Pescara şehri, İtalya’nın doğu kıyısında, Adriyatik Denizi’nde yer alan, Abruzzo’nun en kalabalık şehirlerinden biridir ve bu bölgenin önemli bir sanayi, ticaret ve kültür merkezidir.  Yüzyıllar boyunca şarap ve zeytinyağı nakliyesiyle tanınan önemli bir liman olmuştur.

Pescara Şehri Görülecek Yerler | İtalya

Pescara şehrinde, San Clemente Manastırı’ndaki tarihi Roma kalıntıları, sanat gösterilerinin düzenlendiği Palazzo della Provincia, Delfino Meydanı’nda Adriyatik Denizi’ne bakan Torre Civica saat kulesi gibi tarihi mekanlar bölgenin kültürüne geniş bir perspektif sunar. 

Ayrıca, Gran Sasso Ulusal Parkı’nda doğa yürüyüşü yapmak, geleneksel bayramlardan halk festivallerine kadar yerel kültürle ilgilenmek gibi açık hava etkinliklerinin yanı sıra, Abruzzo’nun diğer bölgelerini keşfetmek veya Orta Avrupa’da daha fazla gezi yapmak için Pescara şehri ideal bir başlangıç ​​noktası olarak kabul edilir. 

Pescara’ya Nasıl Gidilir? 

Pescara şehrine direkt olarak ulaşmak için Abruzzo Havalimanına uçabilirsiniz. Büyük Avrupa şehirlerinden doğrudan uçuşlar bulabileceğiniz gibi, bazı Avrupa ve Kuzey Amerika’dan bir çok noktadan aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. 

Abruzzo Havalimanına | Pescara, İtalya

Pescara’ya indikten sonra, havalimanından gideceğiniz noktaya ulaşmak için toplu taşıma sistemlerini veya araç kiralama hizmetini kullanabilirsiniz. Direkt olarak şehir merkezine giden otobüs ve taksiler için havalimanında bulunan bilgilendirme hizmetini kullanmayı unutmayın. 

Ek olarak, konaklama için daha önceden rezervasyonunuz varsa; şehir merkezinde ve sahil şeridinde yer alan otellerin bazıları servis hizmeti de sağlamaktadır. Böyle hizmetlerden yararlanmak için önceden detaylı olarak bilgi almanızı öneririz.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Pescara Şehri Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir? 

İtalya’nın Abruzzo bölgesinde yer alan Pescara, güzel tarihi yerleri, uzun kumsalları ve canlı sanat galerileri ile Orta Avrupa’yı keşfetmek isteyenler için ideal bir destinasyondur.  

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan ve çeşitli kafeler, restoranlar ve butik dükkanlar içeren eski şehir bölgesi Centro Storico mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.  

Diğer ilgi çekici yerler arasında 1858’de beş yunus heykeliyle süslenmiş muhteşem bir çeşme olan Fontana delle Cinque Piaghe ve savaş odaları, gözetleme kuleleri ve bahçeleri ile Avusturya-Macaristan askeri mühendisliğinin harika bir örneği olan Forte Schiner sayılabilir.  

Doğa tutkunları, yürüyüşler ve kuş gözlemciliği aktiviteleri için Campo di Giove Gölü’nü çevreleyen çam ormanına gitmeli;  burada ayrıca daha huzurlu bir deneyim için bazı eski kiliseler bulacaksınız.

Yaz tatili için; biraz güneşlenebileceğiniz, kano veya sörf gibi birçok su sporunu deneyebileceğiniz Adriyatik kıyısı boyunca uzanan muhteşem kumsalları da ziyaret etmeyi unutmamak gerekir. 

Pescara Vecchia

Pescara Vecchia, Abruzzo yakınlarındaki Adriyatik kıyı şeridinde yer alan Pescara’nın en ikonik cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilir.  Geçmişi 16. Yüzyıla kadar uzanan bu tarihi merkez, bölgenin büyük bir bölümünü kaplayan müstahkem surlar gibi antik kalıntılara sahiptir.  

Pescara Vecchia | İtalya'da Gezilecek Yerler

Bu pitoresk mahalle, zaman içinde iyi korunmuş bir dizi dar ve Arnavut kaldırımlı sokakları, parlak renkli sarayları, zarif kiliseleri, karakteristik çeşmeleri ve barok kapıları kapsar.  Ayrıca, ziyaretçiler buranın mimari güzelliğine hayran kalarak kahve içebilecekleri veya yerel restoranların sunduğu geleneksel lezzetleri tadabilecekleri sokak köşelerine kurulmuş masaları olan birkaç kafe bulabilirler.

Lungomare 

Lungomare, Adriyatik Kıyısı boyunca uzanan canlı bir sahil parkıdır. Yemyeşil bahçeleri ve sahil restoranları ile bölgenin, modern bir şehrin tüm olanaklarından yararlanmaya devam ederken İtalya’nın doğal manzarasının güzelliğini yaşamak isteyenler için mükemmel bir yerdir. 

Lungomare | İtalya'da Görülecek Yerler

İki kilometrelik yürüyüş yolu, yerel İtalyan heykeltıraşlar tarafından tasarlanan anıtlar ve heykeller dahil olmak üzere her dönemeçte nefes kesen manzaralar sunar. Plajın çeşitli bölümlerinde güneşlenen insanları izlemek, yanı başınızdaki sahil restoranlarının yanı sıra diskotek ve barlar gibi seçkin gece hayatı mekanlarının keyfini çıkarmak için ideal bir duraktır. 

Ponte Del Mare

Ponte del Mare, uzun yıllardır şehrin kalbinde yer alan ikonik bir köprüdür.  1933 ve 1939 yılları arasında inşa edilen bu görkemli anıt, ünlü İtalyan mühendis Riccardo Bacigalupo tarafından tasarlanmıştır.  940 metre uzunluğunda, deniz kıyısından 63 metre yüksekte uzanan iki kemerli zarif korkuluklar ve dekoratif lambalarla süslenmiştir. 

Ponte Del Mare | Pescara Şehri, İtalya

Şehrin en sevilen simge yapılarından biri olan Ponte Del Mare, Pescara Kordonu, Abruzzo Ulusal Parkı ve hatta direkt Roma’ya uzanan kökleriyle bölge halkı için çok kıymetlidir. Ayrıca, bu muhteşem yapıyı geçerken limanın çarpıcı manzaralarını seyredebilir ve mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. 

Museo Paparella 

Museo Paparella Treccia Devlet (Paparella Müzesi), Pescara ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.  Kültürel açıdan değerli olan bu müze, 1.000 yıllık İtalyan tarihi ve kültürünü kapsayan 4.000’den fazla esere ev sahipliği yapmaktadır.  1949 yılında mimar Giacomo Paparella tarafından kurulan Orta Çağ, Rönesans ve Barok İtalyan sanat ve heykelinin en önemli koleksiyonlarından biridir. 

Museo Paparella | Pescara, İtalya

Müzenin koleksiyonunda ayrıca, Roma heykelinden hatıralık eşyalara kadar aradan geçen yüzyıllardan günümüze kadar uzanan nesneler yer alır. Yine müze içerisinde, 19. Yüzyıl mobilyaları ve gündelik nesnelerin yanı sıra yerel sanat ve arkeoloji üzerine kitaplardan oluşan bir kitaplık da bulunmaktadır.

Cattedrale di San Cetteo

Cattedrale di San Cetteo, hem geleneksel hem de modern tasarım stillerini içeren bir mimari harika olarak tanımlanabilir. 14. Ve 15. Yüzyıllar arasında inşa edilen bu zarif yapı, neo-gotik çan kuleleri ile Romanesk-Gotik bir cephe kombinasyonuna sahiptir ve ana girişi Lombard pilaster şeritleri ve tirizli pencerelerle çerçevelenmiştir. 

Cattedrale di San Cetteo

Katedralin içinde, ziyaretçilere 17. Yüzyıl freskleri ve hayran kalacakları bazı önemli heykeller de dahil olmak üzere çeşitli dönemlerden sanat eserleri sunmaktadır.  Ayrıca, onu bölgede benzersiz bir cazibe merkezi haline getiren Rönesans tarzı dekorasyonların yanı sıra bir dizi dikkat çekici tabloya da ev sahipliği yapmaktadır.

Pescara’da Nerede Kalınır? 

Pescara şehrini turistik amaçlı ziyaret ediyorsanız ilk olarak önceliklerinizi belirlemek önemlidir. Çünkü bu bölge hem kültür turizmi hem de doğa turizmi olarak tercih edilen bir bölgedir. 

Pescara’yı şehir merkezi ve kıyı şeridi olarak ikiye ayırabiliriz ancak şehrin genelinde konaklama birimi bulmak mümkün.

Şehir merkezinde düşük bütçeli hostellerden lüks otellere kadar geniş bir yelpaze bulunur. Kıyı şeridinde daha çok butik otel tarzında konaklama tesisleri ile çevrilidir. Ayrıca, kıyı şeridinde sunulan imkanlara göre fiyatlar da oldukça değişken olabilir. 

Corso Umborto ve Via Firenze caddelerinin çevresinde otel ve pansiyon fiyatları ortalama olarak 50 Euro’dan başlar ve gecelik 100 Euro’ya kadar çıkabilir. Bu bölge sahil şeridine de yakın olduğu için ilk olarak bu bölge tercih edilebilir. 

Daha güneye, Viale Alcione caddesi sahil kıyısına doğru gidildiğinde; gecelik 70 Euro’dan başlayan fiyatlar 150-200 Euro’ya kadar çıkabilir. Bu bölge gece hayatı ve sahilleriyle nispeten daha hareketli bir bölgedir. Fiyatlar daha pahalı olsa da en çok tercih edilen konaklama tesisleri burada yer alır. 

Pescara Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Pescara şehrinin cıvıl cıvıl diskoları, şık barları, ağız sulandıran restoranları ve hareketli kafeleri her zevke uygun bir şeyler vaat eder. Şehrin nefes kesen kıyı şeridi de bu canlı Adriyatik destinasyonunun atmosferini içinize çekmek için mükemmel bir ortam sağlayan muhteşem manzaralar sunmaktadır.

Pescara Gece Hayatı Nasıldır?

Lungomare bölgesindeki barlar ve bu çevrede yer alan beach clupler gece hayatının en hareketli duraklarıdır. Ziyaretçiler eğlenmek için en çok buraları tercih ederler. 

Şehir merkezinde Corso Umborto bölgesinde yer alan barlar ve restoranlar ise nispeten daha sakin ve yerel halkın sık sık uğradığı mekanlarla çevrilidir. Uygun fiyatlı yemek ve alkolleri ile öğrenciler de yine bu bölgede vakit geçirirler. 

Pescara’da Alışveriş

Pescara şehrinde ikonik İtalyan moda markalarından yerel olarak üretilen zanaatkâr ürünlerine;  alışveriş yapanlar umdukları hemen hemen her şeyi bulabilirler.

Belirli bir şey satın almak istemeseniz bile, Via Giulio Cesare ve Lungomare Matteotti sahil şeridi boyunca vitrin alışverişi yapmak yeterince eğlencelidir ve ışıltılı masmavi ufka karşı geleneksel Akdeniz mimarisinin inanılmaz fotoğraflarını çekmek için birçok fırsat sunar.

Hediyelik eşya ve antika ürünler için uygun fiyatlar görebilirsiniz. Orta Avrupa’nın genelinde görebileceğiniz el işçiliği ürünlere ek olarak kıymetli deri ve ziynet eşyaları da bulmanız mümkün. 

Pescara Şehri Lezzetleri Nelerdir? | Pescara’da Ne Yenir? 

Pescara’nın yerel mutfağı, şehrin uzun balıkçılık tarihini yansıtır ve taze deniz ürünleri, sebzeler, yerel baharatlar ve otlarla şekillenir. 

Popüler yemekler arasında Brodetto all’anconetana (sarımsaklı ve maydanozlu balık suyu), Spaghetti di Mare (deniz spagetti), Frittura di Calamari (kalamar kızartması) ve Pesce alla Pescatora (beyaz şarapta domates, soğan, zeytin ve kapari ile haşlanmış balık) yer alır.

Frittura di Calamari (kalamar kızartması) | İtalyan Yemekleri

Vejeteryanlar için Bruschetta alle Verdure Miste (karışık sebze) veya Involtini di Zucchine al Formaggio (peynirle doldurulmuş kabak ruloları) gibi pek çok seçenek de bulmak mümkün. 

Eğer ki sokak lezzetleri tatmak isterseniz de Arancino di Mare (deniz ürünleriyle doldurulmuş kızarmış pirinç topları) veya Panino Con le Cosce di Maiale (domuz budu sandviçi) gibi atıştırmalıkları denemeyi unutmayın. 

Pescara Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır? 

Pescara, düşük yaşam maliyeti ve Adriyatik Denizi’ne yakınlığı nedeniyle öğrenciler için cazip bir şehirdir.  Öğrenciler, şehrin muhteşem gece hayatı, canlı kültürel aktiviteleri ve harika alışveriş fırsatları gibi çok sayıda kampüs dışı olanaktan yararlanabilirler.  

Ek olarak, şehir boyunca düzenli otobüs seferleri ile harika bir ulaşım sistemine sahiptir.  Pescara, hem devlet hem de özel üniversitelerde işletmeden sosyal bilimlere, mimariden mühendisliğe ve müziğe kadar çok çeşitli kurslar sunmaktadır.  

Üniversiteler ayrıca uluslararası öğrencilerin İtalyan kültürüyle bütünleşmelerine yardımcı olmaya adanmış sosyal yardım hizmetleri sunar;  burada öğrenci hayatını keyifli ve rahat hale getirmek amaçlanır. 

Son olarak Pescara şehrinin yer aldığı Abruzzo bölgesi “Avrupa’nın en yeşil bölgesidir”. Biraz huzur bulmak, futbol sahaları veya kaykay parkları gibi açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarmak için son derece ideal bir destinasyondur. 

Pescara Şehri Burs İmkanları 

İtalya, Avrupa’nın en çok burs veren ülkelerinin başında gelmektedir. Burs İmkanları; maddi burs, konaklama ve yemekhaneden yararlanma gibi çeşitli seçenekler içerir. Burs şartları ise bölgeden bölgeye farklılıklar gösterir. Ailenizin gelirine ve bağlı olduğunuz ülkeye göre eğitim ücretiniz de değişir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Pescara’da Yurt ve Konaklama

Pescara Üniversitesine bağlı ADSU şirketi öğrencilere konaklama hizmetleri için yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin yoğunlukla konakladığı alanlar bar, restoran ve kafe gibi yerlere yakın bölgelerdir. Ayrıca, öğrenciler isteklerine göre şehrin her noktasında konaklayabilir. 

Bir daire içerisindeki tek bir odanın fiyatı aylık ortalama olarak 200 ile 300 Euro arasında değişir. Ek olarak, sözleşme durumunuza göre 1 ya da 3 aylık depozito ücreti ödemeniz gerekebilir. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Pescara Şehrinde Bulunan Üniversiteler

Pescara şehrinde, Abruzzo bölgesinin üniversitesi olan Chieti-Pescara D’Annunzio Üniversitesi yer alır. Ana kampüsü Chieti şehrinde yer alan üniversitenin diğer kampüsü Pescara Şehrinde bulunur. 

Toplamda 13 ana dalda lisans ve yüksek lisans eğitimi veren D’Annunzio Üniversitesi birçok alanda araştırma için burs ve laboratuvar hizmeti sağlar. Ayrıca, genç bir üniversite olmasına rağmen oldukça başarılı çalışmalar yapan, kaliteli ve uluslararası bir eğitim merkezidir. 

Ayrıca ilgili olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’da Üniversite Okumak” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.