Yurt dışında eğitim seçenekleri pek çok öğrencinin araştırma yaptığı konuların başında geliyor. Bu bağlamda Polonya’da yüksek lisans seçenekleri de dikkatleri çekmekte ve cazip bir hedef haline gelmektedir. Master programlarının uluslararası firmalarda zengin fırsatlar sunması nedeniyle insanları kendine çekmektedir. Doğu ve Batı Avrupa arasındaki konumu ile bu ülke, geçmişiyle de ön planda olup bir köprü görevini üstleniyor. Burada eğitim alan öğrenciler Avrupa’nın en köklü şehir mimarisini ve kültürünü de öğrenebilmektedir.

Lisans eğitimini tamamlayan ve akademik kariyerini sürdürmek isteyenlerin rekabette avantaj elde edebilecekleri fırsatlar sunmaktadır. Dünya çapında tanınan akademisyenlerin yazdıkları tezler ve projeler Polonya eğitiminin kalitesini de göstermektedir. Buradan mezun olmak globalleşen dünyada daha kolay ve etkin bir yer almaya destek olacaktır.

Üniversiteler seçilen öğrencilerin analitik ve stratejik yeteneklerini geliştirmek üzere kurulu programlara sahiptir. Burada klasik MBA programlara ek olarak sağlık, spor yönetimi, yöneticiler için MBA ve proje yönetimi gibi heyecan veren uzmanlık eğitimleri de sunmaktadır. Polonya yüksek lisans eğitimini İngilizce almak isteyenler için ekonomik ve etkili bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Yüzyıllar ötesine uzanan geçmişi ve güçlü eğitim geleneğiyle ön plana çıkan ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri Varşova Üniversitesidir. Ayrıca Lodz, Krakow, Jagiellonian Üniversiteleri de tanınmış eğitim kurumları arasındadır. Sunulan geniş olanaklar ve uluslararası prestij nedeniyle dünyanın pek çok yerinden öğrenciler burayı tercih etmektedir.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi Almak

Yüksek lisans yurtdışı

Ekonomisini istikrarlı bir şekilde büyütmekte olan ülkelerden biri olan Polonya’da yüksek lisans eğitimiyle de ilgi çekmektedir. Özellikle tıp ve mühendislik eğitiminde ciddi bir yol kat ettiği görülmektedir. Hızlı gelişme gösteren ülkelerden olması dolayısıyla burada eğitim alacak öğrenciler için çeşitli iş imkanları da olacaktır. Ayrıca çalışma hayatının planlanması noktasında bölümlerin akılcı bir şekilde değerlendirilmesi önem kazanmaktadır.

Eğitim alan öğrencelerin büyük bir çoğunluğu Polonya yüksek lisans bölümleri içinden daha çok finans, pazarlama ve işletme gibi programları tercih ediyor. Bunun en önemli nedeni ise Financial Times sıralamasının yüksek olması ve AMBA, EQUIS gibi akreditasyonlardır. Ayrıca Varşova Ekonomi ile Kozminski gibi üniversiteler oldukça uygun MBA fiyatları sunmaktadır.

Amerika ve Avrupa’daki pek çok rakibe kıyasla Polonya İngilizce eğitim noktasında iyi bir sıralamada yer almaktadır. Ayrıca 5000 Euro’dan az ücretlerle eğitim alma olanağının sunulması da önemli bir artıdır. Yüksek lisans öğrencileri için ekonomi ve mühendislik programlarının yanı sıra sosyal bilimler alanı da önemli kazanımlar sağlamaktadır. Öğrencilerin Nobel ödülüne sahip eğitmenlerden eğitim alabileceği SWPS önemli sosyal bilimler ve psikoloji üniversitesi olarak tanınmaktadır.

Farklı seçeneklerin olması ve bunların hepsinde aynı özen ve kalitenin korunması nedeniyle öğrenciler iyi bir eğitim hayatı yaşamaktadır. Akademik kadronun nitelikli olmasının yanı sıra Polonya yüksek lisans ayrıca makul ve ekonomik maliyetleriyle Orta Avrupa’nın yükselişte olan ülkelerinden olup öğrenci dostudur.

Polonya’daki Yüksek Lisans Eğitiminin Süresi Ne Kadar?

yurtdışında yüksek lisans

Eğitimde ağırlık verdiği bölümleri çeşitlendiren ülke Uluslararası İlişkiler programlarında da önemli atılımlar yapmıştır. Medikal üniversiteler de bu alanda yükselmek isteyenlere başarının kapısını açma noktasında etkilidir. Başarılarının duyulmasıyla birlikte her sene buraya daha fazla uluslararası öğrenci talebi olmaktadır. Polonya yüksek lisans süresi de merak edilen diğer hususlardan biridir. Hangi bölümün okunduğuna bağlı olarak bu değişmektedir. Genellikle tezli programlar olan eğitimlerin süresi bir buçuk yıl ile iki yıl arasında değişmektedir.

Ülkenin resmi dili Lehçedir. Burada eğitim görmenin bir artısı da öğrencilerin yeni bir dil edinmesinin de kolaylaşmasıdır. Polonya yüksek lisans eğitim süresinde Lehçe öğrenmek ve başka bir kültürün sosyal yaşamı hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır. Master programları eğitiminin temeli İngilizcedir. Bu nedenle üniversitelerin popüler bölümleri hemen hemen hepsi İngilizce olarak sunuluyor.

Yüksek standartlarına karşına daha ekonomik seçeneklerinin olması öğrenciler için çekici bir unsur oluşturmaktadır. AB üyesi ülkeler içinde olup ücretlerinin düşük olması fırsatlardan yararlanmak isteyen kişilerin ilgisini çekmektedir. Buna ek olarak dinamik ve genç yapısıyla da gençleri toplamaktadır.

Lisans eğitiminde olduğu gibi Polonya’da yüksek lisans programlarında da AB standartlarındadır. Finansal anlamda da neredeyse her öğrenciye hitap edebilmektedir. Buralardan alınan diploma AB çapında geçerli olacaktır. Bu da kariyer yaparken oldukça faydalı olacak bir durumdur. Yaşam maliyetleri de uygun olduğu için nispeten rahat ve keyifli bir eğitim hayatı elde edilebilir.

Polonya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 

Para birimi ziloti olan Polonya’da eğitim maliyeti oldukça uygun olup eğitim kalitesi yüksektir. Özellikle Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte öğrenim grafiğinde ciddi bir yükseliş görülmüştür. Uluslararası öğrenciler için YÖK denkliği olan üniversiteler ön plandadır. Polonya yüksek lisans bölümleri noktasında bu önemli bir faktördür.

Eğitim alınacak üniversitenin YÖK denkliği olup olmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe ile başvurmak yeterlidir. Prosedür kapsamında ALES testine bir ihtiyaç duyulmamaktadır. Prestijli olmasının yanı sıra Polonya bölüm ücretleri nedeniyle de talebin yoğun olduğu bir ülkedir. Zira gerek eğitim gerekse yaşam maliyetleri düşünüldüğünde diğerlerinden daha uygun aralıklarda olduğu görülmektedir. Genel olarak yüksek lisans bölümlerinin yıllık ücretleri 3000 ile 4000 Euro arasında değiştiğini söylemek mümkündür.

Öğrenciler burada eğitim almayı pek çok avantaj nedeniyle istemektedir. Bu da her geçen gün talebin artmasını sağlamaktadır. En önemli nedeni ise finansal olarak çok daha geniş bir öğrenci kitlesine hitap etmesidir. Ülkede hayat sürme seçenekleri hem artı hem de eksileriyle değerlendirilmesi gereken bir noktadır. Eksi nokta olarak Amerika ve Batı Avrupa konforunun olmayışı gösterilebilir.

Avrupa ülkesi olmasının yanı sıra hayat maliyetleri noktasında Türkiye standartlarında olması önemlidir. Avrupa Birliği üyesi olsa da kendi para birimi zlotinin kullanılması günlük giderlerin karışlanması kolaylaştırmaktadır. Polonya yüksek lisans için öğrenci vizesi almak gerekmektedir.

Polonya’da Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

Avantajlarının genişliği ve diğer kolaylıklar doğrultusunda başvuru yapmak isteyenlerin dikkate alması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. En önemli nokta ise İngilizce yeterliliktir. Bu noktada başvuru yapmadan önce varsa dil engelinin aşılmış olması gerekiyor. Bunun dışında önemli görülen diğer hususlar ise not ortalaması ve bölüm alt yapısının uygunluğudur. Polonya yüksek lisans programları çerçevesinde öğrencinin CV’sinde iş tecrübelerini göstermesi olumlu olacaktır.

İngilizce alt yapısı zayıf olan öğrenciler için Polonya’da üst düzey eğitim veren İngilizce hazırlık alternatifleri olan üniversiteler vardır. Varşova Teknoloji, SWPS ve Lazarski Üniversiteleri bunlardan bazılarıdır. Çoğunlukla hazırlık programları 3000 ile 35000 Euro arasında olmaktadır. İşlemlere başlamadan önce başvuru ve kabul şartlarını detaylı bir şekilde araştırmak gerekmektedir.

Yüksek lisans için giriş koşulları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ancak bazı genel şartlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Başvuru yapacak kişinin yeteri kadar not ortalaması(Üniversite Mezuniyet Ortalaması) yapmış olması gerekir. Ayrıca referans mektuplarının olması da bir artı olacaktır. Bu mektupları mezun olunan eğitim kurumundan ya da son çalışılan iş yerinden almak mümkündür.

Başvuru yaparken kişi hakkında bilgi verecek olan özgeçmişin iyi bir şekilde hazırlanması önemlidir. Polonya yüksek lisans başvurusunda niyet mektubu da önemli bir yer tutmaktadır. Bu adımlardan sonra kişi kabul alırsa eğitimine başlayabilir. Uluslararası öğrenci olmanın bir artısı da eğitim görürken çalışma olanağının da yakalanabilmesidir.

Polonya Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Avrupa’nın dev firmalarında çalışma imkanlarında yararlanmanın mümkün olması oldukça önemlidir. Avrupa Birliği’ne girilmesini takip eden süreçte çok sayıda uluslararası büyük kuruluş buraya yatırım yapmayı öncelikli olarak tercih etmiştir. Bunun en önemli sonucu ülkeyi yatırım merkezi haline getirmesi olmuştur. Endüstrileşmesi hızlı olan Polonya yüksek lisans programlarının çoğunu buna göre şekillendirmektedir. Kuruluşlara entegre olabilmek için çaba gösterilmektedir. Bu durumun öğrencilere yansıması ise staj çalışmalarında kendini gösterir.

Uluslararası sanayi kuruluşları ve firmalarda yapılan staj çalışmaları ve ortak proje pekiştirme işlemleri önemli bir tecrübedir. Bu öğrencilere hayat boyu kullanabilecekleri referanslar elde etme noktasında fayda sağlar. Ayrıca burada okumanın bir diğer faydası ise mezuniyetin ardından iki yıla kadar süreyle ikamet ve çalışma iznine sahip olmaktır.

Çalışma deneyimlerinin öz geçmişte yer alması öne çıkan bir durumdur. Ayrıca burada önemli referanslar elde etmek de mümkündür. Kariyerinizde emin adımlarla ilerlemek ve büyük hedefler belirlemek için etkilidir. Başvuru yapmak kolay olsa da kabul şartları değişiklik gösterebilmektedir. Lisans mezunu olan herkes yüksek lisans için başvuru yapabilir.

Vizyon sahibi olmak için de avantajlı olan Polonya yüksek lisans eğitimine başvurmak için ALES sınavına girmek gerekmez. Ön kayıt için gereken şartlar, mezuniyet belgesi ve lisans not dökümüdür. Dünyanın farklı ülkesinden gelen öğrencilerle aynı ortamda bulunmak yaşamda sizi ileriye taşıyacak bireysel gelişimi ve kültürel donanımı da sağlayacaktır.