Pisa şehri, zengin tarihi, çarpıcı mimarisi ve etkileyici simge yapılarıyla ünlü bir İtalyan şehridir.  Toskana’nın kalbinde ve Tiren Denizi’nin yakınında yer alan bu bölge, Akdeniz boyunca ticareti kontrol eden güçlü bir deniz cumhuriyeti haline geldiği 9. Yüzyıldan beri önemli bir konum olmuştur. 

Pisa Kulesi - İtalya'da Gezilecek Yerler

Eğik Pisa Kulesi, dünyanın en tanınmış anıtlarından biridir ve Katedral Meydanı’nda Palazzo della Carovana ve Museo dell’Opera del Duomo gibi diğer büyüleyici cazibe merkezlerinin yanında yer alır.  Ayrıca, Pisa’yı ziyaret ederken geleneksel ürünlerin satıldığı hareketli pazarları keşfedebilirsiniz. 

Zarif kiliselerin ve villaların yanından geçen huzurlu Arnavut kaldırımlı sokakları takip ederek, birçok popüler restorandan birinden lezzetli yöresel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Lüks tatil köylerinin yanındaki beyaz kumlu bir plajda rahatlayabilirsiniz.  Yapacak çok şey varken, her yıl binlerce ziyaretçinin bu büyüleyici İtalyan cevherine akın etmesi hiçte şaşırtıcı değil.

Pisa’ya Nasıl Gidilir?

Havayolunu tercih edecek kişiler için, Pisa şehrine en yakın havalimanı; British Airways, KLM ve Air France dahil olmak üzere birçok büyük havayolundan düzenli direkt uçuşlar sunan Galileo Galilei Uluslararası Havalimanı (PSA) bulunur. 

Gallieo Galilei Uluslararası Havalimanı (PSA)

Yolcular, havaalanından Pisa şehir merkezindeki Piazza dei Miracoli’ye ulaşmak için çok sayıda toplu taşıma seçeneğinden birisini tercih edebilir. Araç kiralamayı veya taksiye binmeyi tercih etmiyorsanız bu seçenek daha az maliyetli olacaktır. 

İtalya’daki tren sisteminde, Pisa Centrale istasyonundan Floransa’ya ve ülke çapındaki diğer destinasyonlara sık sık seferler düzenlenir. Diğer büyük şehirlerden, Pisa şehrine trenler ile direkt ulaşabilirsiniz. Ayrıca, birçok noktadan turistik turlara dahil olabilirsiniz. Turlara dahil olarak, Pisa şehri yanında başka şehirleri de görme şansına sahip olursunuz. 

Pisa’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Pisa’da kaçırılmaması gereken birçok cazibe merkezi arasında; Pisa Kulesi, Piazza dei Miracoli (Mucize Meydanı olarak da bilinir), 11. Yüzyıldan kalma Duomo di Santa Maria Assunta katedrali ve Palazzo della Carovana ve Battistero gibi çeşitli tarihi yerler bulunur.  

Görkemli Appennini sıradağları, yürüyüşçüler ve açık hava meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir başka yerdir.  Via Roma ve San Martino semtlerinde de çok sayıda alışveriş imkanı bulunmaktadır.  

Yemek severler Via Fortezza Vecchia’daki yerel restoranlardan lezzetli yemekleri denemeyi unutmamalıdır. Ek olarak, sanata ilgi duyanlar; bazı ünlü tablolarının hayranlıkla izlenebileceği Palazzo Blu’ya uğrayabilir. 

Pisa’da, rotamız içinde bulunan bazı eserlerin ve mekanların detaylarına bakabiliriz. 

 

 

Piazza Dei Miracoli (Mucizeler Meydanı)

Pisa şehrinde bulunan Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı), İtalya’nın en prestijli ve ünlü yerlerinden biridir.  Geniş meydan, hepsi güzelce işlenmiş ve ustaca düzenlenmiş, farklı dönemlerden kalma birkaç anıttan oluşur.

En meşhuru, 1173 ile 1350 yılları arasında; çan kulesi olarak inşa edilen Eğik Pisa Kulesidir. 1278-1464 yılları arasında inşa edilen eğimli kemerli Camposanto Monumentale (Anıtsal Mezarlık) ve orijinal olarak 1064 yılında Romanesk bir plana göre inşa edilen Duomo di Santa Maria Assunta (Varsayıma göre Meryem Ana Katedrali) bu meydanda görülebilir. 

Mucizeler Meydanı - Pisa Şehri Gezilecek Yerler (İtalya)

Pisa Kulesi (Pisa Tower)

Pisa şehriyle aynı ismi taşıyan Eğik Pisa Kulesi, dünyanın en tanınmış ve ikonik mimari yapılarından biridir.  MS 1173 yıllarında çan kulesi olarak inşa edilmiş, sağlam olmayan zemin üzerine yetersiz temel atılması nedeniyle inşa edildikten kısa bir süre sonra eğilmeye başlamıştır. 

Pisa Kulesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüzyıllar boyunca mühendisler daha fazla eğilmeyi önlemek için girişimlerde bulundular;  ancak, şu anda eğimi dikeyden yaklaşık 3,99 derece uzakta kalıyor.  Ayırt edici eğim, dünya çapında sanat eserlerinde ve hediyelik eşyalarda kullanılmıştır ve bugün hala anıtların mühendisliği yapılırken yumuşak zeminlerin kullanımına bir örnek olarak hizmet etmektedir.

Palazzo Della Carovana (Carovana Sarayı)

Pisa kentinde bulunan Palazzo della Carovana (Carovana Sarayı) 1562-1564 yılları arasında inşa edilmiş ve Giorgio Vasari tarafından tasarlanmıştır.  Bu Rönesans tarzı saray, katmanlı kemerler, heykeller ve girift oymalı süslemeler içeren üç katlı ayrıntılı dış cephesiyle ünlüdür. 

Palazzo Della Carovana (Carovana Sarayı) - Pisa Şehri

Palazzo’nun içi, mükemmel bir şekilde korunmuş Maniyerist tarzın bir örneği olarak kabul edilir ve o dönemin en ünlü İtalyan sanatçılarından bazılarının yaptığı paha biçilmez ışıklı el yazmaları, freskler, mobilyalar ve heykeller dahil olmak üzere tarihi sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahiptir.  Kültürel önemi nedeniyle Palazzo della Carovana, 1987’den beri UNESCO dünya mirası alanları listesinde yer almaktadır.

Battistero di San Giovanni

Pisa’daki Battistero di San Giovanni, İtalya’daki ve aslında dünyadaki en ikonik dini anıtlardan biridir.  1153 ve 1178 yılları arasında Diotisalvi tarafından tasarlanan ve Roma mimarisinden esinlenen bir tasarıma sahip olan bu bina, zeminden 20 metre yükseklikte yükselen poligonal kubbeli sekizgen bir plana sahiptir.

Battistero di San Giovanni - İtalya'da Görülecek Yerler

Mermerden yapılmış dış duvarlarda Nicola Pisano’nun kısma çalışmaları yer alırken, iç kısımda Eski Ahit’ten hikayeleri betimleyen freskler bulunmaktadır.  Bu görkemli bina, ortaçağdan beri insanlara dini hizmetler sağlayan İtalya’daki en büyük vaftizhane olması nedeniyle UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nin bir parçası ilan edilmiştir. 

Palazzo Blu 

Pisa şehrinin kalbinde, Arno Nehri kıyısında yer alan Palazzo Blu, uzun süredir kültürel ve sosyal bir merkez olarak biliniyor.  Gotik Uyanış tarzında inşa edilmiştir ve güzel parklarla çevrilidir.  Palazzo Blu, İtalyan Avukat Mauro Caramelli’nin bağışladığı bir koleksiyonun yanı sıra Gustav Klimt, Pablo Picasso, Botero, Bernini ve çok daha fazlasının eserleri de dahil olmak üzere çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Palazzo Blu - Pisa (İtalya)

Palazzo Blu’da her yıl birkaç büyük etkinlik düzenlenmektedir;  sanat sergilerinden gala yemeklerine, konferanslara ve atölye çalışmalarına kadar uzanır.  Çocuklar için yaz kursları gibi eğitim faaliyetleri de bu mekanda mevcuttur.  Konuklar saray turlarının keyfini çıkarabilir, iç bahçelerinde dinlenebilir ya da üst katlardaki iki modern galeriyi keşfedebilirler. 

Pisa’da Nerede Kalınır?

Pisa şehrinin turistik yerlerini keşfetmek isteyenler, dolambaçlı Arnavut kaldırımlı sokakları ve canlı yerel yemek mekanlara ev sahipliği yapan, Eski Kent’in kalbinde ya da Piazza dei Miracoli yakınında bulunan çok çeşitli konforlu pansiyonlar arasından seçim yapabilirler.  

Merkezden uzaklaşarak, Pisa Kulesi’ne yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde bulunan Pisa tren istasyonu bölgesinde konaklayabilirsiniz. Bu bölge, tarihi merkeze kıyasla daha ucuzdur. Ayrıca, yerel halk ile daha iç içe olabilirsiniz. 

Kırsalda, sakin ve romantik bir konaklama arıyorsanız Montescudaio bölgesi en uygun seçenektir. Şehir merkezine 45 km uzaklıkta olan bu bölgede çok sayıda konaklama birimi bulunabilir. Ayrıca, şehir merkezine toplu taşıma ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. 

Pisa Şehri Gece Hayatı 

Pisa, günübirlik olarak ziyaret edilen ve sonrasında diğer büyük şehirlere geçilen bir şehir olarak gece hayatı da ayaküstü bir düzene sahiptir. Detaycı bir yapınız yoksa; hangi mekana girerseniz girin eğlenirsiniz. Aceleci topluluklar içinden sıyrılmak istiyorsanız, yerel halkın uğradığı mekanları tercih edebilirsiniz.

İtalya'da ve Pisa Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Al Borgo, Spirito Libero ve Bunker gibi yerel favoriler canlı müzik sunarken, Calice Capannina Beach gibi diskolar konuklara gece boyunca lüks ortamlarda dans etme fırsatı sağlar. Daha sade bir şeyler arayanlar ise butik bira ve şarap eşliğinde masa oyunu geceleri sunan salonlara uğrayabilir. 

Pisa Şehri Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Pisa, tasarımcı markalara diğer şehirlerden daha düşük fiyatlarla erişim sağladığından, İtalyan moda tutkunları için önemli bir alışveriş merkezidir.  Şehrin merkezi konumu, uygun fiyata kaliteli giysiler arayanlar için ideal bir merkez haline getirmiştir. 

Pisa'da Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler

Pisa’nın turist dostu restoranları, barları ve cazibe merkezleri, onu tam bir gün geçirmek için ideal bir yer haline getirir.  Floransa’ya olan yakınlığı ise hem alışveriş hem de benzersiz deneyimler açısından ek seçenekler sunar. Zevkli gündelik şeyler arıyorsanız, el sanatları ve hediyelik eşyaların bulunduğu sokak pazarlarından yararlanabilir veya yerel mağazalardan birine uğrayabilirsiniz. 

Pisa’da Ne Yenir?

Pisa şehri, Focaccia ekmeği, zeytinyağı, sarımsak ve domates sosları gibi özel spesiyaliteleri ile ünlüdür.  Şehrin merkezinde, hem deniz ürünleri hem de etle birleştirilmiş İtalya’nın lezzetli ot ve baharat lezzetleri bulunabilir.

Enginarlı Focaccia Ekmeği

Geleneksel makarna yemekleri hemen hemen her zaman kabak, enginar ve patlıcan gibi çeşitli sebze yemekleri ile servis edilir.  Birçok Pisan lokantası, ızgara focaccia ekmeği üzerinde hamsi ezmesi, doğranmış soğan, kapari, kekik ve zeytinyağından oluşan “Frittata di Stinchetto” olarak bilinen bir kombinasyon tabağı sunar.  Bu doyurucu tabaklar, yerel bölgeden çok çeşitli kaliteli şaraplarla tamamlanır. 

Çevredeki kırsalda yetişen sebzelerle yapılan “Ribollita çorbası” veya keskin kırmızı şarap sirkesinde boğulan “panzanella” gibi geleneksel Toskana yemeklerini tatmak için de zaman ayırın. Tatlı bir şeyler arayanlar, fındık veya kestane ile tatlandırılmış klasik dondurmaların yanı sıra limonlu Semifreddo Tart gibi hoşgörülü tatlılar deneyebilir. 

Pisa Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Pisa şehri, 1343 yılında Papa VI.Clement tarafından kurulan dünyanın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.  Bu nedenle, inanılmaz bir entelektüel atmosfer ve öğrenme fırsatı sunar.

Öğrenciler, yerel İtalyan üniversitelerinde yurtdışında eğitim kurslarına katılabilir ve Scuola Normale Superiore di Pisa gibi birinci sınıf eğitim kurumlarında veya Pisa Üniversitesi’ndeki Leonardo da Vinci programı aracılığıyla uluslararası çalışmalar ve araştırma deneyimi kazanırlar. 

Öğrencilerin seyahat etmesini ve bölgenin çeşitli cazibe merkezlerini, mahallelerini ve kültürünü keşfetmesini kolaylaştıran toplu taşıma araçları şehrin her yerinde mevcuttur.  Öğrenci deneyimlerini geliştirmek, akranlarıyla ağlar kurmak ve ev sahibi toplumla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için sosyal etkinlikler de düzenlenir.  

Yıl boyunca, sanat galerileri ve sergiler de dahil olmak üzere öğrencileri meşgul edecek pek çok etkinlik vardır;  tiyatro gösterileri, müzik festivalleri, şarap tadımı, alışveriş pazarları, açık havada kayak tatili,  aşçılık kursları ve diğer birçok heyecan verici fırsat bulunur. 

Pisa’da Okurken Burs İmkanları 

Eğitim ücretleri ve şehrin yaşam maliyetleri göz önüne alındığında, Pisa şehri eğitim için ideal bir destinasyon olabilir. Küçük bir şehir olan Pisa’da yaşam maliyetleri de çok yüksek olmayacaktır. İtalya genel olarak en fazla burs imkânı sunan ülkelerden biridir. Ailenizin ve şahsınızın gelirine bağlı olarak eğitim ücreti belirlenir. Ayrıca, burs şartları bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Pisa’da Yurt ve Konaklama İmkanları Nelerdir?

Pisa şehrinde yaşam giderlerinizin düşük olabileceğini söylemiştik. Konaklama fiyatları da buna paralellik gösterir. Üniversite çevresinde ve merkeze yakın birçok pansiyon ve apart daire bulunur. Ortalama olarak 400 Euro civarında fiyatlara sahiptirler. 

İlgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Pisa Şehri İçinde Bulunan Üniversiteler

Pisa Üniversitesi, 1343 yılında Pisa şehrinde kurulmuş , birçok ünlü bilim adamını yetiştirmiş köklü bir eğitim kurumudur. Mühendislik, Tarım, Astrofizik ve Tıp gibi birçok alanda eğitim vermektedir. Ayrıca, Bilgisayar Bilimleri alanında, İtalya’nın ilk eğitim veren üniversitesidir. Çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan kurum, Avrupa’nın en önde gelen eğitimcilerinden bazılarına da ev sahipliği yapar.