Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi (Kısa kullanımı UNISG), İtalya’nın kuzeybatısındaki Pollenzo kasabasında bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, Slow Food hareketinin kurucusu Carlo Petrini tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Bu gastronomi üniversitesi tamamen uluslararası bir vizyonla kurulmuş ve İngilizce dillerinde lisans, yüksek lisans, doktora ve mater derecelerinde öğrenciler yetiştirmektedir.

Üniversitenin eğitim müfredatı hem gastronomi bilimlerine yönelik öğrencilere derinlemesine yetiştirecek teorik altyapıda hem de sürekli farklı tat kültürlerini deneyimlemek için gezili uygulamalarla olmaktadır.

Pollenza Gastronomik Bilimler Üniversitesi - İtalya'da Özel Üniversiteler

Gastronomik Bilimler Üniversitesi (UNISG) Nerede?

UNISG – Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi, İtalya’nın Bra şehrindeki Pollenz kasabasında konumlanmaktadır. Pollenzo kasabası küçük bir kasaba olsa da yerel mutfağı oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Kasabanın bulunduğu Bra şehri ise İtalya’nın kuzeybatısındaki Piedmont bölgesinde yer alır.

Università di Scienze Gastronomiche - Campus

Pollenzo’da ve Bra Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Pollenzo kasabası yeşillikler arasında eski tarihi yapılara da ev sahipliği yapan güzel kasabadır. Doğa sever öğrenciler açısından oldukça güzel bir atmosferi olan bu yeşillikler arasında kasaba ayrıca çok zengin bir gastronomi kültürüne de sahiptir. Ulaşım açısından otobüsler ile İtalya’nın şehir merkezlerine de ulaşılabilmektedir.

Kasaba dışında 30 dakikalık mesafede bulunan Bra şehrinde ise öğrenciler şehir hayatına yönelik sosyal aktivitelere de dahil olabileceklerdir. Ayrıca üniversitede okurken yarı zamanlı çalışma imkanına da sahip olan öğrenciler Bra şehrindeki iş imkanlarını değerlendirebilecektir.

Polenza - Italy

Şehir ve doğa etkinlikleri dışında Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi bünyesinde de öğrenciler gastronomi eğitimi ile birlikte birçok kulüplere dahil olabilmektedir. Bu öğrenci kulüpleri arasında İtalyanca öğrenme fırsatını da değerlendirebilmektedir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Pollenzo’da Konaklama İmkanı Nasıldır?

Pollenzo Üniversitesinde Gastronomi ve Aşçılık eğitimi alan öğrenciler konaklama açısından üniversitenin anlaşmalı olduğu yerleri değerlendirebilecektir. Kasabaya çok yakın mesafede bulunan ve üniversitenin anlaşmalı olduğu yerlerde öğrenciler makul ücretlerle oda kiralama seçeneğini değerlendirebilmektedir.

İlgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi Bölümleri

Pollenzo Gastronomi Üniversitesi lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinin her birinde programlara sahiptir. Tamamen uluslararası bir vizyonla kurulmuş bu üniversitedeki tüm eğitim programları İngilizce olarak sunulmaktadır ve bunun dışında öğrenciler İtalyanca öğrenebileceği birçok imkanı da değerlendirebilmektedir.

İngilizce Lisans Bölümleri

 • Gastronomi Bilimleri ve Kültürleri (Gastronomic Sciences and Cultures)

Gastronomiye yönelik teorik bilgilerin yanı sıra gıda felsefesi, sosyoloji, gıda hukuku, iletişim, gıdaya dair moleküler bilimler gibi çeşitli alanlardan da derslerle öğrenciye geniş bir objektif sunulur. Bununla birlikte öğrencilerini bir gastronom olarak yetiştirme bilincinde olan üniversite İtalya ve Avrupa genelinde en az 15 gezi düzenlemektedir.

Gastronomic Sciences and Cultures İngilizce lisans programı 3 sene sürmektedir, öğrenciler Erasmus değişim programıyla da 1 veya 2 dönem bu programdan yararlanabileceklerdir.

Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Sürdürülebilir Gıda İnovasyonu Yönetimi (Sustainable Food Innovation & Management)

Bölüm mezunlarının %90’ının ilk sene içerisinde uluslararası bir firmada iş bulabildiği bu 2 senelik yüksek lisans programı öğrencileri inavasyon, süredürülebilir ve ekolojik gıda bilimi, istatistik, girişimcilik gibi alanlarda yetiştirmeyi planlar.

 • Uluslararası Gastronomiler ve Gıda Jeopolitiği (International Gastronomies and Food Geo-Politics)

Programda Ekonomi ve Kalkınma Politikası, Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika Gastronomileri ve Yemek Kültürleri, Gastronomi Politikası; Uluslararası Kurumlar, Gastrodiplomasi ve Toplumsal Hareketler ve daha birçok teorik derslerin yanı sıra geziler olmaktadır.

 • Yemek Kültürü, İletişim ve Pazarlama (Food Culture, Communication & Marketing)

Rekabet stratejisi ve pazarlama, görsel iletişim, kaliteli ürünlerin standardı gibi pazarlamaya yönelik alanların da eğitimi verilen bu yüksek lisans programında öğrenciler rekabetçi koşullara gastronomi ustalığını nasıl entegre edebileceklerini öğrenirler.

İngilizce Doktora, Master ve Diğer Bir Yıllık Programlar

Bu gastronomi üniversitesi bünyesinde lisans ve yüksek lisans programları dışında öğrenciler daha spesifik alanlarda master programları veya 1 senelik eğitim programlarından da yararlanabilmektedir.

Bu programlar arasında sayılabilecekler;

 • Şarap ve Alkollü İçkiler
 • Agroekoloji ve Gıda Egemenliği
 • Mutfak Sanatları
 • Dünya Yemek Kültürleri
 • Şarap Kültürü ve Yönetimi
 • Gıda Tasarımı

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

University of Gastronomic Sciences Pollenzo – UNISG Erasmus Programı

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesinin birçok kurumla uluslararası ilişkileri ve bağlantıları bulunmaktadır, bu açıdan Avrupa ve dünya genelinde öğrenciler Erasmus değişim programından yararlanabileceklerdir.

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pollenzo Gastronomi Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

UNISG – Gastronomik Bilimler Üniversitesinin eğitim ücretleri şu şekildedir;

 • Lisans bölümleri için fiyat 16.000 Euro
 • Yüksek lisans bölümleri için 16.000 Euro
 • Bir senelik programlarda fiyatlar 15.000-18.000 aralığındadır

Pollenzo Gastronomi Okulunda okuyacak yabancı öğrencilerin ayrıca yararlanabileceği birçok burs olanağı vardır, bu burs seçenekleri arasında hem İtalya’nın yabancı öğrencilere sağlamış olduğu burslar hem de üniversitenin işbirliği olan özel kurumların sağladığı burslar sayılabilecektir.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Gastronomi Okumak

Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Pollenzo Gastronomik Bilimler Üniversitesi (UNISG) devlet mi, özel mi?

Gastronomik Bilimler Üniversitesi özel bir üniversitedir, uluslararası birçok işbirliği bulunan bu özel üniversite öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora, master derecelerinde eğitim sunmaktadır.

Pollenzo Gastronomi Üniversitesinde eğitim dilleri nedir?

UNISG – Gastronomi okulunda eğitim programları genel olarak İngilizcedir, ancak bunun dışında bazı bir senelik gastronomik bilimlere yönelik kurslar İtalyanca olarak verilmektedir.

Üniversite mezunları hangi kariyerlere sahip olabilirler?

Pollenzo Gastronmik Bilimler mezunları, gastronomi sektöründe birçok kariyer seçeneği bulabilirler. Restoran yöneticisi, şef, gıda gazetecisi, gıda yazarı, yemek tasarımcısı, gıda üreticisi ve gıda endüstrisi danışmanı gibi daha birçok mesleki kariyer sayılabilecektir.

Üniversitenin etkinlikleri nelerdir?

Üniversite özellikle teorik derslerin yanı sıra eğitim dönemleri içerisinde öğrencilerin damak ustalığını geliştirmeleri için İtalya geneli ve yurtdışına geziler düzenlemektedir. Bunun dışında üniversitede konferanslar, seminerler, atölyeler, yemek yarışmaları ve gastronomi festivalleri gibi birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Gastronomik Bilimler Üniversitesinde eğitim müfredatı nedir?

Gastronomik bilimler öğrencileri üniversite bünyesinde, gıda tarihi, coğrafyası, teknolojisi, kimyası ve biyolojik boyutu, sosyal bilimlerle olan ilişkisi, gastronomi felsefesi, görsel iletişim teknikleri gibi farklı alanlarda dersler bir arada mevcuttur.

Üniversiteye nasıl başvurulur?

Yabancı ülkelerden gastronomi okumak için gelecek öğrenciler başvuru süreçlerine yönelik çalışmalarına 3 ay öncesinden başlamalıdır. Genel olarak İtalya’da Eylül ayı kayıtların alınmaya başladığı dönemlerdir, bu sebeple uluslararası öğrenciler 3 ay öncesinde yani Haziran aylarında gerekli işlemleri başlatmalıdır.