Roma’da tıp okumak demek; neredeyse üç bin yıldır insanlık için önemli bir yerleşim yeri, İtalya’nın başkenti ve yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla en kalabalık şehri olan bir şehirde yaşamak demektir.

Roma, İtalya’nın en popüler turizm şehri olmasının yanı sıra Avrupa’da ve hatta dünyada en fazla turist çeken şehirlerden birisidir. Kaliteli eğitimi, sıcakkanlı insanları, şehir yaşamı, kültürel ve doğal yüzlerce yapısıyla Roma şehri, öğrenciler için oldukça iddialı bir tercihtir.

Ayrıca yurtdışı ve İtalya’da tıp okuma konusunda arayışınız varsa bununla ilgili “İtalya’da Tıp Okumak” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Roma’daki Tıp Üniversiteleri | Roma’da Tıp Okumak İçin Değerlendirebileceğiniz Seçenekler

İlave olarak Roma ve İtalya’daki özel üniversitelerle ilgili olarak Özel Üniversitelerde Tıp Eğitimi yazımıza da bakabilirsiniz.

Roma La Sapienza’da Tıp Okumak

Neden Roma La Sapienza’da okumalısınız? Yurtdışında ve İtalya’da tıp okuma sürecinde üniversitenizin ayırt edici bir unsuru var mı, varsa bunlar nelerdir? Ve Roma La Sapienza Üniversitesinde alabileceğiniz eğitim dilleri nelerdir?

Roma La Sapienza Üniversitesi'nde Okumak | İtalya'da Üniversiteler

İtalya’nın en eski ve en köklü okullarından olan Roma La Sapienza Üniversitesi hem İtalyanca dilinde hem de İngilizce dilinde tıp eğitimi vermektedir.

Yurt dışından gelen öğrenciler için eğitim alınan  dil eğer İtalyanca ise en az B2 seviyesinde bir dil yeterliliği gerekmektedir. İngilizce için ise bazı üniversiteler dil yeterliliği isterken bazı üniversitelerde sadece sınav IMAT sınavı yeterli görülmektedir.

Dil yeterliliği hakkında daha detaylı bilgi almak için “SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Roma La Sapienza, 2011 yılında eğitim dilinin İngilizce olduğu Uluslararası Tıp Programını (IMS) bünyesine katmıştır. Roma’da tıp okumak o zamandan sonra uluslararası olarak anlam kazanmıştır. Çalışma materyalleri çoğunlukla ders kitapları ve ders notlarından oluşmaktadır. Gray’s Anatomy veya Harrison’ın Internal Medicine gibi bazı ünlü eserleri rehber alınıyor.

Daha detaylı bilgi için “Roma La Sapienza Üniversitesi” yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Tıp Eğitimi Aşamaları

İngilizce Tıp iki aşamaya ayrılır: ilk üç yılda bilimlerin temellerini teorik olarak inceleyeceksiniz. Bu, Kimya ve Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji ve Patofizyoloji, İmmünoloji vb. konuları içerir. Sonraki üç yılda, Histopatoloji ve Farmakoloji ile birlikte Kardiyoloji ve Göğüs Cerrahisi gibi klinik ve cerrahi konuları inceleyeceksiniz.

İkinci aşamada çeşitli klinik rotasyonlara katılacaksınız. Bu klinik çalışmalar sayesinde Roma La Sapienza öğrencilerinin hangi alanda daha başarılı ve meraklı olduğunu keşfederek, alanlarının belirlenmesinde yardımcı oluyor.

Roma’da İngilizce Tıp Okumak

İngilizce Tıp Eğitimi, 6 yıllık bir lisans programıdır. Yani bu çalışma süresinin sonunda tıp ve cerrahide “Tıp Doktoru (Doctor of Medicine, MD)” unvanına hak kazanacaksınız. Bu unvan, Avrupa genelindeki Tıp ve Cerrahi Bölümünde ve İtalyan üniversite derecelerini tanıyan başka herhangi bir ülkede otomatik olarak tanınır.

Roma'da Tıp Okumak | İtalya'da ve Roma'da Tıp Okumak İçin Üniversiteler

Bununla birlikte İtalya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından verilen diplomanın, tüm İtalyan tıp mezunları için gerekli ek bir adım olduğunu unutmayın. Bu diploma, İtalya’da tıp pratiği yapılmasına ve ikamet başvurusunda bulunmasına izin verilmesi için temel olarak 2 aylık bir staj ve bir final sınavını içerir.

Ek olarak hasta-doktor etkileşimi her zaman teşvik edildiğinden uluslararası öğrencilere 4. yıllarında (son üç klinik eğitim yılına başlamadan önce) İtalyanca hakkında bazı temel bilgiler edinmeleri önerilir. Bu amaçla La Sapienza, öğleden sonra ders dışı bazı kurslar sunmaktadır. Bunun da ötesinde, gelecekteki İtalyan sınıf arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız sizi nispeten kısa bir süre içinde İtalyancayı akıcı bir şekilde konuşturmaktan çok memnun olacaklardır.

Roma’da Okunur mu?

Peki, neden Roma’yı seçmelisiniz? Roma’da tıp okumak kavramının diğer şehirlerden farkı nedir?

Bir üniversiteyi seçerken bununla beraber aslında yıllarca yaşayacağınız bir şehri de seçersiniz. Kim Roma’da okumayı istemez ki! Dünyadaki en kutsal şehirlerden olan, turistik, tarihi ve modern mozaiklerden oluşan bir şehirde!

Roma’da yapacağınız bir seyahatte veya gezintide âdeta bir müzeyi geziyor hissine kapılırsınız. Bunlarla beraber bu şehir İtalya’nın başkenti, yani aradığınız her şeyi kolayca bulabileceğiniz, Avrupa’nın en büyük başkentlerinden biridir.

Ayrıca şehir birçok üniversiteye ve çok fazla öğrenciye sahip olmasından dolayı çok canlı bir gece hayatı vardır. Yani kısacası Roma; mimarisiyle, sanatıyla, tarihiyle muhteşem zaman geçireceğiniz bir şehirdir.

Detaylı bilgi için “Roma’da Yaşam” konumuzu okuyabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okuma Koşulları | Roma’da Tıp Okumak

İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin başlıca sağlamaları gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

  • Başvuracak öğrencilerin 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları
  • Başvuracakları sene YKS sınavında barajı geçmeleri veya bir üniversiteye kayıtlı olmaları
  • İtalya’da İngilizce tıp eğitimi görmek isteyen adayların “IMAT” isimli sınavı vermelidir

Ayrıca “IMAT Kursu” ve “IMAT Sınavı Hazırlık” sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Okumanın Avantajları

  1. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler için birçok burs seçeneği bulunmaktadır.
  2. İtalya’da tıp eğitimi almak veya bir lisans, yüksek lisans, doktora bölümleri için başvuruda bulunmak istiyorsanız önceliğiniz okulun öğrenim ücretlerini iyi bilmek olmalıdır.
  3. İngilizce tıp okumak, yurt dışında çalışmak isteyenler için zorunlu bir durumdur, İtalya size bu avantajı sunmaktadır.
  4. Tıp eğitimini İngilizce okumak birçok ülkede kolaylıkla iş bulmanıza yardımcı olur.
  5. Üniversiteyi bitirdikten sonra alacağınız mavi diploma sayesinde tüm Avrupa ülkelerinde çalışabilme hakkınız bulunur. Ayrıca bu diplomanın YÖK tarafından da denkliği bulunur. (İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği)
  6. İngilizce tıp bölümlerinde sınıf mevcudu dengeli şekilde oluşturulmaktadır. Yani bölümünüzdeki profesörler sizlere çok daha fazla zaman ayırabilir ve onlarla iyi ilişkiler kurarak uzmanlaşmak istediğiniz alanda danışabilirsiniz.
  7. En önemlisi de Roma gibi kültürel zenginliği olan bir İtalya şehrinden kültürlü ve yeni diller kazanmış bir birey olarak mezun olacaksınız.

Ayrıca mezuniyet sonrası için “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra Oturum Alma ve İş İmkânları” yazımıza da göz atmayı unutmayın.

İtalya’da Doktor Olmak

Roma'da Tıp Okumak | İtalya'da Doktorluk

İtalya’da tıp eğitimi almak ve doktor olmayı seçmek çoğu kişi için zor bir karardır. Hem doktorluk mesleğinin tercihi büyük bir sorumluluk ve kararlılık isteyen bir süreçtir hem de İtalya gibi yurtdışı bir ülkede doktor olmaya karar vermek oldukça zor dönemlerdir.

Böylesi bir karar verip bunun için sınava hazırlanmak gerçekten stresli geçebilmektedir. Bu düşüncelerle İtalya’da tıp okumak için IMAT sınavına girmek de bir o kadar karmaşık hâl alabiliyor. Bu sorumluluğu üstlenmeye hazır öğrencilerimize tüm bu zorlu süreçte destek oluyor ve üniversite seçimi yapma sürecinde de en iyi seçenekleri beraber değerlendiriyoruz.

Roma’da Öğrenim Ücretleri

Roma’da eğitim ücretleri, aile geliri ve öğrencinin vatandaşlık ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir.

İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

Ayrıca İleri Araştırmalar Okulu (SSAS) her yıl 16 burs verir ve en iyi öğrencilere ücretsiz eğitim, oda ve pansiyon sağlar.

Daha detaylı bilgileri “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Siz de Roma’da tıp okumak veya diğer İtalyan üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk olarak başvuru formumuzu doldurmaktır. Uzman ekibimiz en hızlı şekilde size dönüş sağlayacaktır.