Roma Tor Vergata Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Üniversite adını kampüsteki Villa Gentile’nin altında kalan, Roma’nın soylu Annibaldi ailesine ait olan 14. yüzyıl çiftlik evi “Turris Virgatae”den alır. 1982 yılında kurulan Roma Tor Vergata Üniversitesi, devlet destekli bir üniversite olup Roma merkeze yarım saatlik mesafededir.

Roma’nın güneydoğu banliyösünde bulunan üniversite; ekonomi, mühendislik, tıp, iktisat, hukuk, edebiyat ve çeşitli alanlarla birlikte toplam 27 bölümde eğitim sağlar. Üniversitede bulunan birçok profesör bugün İtalya’nın kültürel ve politik ortamlarının önemli kişilerindendir. Roma Tor Vergata Üniversitesi içerisinde 18 fakülte, 6 kütüphane, 106 lisans, yüksek lisans, tek lisans derecesi, 31 doktora programı bulunmaktadır. Üniversitenin uluslararası anlaşmaları da oldukça fazladır: 500’den fazla ikili ve kültürel anlaşmaya sahiptir. Bu anlaşmaların arasında Brezilya üniversiteleri, Oxford ve Harvard da yer almaktadır.

Üniversitede 27 araştırma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca İtalya Uzay Ajansı (ASI) da 2012 yılında Tor Vergata’da açılmıştır. Üniversite içerisinde EUA yani 46 Avrupa ülkesinin rektörlerinden oluşan, yükseköğrenim kurumlarının temsil edildiği birlik yer almaktadır. Kampüs, İtalya’daki en modern hastanelerden birine yani Lazio’daki tıp fakültesi ve araştırma merkezi olan üniversite hastanesi Tor Vergata’ya ve oldukça büyük bir botanik bahçesine ev sahipliği yapıyor. 

Roma Tor Vergata Üniversitesi Nerede?

Roma Tor Vergata Üniversitesi; oldukça eski bir tarihe sahip, Latince ismi “dünyanın merkezi” anlamına gelen, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Roma’da bulunmaktadır. Bizans’a ve Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan şehir, nüfusu bakımından İtalya’nın en kalabalık şehridir. 

Üniversite, Roma’yı çevreleyen Grande Raccordo Anulare otoyolunun 19-20 çıkışına yakın bir konumdadır ve toplu taşıma bağlantılarına ek olarak Tor Vergata tren istasyonuna ücretsiz servis de bulunmaktadır.

Roma Collesium

Roma Tor Vergata Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Ülkede dünyanın en güzel tarihi eserleri, kültürel çeşitliliği ile özellikle Roma, İtalya’da eğitim için en çok tercih edilen şehirlerden biri olmuştur. Sanatın başkenti olan Roma; Kolezyum, Pantheon, Sistine Şapeli ve daha birçok mimari güzellikleri ile öğrencilerin tam anlamıyla İtalya deneyimi yaşayabilecekleri bir yerdir. Üniversitenin şehir merkeziyle özellikle iç içe olmasından dolayı gezilebilecek turistik mekânlar, müzeler, öğrencilerin keyifle vakit geçirebileceği kafeler kısa mesafede yer almaktadır. Çok düşük maliyetler ile Roma dışındaki şehirleri de hızlı tren ile gezme fırsatı bulunmaktadır. Oldukça kalabalık bir şehir olmasından dolayı her öğrencinin bütçesine uygun harcama yapabilmesi mümkündür. Üniversitede düzenlenen “hoş geldin haftası” ile tüm öğrencilere eğitim, konaklama ve daha birçok alanda destek verilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için “Roma’da Yaşam” konusuna göz atabilirsiniz. 

Roma Tor Vergata Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

 • CWUR World University Rankings 2020-2021 verilerine göre dünyada 310. İtalya’da 11. sıradadır.
 • Times Higher Education (THE) 2021 Dünya Üniversite Sıralamasına göre ilk 500 üniversite arasında olup Genç Üniversite Sıralaması 2020’de de ilk 150 içerisindedir.
 • QS World University Rankings 2021 verilerine göre 511-520 sıralamasında yer almaktadır.
 • QS 2021 50 yaşın altındaki üniversiteler arasında Universitá degli Studi di Roma – Tor Vergata, dünyada 71-80, İtalya’da 2. sıradadır.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” konusuna da göz atabilirsiniz. 

QS 2020 World University Rankings by Subject (Bölüme Göre Sıralama)

 • Classics and Ancient History bölümünde 32. sırada yer alıyor.
 • Economics and Econometrics bölümünde 101-150 aralığında yer alıyor.
 • Physics and Astronomy bölümünde 101-150 aralığında yer alıyor.
 • Archaeology bölümünde 151-200 aralığında yer alıyor.
 • Natural Sciences bölümünde 173. sırada yer alıyor.
 • Mathematics bölümünde 151-200 aralığında yer alıyor.
 • Law and Legal Studies bölümünde 201-250 aralığında yer alıyor.
 • Medicine bölümünde 201-250 aralığında yer alıyor.
 • Accounting and Finance bölümünde 201-250 aralığında yer alıyor.
 • Engineering Electrical and Electronic bölümünde 201-250 aralığında yer alıyor.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Bölümleri

Roma Tor Vergata Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora bölümlerinde Laurea sistemi uygulamaktadır.

Laurea sistemini detaylı anlamak için İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi yazımızı okuyabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi kampüsü

İngilizce Lisans Bölümleri 

 • Business Administration & Economics
 • Engineering Sciences
 • Global Governance
 • Pharmacy (5 yıl)
 • Medicine and Surgery (6 yıl)

Detaylı bilgi için İtalya’da Lisans Eğitimi konusunu inceleyebilirsiniz.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Art History in Rome, from Late Antiquity to the Present 
 • Biotechnology
 • Business Administration
 • Chemistry for Nano-Engineering
 • Economics
 • European Economy and Business Law
 • Finance and Banking
 • ICT and Internet Engineering
 • Mechatronics Engineering
 • Physical Activity and Health Promotion

Detaylı bilgi için İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konusunu inceleyebilirsiniz.

Tıp Fakültesi

640 hektarlık kampüsü ile Roma Tor Üniversitesi, İtalya’daki en büyük tıp fakültesidir. Roma’nın güneydoğu banliyösünde bulunan bu tıp okulu, istisnai bir tıp doktoru olmayı uman bir öğrencinin giriş noktasıdır. İlk akademik takvimi 1981 yılında başlayan üniversitede tıp eğitimi, tıbbi bilgi ve keşiflerin en iyisini barındıran bir kale hâline gelmiştir. Bilimsel araştırma ve klinik eğitim söz konusu olduğunda üniversite, yüksek rütbeli ve genellikle İtalya’daki en iyi üniversitelerden biri olarak kabul edilir. İyi bilinen genel tıp ve cerrahi kursu dışında Roma Tor Vergata Üniversitesi tıp ve diş hekimliği, üç yıllık sağlık bilimleri lisans ve diğer doktora dereceleri de dâhil olmak üzere başka dersler de sunmaktadır. 

Araştırma faaliyetlerine büyük bir bütçe ve çaba harcayan Tor Vergata Üniversitesi, kampüsünde birinci sınıf teşvik edici bir araştırma ortamı sağlar. Kampüsünde bulunan CNR (İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi), Tor Vergata Araştırma Alanı, INAF (İtalyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü) gibi enstitüler, bu durumun en büyük destekleyicisidir. 

“İtalya’da Tıp Okuma” konusunda daha fazla bilgi için tıklayınız.

Roma Tor Vergata Üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. Kabul için İngilizce olan tek bir sınav geçerlidir; Uluslararası Tıp Kabul Testi(IMAT). Test maliyeti yaklaşık olarak 130 €’dur.

Ayrıca “Roma’da Tıp Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesi Tıp Fakültesi Binası

Mühendislik Bilimi Bölümü

Üniversite, mühendislik bilimi programına kayıt için devletin düzenlediği üniversite giriş sınavına katılma zorunluluğu aramaz. Öğrencinin başvurusu üzerinden ortaöğretim matematik ve fen derslerinin notları dikkate alınarak değerlendirme yapılır. En az B2 düzeyi İngilizce yeterliliğinin olması gerekir. TOEFL, IELTS sınavlarına ile ya da Skype üzerinden mülakat ile bu adım tamamlanabilir. 

Roma Tor Vergata Üniversitesi Kabul Şartları

Roma Tor Vergata Üniversitesinde lisans bölümleri Medicine and Surgery (6 yıl), Pharmacy (5 yıl) hariç 3 yıllıktır. Kabul için lise diploması ve IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip sınavlardan en az B2 düzeyinde İngilizce dil bilgisi yeterliliği aranmaktadır. Yüksek lisans bölümleri ise 2 yıldır. Kabul için ilgili bölümden mezuniyet ve IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliğe sahip sınavlardan en az B2 düzeyinde İngilizce dil bilgisi yeterliliği aranmaktadır. 

Roma Tor Vergata Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Roma Tor Vergata Üniversitesinde ücretler aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir. Bunun yanında Tor Vergata University of Rome‘un da sağladığı birçok burs bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

roma'da eğitim masrafları, roma'da giderler

Üniversitenin Yurt ve Konaklama İmkânları

CampusX, Roma Tor Vergata Üniversitesi tarafından sunulan en yakın konaklama hizmeti ve İtalya’daki öğrenciler için en büyük tatil yeridir. 15.000 metrekarelik yeşil kuşak alanla çevrili kompleksin içinde, istediğiniz daire tipini seçme şansına sahip olabilirsiniz, aylık 270 €’dan başlayan birçok hizmet bulunmaktadır; ayrıca okul dışı konaklama imkânları için de uluslararası ofis, öğrencilere yardımcı olmaktadır.

İtalya’da Konaklama” makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesinde okumak istiyorsanız Pava Education’ın sizin için sunduğu profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Pava Education, çözüm odaklı ve hızlı hizmeti ile tüm süreci profesyonellikle yürütür. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir. 

Başvuru Formu: https://pavaedu.com/iletisim/