Polonya’da üniversite okumak son zamanlarda sıklıkla talep görmektedir. Özellikle Polonya’da okumak isteyenlerin karşısına pek çok farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Üstelik Polonya İngilizce eğitim konusunda da iddialı bir ülkedir. Çünkü Polonya’daki üniversitelerde İngilizce olarak eğitim görmek de mümkündür. Bu durum Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin sayısının artış göstermesine neden olmaktadır. Polonya’da en çok Tıp, Eczacılık ve Mühendislik gibi bölümlerde eğitim gören öğrenci bulunmaktadır.

Polonya’da yaşam giderlerinin çok daha ekonomik olması ve eğitim giderleri konusunda da Polonya’nın ideal bir ülke olması; bu ülkede eğitim görmek isteyenlerin sayını arttırmaktadır. Bununla birlikte eğitim kalitesi konusunda Polonya’nın üst düzeyde fırsatların adresi konumunda yer alıyor olması da bir diğer önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Polonya’da üniversite fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Hatta ülkemizde kimi vakıf üniversitelerine nazaran Polonya’da üniversite okumak çok daha bütçe dostudur.

Dünyanın farklı ülkelerinden üniversite eğitimi almak için çok sayıda öğrenci Polonya’yı tercih etmektedir. Böylece Polonya’ya üniversite eğitimi için gelen farklı kültürlerden öğrenciler, bu ülkeyi bir eğitim ülkesi konumuna yükseltmektedir. Resmi dili Lehçe olan Polonya’da İngilizce olarak üniversite eğitimi almanız da mümkündür. Özellikle İngilizce olarak Eczacılık ve Tıp başta olmak üzere, İşletme ve Mühendislik gibi bölümlerde eğitim görmeniz mümkün olmaktadır.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Ön Şartlar Nelerdir?

Eğer Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Polonya’daki üniversitelerden eğitim almak için Türkiye’deki üniversite sınavında herhangi bir başarılı sonucun alınmasına gerek yoktur. Polonya üniversiteleri; öğrencinin Türkiye’de herhangi bir üniversiteye yerleşip yerleşmediğine de bakmamaktadır. Polonya’da üniversiteler aşağıda sıralamadığımız kriterleri dikkate alarak öğrenci kabul etmektedir:

 • Lisede alınan dersler
 • Derslerdeki başarı durumları
 • Öğrencinin yeterlilik seviyesi
 • Öğrencinin eğitim alanındaki tercihleri

Görüldüğü üzere Polonya’da üniversite eğitimi almayı istediğiniz zaman Türkiye’deki liselerden başarılı bir şekilde mezun olmanız yeterlidir. Ülkede lisans eğitimi süresinin 3 yıl kadar sürdüğü bilinmektedir. Üniversite eğitim dili tercihe göre Lehçe ya da İngilizce olabilmektedir. Ülkede bazı Mühendislik bölümleri için lisans eğitimin 3 buçuk ya da 4 yıl olduğu bilinmektedir. Tıp eğitimi 6 yılken, Diş Hekimliği ve Eczacılıksa 5 yıldır.

Polonya’da Üniversiteler YÖK Onayı Alıyor

Polonya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Polonya’da üniversite okumak konusunda bir karar aldığınız zaman, YÖK aldığınız diplomaları onaylamaktadır. Böylece Polonya’daki üniversitelerden mezun olduktan sonra YÖK aracılığıyla onay alabilirsiniz. Bu da Türkiye’de mezun olduğunuz alanda kariyer fırsatını elde etmenizi de mümkün kılacaktır. Üstelik Polonya’da okumuşsanız sadece Türkiye’de değil, Avrupa ülkelerinde de kendi mesleğiniz üzerinden kariyer oluşturabilirsiniz.

Şayet Polonya’da okumak istiyorsanız; herhangi bir şekilde Türkiye’deki üniversite sınavından bir sonuç almanıza gerek yoktur! Çünkü Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerde üniversite eğitimi almak için üniversite sınavından başarılı olmanız gerekmiyor. Lisedeki başarınız, aldığınız dersleriniz, yeterlilik seviyeniz ve eğitiminize uygun bir bölüme kayıt yaptırdıktan sonra Polonya’da üniversite eğitimi görebilirsiniz!

Polonya’da En İyi 10 Üniversite Hangileridir?

Polonya’da üniversite okumak istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Başkent Varşova başta olmak üzere Wroclaw, Lublin, Rzeszow ve Poznan gibi şehirde çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bundan dolayı Polonya’ üniversite eğitimi konusunda geniş kapsamlı seçeneklerin bulunduğu bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Polonya’nın en iyi 10 üniversitesini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Teknik Üniversitesi
 • SWPS Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Wroclaw Üniversitesi
 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Üniversitesi
 • Katowice Üniversitesi
 • Lazarski Üniversitesi

1816 yılında kurulmuş olan Varşova Üniversitesi adından da anlaşılacağı üzere Varşova’dadır. Polonya’nın en eski ve en büyük üniversitesi olmakla birlikte yurtdışından çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede yaklaşık olarak 45 bin kayıt öğrenci eğitim görmektedir.

Varşova Teknik Üniversitesi, 1826 yılında kurulmuş olan özellikle Mühendislik alanında eğitim veren bir üniversitedir. Üniversitenin son zamanlarda bilimsel çalışmalarıyla da ön plana çıktığı bilinmektedir. Varşova Teknik Üniversitesi’nin 9 fakültesinde İngilizce eğitim programları uygulanmaktadır.

SWPS Üniversitesi, 1996 yılında kurulmuş genç bir üniversitedir. Sosyal Bilimler alanında etkili olan üniversitenin aynı zamanda Beşeri Bilimlerde de ilgili olduğu bilinmektedir. Polonya’daki ilk özel üniversite olan SWPS Üniversitesi; akademik anlamda etkili olanların da merkezinde yer almaktadır.

Poznan Teknoloji Üniversitesi, kendi radyo ve televizyonunu bulunan bir üniversite olduğu gibi öğrencilerine uygulamalı bir şekilde eğitim vermek konusunda da iddialıdır. 1919 yılında kurulmuş olan üniversitenin; 25 binden fazla öğrencisi bulunmaktadır.

Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’daki köklü üniversiteler arasında yer almaktadır. 1364 yılında kurulmuş olan üniversitenin; Krakow kentidedir. Polonya’da üniversite okumak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri bu üniversite; akademik gelişim noktasında da iddialı bir konumda yer almaktadır.

Wroclaw Üniversitesi, bilimsel araştırmalarıyla ön plana çıkmaktadır. 1702 yılında kurulan üniversitenin toplamda 9 öğrencisi Nobel Ödülü almıştır. Polonya’daki köklü üniversiteler arasında yer alan Wroclaw Üniversitesi; nitelikli bir eğitimin de merkezinde yer alır.

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, Polonya’da okumak isteyenler için iyi bir alternatif seçenektir. Çünkü bu üniversite Polonya’daki üniversiteler arasında üst sıralarda yer alan bir üniversitedir. 1945 yılında kurulan üniversitenin, bilimsel çalışmalarıyla da gündeme geldiği bilinmektedir.

Lodz Üniversitesi, Polonya’da üniversiteler arasından popüler olmasıyla sıyrılan Lodz Üniversitesi; 1945 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Polonya’nın en büyük üniversiteleri arasında yer almakla birlikte öğrencilerine etkili olanlar sunabilen bir üniversite olarak ön plana çıkmaktadır.

Katowice Üniversitesi; bilimsel çalışmalarıyla gündem olan bir üniversitedir. 1968 yılında kurulmuş olan Katowice Üniversitesi kuantum fiziğinden en yeni teknolojik gelişmelere kadar pek çok bilimsel alanda çalışma ortaya koymaktadır. Bu durum üniversitenin popüler olmasını da mümkün kılmaktadır.

Lazarski Üniversitesi; Polonya’nın başkentinde yer almakla birlikte etkili bir düzeyde eğitim olanağı sunan bir üniversitedir. Varşova’daki en büyük özel üniversiteler arasında yer alan Lazarski Üniversitesi, 1993 yılında kurulmuş olan, bilimsel çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiren bir üniversitedir.

Polonya’da Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Polonya’da üniversite okumak isteyenler için Polonya’da uygun fiyatlı bir eğitim maliyetinin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Çünkü ülkede hem yaşam giderleri hem de eğitim giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha az maliyetlidir. Ülkede konaklama seçeneklerinin de oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Öğrenciler için özel yurt olanağının bulunduğu Polonya’da 3-4 kişilik odalarda konaklayabileceğiniz bir ülkedir. Üstelik bu yurt odalarının aylık ortalama kira ücretleri 100 Euro ile 180 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da üniversite okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğu ev kiralamayı tercih etmektedir. Ülkedeki ev kiraları, evin bulunduğu kente ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 3 kişiyle kiralayabileceğiniz bir evin aylık kira gideri; 350 ile 600 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Polonya’daki üniversitelerin eğitim ücretlerinin 3 bin ile 4 bin 500 Euro arasında değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Şayet eğitim dilini Lehçe olarak seçecek olursanız, eğitim ücretleri de düşecektir.