Roma’da tıp okumak demek; neredeyse üç bin yıldır insanlık için önemli bir yerleşim yeri, İtalya’nın başkenti ve yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla en kalabalık şehri olan bir şehirde yaşamak demektir. Roma, İtalya’nın en popüler turizm şehri olmasının yanı sıra Avrupa’da ve hatta dünyada en fazla turist çeken şehirlerden birisidir. Kaliteli eğitimi, sıcakkanlı insanları, şehir yaşamı, kültürel ve doğal yüzlerce yapısıyla Roma, öğrenciler için oldukça iddialı bir tercihtir.

Ayrıca “İtalya’da Tıp Okumak” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Roma’daki Tıp Üniversiteleri | Roma’da Tıp Okumak

Ekstra olarak Özel Üniversitelerde Tıp Eğitimi yazımızı inceleyiniz.

Doktor Olmak

İtalya’da tıp eğitimi almak ve doktor olmayı seçmek çoğu kişi için aslında zor bir karardır. Çünkü bazen bir insanın hayatı sadece iki parmağınızın ucunda olabilir. Bu yüzden doktor olmak aslında büyük bir sorumluluk ve kararlılık, dahası özveri gerçekçi yaklaşımlar içerir. Böylesi bir karar verip bunun için sınava hazırlanmak gerçekten stresli bir iştir.

Sınavlarınızda her ne kadar başarılı olsanız da doktor olmak için karar anı geldiğinde tekrar tekrar düşünürsünüz. Bu duygularla İtalya’da tıp eğitimi almak için IMAT sınavına girmek de bir o kadar karmaşık hâl alabiliyor. Bizler bu karmaşadan kurtulup gerçekten bu sorumluluğu üstlenmeye hazır bireyler için bir üniversite seçimi yaptık ve bu üniversite hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz. Diyelim ki Roma La Sapienza’yı ilk tercihinize yazdınız. Peki neden Roma La Sapienza’ya gitmelisiniz? Seçtiğiniz üniversitenizin ayırt edici belirleyici bir unsuru var mı, varsa bunlar nelerdir?

Roma La Sapienza’da Tıp Eğitimi Almak

Roma La Sapienza Üniversitesi

İtalya’nın en eski ve en köklü okullarından olan Roma La Sapienza Üniversitesi hem İtalyanca dilinde hem de İngilizce dilinde tıp eğitimi verirken yurt dışından gelen öğrencilerden herhangi bir yabancı dil zorunluluğu da aramamaktadır. Yine de en az B2 seviyesinde bir dil yeterliliğinizin olmasını öneririz.

Detaylar için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza, 2011 yılında eğitim dilinin İngilizce olduğu Uluslararası Tıp Programını (IMS) bünyesine katmıştır. Roma’da tıp okumak o zamandan sonra uluslararası olarak anlam kazanmıştır. Çalışma materyalleri çoğunlukla ders kitapları ve ders notlarından oluşmaktadır. Gray’s Anatomy veya Harrison’ın Internal Medicine gibi bazı ünlü eserleri rehber alınıyor.

Çalışmalar ve klinik faaliyetler

Kavramsal olarak, İngilizce Tıp iki döngüye ayrılır: ilk üç yılda bilimlerin temellerini teorik olarak inceleyeceksiniz. Bu, Kimya ve Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji ve Patofizyoloji, İmmünoloji vb. konuları içerir. Sonraki üç yılda, Histopatoloji ve Farmakoloji ile birlikte Kardiyoloji ve Göğüs Cerrahisi gibi klinik ve cerrahi konuları inceleyeceksiniz. En önemlisi, bu ikinci döngüde çeşitli klinik rotasyonlara katılacaksınız. Bu klinik çalışmalar sayesinde Roma La Sapienza öğrencilerinin hangi alanda daha başarılı ve meraklı olduğunu keşfederek, alanlarının belirlenmesinde yardımcı oluyor.

İngilizce Tıp Okumak

İngilizce Tıp Eğitimi, 6 yıllık bir yüksek lisans programıdır. Yani bu çalışma süresinin sonunda tıp ve cerrahide “Doktor” unvanına hak kazanacaksınız. Bu unvan, Avrupa genelindeki Tıp ve Cerrahi Bölümünde ve İtalyan üniversite derecelerini tanıyan başka herhangi bir ülkede otomatik olarak tanınır. Bununla birlikte İtalya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından verilen diplomanın, tüm İtalyan tıp mezunları için gerekli ek bir adım olduğunu unutmayın. Bu diploma, İtalya’da tıp pratiği yapılmasına ve ikamet başvurusunda bulunmasına izin verilmesi için temel olarak 2 aylık bir staj ve bir final sınavını içerir.

Bununla birlikte hasta-doktor etkileşimi her zaman teşvik edildiğinden uluslararası öğrencilere 4. yıllarında (son üç klinik eğitim yılına başlamadan önce) İtalyanca hakkında bazı temel bilgiler edinmeleri önerilir. Bu amaçla La Sapienza, öğleden sonra ders dışı bazı kurslar sunmaktadır. Bunun da ötesinde, gelecekteki İtalyan sınıf arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız sizi nispeten kısa bir süre içinde İtalyancayı akıcı bir şekilde konuşturmaktan çok memnun olacaklardır.

Ayrıntılı bilgi için “Roma La Sapienza Üniversitesi” sayfamızı da incelemeyi unutmayın.

Neden Roma?

Peki, neden Roma’yı seçmelisiniz? Roma’da tıp okumak kavramının diğer şehirlerden farkı nedir?

Bir üniversiteyi seçerken bununla beraber aslında yıllarca yaşayacağınız bir şehri de seçersiniz. Kim Roma’da okumayı istemez ki! Dünyadaki en kutsal şehirlerden olan, turistik, tarihi ve modern mozaiklerden oluşan bir şehirde! Elbette ki böylesi bir yerde okuyacak olmanın verdiği mutluluğu kelimelerle anlatmak çok zor olacaktır. Bizler Roma’dan bahsederken aslında sizin seçeceğiniz okulun da bulunduğu şehrin dinamiğini anlamanızı sağlamak istiyoruz. Neyse ki Roma bu metinimiz için oldukça elverişli bir örnek olmaktadır.

Roma’da yapacağınız bir seyahatte veya gezintide âdeta bir müzeyi geziyor hissine kapılırsınız. Bunlarla beraber bu şehir İtalya’nın başkenti, yani aradığınız her şeyi kolayca bulabileceğiniz, Avrupa’nın en büyük başkentlerinden biridir. Ayrıca şehir birçok üniversiteye ve çok fazla öğrenciye sahip olmasından dolayı çok canlı bir gece hayatı vardır. Yani kısacası Roma; mimarisiyle, sanatıyla, tarihiyle muhteşem zaman geçireceğiniz bir şehirdir.

Detaylı bilgi için “Roma’da Yaşam” konumuzu okuyabilirsiniz.

Şartlar & Yararlar | Roma’da Tıp Okumak

  • İtalya’daki üniversiteler, birçok Amerika ve diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun okul ücreti istemektedir.
  • İtalya’da İngilizce tıp eğitimi görmek isteyen adayların “IMAT” adında girmek zorunda olduğu sınav vardır.

Ayrıca “IMAT Kursu” ve “IMAT Sınavı Hazırlık” sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

  • Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler için birçok burs seçeneği bulunmaktadır.
  • İtalya’da tıp eğitimi almak veya bir lisans, yüksek lisans, doktora bölümleri için başvuruda bulunmak istiyorsanız önceliğiniz okulun öğrenim ücretlerini iyi bilmek olmalıdır.
  • Her ne kadar mükemmel bir İngilizcesi olmayan İtalyanlar ile birlikte tıp eğitimi alacak olsanız da İngilizce tıp okumak, yurt dışında çalışmak isteyenler için -özelikle yabancı öğrencilerimiz için- birçok yarar sağlar.
  • Tıpla ilgili terminolojileri İngilizce bilmek birçok ülkede kolaylıkla iş bulmanıza yardımcı olur. Üniversiteyi bitirdikten sonra alacağınız mavi diploma sayesinde tüm Avrupa ülkelerinde çalışabilme hakkınız bulunur.

Ayrıntılar için “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra Oturum Alma ve İş İmkânları” konumuzu inceleyebilirsiniz.

  • Ayrıca bu diplomanın YÖK tarafından da denkliği bulunur. (Bkz: İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği)
  • Diğer bir konu da sınıflardaki öğrenci kapasitesi ile ilgilidir. İngilizce bölümüne çok fazla öğrenci kabul edilmemektedir. Bu demektir ki; bölümünüzdeki profesörler sizlere çok daha fazla zaman ayırabilir ve onlarla iyi ilişkiler kurarak uzmanlaşmak istediğiniz alanla ilgili sizlere katkıları çok daha fazla olabilir.
  • Son olarak seçtiğiniz bu üniversitede bir arkadaş ortamınız olacaktır ve bu, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla sürekli iletişim hâlinde olacağınız anlamına gelir. Bu yüzden birçok farklı fikir ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu nedenle seçtiğiniz okulun sizlerin iş hayatına da büyük katkılar sağlayacağını unutmamalısınız.
  • İtalyancanıza güveniyorsanız İtalyanca tıp eğitimi de alabilirsiniz ya da Pava Education’ın İtalyanca kursunu alabilirsiniz.

Detaylar için “İtalyanca Kursu” sayfasına göz atabilirsiniz.

Roma’da Öğrenim Ücretleri

Roma’da eğitim ücretleri, aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Ayrıca İleri Araştırmalar Okulu (SSAS) her yıl 16 burs verir ve en iyi öğrencilere ücretsiz eğitim, oda ve pansiyon sağlar.

Ayrıntıları İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar sayfasından bulabilirsiniz.

Siz de Roma’da tıp okumak veya diğer İtalyan üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk olarak başvuru formumuzu doldurmaktır. İtalya’da bulunan eğitim danışmanlarımız sizinle iletişime geçip başvuru süreci hakkında size gerekli bilgileri vereceklerdir.