Roma’da yaşam özellikle İtalya’da eğitim alma düşüncesi olan öğrenciler tarafından ilk akla gelen şehirler arasındadır. Yurt dışı eğitim seçeneklerini değerlendirirken karşınıza mutlaka İtalya çıkmış, en önemli tercihleriniz arasında girmiştir. İtalya; kaliteli okulları, kolay uyum sağlanabilen şehir hayatı, müzeleri, tarihi, doğal turistik yerleri, makarnaları ve pizzaları ile yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Ülkenin başkenti Roma hem en gelişmiş hem de en kolay alışılabilecek şehirlerden biridir. Şehirdeki dünyaca ünlü ve prestijli üniversiteler, İtalyancanın yanında İngilizce eğitim de verirler. Bu sayede İtalyanca bilmiyorsanız bile şehirde eğitim alabilirsiniz ve bu sayede Roma’da yaşam da sizin için zorlu bir deneyim olmaz.

Ek olarak İtalyanca kursumuz ile daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Roma Kolezyum

Roma, dünyanın birçok yerinden uluslararası öğrencileri ağırladığı için kendinizi yabancı hissetmemeniz olası. Çünkü bu durumun farkında olan şehrin insanları size karşı anlayışlı ve hoşgörülü olacaklardır. Ayrıca sizin gibi okumak için gelen başka insanlarla tanışarak güzel ilişkiler kurabilirsiniz.

Roma’daki Üniversiteler

Ayrıca “İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması” makalemize de göz atmayı unutmayın.

Öğrenciler için Roma’da Yaşam

Öğrenciler için Roma’da yaşam, eğlenceli olmasının yanında öğretici ve öz güven aşılayıcı bir deneyimdir. Şehrin benzersiz yaşamı ve kültürü, zamanla hayata farklı bir bakış açısından bakmanızı sağlayabilir. Ayrıca bu eşsiz kültüre alışmak için verdiğiniz çaba zamanla daha öz güvenli bir birey olmanıza, memleketinize geri döndüğünüzde kendinizden daha emin kararlar almanıza yardımcı olabilir. 

 • Telefonunuzda mutlaka bir çeviri uygulaması bulundurun.

İtalya’da bulunduğunuz her an buna ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden özellikle çevrim dışı olarak da çalışabilen bir çeviri uygulaması ya da sözlük edinin. Markette, toplu taşımada veya sokakta mutlaka buna ihtiyaç duyarsınız.

 • Bütün mevsim koşullarına hazırlıklı olun. 

Roma bir Akdeniz ülkesi olmasından dolayı ılıman iklime sahip olsa bile yağmurlu ve soğuk havalara karşı hazırlıklı olmalı, buna göre elbiselerinizi yanınızda getirmelisiniz. 

 • Bir daire kiralamayı düşünüyorsanız şartlara alışmayı göze almalısınız. 

Ev kiralamak isteyenler için Roma’da yaşam beklenildiği gibi olmayabilir. Örneğin çoğu yerde klima yok. Isıtma merkezi değil ve çoğu apartman binalarında ısı yalnızca belirli saatler arasında açılır. Bu, hem İtalyan kanunlarına hem de binadaki oy birliğine dayanarak yapılır. Binalardaki elektrik gücü tatmin edici olmayabilir. Aynı anda birçok elektronik cihazı çalıştırırsanız sigorta atma ihtimalini unutmamalısınız. 

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Okulunuzla ilgili bütün prosedürleri ilk gün tamamlayın. 

Daha sonraları can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için ilk gün ya da en geç bir hafta içinde öğrenci işlerine giderek yapmanız gereken her şeyi öğrenin, yabancı öğrencilerle ilgili bütün prosedürleri bu süre içinde tamamlamaya gayret edin. Hatta öğrenci işlerinden derslerinizin ve hocalarınızın isimlerini, telefon numaraları ve e-posta adreslerini öğrenmeniz de faydanıza olabilir.

Detaylı bilgiler için “İtalya’da Oturma İzni“,  “İtalya’da Öğrenci Banka Hesabı” ve “Codice Fiscale” adlı makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Roma’da Yaşama Alışmak

 • Sıkı bir yürüyüş temposuna hazır olun.

Roma'da Yaşama Alışmak

Roma’da yaşam her ne kadar güzel olsa da bu şehrin toplu taşıma konusunda zayıf olduğu bir gerçektir. Şehirde keşfedilip gezilecek o kadar yer var ki eğer bunların hepsine gitmek gibi fikriniz varsa iyi bir yürüyüş ayakkabınızın olmasında fayda vardır. 

 • Şehrin çeşmelerinden dilediğiniz gibi su için. 

Roma neredeyse her sokakta çeşme görebileceğiniz bir şehir. Bu nedenle su bulmaktan endişe etmeden rahatça gezebilirsiniz. 

 • Şehri sakin saatlerde keşfedin. 

Roma’da hayat, kalabalıklar içindeki yalnızlığın en iyi örneklerinden olabilir. Şehir özellikle yaz aylarında milyonlarca turist ağırlar. Bu nedenle sabahın erken saatlerinde eşsiz bir sakinliğe bürünen şehrin görmek istediğiniz her yerini gönlünüzce gezebilirsiniz. 

 • İtalyan kahvaltısını deneyin. 

İtalyan kahvaltısı

Ülkede brunch (geç kahvaltı) kültürü de olmasına rağmen tipik İtalyan kahvaltısı oldukça hafiftir. Bu kahvaltı; cappuccino, meyve suyu ve basit hamur işlerinden oluşur. Belki biraz da reçel, Nutella ve mısır gevreğiyle zenginleştirilebilir. 

 • Geniş İtalya Tarihini Öğrenin
Roma Forumu

Roma Forumu

İtalya, inanılmaz büyük bir tarihî geçmişe sahiptir. Özellikle başkent Roma, asırlık caddeleri ve binalarıyla bu tarihe ışık tutar. İtalya’nın sanat ve mimari tarihini de gözler önüne seren bu mekânları gezin, kitaplarını okuyun ve araştırın.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Roma’da Gidilmesi Gereken Yerler | Roma’da Yaşam

 1. Kolezyum
 2. Aziz Petrus Meydanı
 3. Aziz Petrus Bazilikası
 4. Panteon
 5. Trevi Çeşmesi
 6. İspanyol Merdivenleri
 7. Roma Forumu
 8. Sistina Şapeli
 9. Vatikan Müzeleri
 10. Navona Meydanı
 11. Kutsal Melek Kalesi
 12. Palatino Tepesi
 13. Borghese Galerisi
 14. Santa Maria Maggiore Bazilikası
 15. II. Vittorio Emanuele Abidesi
 16. Sant’Angelo Köprüsü
 17. Quirinal Sarayı
 18. Popolo Meydanı
 19. Konstantin Takı
 20. Saint Clement Bazilikası
 21. Venezia Meydanı

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

Eğer bu eşsiz şehirde okumak, bu sayede Roma’da yaşam deneyimini tatmak istiyorsanız Pava Education profesyonel danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmak. Daha sonra uzman danışanlarımız sizinle en hızlı şekilde iletişime geçecektir.

İletişim için tıklayınız.