ricotta peyniri, mantar ve domuz pastırması ile doldurulmuş ıspanaklı lazanya gibi yemekler sunar.

Tabii ki, eşsiz Umbria şaraplarından bazılarının tadına bakmadan Perugia’ya yapılan hiçbir ziyaret tamamlanmış sayılmaz. Orvieto Classico gibi hafif beyazlardan Sagrantino di Montefalco gibi güçlendirilmiş kırmızılara kadar çok çeşitli yerel şarapların tadını çıkarmayı unutmayın. 

Perugia Şehri Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Perugia, öğrenci yaşam deneyimine keyifli bir zemin sağlayan ilham verici bir şehirdir. 1308 yılında kurulan İtalya’nın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan Perugia ; akademik başarılar ve uluslararası itibar kazanmış eğitim kültürüne sahiptir. 

Umbria’nın kalbinde yer alan Perugia’da yaşayan öğrenciler, eşsiz yerel lezzetlerle birleştirilmiş birinci sınıf miras alanları ile canlı bir kültürel başkentin parçası olurlar. 

Konforlu şehir merkezi konumu, mükemmel toplu taşıma bağlantıları ve ara sokaklarında lezzetli aromalar yayan restoranları ile eğitim için ideal bir ortam sunar. 

Ayrıca, daha uzakları keşfetmek isteyenlerin; İtalya’nın büyüleyici kırsal kırsalına dalmak veya tarihi Roma’ya uğramak için bir trene ya da otobüse binmesi yeterlidir. 

Perugia Şehrinde Burs İmkanları 

Perugia Üniversitesinde, aile gelirinize ve bağlı olduğunuz ülkeye göre eğitim ücretleri değişir. 150 Euro ile 3500 Euro arasında değişen fiyatlar söz konusudur. 

Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs imkanları da değişir. İtalya, Avrupa’nın en çok burs veren ülkelerinden biridir ve öğrenciler çok sayıda burs fırsatı yakalayabilir. 

Burs şartları ise; bölgeden bölgeye değişen kurallara göre belirlenir. İtalya kendi içinde bölgelere ayrıldığı için; her bölge kendi burs şartlarını belirlemektedir. Yine aile gelirinize, şahsi gelirlerinize ve öğrencilik başarı durumunuza göre değişen burs şartları vardır. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Perugia’da Yurt ve Konaklama

Perugia Üniversitesinin, öğrenci işleri ofisine başvuru yaparak; üniversitenin sunduğu yurtlardan yararlanabilirsiniz. Okuduğunuz bölüme göre kalacak yeriniz belirlenir ve yerleştirmeniz yapılır. 

Çift kişilik odalarda; tüm hizmetler dahil olmak üzere kişi başı 150 Euro kira bedeli ödeyerek kalmak mümkün. Ayrıca, şehirde yer alan özel yurt, rezidans ve daire gibi özel konaklama birimlerine de rahatlıkla erişebilirsiniz. Kısa süreli konaklamalar için ise gençlik yurtları, otel ve pansiyon gibi tesisleri tercih edebilirsiniz. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Perugia Şehrinde Bulunan Üniversiteler | Perugia Üniversitesi

Perugia Üniversitesi, İtalya’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir.  1308 yılında kurulan, dünyanın en eski beşinci üniversitesidir ve sürekli olarak İtalya’daki en iyi yüksek öğrenim kurumlarından biri olarak seçilmiştir.  

Üniversite, beşeri bilimler alanlarında branşlar, işletme, hukuk, mühendislik ve tıp gibi çok çeşitli teknik ve profesyonel programlar sunmaktadır.  Şu anda, Perugia Üniversitesi her yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 42.000 öğrenciye kayıt yaptırmaktadır.  Ayrıca kampüslerinde her dönem çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci kabul edilmektedir. 

Son teknoloji tesisleri, kendini işine adamış öğretim üyeleri ve kaliteli öğrenci kitlesi ile Perugia Üniversitesi, hem yerli hem de yabancı öğrenciler için ideal bir öğrenme ortamı sunar.