Pompei şehri, günümüzde Napoli yakınlarında bulunan antik bir Roma şehridir.  Bir zamanlar binlerce Romalının evi ve gelişen bir Roma limanı olan Pompei, MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlaması ile tamamen küller altında kaldı. 1748’de başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar, karmaşık mimarinin, mozaik sanatının, fresklerin ve heykellerin korunması hasebiyle, antik Roma vatandaşlarının günlük yaşamlarına dair paha biçilmez bilgiler sağlıyor. 

Pompei, geniş arkeolojik alanları ve olağanüstü koruma durumu sayesinde İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Zengin tarihi ve muazzam eğitim değeri ile klasik antik çağla ilgilenen her gezgin için Pompei’yi ziyaret etmesi şiddetle tavsiye edilir.

Pompei Şehri Gezebileceğiniz Yerler Nerelerdir?

Pompei antik şehrinde gerçekleşen elim olay sonucu tüm herkesin hayatını kaybetmesi nedeniyle antik kent içerisinde bir yerleşim yok. Ancak, antik dönemde, şehrin yaklaşık 20,000 ila 25,000 arasında bir nüfusu olduğu tahmin edilmektedir. Antik şehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır ve arkeolojik kazıların yapıldığı bazı alanlar ile restore edilmiş bölümleri ziyaretçilerine açıktır. Ancak, şehirde hala kazıların devam etmesinden dolayı bazı bölümleri hala kapalıdır. Ayrıca Pompei ile ilgili alınan önlemler nedeniyle ziyaretçi sayısı sınırlıdır.

Antik şehrin çevresinde, bazı bölgelerde hala yerleşim bulunmaktadır. Bu yerleşim alanına da Pompei ismi verilmiştir. 1891 yılında Bartolo Longo’nun Pompei Katedralini inşa etmesiyle bölgeye yerleşim başlamıştır. Bartolo Longo, Modern Pompei’nin kurucusu olarak kabul edilir ve günümüzde yaklaşık olarak 28 bin kişilik bir nüfusa sahip olan bu bölge, Scafati şehri ile birleşmiş durumdadır. Ayrıca bu bölge zamanla bir hac mekanı haline gelmesinden dolayı Katolikler için daha bir değerli kabul edilir. 

Pompei Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Pompei antik kentini ziyaret edecek misafirler, öncelikle Napoli şehrine ulaşmalıdır. Napoli, İtalya’da  metropol bir kent olduğu için, hava, kara ve demiryolu gibi her türlü yoldan şehre ulaşabilirsiniz. En yaygın olarak tercih edilen havayolu, başka ülkelerden gelen ziyaretçiler için en kolay yoldur.

Pompei Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Napoli Capodichino Havalimanı, kent merkezine yakın bir konumda bulunur ve çeşitli uluslararası ve yerli hava yolları tarafından hizmet verilmektedir. Havalimanından kent merkezine ulaşmak içinse toplu taşıma araçları kullanabilirsiniz. Kent merkezine ulaştıktan sonra, Pompei antik şehrine ziyaretiniz başlayabilir. 

Napoli’den Pompei’ye Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

Napoli kent merkezine ulaştıktan sonra, Pompei antik kentine gitmek için tercih edebileceğiniz birkaç seçenek bulunmaktadır, bunlar;

1 – Otobüs

Napoli kent merkezinden Pompei’ye otobüsler ile gitmek mümkündür. FS hattını kullanarak, Esedra Pompei durağında inebilirsiniz. İndikten sonra, tabelalar aracılığıyla antik kentin girişini rahatlıkla bulabilirsiniz. 

2 – Tren

Napoli Garibaldi veya Napoli Centrale istasyonlarından Pompei Scavi-Villa dei Misteri istasyonuna trenler ile gitmek mümkündür. Circumvezuviana hattı direkt olarak Pompei’ye gider. Pompei Scavi durağında indikten sonra, yaklaşık olarak 200 metre yürüyerek antik kente ulaşabilirsiniz. 

3 – Özel Araç

Pompei’ye araba ile gitmek için Napoli’den Autostrada A3 yolunu kullanabilirsiniz. A3 yolunu takip ederek Pompei şehrinin çıkışına ulaşabilirsiniz. Şehrin çıkışından aynı zamanda girişler de sağlandığı için bu yolu kullanabilirsiniz. 

Son olarak şöyle bir durum olduğunu da hatırlatalım . Napoli havalimanından, Pompei antik kentine direkt olarak giden otobüsler bulabilirsiniz. Ancak bu otobüslerin hareket saatleri ve konaklama durumunuzu da göz önüne alındığında; Napoli şehir merkezine giderek konaklama işinizi halletmeniz ve daha sonra merkezden, Pompei şehrini ziyaret etmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Pompei Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Ücretleri 

Öncelikle Pompei antik kentinin belirli durumlarda ziyarete kapatıldığını hatırlatalım. Bilet ve rezervasyon sistemlerini takip ederek, kapalı ya da açık olma durumuna göre tatil planınızı yapabilirsiniz. Antik şehir, 01 Nisan’dan 31 Ekim’e kadar, sabah 9 ile akşam 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Hafta sonları yarım saat kadar erken giriş yapabilirsiniz.

Pompei Gezi Haritası

Pompei şehri, 01 Kasım’dan 31 Mart tarihine kadar, sabah 9 ile akşam 17.00 saatlerine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam eder. Yine aynı şekilde, hafta sonları yarım saat kadar erken giriş yapabilirsiniz. Ek olarak, 01 Ocak, 01 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde antik şehir ziyarete kapatılır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bilet ve rezervasyon şirketleri bu duruma göre bilet sattıkları için bilet bulma imkanınız olmaz ve dolayısıyla sorun yaşamazsınız. 

Biletlerinizi internet ortamından almanızı öneririz. Hem daha hızlı giriş yapabilir hem de iade gibi haklar kazanabilirsiniz. 1 bilet, yalnızca 1 gün geçerlidir ve rezervasyon tarihiniz dışında aynı bileti kullanamazsınız. Pompei Antik şehrini gezmek için yaklaşık olarak 1 tam gününüzü ayırmanız gerekebilir. Kısa süreli bir gezide, kentin büyük bölümünü görmeniz pek mümkün değildir.

Pompei Gezisi Fiyatları

Fiyat konusuna gelirsek, şehri gezecek misafirler farklı farklı kombinasyonlarda bilet bulabilirler. Giriş ücreti yaklaşık 20 Euro gibi bir fiyattan başlar. Bu giriş bileti ile yalnızca Antik kente giriş yapabilirsiniz. Diğer seçenekleri kullanamazsınız (Ulaşım vs). İkinci bir seçenek olarak giriş bileti ve sesli rehber hizmeti sunan bilet türü tercih edilebilir ve yaklaşık 30 Euro fiyatı vardır, bu seçenekte 9 dilde farklı sesli rehber bulabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise rehber eşliğinde gezmek için kullanılabilecek bilet türüdür. Yaklaşık olarak 45 Euro ödeyerek uzman bir rehber ile Antik Kenti gezebilirsiniz. Ek olarak, farklı farklı bir sürü bilet türü var. Uzman bir arkeologla birlikte gezmekten, sanal gerçeklik turuna kadar çok sayıda seçenek bulabilirsiniz. 

Pompei’de Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir ?

Pompei şehrinde, özellikle arkeolojik alanın korunması ve restore edilmesiyle, bugün de görülebilen; eski yapılar, sokaklar, evler ve hamamlar turistler için çok çekicidir. Büyük Tiyatro, Pompei tarihi kentinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Ayrıca, tarihi Roma döneminden kalma eserlerin sergilendiği Antiquarium Müzesi, bölgenin tarihine ışık tutacak yüzlerce eser içermektedir. Antik Roma kültürünün ve yaşam tarzının detaylı bir şekilde görülebileceği tek yer olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, tarih, arkeoloji ve antik Roma kültürü meraklıları tarafından sürekli olarak ziyaret edilir.

Öncelikle, Pompei Arkeolojik Alanını gezmek için tur rehberi kiralayabilirsiniz veya özel bir tura dahil olabilirsiniz. Eski evler, hamamlar, sokaklar ve Pazar alanları gezilmesi gereken yerler arasındadır. Gezininiz sırasında audio kulaklıklar kullanarak daha fazla bilgi edinmeyi unutmayın. Ayrıca, güneşli bir gün seçerek en iyi gezi deneyimini yaşayabilirsiniz. Korunan bir alan olduğundan; yağmurlu havalarda çevresel etkiler umduğunuzdan daha kötü olabilir. 

Bu bilgiler doğrultusunda, Pompei şehrini ziyaret ettiğinizde göreceğiniz birkaç yapı ve mekanın detaylarına hep birlikte bakalım:

Büyük Tiyatro 

Büyük Tiyatro, Pompei Antik Kenti’nde bulunan ve Roma döneminde inşa edilmiş bir tiyatro alanıdır. Tiyatro, yaklaşık 20.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir ve açık hava tiyatrosu olarak tasarlanmıştır. Tiyatro, orta yerde 20 sıra bulunan ve kaya oyunları sahnesi ile çevrelenmiş bir oyun alanına sahiptir. Sahne, perdeler, dekorasyonlar ve dönemin güncel oyunları için tasarlanmıştır. 

Büyük Tiyatro  - Pompeii

Tiyatro,  Pompei’de sosyal ve kültürel açıdan önemli bir yapıydı ve halk tarafından yoğun olarak kullanılırdı. Tiyatroya bakarak; zevke düşkün Pompei halkının, kültürel faaliyetlere de önem verdiğini anlayabiliyoruz. İlk inşa edildiğinde oldukça görkemli bir yapı olduğu anlaşılan Büyük Tiyatro, sahnesi ve süslemeleriyle Antik Roma kültürünün çok değerli bir parçası olarak kabul edilir. 

Antiquarium Müzesi

Antiquarium Müzesi, Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği bir müzedir. Müze, kentin arkeolojik kazıları sırasında bulunan önemli antik eserlerin ve buluntuların, detaylarıyla anlatıldığı bir koleksiyona sahiptir. Müzenin koleksiyonunda, antik Roma sanatı, mimarisi ve tarihine ilişkin çok sayıda eser bulunmaktadır.

Roma döneminde yaşayan halkın günlük yaşamlarını,  en detaylı ve doğru bir şekilde ancak buradaki eserlerle anlayabiliyoruz. Koleksiyonda bulunan; ev dekorasyonları, mozaikler, süs eşyaları ve figürler antik dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alır. 

Antiquarium Müzesi - Pompeii Şehri Görülecek Yerler

Amfitiyatro 

Pompei Antik Kenti’ndeki Amfitiyatro, turistlerin ilgisini çeken ve gezilmesi gereken önemli yapılardan biridir. Bu tarihi alan, antik Roma döneminde yapılan gladyatör dövüşleri ve diğer tiyatro etkinliklerinin yapıldığı alanlardan biridir. 

Amfitiyatro - Pompei'de Gezilecek Yerler

12 bin kişi kapasiteli olarak tasarlanan Amfitiyatro  bugün de güçlü yapısı ile hala ayakta durmaktadır. Kentte bulunan diğer tiyatrolardan farklı olarak, dışında bulunan iki kat sıra ile çevrili bir kapalı alana sahiptir.

Sıralardaki yerlere oturmak için kullanılan küçük sandalyeler, antik Roma dönemine ait önemli detaylardandır. Amfitiyatro, tarihseverler, sanatseverler ve antik kentleri keşfetmek isteyen turistler için, ziyaretin vazgeçilmez bir parçasıdır. Tarihi eserin güçlü yapısı ve atmosferi ile büyülenerek, antik Roma dönemine ait eski günleri hayal edebilirsiniz. 

Forum

Kentin en önemli ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgesinden bir tanesi de Forum alanıdır. Forum, kamusal yaşamın merkezi olarak kullanılmıştır. Roma döneminde sosyal, politik ve ekonomik açıdan oldukça önem taşıyan Forum, bugün de ziyaretçilerine antik Roma kültürü hakkında bilgi vermektedir.

Forum - Pompei Görülecek Yerler

Forum alanı, antik Roma kentlerinin tipik planını yansıtmaktadır. Kent merkezi yakınındaki alan, sokaklar tarafından çevrilidir. Tiyatro, pazar yeri, tapınaklar ve büro binaları gibi yapıları içermektedir. Aynı zamanda Pompei Antik Kentindeki en büyük avlularından biri olan Foro, günümüz ziyaretçilerine antik Roma kültürünü ve sosyal yaşamını görmek için önemli bir fırsattır. 

Stabian Baths (Stabian Hamamı)

Stabian Baths (Stabian Hamamı), tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerdir. Antik Roma hamamlarının en büyük örneklerinden biri olan Terme di Stabian, araştırmacılar tarafından incelenmiş ve Roma dönemi hamamlarının nasıl kullanıldığı hakkındaki en önemli bilgilerin bazılarını buradan edinmişlerdir.

Stabian Baths (Stabian Hamamı) - Pompeii

Stabian Hamamı, farklı odalardan oluşan geniş bir alanı kaplamaktadır. İçerisindeki odalar arasında ılık ve sıcak odalar bulunmaktadır. Ayrıca hamamın içerisinde çeşitli süslemeler ve freskler de bulunmaktadır. Bu antik hamam, tarihi dokusunu koruyan ve günümüz ziyaretçilerine ulaşabilen ender güzellikteki yapılardan biridir. 

Villa of the Papyri (Papiri Villası)

Herculanium’da yer alan Papiri, Antik Roma dönemi boyunca mülk olarak kullanılan bir villadır. Günümüzde tarihi araştırmacılar tarafından incelenerek, antik dönem ev yaşamı hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Villa of the Papyri (Papiri Villası) - Pompeii

Papiri Villası, lüks bir tarzda inşa edilmiştir ve içerisinde pek çok oda yer alır. İçerisinde bulunan odalar arasında yatak odaları, yemek odaları, hamamlar ve bahçeler bulunmaktadır. Ayrıca villanın içerisinde antik Roma dönemi sanat eserleri de bulunmaktadır. Günümüzde, antik dönemden kalan ev sayısı çok azdır. İyi korunmuş olması ve uzun geçmişi onu daha değerli kılar. 

Pompei Antik şehrinin Napoli’ye yakın olmasından dolayı, Pompe’i ziyaretinizde oldukça fazla gezecek yer bulabilirsiniz. Vaktiniz varsa; bu çevrede,  mümkün olan her detayı görmenizi öneririz. 

Uğramanız gerektiğini düşündüğümüz bazı yapı ve mekanları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Lunapar (Antik Genelev)
 • Shrine of the Virgin of the Rosary of Pompei (Pompei Bazilikası)
 • House of the Faun
 • Garden of the Fugitives (Kaçaklar Bahçesi)

Pompei’de Nerede Kalınır?

Modern Pompei olarak bilinen bölgede yaklaşık olarak 200 civarı konaklama tesisi bulabilirsiniz. Ancak, Napoli şehri merkezinde konaklayıp, Pompei şehrini gezmek daha popüler bir tercihtir. Pompei, Napoli şehir merkezine yarım saatlik bir mesafede yer alır. Burayı ziyaret eden insanların geneli, Napoli şehir merkezinden günü birlik buraya gelip gitmeyi tercih ederler. 

Modern Pompei bölgesinde konaklamak isteyen kişiler; Fossa di Valde, Scavi di Pompei, veya Via Ripuaria bölgelerini tercih edebilir. Hem otel sayısı hem de sosyal aktiviteler açısından buraları önerebiliriz.

Fossa di Valde

Bu bölgede oldukça otantik konaklama tesisleri bulabilirsiniz. Geneli uygun fiyatlıdır. Ayrıca burada restoran, bar ve temel ihtiyaçlara yönelik dükkanlara  rahatlıkla erişilebilirsiniz. Burada konaklayabileceğiniz bazı oteller şunlardır:

 • Albergo Pompei 
 • Guest House
 • Villa Maria
 • Villa Julia

Scavi Di Pompei 

Bu bölge, antik kent kalıntılarına oldukça yakındır. Yürüyerek veya bisiklet kiralayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her türden ve fiyattan otel bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede, bazı Roma kalıntılarını görmeniz de mümkün olacaktır. Bu bölgede yer alan bazı oteller ise şu şekildedir: 

 • Pompei Boutique 
 • Villa Franca
 • Hitel Ristorante
 • Hotel Zeus

Via Ripuaria 

Antik kentin güneyinde yer alan bu bölgede, sık restoran ve mağazalar yer alır. Diğer bölgelere kıyasla daha bir canlı ve hareketlidir. Çevrede ziyaret edebileceğiniz birçok kilise ve eser de bulunur. Bu bölgede ise önerdiğimiz oteller şunlardır:

 • Azienda Agrituristica
 • Nonna Maria’s Garden 
 • Sunday Estate
 • Hotel Visagi