Herkese merhaba!

Ben, Ayca Şimşek; sizlere Roma’dan yazıyorum… Yüksek lisans sürecine başlamadan önce, başka bir ülkede böyle bir eğitim görmek, bana hayal gibi görünüyordu. Araştırdım ve Pava’yı buldum, İtalyanca’ya hakim olmadığım için bu süreçte bir aracı kurumun bana yardım etmesi gerekiyordu; onlarla (Ahmet Beyle) konuştuğumda İtalya’da bu eğitimi almanın maddi açıdan çok zor olmadığını, hem de birkaç üniversitenin şartlarının da beni çok zorlamayacağını gördüm.

Sizler de karşılaştırdığınızda; Türkiye’deki özel okullardan çok daha az ücretle, bu okullarda okuyabileceğinizi göreceksiniz. Üstelik burs alma olasılığınız da çok yüksek, dolayısıyla düzgün bir planlamayla yaşamınızı da burada rahatlıkla idame ettirebilirsiniz.

Ben, Sapienza’da “Product and Service Design” alanında yüksek lisans yapıyorum. Eğitimi gerçekten çok kaliteli, böyle bir eğitimi alırsanız işine hakim profesyonellerle çalışmış olacaksınız, bilinen bir okuldan diploma alacak ve geliştirebilirseniz ikinci bir dil öğrenmiş olacaksınız. Tabii ki avantajları saymakla bitmez ama; dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışıp, kendinize çok daha geniş bir vizyon edinebilirsiniz.

Son olarak Pava çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum; beni Türkiye’de ve İtalya’da hiç yalnız bırakmadılar, her zaman desteklerini hissettim ve hiç çekinmeden her sorunumu paylaştım, onlar da ellerinden geleni yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Sorularınız olursa çekinmeden bana da yazabilirsiniz, kendiniz ve kariyeriniz için yapabileceklerinizi düşünün ve kendinize inanın, şimdiden bol şans!

Sevgiler,
Ayca ŞİMŞEK