Roma şehri, MÖ 8. Yüzyıla kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir.  MS 410’da Gotlar tarafından yağmalanana kadar Roma Cumhuriyeti ve İmparatorluğu boyunca önemli bir ticaret, sanat ve kültür merkeziydi. 1309’dan beri Papalığa da ev sahipliği yapan Roma şehri, o günden bu yana, sanatçıların, akademisyenlerin ve dini figürlerin akınına uğramıştır.

Roma yalnızca geçmişteki ihtişamıyla kalmamış, Rönesans’tan günümüze kadar bilimsel araştırma ve sanatsal başarı için önemli bir merkez olmaya devam etmiştir. Kolezyum veya Pantheon gibi birçok döneme ait mimari anıtlar dizisi nedeniyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

Roma Şehri Görülecek Yerler

İtalya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Roma, iki bin yılı aşkın kültür ve geleneklere sahiptir. Vatikan Şehri, Aziz Petrus Bazilikası, Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri gibi sayısız simge yapıya ev sahipliği yapan 22 Rioni’ye (mahalle) ayrılmıştır.  Önemli zanaatkâr el sanatları arasında dini hikayelerle süslenmiş kartonpiyer kutular yaparlar. El yapımı mobilyalar;  el yapımı deri ürünler,  telkari takılar,  pişmiş toprak kaplar, Deruta’nın siyah çanak çömleği,  Gubbio/Umbria bölgesinden ikonik mavi Mayolika seramikleri ve Murano Adası’ndan cam işçiliği gibi eşsiz el sanatlarına ev sahipliği yapan Roma, sanatın ve zanaatkârlığın da önemli başkentlerinden biridir. 

Roma, canlı bir kültürel yaşama sahip kozmopolit bir şehirdir.  Tarihi geçmişi ile galerileri, performans salonları ve tiyatroları ile sanat ve kültür dolu bir atmosfer arayanlar için vazgeçilmez bir destinasyondur. Caz Festivali, Roma Film Festivali ve LaNotte Bianca gibi önemli etkinlikler kültürel atmosfere katkıda bulunur. Roma, dillere destan pizza ve makarna çeşitleriyle geleneksel İtalyan mutfağının da önemli bir parçasıdır. 

Roma şehrinden kısa kısa bahsetmek pek kolay değildir. Değineceğimiz her şeyin altında mutlaka uzun ve görkemli bir geçmiş vardır. Şehir; tarihi haricinde, modern anlamda da kaplıcalar, sinemalar, canlı müzik mekanları ve kulüpler, gezi turları ve spora kadar çok çeşitli eğlence seçenekleri de mevcuttur. Ayrıca, giyim butikleri ve hediyelik eşya dükkanları ile İtalya’nın en iyi alışveriş deneyimlerinden bazılarını sunan çok sayıda alışveriş merkezi vardır. Binlerce yıl önce kuruluşundan bu yana çok şey değişmiş olsa da, Roma bugün de canlı kültürüyle tarihini ölümsüzleştirmeye devam ediyor.

Roma Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Roma şehrini ziyaret etmek için en makul seçenek muhtemelen uçakla seyahat etmektir. Ancak şöyle durum var ki bilet bulmak zor olabilir. Seyahat tarihiniz belli ise, minimum iki ay öncesinden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Roma’nın dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçi akınına uğradığını unutmayın. Biletinizi ayarladıktan sonra, Türkiye’den Roma’ya uçakla seyahat etmek kolay bir süreçtir. Türkiye’nin pek çok Havalimanı’ndan, Roma’nın Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı’na (FCO) doğrudan uçuş vardır. Çoğu uçuş için seyahat süresi yaklaşık üç buçuk saattir, yani siz farkına bile varmadan Ölümsüz Şehir’de olabilirsiniz. 

Roma Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Alternatif olarak, Roma’ya Avrupa’dan ve Türkiye’den karayolu ve tren yolu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın belirli noktalarından direkt olarak Roma şehrine ulaşabileceğiniz tren yolu bağlantıları vardır. Ayrıca karayolu ile en rahat ulaşabileceğiniz Avrupa şehirlerinden biridir. 

En çok tercih edilen seyahat yöntemi olan havayolunu kullanacak kişiler için, Roma Da Vinci Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşabilecekleri konusunda birkaç detay paylaşabiliriz. 

Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı

Roma Leonardo da Vinci Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça basittir. En uygun rota, havaalanı ve Centocelle istasyonu arasında düzenli olarak çalışan Ferrovia Roma-Viterbo banliyö demiryolunun FM3 hattını kullanmaktır.  Oradan, sizi yaklaşık 15-20 dakika içinde doğrudan Roma’nın Piazza di Spagna veya Kolezyum gibi ana Piazza’larına bağlayacak olan iki metro hattından (A veya B) birine binebilirsiniz.  

Alternatif olarak, havaalanından bir taksi yolculuğu yapabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat sürer ve ortalama 40 € gibi bir maliyeti olacaktır. Aynı şekilde rahat bir ulaşım için ve Roma şehri içerisinde de kullanmak için araç kiralayabilirsiniz. Bu noktada, Roma şehir trafiğinin umduğunuzdan daha kalabalık olabileceğini hatırlatalım. 

Roma’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Roma, onu dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri yapan birçok tarihi mekana ve cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.  Görülmesi gereken yerlerden biri, MS 72’den kalma ikonik bir amfitiyatro ve antik Roma İmparatorluğu’nun bir sembolü olan Kolezyum’dur.  Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli gibi dini yapılara, Castel Sant Angelo gibi görkemli kalelere ve inanılmaz sanat galerilerine ev sahipliği yapan Vatikan Şehri, bir başka ünlü simge yapıdır.  Diğer önemli tarihi yerler arasında Palatine Tepesi ve Roma Forumu yer alır ki her iki site de Roma’nın en eski kalıntıları hakkında fikir verir. Terasından şehir silüetinin muhteşem manzarasını sunan Capitoline Tepesi mutlaka görülmelidir. 

Ayrıca gezginler, yerel restoran ve kafelerde leziz yemeklerin tadına bakarken Trastevere veya Testaccio gibi pitoresk mahalleleri keşfedebilirler.  Turistlerin evlerine götürmek için benzersiz hediyelik eşyalar bulabilecekleri Via del Corso veya Via Condotti gibi alışveriş merkezleri de vardır. Anlatmakla bitmeyecek Roma kültürel yapısı, beraberinde birçok eser de getirir. Hep birlikte, gezilecek ve görülecek önemli yapılardan bazılarına göz atalım. 

Roma Kolezyumu (Roma Colosseum)

Roma’daki Kolezyum, Roma İmparatorluğu’nun ihtişamı ve mühendislik becerisinin ikonik bir kanıtıdır.  MS 70-72 yıllarında İmparator Vespasian döneminde inşa edildiği ve MS 80-82 yıllarında Tit Agusts döneminde tamamlandığı tahmin edilmektedir.  Bina, en görkemli döneminde, burada sahnelenen gladyatör dövüşlerine ve hayvan dövüşlerini izleyen 50.000 seyirciyi ağırlayabilirdi.

Roma Kolezyum - Roma'da Görülecek Yerler Nelerdir?

Bu yapının mimari parlaklığı, yangından depreme kadar yüzyıllarca süren felaketlere ve yıllar boyunca çeşitli orduların istilalarına dayandığı anlamına gelir;  yine de bugün hala tarihin en etkileyici başarılarından biri olarak duruyor.  Tarihi önemi göz önüne alındığında, Kolezyum’un İtalya’nın geçmiş büyüklüğünün bir sembolü olarak uzun süredir devam eden statüsünü korumak için 1933’ten beri çok sayıda restorasyon projesi hayata geçirilmiştir. 

Forum Romanum (Roma Forumu)

Forum Romanum (Roma Forumu), Roma Cumhuriyeti döneminde Roma’da siyasi ve kamusal yaşamın merkeziydi ve aynı zamanda bir Pazar yeri işlevi görüyordu.  Hayatta kalan kalıntıları Kolezyum’un hemen doğusunda yer alır ve Capitoline Tepesi ile Palatine Tepesi arasında uzanır.  İlk olarak MÖ 7. Yüzyılda Etrüsk kralları tarafından inşa edilmiş, daha sonra MÖ 44-48’de Jül Sezar’ın hükümdarlığı sırasında geliştirilmiştir.

Roma Forumu - İtalya'da Gezilecek Yerler

Sınırları içinde inşa edilen en görkemli yapı, İtalya içindeki ve ötesindeki mesafeleri ölçen ve “Altın Kilometre Taşı” olarak bilinen astronomik bir komplekstir.  Ek olarak, Jüpiter Optimus Maximus’a ait bir tapınak, MÖ 509’da sahada tamamlandı.  Bugün ziyaretçiler, iki bazilika (Aemilia Bazilikası ve Julia Bazilikası) ve bu bölgenin önemli geçmişinden günümüze ulaşan çeşitli tapınaklar, kapılar ve sütunlar dahil olmak üzere bu önemli belediye bölgesinden geriye kalanların çoğunu takdir edebilirler.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası, şehirde bulunan başlıca Roma Katolik kiliselerinden biridir.  5. Yüzyıl ile MS 432 yılları arasında inşa edilen bu bazilika, Roma’daki en eski bazilikalardan biridir ve İncil’den sahneleri betimleyen çarpıcı mozaikleriyle tanınır.  Kilise, büyük pilasterlerle ayrılmış beş ayrı nef içerir.  Aynı zamanda, 66 metre yüksekliğe ulaşan ve muhtemelen Roma’da inşa edilen ilk kubbe olan ana koridorun üzerinde yükselen bir kubbeye sahiptir.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

İçeride Giotto, Cimabue ve Pietro Cavallini gibi başarılı İtalyan ressamların yanı sıra heykeltıraşlar Gianlorenzo Bernini, Francesco Borromini ve diğerlerinin sayısız sanat eserini bulabilirsiniz.  Manevi bir yansıma için bir ibadet yeri olmanın yanı sıra, Roma içindeki diğer ilgi çekici yerleri keşfetmek için konumundan yararlanan birçok sanat hayranı tarafından da ziyaret edilmektedir.

Vatikan 

Roma’daki Vatikan, hem tarihi hem de kültürel açıdan dünyanın en önemli yerlerinden biridir.  Vatikan Şehri, Roma’nın kalbinde yer alır ve 1929’da Lateran Antlaşması ile kurulduğundan beri bağımsız bir yerleşim bölgesi olarak hareket eder.  Aziz Petrus Bazilikası’ndan sayısız müze, kütüphane veya galeriye;  Vatikan, yüzyıllar boyunca Michelangelo ve Raphael gibi çok önemli şahsiyetler için bir sanat, mimari ve kültür merkezi olmuştur. 

Roma Şehri Gezilecek Yerler (Vatikan)

Vatikan, yabancı ülkelerle ve UNESCO gibi uluslararası kuruluşlarla diplomatik ilişkiler kurarak uluslararası ilişkilerde kilit bir rol oynamaktadır.  Vatikan, kurumları, müzeleri veya papalık faaliyetleri aracılığıyla dünyanın her yerindeki devletler ve halklar arasında daha iyi ilişkiler geliştirmeyi amaçladıklarını söylerler. Bir yapı veya şehir kompleksinden farklı olarak Vatikan, Hristiyanlık için modern dünyanın belki de en önemli merkezidir. Roma ziyaretinde, Vatikan Şehri görülmeden ziyaret tamamlanmış sayılmaz. 

Pantheon Tapınağı

Roma’daki Pantheon, en ikonik ve iyi korunmuş antik anıtlardan biridir.  Başlangıçta tüm Roma tanrıları için bir tapınak olarak inşa edilmiş, İmparator Hadrian’ın hükümdarlığı sırasında MS 125 civarında bitirilmiştir.  Merkezi bir kubbe ve ortasında açık bir göz ile inşa edilen bu yapı, antik mühendislik ve estetiğin kalıcı bir örneği olmuştur.  

Pantheon Tapınağı

İç mekanda, girişin yanında iki büyük kıvrımlı merdiven bulunurken, ayrıntıları destekleyen Korint sütunları bulunur.  Ayrıca, her yüzeyde yankılanan seslerle akustiği ile ünlüdür.  Bugün, Roma’nın kültürel mirasındaki tarihi önemini yansıtan, Aziz Meryem ve Şehitler’e adanmış kutsanmış bir Katolik kilisesi olarak işlev görmektedir.

Sistine Şapeli 

Roma’da bulunan Sistine Şapeli, Hristiyan sanat ve mimarisinin en ikonik yapılarından biridir.  Sixtus della Rovere tarafından 1473 ile 1481 yılları arasında inşa edilen bu heybetli şapel, Roma Katolik Kilisesi’nin en yüksek otoritesi olan Cardinals Koleji’nin dini törenleri ve toplantıları için kullanılıyordu.  Botticelli, Ghirlandaio, Pinturicchio ve Perugino gibi ünlü Rönesans sanatçılarının nefes kesen fresklerine sahip Şapel, belki de en çok Michelangelo tarafından 1508-1512 yılları arasında boyanmış muhteşem tavanıyla tanınır (Adem’in Yaradılışı bu freskin bir parçasıdır). Resim ve mimarinin inanılmaz bir şaheseri olarak kabul edilen Sistine Şapeli,  1980’de UNESCO Dünya Mirası’na dahil edilmiştir. Sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken bir yapıdır.  

Sistina-Sapeli - Vatikan Görülecek Önemli Yerler

Roma şehri, tanıtmakla bitmeyecek kadar çok yapıya sahip olan eşsiz bir hazinedir. Kısa bir ziyaret yaparak tam anlamıyla şehri gezmeniz pek mümkün değildir . Uzun ve doyasıya yapacağınız geziler ile şehrin o muhteşem tarihini yansıtan her detayı ancak görebilirsiniz. Bol bol vakti olanlar için Roma’da mutlaka görülmesi gereken diğer yerler söyle sıralanabilir:

 • Konstantin Takı
 • Trevi Çeşmesi 
 • Palatino Tepesi 
 • Trastevere
 • Vittorio Emanuele II Abidesi
 • Venezia Meydanı
 • Aziz Petrus Meydanı
 • İspanyol Merdivenleri 
 • Campo de’ Fiori
 • Villa Borghese
 • Popolo Meydanı
 • Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi

Roma’da Nerede Kalınır ?

Roma, İtalya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir ve her bütçeye ve ihtiyaca uygun geniş bir konaklama yelpazesi sunmaktadır. İspanyol Merdivenleri, Piazza del Popolo ve Via Condotti alışveriş bölgesine yürüme mesafesinde elverişli bir konuma sahip olan çok sayıda otel bulabilirsiniz. Bu bölgeler, Roma’nın ilgi çekici yerlerini keşfetmek için bir üs olduğu kadar aynı zamanda nezih ortamlardır.  Alternatif olarak, daha uygun fiyatlı ancak konforlu seçenekler arayan gezginler, birçok hostelden (Pansiyon) birini tercih edebilir. 

Konaklama için, öncelikli olarak ziyaret sürenizi ve bütçenizi belirlemeniz gerekir. Eğer ki uzun süreli bir konaklama arıyorsanız şehir merkezinde çok da lüks olmayan ancak rahat ve temiz konaklama yapabileceğiniz otelleri tercih edin, daha da uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız pansiyonlara öncelik vermeyi unutmayın. Kısa süreli konaklamalarda, önceden yapacağınız rezervasyonlar ile lüks otellerde uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz. Roma’nın önemli bir turizm destinasyonu olmasından dolayı yaz kış fark etmeden her zaman otellerinin dolu olacağını unutmamakta fayda var. Airbnb ve benzer seçenekler ile de kısa süreli konaklama imkanı bulabilirsiniz. Güvenlik kaygıları bir kenara, bu seçenek mali anlamda en uygun konaklama seçeneğidir.

Oteller

Şehrin tarihi merkezinde yer alan beş yıldızlı lüks otellerden, Roma içinde ve çevresinde uygun fiyatlı, uygun konaklama birimlerine kadar, Roma’yı keşfetmek isteyen herkese, bütçesine uygun bir şeyler bulunur. Şehir merkezinde bulunan otellerden birinde konaklamak, konuklara aynı zamanda Kolezyum gibi simgesel yapıların veya pek çok tesise sadece kısa bir yürüme mesafesindeki Aziz Petrus Bazilikası gibi diğer görkemli yerlerin büyüleyici manzaralarına erişim sağlar.  Ayrıca otel bünyesindeki restoranlar ve barlar, fitness merkezleri ve havuzlar, spa’lar, oda servisi seçenekleri ve daha fazlasını içeren olanaklar ile ideal bir tatil geçirebilirsiniz. Otel tercihi yapacak ziyaretçiler için, sık tercih edilen bazı otelleri paylaşabiliriz. 

 • Caravel Hotel
 • Mercure Roma West
 • Napoleon Hotel Roma
 • Novotel Roma
 • Hotel Impero
 • Hotel Hiberia Roma

Hosteller (Pansiyonlar)

Roma, bütçe dostundan daha lüks ve moderne kadar her bütçeye uygun birçok farklı hostel seçeneği sunar.  Odalar tipik olarak ya ortak banyolu yatakhane tarzı ya da özel süit banyolu özel odalardır.  Birçok hostelde konukların kendi yemeklerini hazırlayabilecekleri bir mutfak bulunur, çamaşır odası, televizyon odası, salon alanı ve bahçe gibi ortak olanaklara erişim vardır.  

Roma’da bir hostel seçerken iyi konumlar önemlidir;  şehrin muhteşem manzarasını sunan teraslar ve çatıları bulunan tesisler genellikle en iyi hostellerdir.  Buna ek olarak, bazı hosteller ücretsiz kahvaltı ve WiFi sunarak bazı yurtdışı seyahati imkanlarını da kolaylaştırır.  Roma’da kaliteli bir hostel bulmak için en yaygın alanlar Termini İstasyonu, Coloseo bölgesi ve Vaticano’dur.

Roma’da Gece Hayatı 

Roma, Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden biridir ve bu durum gece hayatına da yansır. Unutulmaz lezzetleriyle çok sayıda restoran, gece hayatına eşlik eder. Butik bira fabrikaları ve kokteyl barları gece hayatının başlangıç noktası olarak belirlenebilir. Bir sonraki durakta gece kulüplerine ilerleyerek, dans müzikleri eşliğinde eğlenceli bir gece yaşayabilirsiniz.

Roma’da genel olarak, şehir merkezindeki tarihi meydanlar, aperatiflerin tadını çıkaran insanlarla doluyken, daha az turistik yerler, diğer yerlerdeki gürültülü atmosferden sakin bir soluklanma sağlar.  Roma’nın gece hayatı sahnesi sabaha kadar nabız gibi attığı için akşamı nerede geçireceğinize karar vermek oldukça zor olabilir. Buna rağmen Roma’yı özel yapan şeylerden biri de  bu kadar çok seçeneği bünyesinde barındırmasıdır. 

Roma'da Gece Hayatı Nasıldır?

UpHouse Club, Cream Cafe & Disco ve Lanificio 159 gibi popüler dans kulüpleri, birinci sınıf ses sistemleri ve kalabalığın sabaha kadar dans etmesini sağlayacak house, techno ve diğer türlerde dönen popüler DJ’ler ile hareketli bir gece için ideal yerlerdir.

Daha rahat bir ortam için Gin Club, Old Wild West Irish Bar veya Dry Martini Bar gibi kokteyl barlarına giderek klasik kokteyllerin yanı sıra daha yenilikçi kreasyonları tadabilirsiniz.

Central Sport Pub gibi şehrin ünlü bira barları, yerel halkın işten sonra bir şeyler içmek için buluştuğu mekanlardır. Yerel bir eğlence için buralara uğrayabilirsiniz. 

Roma’da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Seyahatlerinden eve getirmek için benzersiz ve yüksek kaliteli parçalar arayan alışveriş tutkunları için Roma, mükemmel bir destinasyondur.  Renkli ürünleriyle ünlü Campo de’ Fiori pazarlarına mutlaka uğrayın. Lüks mağazalar için Via Condotti gibi mekanları ziyaret edin. 

Roma'da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Roma, el sanatlarının önemli bir merkezidir. İtalyan moda evleri tarafından tasarlanan şık moda ürünleri, yerel atölyelerde hazırlanmış el yapımı deri ürünler ve çok daha fazlasını bulmak için en doğru yer Roma ve Milano şehirleridir. 

Roma’da alışveriş yaparken, birkaç ipucunu akılda tutmak önemlidir.  İlk olarak, taklit ürünlere karşı dikkatli olun. Özellikle lüks ürünler satın alırken satılan ürünlerin kalitesine ve orijinalliğine dikkat edin.

İkincisi, indirimli fiyatlar sunan ve Roma’nın her yerine dağılmış birçok indirimli mağaza vardır;  ancak, belirtilen fiyat nadiren nihai fiyat olduğundan pazarlık yapmayı unutmayın.

Üçüncüsü, diğer Avrupa şehirlerine kıyasla fiyatlar oldukça yüksek olabilir;  bu yüzden önceden bir alışveriş planı oluşturmak yararınıza olacaktır. 

Son olarak, belirli satış noktalarında katma değer vergisi (KDV) iadesi sunulmaktadır;  Satın aldığınız mallardan vergi iadesi almayı umuyorsanız, bu durumu satıcıya sorun. 

Roma’da Ne Yenir?

Roma, çeşitli damak zevkine hitap eden zengin mutfak gelenekleriyle ünlüdür.  Pizza, Makarna ve Panini gibi klasik İtalyan yemeklerinden, Kalamar Fritti ve Bruschetta Alle Alici gibi deniz ürünleri spesiyalitelerine kadar çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

Pasta all’amatriciana, Carbonara ve Adorna Cacio e Pepe kentin geleneksel yemekleridir ve mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir. Eşsiz bir deneyim için, şehir merkezinden uzaklaşıp, örneğin Carciofi alla Giudia (Yahudi geleneğinde pişirilmiş kızarmış enginar) gibi farklı kültürel yemekleri de denemelisiniz.

Carbonara - İtalyan Yemekleri

Bu noktada, Roma’nın İtalya’nın başkenti olduğunu hatırlatmakta fayda var. İtalya’nın en ücra köşesindeki lezzetleri bile Roma’daki tanıtım günlerinden birinde deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ya da kuytu köşelerde kalmış, yerel restoranlara giderek farklı ve yöresel yemekler ile muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz. 

Roma Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Roma, farklı noktalardan gelen öğrencilere sunulan fırsatlarla dolu, gelişen ve aynı zamanda öğrenen bir metropoldür.  Roma’da okumak, Sapienza Üniversitesi, La Sapienza ve LUISS Guido Carli gibi dünyaca ünlü üniversitelerden uluslararası öğrenciler için prestijli dil akademilerine kadar benzersiz bir eğitim deneyimi sunar.  Eğitim arayışlarının ötesinde, Ölümsüz Şehir’in keyfini klasik Roma cazibesiyle çıkarabilirsiniz;  tarihi yerler, lezzetli yerel yemekler, canlı gece hayatı ve inanılmaz sanat galerileri, Roma’daki öğrenci hayatını gerçekten unutulmaz kılabilir. 

İtalya’nın eğitime verdiği önemin en önemli göstergelerinden biri Roma şehridir. Şehir, öğrencilere çok sayıda fırsat sunar ve birçoğu ücretsizdir. Atölyeler, laboratuvarlar, kütüphaneler ve teknolojik ar-ge çalışmaları için ekipman desteği gibi, bir öğrencinin ve araştırmacının ihtiyacı olan her şey Roma’da en kaliteli haliyle mevcuttur.

Uluslararası bir öğrenci olarak, Roma’daki en iyi eğitim kurumlarından bazılarına erişebilir, İngilizce’nin yanında İtalyanca veya Fransızca gibi yeni yabancı diller öğrenebilirsiniz.  Ayrıca, staj, iş teklifleri ve ağ genişletme söz konusu olduğunda, Roma’da ve Avrupa’da yer almak öğrencileri avantajlı bir konuma getirir.

Roma'da Üniversite Okumak

Birçok avantajının yanında, Roma’da öğrenci olmanın bazı zorlukları da vardır. Şehir içi ulaşım, kalabalık ve kaotik olabilir. Bunun için üniversite yakınlarında konaklamak çözüm olabilir lakin çoğu zaman bu sebepten dolayı evden veya yurttan dışarı çıkmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca konaklama ve yaşam maliyetleri de diğer şehirlere göre pahalı olabilir. Ek olarak Roma, dünyanın diğer başkentlerinde olduğu gibi her türden insanı bünyesinde barındırır ve ikili ilişkilerinizde çok dikkatli davranmanız gerekebilir. 

Dünyanın her yerinde benzer sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Roma’nın Avrupa şehri olması ve köklü bir eğitim geleneğine ev sahipliği yapması bu zorlukların yanında çok daha değerlidir. Alacağınız eğitimin kalitesi, imkanlar ve geleceğe dair fırsatlar açısından bakıldığında Roma, dünyanın en ideal eğitim şehirlerinden biridir. Tercihinizi yaparken geleceğinizi en ön planda tutmayı unutmayın. Uzman kişilere danışarak, detaylı bilgiler ile kararınızı vermek daha kolay olacaktır. 

Roma Şehrinde Burs İmkanları

Avrupa’nın en çok burs veren ülkelerinden biri İtalya’dır. Çok çeşitli burs imkanları bulabileceğiniz gibi ekstra olarak çok sayıda fırsatlar da bulabilirsiniz. İtalya’da burs olanakları ve şartlarında bölgelere göre farklılıklar vardır. Burs alma şartları genellikle ailenizin ve sizin gelir durumunuza ve akademik başarınıza odaklanır. Ek olarak, başarılı öğrenciler konaklama bursu da alabilirler. İleri Araştırmalar Okulu’nun sağladığı bu burs; yurt, pansiyon ve oda seçeneklerinden oluşmaktadır. 

Roma’da Yurt ve Konaklama 

Roma’da okuma fırsatı bulan her öğrencinin aklına ilk olarak maliyetler gelebilir. Bu durumda üniversitelerin ve kurumların sağladığı konaklama burslarını kaçırmamalısınız. Bu yurtlarda konaklamak, mali olarak rahat bir öğrencilik için son derece önemlidir. 

Bahsettiğimiz yurtlardan yararlanamayan öğrenciler arasında, özel yurtlarda (pansiyonlar) konaklama, evlere göre daha düşük maliyetleri, elverişli konumları ve diğer sakinlerle sosyalleşme ve ağ kurma fırsatı nedeniyle oldukça popülerdir. Ücretsiz internet erişimi, mutfaklı tesisler veya restoran hizmetleri gibi çeşitli olanaklar sunan, her bütçeye uygun bir dizi yurt (pansiyon) bulunmaktadır.  

Bir diğer ve popüler seçenek ise kiralık evler, dairelerdir. Bu seçenekte, ortak ev kiralayabileceğiniz kişilerle beraber yaşayabilirsiniz ya da tek başınıza stüdyo daire kiralayabilirsiniz. Lokasyona bağlı olarak değişkenlik gösteren fiyatlarda, ideal evler ortalama 700-1500 € arasında değişmektedir. 

Roma Şehrindeki Üniversiteler 

La Sapienza Üniversitesi, Roma Tre Üniversitesi, Tor Vergata ve Lomsa Üniversitesi gibi birçok önde gelen üniversite kurumu Roma’da bulunmaktadır.  Her üniversite akademik olarak titiz bir müfredat sunar ve öğrencilere kültürel çalışmalardan ekonomi ve işletme yönetimine kadar çeşitli disiplinlerde uygulamalı öğrenme deneyimleri ve kariyer rehberliği sağlar.  Akademik hedefleriniz ne olursa olsun, Roma üniversitelerinden birinde okumak, zenginleştirici ve ödüllendirici bir deneyim olacaktır. 

Roma şehrindeki üniversitelerin tamamı şu şekildedir: